PDA

Zobacz pełną wersję : brązowieją iglaki w cętki...sosny, jałowce, świerki



Nasz Domek
22-07-2009, 15:31
coś je najwyrażniej je lub dopadła choroba grzybiczna, nie mam pojęcia , ale w moim ogrodzie zarówno sosny, świerki, jałowce ( jeszcze thuje sie opieraja albo ich nie bierze) mają brązowe cętki, igły brązowieja ale nie całe gałęzie, czy np od środka tylko raczej końce, newet nowych przyrostów i to w rozsianiu po całym drzewku, z daleka wyglada jak w brązowe cętki...

Mirek_Lewandowski
22-07-2009, 20:50
Opryskaj wszystko dokładnie bodaj Topsinem.

Nasz Domek
23-07-2009, 10:59
hmm, już raz topsinem pryskałam, bez poprawy, tzn przybyły nowe cętki i nowe ofiary...ale może trzeba powtórzyć...a jeszcze jedno pytanie: na iglakach np. sosna zauważyłam biedronki ...najwyraźniej coś zajadają...może to jednak jakieś owady...?na jednej igle sosny zauważyłam jakby mikro pajączka..i wokół niego ruda igła..ale nie moge powiedzieć że tego pełno a igieł porażonych na całym drzewie sporo, dodam nie pojedyńcze tylko w kępkach...

Nasz Domek
04-08-2009, 10:08
podnosze temt, bo mam nowe obserwacje...a zaczyna być groźnie bo juz moje wieloletnie, dotad piękne tuje szmaragd też cos od sąsiednich roślin załapały...mają pojedyńcze gałązki brązowe a gdzieniegdzie czarne, jak smoła, i na moich jałowcach to samo spostrzeżenie...

bluszczyk
04-08-2009, 10:54
Pewnie czerwce lub mszyce żerują i wydalają spadź. To pożywka do rozwoju grzybów sadzakowych. Te biedronki, pewnie nie bez przyczyny tam się pojawiły ? Może jakieś foto podsuniesz, co by mieć zupełną pewność.