PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do lektryków lub elektroników



SAVAGE7
21-07-2009, 21:53
Elektryk ze mnie żaden więc pytam. Chcę nabyć lampę stojącą do pokoju. ale zamiast żarówki w lampie jest żarnik 300-watowy (chyba 118 mm.). taki sam mam przed garażem z czujką. i teraz do sedna... jest do niego ściemniacz ale nikt nie umie mi jednoznacznie powiedzieć czy przy ściemnieniu np. o połowę żarówa będzie brała też o połowę mniej prądu? nie uśmiecha mi się lampka nocna o mocy farelki.
nie wiem czy to na coś się przyda ale podrzucę linka:
http://allegro.pl/item688040754_lampyesklep_lampa_stojaca_detroit_11 12_nowosc.html

wiaterwiater
21-07-2009, 21:57
No chyba nie sądzisz, że ten ściemniacz to roleta? :lol: :lol: :lol: Tak. Będzie brała mniej prądu.

irreality
21-07-2009, 22:12
Poszukaj dobrze po internecie bo swego czasu przyglądałem się tym ściemniaczom i szukałem odpowiedzi na to pytanie - czy ściemniona żarówka zużywa mniej prądu.

Odpowiedź do której dotarłem była taka, że owszem - mniej ale nie liniowo - tzn. jak przyciemnisz żarówkę 100W o 50% że będzie dawała światło jak 50W to wcale nie będzie brała 50W tylko więcej (np. 90W). Wynika to podobno z tego, że żarówka nie ma sprawności liniowej (ilość emitowanego światła / W mocy) więc może się okazać, że Twój żarnik 300W przyciemnisz o połowę a będzie brał nadal tyle co farelka ;-)

Poszperaj na forum elektroda.pl - tam znajdziesz odpowiedzi.

SAVAGE7
22-07-2009, 06:31
no tak mi też ktoś mówił ale wy mnie upewniliście. dzięki wielkie.

fenix2
22-07-2009, 15:05
Lampka 300W.:o Ładna mi lampka. :lol:

Nie da się tego stwierdzić tak na "oko".
Po pierwsze żarnik, żarówka świeci nieliniowo a po drugie sam regulator może nie być liniowy. Czyli przekręcając potencjometr na 1/2 zakresu wcale nie musi oznaczać w tym przypadku 150W. Można by to sprawdzić dokonując pomiaru prądu wtedy można by odpowiedzieć na twoje pytanie.
Po za tym jak stwierdzić z jaką mocą świeci żarówka przy danym ustawienia pokrętła ??? Bez pomiaru się nie da.
Tobie może się wydawać że świeci z mocą równą 50W a ona będzie 100W ciągnąc. Dodatkowo sam regulator na 300W chyba tez troszkę kosztuje.

borowa67
22-07-2009, 22:53
Zarowka bedzie brala mniej pradu, taka jest natura sciemniacza(regulatora tyrystorowego/triakowego). Dokladnie moga to pokazac pomiary pradu ja to ktos wczesniej napisal.

ubek
23-07-2009, 11:30
Poszukaj dobrze po internecie bo swego czasu przyglądałem się tym ściemniaczom i szukałem odpowiedzi na to pytanie - czy ściemniona żarówka zużywa mniej prądu.

Odpowiedź do której dotarłem była taka, że owszem - mniej ale nie liniowo - tzn. jak przyciemnisz żarówkę 100W o 50% że będzie dawała światło jak 50W to wcale nie będzie brała 50W tylko więcej (np. 90W). Wynika to podobno z tego, że żarówka nie ma sprawności liniowej (ilość emitowanego światła / W mocy) więc może się okazać, że Twój żarnik 300W przyciemnisz o połowę a będzie brał nadal tyle co farelka ;-)

Poszperaj na forum elektroda.pl - tam znajdziesz odpowiedzi.
Chmmm.
Po pierwsze jaki ściemniacz - jeżeli jest to urządzenie którego zasada działania oparta jest o sterowanie fazowe (odbiornik dostaje tylko część każdej z połówek sinusoidy) to żarówka pobierze dokładnie tyle prądu, jaką część jej dasz. Pomijam kwestie mniejszej temperatury włókna żarówki przy starcie. Kwestia ile światła do - to już inny temat. Sam pobór energii - "prawie" liniowy.

slawciol
23-07-2009, 18:29
300wat to tak jak mój telewizor, może tez go podłączyć pod ściemniacz :roll:
zmień lampę, 300 wat to można oświetlić całą okolicę, poza tym można kupić żarówkę tego typu 60WAT

SAVAGE7
24-07-2009, 08:35
oczywiście że to mam w założeniu... tylko po kiego diabła producent wtrynił tam taki żarnik... ech

bst
24-07-2009, 09:35
Tam jest halogen, jak go 'sciemnisz' to straci elefekt halogenowy i szybciej sie przepali.
Moze pomysl o lampie metahalogenowej. Bierzem niej pradu.

Deamos
24-07-2009, 10:06
U mojej mamy jest podobna lampa z identyko zarnikiem. Jak sie ja wlacza to te 300W robi swoje i daje mocno, wg. mnie tak jasno nie potrzeba. Na szczescie takie zarniki sa tanie i wystepuja chyba od 50W. Jak Ci zalezy na oszczednosci prady, to wloz jakis mniejszy 100-150W.

fenix2
24-07-2009, 21:08
Tam jest halogen, jak go 'sciemnisz' to straci elefekt halogenowy i szybciej sie przepali.


Dlaczego ma się szybciej spalić ??