PDA

Zobacz pełną wersję : Jak podpiąć płytę indukcyjną



bialy63
26-07-2009, 12:32
Witam
Mam pytanie jako laik z elektrotechniki. Posiadam płyt indukcyjną z możliwością podpjęcia do 400 V. W kuchni mam wyjście z kabla pięciożyłowego w którym w 3 przewodach jest napiecie jeden neutralny i jeden uziemienie. Płyta też posiada kabel pięciożyłowy jednak zgodnie z inst. podłaczenia są tam tylko dwa kable napęciowe , 2 neutralne i jeden uziemienie Poproszę o jakięś sugestie, czy konieczna jest zmiana instalacji prądowej w kuchni ?

_partner
26-07-2009, 12:43
nie lepiej zawołać elektryka który ci to podłączy i podbije kartę gwarancyjną? podłączenie jest łatwe ale już byłem w kuchniach gdzie inwestor podpinał sam i uszkodził płytę. naprawa w zależności od modelu może wynieść do 800 pln.

bialy63
26-07-2009, 13:01
:) Tyle to ja tez wiem, tylko jutro przychodzą zabudowywać kuchnie a jak wspomniałem mam wyjście siłowe o określonej kostrukcji i nie wiem czy to kwestia podpięcia czy też trezba bezie zmieniać całą instalację elektryczną w kuchni

labas1
26-07-2009, 13:03
Kwestia podpięcia.

bialy63
26-07-2009, 13:07
czyli kucia nie będzie?

JACUŚ
26-07-2009, 13:10
Mozesz jeden z przewodow fazowych, przepiac w rozdzielni i uzyc jako neutralny. ( przewod przed podlaczeniem do listwy N nalezy otasmowac niebieska tasma)

labas1
26-07-2009, 13:19
Mozesz jeden z przewodow fazowych, przepiac w rozdzielni i uzyc jako neutralny. ( przewod przed podlaczeniem do listwy N nalezy otasmowac niebieska tasma)

A po co ?
Przecież wszystko ma wyprowadzone.

JACUŚ
26-07-2009, 13:46
Napisales ze masz wyprowadzona instalacje piecio zylowa, czyli trzy zyly to trzy fazy L1, L2, L3, plus N i PE.
Wedlug instrukcji, do podlaczenia plyty potrzebujesz dwoch faz czyli L1,L2 , dwoch przewodow N oraz jednego PE.
Aby uniknac mostkowania przewodu N, lepiej jest uzyc wolny przewo fazowy, i wykorzystac go jako przewod neutralny.
Jaki przekroj przewodu masz "wypuszczony" do podpiecia plyty?

labas1
26-07-2009, 20:48
Posiadam płyt indukcyjną z możliwością podpjęcia do 400 V
raczej mało prawdopodobne, takie są rzadko spotykane, bardziej prawdopodobne że masz po prostu płytę na 230V ale na dwie fazy żeby zrównoważyć obciążenie
obrazowo mówiąc dwie oddzielne kuchenni zamknięte w jednej obudowie
podłaczenie tego na napięcie między fazowe 400V może zmniejszyć żywotność kuchni ale jednocześnie przyspieszy gotowanie

Aby uniknac mostkowania przewodu N, lepiej jest uzyc wolny przewo fazowy, i wykorzystac go jako przewod neutralny
po co takie eksperymenty ?? tym neutralnym i tak mało co leci

jak już eksperymentować to lepiej jakąś fazę puścić dwoma fazowymi na raz

Nie mało prawdobodopne, ale bardzo często stosowane w tego typu urządzeniach. W swojej płycie dokładnie tak samo miałem.

JACUŚ
26-07-2009, 20:59
Cytat: bardziej prawdopodobne że masz po prostu płytę na 230V ale na dwie fazy żeby zrównoważyć obciążenie
obrazowo mówiąc dwie oddzielne kuchenni zamknięte w jednej obudowie.

Czyli dwa obwody 230V. Kazdy z obwodow, powinien miec przewod fazowy oraz neutralny, o tym samym przekroju.
Stad moja propozycja, przepiecia przewodu fazowego na neutralny.

marcin714
26-07-2009, 21:06
Nic nie trzeba eksperymentować.
Masz w puszce ful wypas a w tej chwili wykorzystasz 2 z trzech faz. Te dwa neutrale przyłączasz do zacisku N. Nie ma potrzeby prowadzićdwóch neutrali od rozdzielnicy czy stacji transformatorowej bo to ten sam neutral jest.

Wątpliwości w tym temacie pojawiają się od czasu do czasu więc wyjaśniam wszem i wobec, że jeśli ktoś ma w kuchni puszkę a w niej tzw. siłę czyli L1, L2, L3, N i PE to niech go głowa nie boli bo z tego można zrobić każdą konfigurację czyli podłączyć każdą kuchnie jaka jest na polskim rynku. Martwić sie mogą ci co mają L1,N i PE. Oni w sklepach muszą szukać urządzeń odpowiednich do ich sieci.

JACUŚ
26-07-2009, 21:27
Wiem ze jest to ten sam neutral, ale bialy63 napisal: Płyta też posiada kabel pięciożyłowy jednak zgodnie z inst. podłaczenia są tam tylko dwa kable napęciowe , 2 neutralne i jeden uziemienie.
Czyli dwa osobne obwody, a kazdy obwod powinien posiadac przewody L i N tego samego przekroju.
Powiedzmy ze w tej chwili do plyty wypuszczony jest przewod 5x 2.5, w tym wypadku, mysle ze podzielenie przewody N na dwa obwody bylo by niewlasciwe.

Jarek.P
26-07-2009, 21:28
Czyli dwa obwody 230V. Kazdy z obwodow, powinien miec przewod fazowy oraz neutralny, o tym samym przekroju.
Stad moja propozycja, przepiecia przewodu fazowego na neutralny.

Pamiętaj, że prądy z tych obwodów się nie sumują ot takpo prostu i wnioskowanie z powyższego, że jeśli są dwa przewody fazowe, to przewody neutralne powinny tez być dwa (albo jeden dwa razy grubszy) jest błędem. Pojedyńczy neutralny wystarczy, tu nie trzeba nic więcej, w szczególności robienie z przewodu fazowego netralnego kompletnie nic nie zmieni, a do potencjalnych problemów doprowadzić owszem może, jak do instalacji kiedyśtam się zabierze inny elektryk, który twojego oznaczenia tego przewodu nie zobaczy albo nie zrozumie.

J.

labas1
26-07-2009, 22:31
Toż pisałem wcześniej że nic nie potrzeba kombinować, wsxzystko jest wyprowadzone, nawet inwestor z j...i to podłączy.

bialy63
26-07-2009, 22:36
•Podłączenie do sieci 400 V 2N trójfazowej
Bezpiecznik 16 amperów.
Przed podłączeniem rozdzielić 2 przewody
fazy L1, L2.
To dokladny cytat z instrukcji niestety nie da się przekleić zdjęcia (Mastrcook ID 64S)

marcin714
26-07-2009, 23:10
Wg. mnie znaczy to tyle, że gdybyś nie maiął siły w kuchni to te dwa przewody L1 i L2 przyłączyłbyś pod jeden zaciśk fazowy L. Ci którzy mają w kuchni siłę czyli więcej niż jedną fazę myszą rozdzielić przewody L1 i L2 aby podpiąć je pod zacisk L1 i L2 instalacji elektrycznej. Zacisk L3 instalacji zostaje wolny. Natomiast 2N w każdym przypadku podpinamy razem pod zacisk N lub PEN instalacji w zależności czy posiadamy oddzielny przewód N lub nie w instalacji. Ostatni przewód PE kuchni przyłączamy do zacisku PE lub PEN instalacji. Nic skomplikowanego. Nie wymaga to przeróbek w instalacji i robienia dwóch zer bo takich instalacji nie ma i nie powinno być. Tak na marginesie to czasem słyszę o instalacjach z zerem roboczym i zerem jakimś tam. Takie cuś powstaje jak ktoś podpina przewód fazowy pod szynę N i nakleja niebieską taśmę. Wtrdy powstaje L1, L2, zero robocze, zero jakieś tam i czasem uziemienie

pierwek
27-07-2009, 09:00
po co takie eksperymenty ?? tym neutralnym i tak mało co leci

a nie leci czasem dokładnie tyle samo co fazowym? czyli jak puścimy dwa fazowe i 1 neutralny to prąd w tym neutralnym będzie sumą prądów z które płyną w tych 2 fazowych ? Co prawda one są przesunięte w fazie więc nie jest to dokładna suma tylko jakaś jej część...
Co do reszty się zgadzam - nie ma co kombinować z kolorami przewodów ...

Tomkii
27-07-2009, 09:24
a nie leci czasem dokładnie tyle samo co fazowym? czyli jak puścimy dwa fazowe i 1 neutralny to prąd w tym neutralnym będzie sumą prądów z które płyną w tych 2 fazowych ? Co prawda one są przesunięte w fazie więc nie jest to dokładna suma tylko jakaś jej część...
Kuchnia to w zasadzie czysta rezystancja. Masz przesunięcie fazy napięcia (i prądu) między L1 a L2. Jak L1 płynie prąd I to N nie wraca ten sam prąd I tylko rozpływa się między N a L2 (zakładam najgorszy przypadek - czyli wszystko włączone). Jak będziesz miał z kolei włączoną jedną grzałkę to prąd w L1 będzie równy prądowi w N.
Rozrysuj to sobie na wektorach i dodaj (wektorowo). Jak czegoś nie popitoliłem to przy równych obciążeniach w L1 i L2 (w każdej fazie płynie prąd I) w N popłynie prąd 1,4x I (2 x I x cos 45st) i to jest najgorszy możliwy przypadek (największy prąd w N).

pierwek
27-07-2009, 09:29
no to mi trochę rozjaśniliście... - ja podjechałem do płyty przewodem 5x4mm2 bo bałem się właśnie o ten wspólny przewód N - jak widać niepotrzebnie

Tomkii
27-07-2009, 09:51
To dokladny cytat z instrukcji niestety nie da się przekleić zdjęcia (Mastrcook ID 64S)
4 palniki: 2kW; 2,8kW; 2,8kW; 3,1kW. W instrukcji nie ma jak rozbili grzałki na fazy - ale są w zasadzie dwie możliwości:
- rozsądna - daje w L1 3,6kW (15,7A) i w L2 5,1kW (22,2A),
- taka sobie - daje w L1 5,9kW (25,7A) i w L2 4,8kW (20,9A).
Dla wersji pierwszej w N popłynie w najgorszym razie 26,8A w drugiej 33A.
Z obciążalności długotrwałej przewodów wychodzi przekrój 4mm2.
2,5mm2 będzie ciut za małe chociaż pewnie wytrzyma (do 25A na żyłe w 2-3 żyłowym kablu w/g Technokabel).
Jeśli ta twoja siła jest dociągnięta przekrojem 2,5mm2 to faktycznie lepiej byłoby zrobić 2x N (ale zmostkować je razem na obydwóch końcach przewodu).

Martinezio
27-07-2009, 11:13
Ekhm... A czy Wy przypadkiem nie popitoliliście aby napięcia z natężeniem ? ;)

Co ma piernik do wiatraka?
Przypomnę, że V = napięcie, a A = natężenie. V * A = W czyli moc.
Siła (400V) to napięcie, a nie prąd (czyli natężenie).

To w kontekście dywagacji, ile prądu popłynie na kablu N przy L1 + L2 ;)

pierwek
27-07-2009, 11:40
a co ma piernik do wiatraka czyli siła do płyty indukcyjnej (która nie jest zasilana prądem 3fazowym)?

frykow
27-07-2009, 11:51
Teoretycy :)

Mam identyczną płytę grzewczą. W instrukcji oprócz sposobu podłączenia (dwie fazy 400V lub 1 faza 230V, ale wtedy nie będą działać wszystkie pola grzewcze jednocześnie) jest również informacja o tym jakie zabezpieczenie należy zastosować: wyłącznik trzy-biegunowy (trójfazowy) 16A.