PDA

Zobacz pełną wersję : rozpr.ciepłego pow. z kominka w posadzce czy w stropie



e-mól
27-07-2009, 09:24
to w stropie to pewnie nieprecyzyjne określenie
czyli albo kanały powietrzne zatopione będą w wylewce i wyloty w ścianie
albo pójdą na poddasze i wyloty będą wychodziły z sufitu
dodam że planujemy parkiet i czy takie kanały w posadzce mogą zbytnio ogrzać podłogę i spowodować wypaczenie drewna?

który system wybraliście i dlaczego?

Monika.Sz-a
27-07-2009, 11:27
witaj.

wlasnie ejstesmy w trakcie SSO, po stropie.. gdp mamy rozprowadzone w stropie, z wyjsciem w scianach dzialowych.

nie sadze zeby sie to tak nagrzewalo, zeby przez beton- u nas b-20 zagrozilo podlodze..tymbardziej ze to jedna rura w podlodze, a nie cala powierzchnia jak w ogrzewaniu podlogowym..

co dla mnie przemawialo za otworami w scianach kilkanascie cm nad podloga, a nie pod sufitem...? cieple pwoietrze i tak leci w gore, wiec po co wpuszczac cieple pod sufitem- na dol pokoju opadnie juz chlodne- nielogiczne to dlamnie bylo..
ostatnia uwaga od znajomego- ze bedzie straszny kurz w domu- w domysle dym z kominka przy wylotach w pokojach.. Rodzice maja kominek od 5 lat- zwykly, bez dgp i plaszcza- w zime palimy ostro, i nic sie nie brudzi. obudowa biala i czysta, a kratki boczne biale- tez czysciutkie. wiec to chyba zalezy od ostawienia komina i kominka i starannosci wkonania

kemot_73
27-07-2009, 13:30
JA przymierzałem sie do puszczenia w wylewce... .ale przekonał mnie kolega który po 5 latach mieszkania i grzania w ten sposób przerobił rozprowadzenie przez dystrybutor na poddaszu i wejścia z sufitów.
A dlaczeg0:
1. łatwiej sterować rozprowadzeniem
2. rozprowadza ciepłe powietrze do najdalej połżonych pomieszczeń (i to był najwazniejszy arg)
3. cześciej........ :) bo w wentylatorze jest filtr którego przy grawitacji nie było
Minus...
1. pożera energię elektr
2. koszt
3. słyszalny szum
Po pierwszej zimie stwierdziłże jest OK i warto to było przerabiać (dom 220m2 z poddaszem)

e-mól
27-07-2009, 16:48
ale my nie planujemy turbiny, tylko grawitacja