PDA

Zobacz pełną wersję : Różnicówki



remx
22-07-2009, 18:37
Mam pytanie jak są robione różnicówki, jeżeli jest ich więcej niż jedna na fazę.
Jakoś nie do końca pasuje mi koncepcja połączenia ich w hierarchię typu jedna 100mA i od niej kilka 30mA. Wolałbym zrobić od razu od rozłącznika zasilanie do wszystkich różnicówek 30mA.
Wolałbym też nie stosować 3fazowej aby sobie nie odcinać całego zasilania.
Wiem - koszty mniejsze w przypadku 3 fazowej, ale nie musze ich wszystkich kupować na raz.

Planuję Legrand
A może wystarczy po jednej na fazę?

mjakob
22-07-2009, 20:27
Mam pytanie jak są robione różnicówki, jeżeli jest ich więcej niż jedna na fazę.
Jakoś nie do końca pasuje mi koncepcja połączenia ich w hierarchię typu jedna 100mA i od niej kilka 30mA. Wolałbym zrobić od razu od rozłącznika zasilanie do wszystkich różnicówek 30mA.
Wolałbym też nie stosować 3fazowej aby sobie nie odcinać całego zasilania.
Wiem - koszty mniejsze w przypadku 3 fazowej, ale nie musze ich wszystkich kupować na raz.

Planuję Legrand
A może wystarczy po jednej na fazę?

Nie ma potrzeby stopniować zabezpieczenia różnicowoprądowego, od razu od rozłącznika równolegle do różnicówek 30mA.
Czy masz projekt? Nim się sugeruj, a najlepiej go się trzymaj :-)
Najczęściej sprawdza się taki podział: osobna na oświetlenie (lub nie dawaj wcale), osobna na kuchnię (3f)+gniazdo 3f w garażu czy gdzie je tam planujesz, osobna na łazienki, osobna na pokoje, osobna na garaż/inst. zewnętrzne.
Tak w skrócie, bo nie wiadomo jakie odbiory będziesz miał w domu.

remx
22-07-2009, 20:37
OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?

_partner
22-07-2009, 21:08
są takie specjalne "rozgałęźniki" Legranda w których są 4 listwy zaciskowe na fazy i N z taką przeźroczystą osłoną

mjakob
22-07-2009, 21:47
OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?

MOżna równolegle, z jednego aparatu na drugi, po dwa do jednego.
Lub tak jak propozycja wyżej.

remx
22-07-2009, 22:09
OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?

MOżna równolegle, z jednego aparatu na drugi, po dwa do jednego.
Lub tak jak propozycja wyżej.

O czymś takim myślałem, zobaczę jeszcze co to za rozgałęźniki

plamiak
22-07-2009, 22:16
są takie specjalne "rozgałęźniki" Legranda w których są 4 listwy zaciskowe na fazy i N z taką przeźroczystą osłoną

znane jako "blok rozdzielczy zasilania"

Tomkii
22-07-2009, 23:04
Stopniuje się wtedy gdy jest taka potrzeba. Osobiście mam jedną główną 300mA selektywną (taka przeciwpożarowa) i potem już normalnie po 30mA. Ale u mnie to jest rozłożone po 4 rozdzielniach.
Co do podłączenia kabli - spokojnie zwykle mieszczą się dwa. Nie wkładaj tylko o różnych przekrojach bo to proszenie się o kłopoty. Do tego są jeszcze takie rozwiązania jak bloki rozdzielcze no i listwy (grzebienie) zasilające.

robertsz
22-07-2009, 23:49
Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?
Grzebienie są dobre, gdy pasuje nam rozstaw i kolejność zabezpieczeń.... ok. 5-10% przypadków.
Bloki rozdzielcze są dobre, ale stosunkowo drogie i wychodzą z nich pająki.

Zainwestuj w najtańszą zaciskarkę i końcówki kablowe HI 2x... (ERGOM).
Połączenia rób na przewodach giętkich LGY i łącz je szeregowo w końcówkach kablowych.
Wada - takie coś jest praktycznie nierozłączalne, ale w rozdzielnicy się nie grzebie więc to nie problem.
Zaleta - Zachowasz estetykę, przejrzystość połączeń i ułatwienie przy montażu.