PDA

Zobacz pełną wersję : Pilne - styropian na izolację ścian fundamentowych i piwnicy



savage35
24-07-2009, 11:48
Potrzebuję dobrej rady : jaki najlepszy styrodur zastosować na ściany fundamentowe i piwnicy ? Chodzi o grubość 16 cm - ciężko dostać, a wykonawca proponuje mi jakby polski zamiennik (hydropian z firmy Arbet). Tyle, że wyczytałem tam u nich na stronie taki oto tekst : "bardzo mała chłonność wody". Przecież taki styrodur wcale nie powinien wchłaniać wody - czy się mylę ? Co sensownego wybrać, a zarazem dostępnego na naszym krajowym rynku ? Pozdrawiam

asz
24-07-2009, 12:08
Jakaś nasiąkliwość jest zawsze, dla styroduru przy długotrwałym zanurzeniu to chyba coś koło 0,2% obj.
A ten hydropian nie jest styrodurem (polistyrenem ekstrudowanym) a tylko zwykłym styropianem (EPS) o poprawionej strukturze (spoistości).

gregorczyk
24-07-2009, 12:18
"bardzo mała chłonność wody". - to raczej można czytać znikoma, albo pomijalna w takich zastosowaniach.

arbet ma tez duropian - taki ich styrodur. ale ten hydropian jak podaje producent ma mniejsze nasiąkliwości i chłonności niż styrudur. nawet jak się pomylili z przecinkiem o jedno miejsce ;) , to też nic sie nie dzieje.

ja mam styrodur austrotherma 8cm. dziś widuję na budowach np płyty hydromax firmy styropol do izol fund.

albo jeżeli chcesz taką gr to moze w dwóch warstwach? bliżej ściany tańszy styropian (ale taki do gruntu) a na to płyta styroduru 8 lub 5 cm

http://www.styropol.pl/pdf/Styropol_Hydromax_katalog_PDF_20090508.pdf

savage35
24-07-2009, 13:55
Dziękuję za jasno sformułowane odpowiedzi. Rezygnuję w takim razie z hydropianu, bo nie chcę być kolejnym przykładem przysłowia "chytry dwa razy traci". Zresztą stan "0" w tym przypadku wygenerował taaaaa...aakie koszty, że muszę mieć pewność, że kasa nie idzie daremnie, a za jakiś czas nie będę odkopywał fundamentów i ścian. Co do grubości : tak wymaga projekt, aby potem zlicować z resztą elewacji, wiec te 16 cm musi być. A skoro musi to najlepiej materiał jednolity. Ponoć taki styrodur (cena ok 300 zł kubik) trzeba ściągać aż z Niemiec bo u nas nie występują takie grubości. Pozdrawiam

fighter1983
24-07-2009, 14:16
no niezle.... 16cm... tyle ze pogarsza sie lambda wraz ze wzrostem grubosci, lepiej w 2 grubosciach np 8 plus 8 ale cena niezla, a jaki producent?