PDA

Zobacz pełną wersję : Uderzenia hydrauliczne na zimnej wodzie - jak to rozwiązać



dzabij
23-07-2009, 10:04
Witam,

Mam problem z uderzeniami hydraulicznymi na ZWU w moim domu. Przynajmiej tak mi się wydaje, zamykając zawory słyszę takie "puk" biegnące po rurach.

Na wejściu wody do budynku został zamontowany membranowy reduktor ciśnienia firmy Herz (w sieci są straszne wachania ciśnienia, skoki od 1 do nawet 8 bar) ustawiony w tej chwili na ok. 4 bary. Instalacja wykonana na początku z miedzi, potem (od rozdzielaczy) z Pex'u.

Jak pozbyć się problemu (bo zdaje się że uderzenia hydrauliczne mogą narobić sporo szkód) ? Myślałem o zastosowaniu naczynia przeponowego takiego jak na CWU, czy to dobre rozwiązanie ? (oczywiście na CWU problem nie występuje, naczynie przeponowe ładnie wygładza skoki ciśnienia).

Pozdrawiam

Dawid

theodolit
23-07-2009, 11:27
HMm Przy regulatorze ciśnienia na wejściu nie powinno być źle ... Na dodatek, o ile nie ma 2 regulatora ciśnienia na zasileniu CWU - to naczynie od CWU powinno przejmować skoki ciśnienia tez na wodzie zimnej (jak jest 2 ogranicznik ciśnienia przed CWU to nie)... Z drugiej strony dodatkowe naczynie przeponowe na wejscu nie zaszkodzi..

Są jeszcze "tłumiki uderzeń hydraulicznych" np flamco - Uderzenia te mogą być nie tylko od skoków ciśnienia w sieci - ale tez np ze względu na za małe średnice przewodów w instalacji..


pozostawię to bez wniosków ;) bo i ciezko jednoznacznie radzić

pozdrawiam
Piotrek

dzabij
23-07-2009, 11:54
Przed naczyniem przeponowym na CWU jest zawór zwrotny, może dlatego nie wytłumia uderzeń (choć w sumie powinien, bo zawór odcina ale w drugą stronę. Może nagrzana woda w zasobniku ma wyższe ciśnienie niż ciśnienie ZWU i dlatego zawór zwrotny nie "puszcza" uderzenia).

W sumie to się zacząłem zastanawiać czy źródłem "puk" czyli hałasu nie jest sama mambrana redukcyjna, dzisiaj potestuję.

No ale tak czy inaczej na CWU jest cisza (a "reduktor" wspólny), tyle że tam jest naczynko przeponowe. Pewnie zamontuję naczynko również na wlocie wody do budynku zaraz za reduktorem, chyba powinno pomóc.

Tomkii
23-07-2009, 12:31
No ale tak czy inaczej na CWU jest cisza (a "reduktor" wspólny), tyle że tam jest naczynko przeponowe. Pewnie zamontuję naczynko również na wlocie wody do budynku zaraz za reduktorem, chyba powinno pomóc.
Walnięcie powstaje przy gwałtownym zamknięciu przepływu wody. Im gwałtowniejsze tym większe bum. Drugim czynnikiem jest ciśnienie - im większe ciśnienie tym większe bum. Moim zdaniem naczynko nic nie da bo będzie nie z tej strony rury :).
Jeśli nie będzie Ci przeszkadzać mniejsze ciśnienie to je zmniejsz.