PDA

Zobacz pełną wersję : Kierownik budowy odradza deskowanie i pape.



kuba2001
27-07-2009, 16:46
Twierdzi ze papa po paru latach zniszczy dach, deski zbutwieja i zgniją. Moi znajomi (8 na 10)wokoło deskuja i papuja dachy. Co robic kogo słuchac ? (Na dachu bedzie dachowka betonowa).

kielo
27-07-2009, 16:59
Ile osób tak ma że w trakcie budowy braknie pieniędzy na dach i przykrywają papą.Znam jedną rodzine co mieszka już ponad 10 lat gdzie właśnie brakło kaski na skończenie domu i nic tam im nie cieknie

Croolick
27-07-2009, 22:17
Ale herezje kierbud powiada. I pomyśleć, że ktoś taki ma uprawnienia kierownika. :evil:

DESKUJ ( OSB rulez!) i PAPUJ. Amen.
Aha i zmień tego gamonia kierbuda. :wink:

kuba2001
28-07-2009, 00:05
O rany, myslalem ze facet ma pojecie i wiedze na ten temat. Sam zbaranialem jak mi to powiedzial. Wyglada na to ze to juz jego druga wpadka. eh.. :-?

wm78
28-07-2009, 08:40
O rany, myslalem ze facet ma pojecie i wiedze na ten temat. Sam zbaranialem jak mi to powiedzial. Wyglada na to ze to juz jego druga wpadka. eh.. :-?

A ja myślałem, że ludzi się nie ocenia po kilku opiniach osób nie mających za bardzo zielonego pojęcia o budowaniu :lol:

jaka to wpadka, że ktoś proponuje coś tańszego i równie dobrego (membrana dachowa)

A już najbardziej popisał się koleś co pisze, że OSB rules heheheheheheh
przelicz sobie ile kosztuje odeskowanie calowymi deskami a OSB :o

Na początek proponuję poczytać trochę forum, zwracając uwagę co piszą fachowcy a nie "fachowcy

pozdrawiam

anetina
28-07-2009, 09:12
Twierdzi ze papa po paru latach zniszczy dach, deski zbutwieja i zgniją. Moi znajomi (8 na 10)wokoło deskuja i papuja dachy. Co robic kogo słuchac ? (Na dachu bedzie dachowka betonowa).


u mnie wkoło też deskują, ale i są osoby, które kładą folię
jesli chodzi o opinie speców - większość znanych jest za deskowaniem i papą

my od poczatku wiedzieliśmy, że będziemy deskować
folii nie braliśmy pod uwagę

Croolick
28-07-2009, 22:35
A ja myślałem, że ludzi się nie ocenia po kilku opiniach osób nie mających za bardzo zielonego pojęcia o budowaniu :lol:

jaka to wpadka, że ktoś proponuje coś tańszego i równie dobrego (membrana dachowa)

Czytaj ze zrozumieniem. Pomogę ci cytując odpowiedni fragment. :lol:


Twierdzi ze papa po paru latach zniszczy dach, deski zbutwieja i zgniją.

Zaś co do kwestii ekonomii...


A już najbardziej popisał się koleś co pisze, że OSB rules heheheheheheh
przelicz sobie ile kosztuje odeskowanie calowymi deskami a OSB :o

To, że tobie opłaciły się deski nie oznacza, że mnie (inym) też muszą. Głupiemu świat zawsze wydaje się prosty. EOT.

Ja nie daję folii chociażby z jednego powodu - nie mam szans na zamknięcie jej i zabezpieczenie przed wpływem światła (także od strony poddasza!) przed upływem wymaganych kilku miesięcy.

remx
29-07-2009, 05:41
Twierdzi ze papa po paru latach zniszczy dach, deski zbutwieja i zgniją. Moi znajomi (8 na 10)wokoło deskuja i papuja dachy. Co robic kogo słuchac ? (Na dachu bedzie dachowka betonowa).

Ja mam deskowanie i papę. Dachówkę kładłem po 3,5 roku. Wykonawca w kilku miejscach zdejmował fragmenty papy z powodu innych prac. Deski były czyste. Na poddaszu był, z powodu braku ocieplenia, przewiew.

Jest jeden warunek - te deski powinny być zaimpregnowane.
Wykonawca opowiadał że zdarza się że jak na jakichś budynkach zdejmuje papę to pod spodem mnóstwo pleśni (na grubo) - ale to na nie impregnowanych deskach. Pewnie były mokre przed papowaniem (deszcze), pewnie ktoś od razu ocieplał poddasze.

wm78
29-07-2009, 08:59
To, że tobie opłaciły się deski nie oznacza, że mnie (inym) też muszą.

Mi się nic nie opłaciło, za to Tobie się opłaciły płyty OSB :lol: ciekawe jak :lol:



Głupiemu świat zawsze wydaje się prosty. EOT.


brakuje argumentów to nadrobimy prostactwem :lol:




Ja nie daję folii chociażby z jednego powodu - nie mam szans na zamknięcie jej i zabezpieczenie przed wpływem światła (także od strony poddasza!) przed upływem wymaganych kilku miesięcy.

No i wtedy trzeba deskować to fakt, btw "OSB rulez" 8)

pozdrawiam

martinez44
29-07-2009, 10:13
Niestety kierbud ma rację. Deskowanie źle wykonane ma tendencję do gnicia. Trzeba zapewnić dobrą na wentylację i dobrze zaimpregnować deskowanie.
Co doskonale zwiększa koszty.

Krzychos
31-07-2009, 21:03
Mam tylko membranę i dachówkę od 8 lat. Świadomie wybrałem takie rozwiązanie, ze względu na koszty - chociaż na innych materiałach nie oszczedzam. Po prostu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, przeznaczyłem na lepsze okna lub akrylową gładż na śiany.
Poza tym, nie było żadnych problemów ze szczelnością, wilgocią czy zaciekami. Jedynie na strychu w niektórych miejscach przy silnych wiatrach podwieiwa przez dachówki i membeana hałasuje uderzając o nie.
Myslę, że, czy zrobisz z deskowaniem czy bez, to w obu przypadkach będzie równie dobrze - w przypadku deskowania uspokoisz się tylko.
Poza tym, jak nie masz zaufania do kierownika budowy i podważasz jego decyzje, lub myślisz, że znasz się lepiej to zrezygnuj z niego i prowadź wszystko sam.

kuba2001
01-08-2009, 16:06
Nie znam sie wiec pytam. I nikogo nie skreslam ale sa dwie skrajne opinie co do sposobow wykonania dachu, dlatego mam watpliwosci. A wybor nie jest prosty.

Dzieki za odpowiedzi.

TomekC73
01-08-2009, 17:02
Twierdzi ze papa po paru latach zniszczy dach, deski zbutwieja i zgniją. Moi znajomi (8 na 10)wokoło deskuja i papuja dachy. Co robic kogo słuchac ? (Na dachu bedzie dachowka betonowa).

koniecznie zmień ,,KB" - koniecznie. I dajcie już spokuj bo temat deskowania był już wałkowany na tym forum nie raz i wypowiadali się ludzie, którzy się na tym znają.

docent56
01-08-2009, 17:03
Wybór między deskowaniem a foliowaniem to jak wybór między Mercedesem a Trabantem.A na pewno kierownik ma wymagane wykształcenie i uprawnienia jeśli takie bzdury opowiada?

FlashBack
01-08-2009, 20:58
Z ostatnich 10-ciu deskowanych dachow 8 nie nadawalo sie do wykonania z marszu ocieplenia w chyba 4 zle byly zamontowane okna w paru tez byly przecieki :). Kier moze w ten sposob miec zupelna racje.

slawek_wlkp
01-08-2009, 21:24
Z ostatnich 10-ciu deskowanych dachow 8 nie nadawalo sie do wykonania z marszu ocieplenia w chyba 4 zle byly zamontowane okna w paru tez byly przecieki :). Kier moze w ten sposob miec zupelna racje.

RE: FlashBack

Może powiesz coś więcej o problemach z wykonaniem ocieplenia w tych dachach, jakoś nie wyobrażam sobie co tam można zrobić źle ... ?????

arturromarr
03-08-2009, 09:36
I znowu wojna, wystarczy rzucić raz na jakiś czas taki temat i forum "żyje" całą parą. :)
Lepsza jest dyskusja na argumenty, jak każdy napisze czemu wybrał swoje rozwiązanie, a nie wyśmiewał innych to zadający pytanie będzie miał z tego korzyść.
Ja pokryłem OSB z takich przyczyn:
1 Na wierzch poszły gony więc membrana odpada.
2 Deski są przeważnie mokre i robią się potem duże szpary ja już wyschną.
3. Płyta OSB jest znacznie mniej wrażliwa na wilgoć,a co za tym idzie na ew. drobne błędy przy wykonaniu czy miejscowe zniszczenie i podciekanie pokrycia po latach.
4. Szybko się kryje w stosunku do desek.
5. Dom musiał stać całą zimę pod samą papą.

PS:
Jakbym dawał inne pokrycie np. dachówkę to też by OSB poszło spodobały mi się zalety tego materiału i troszkę może na wyrost nie ufam membraną bo słyszałem z różnych źródeł (ludzi którzy je mają), że potrafią zanikać.

daggulka
03-08-2009, 11:00
hm .... to w takim razie wszyscy którzy mają dach zadeskowany i pokryty docelowo gontem (jak ja) lub papą (są i tacy) powinni w chyba w tym momencie się pociąć lub kawał sznura i ..... :-?

wszystko zależy od jakości wykonania .... jesli ekipa się przyłoży i zrobi jak trza to nie ma prawa nic cieknąć , wilgotnieć czy robić cokolwiek innego :wink:
jeśli zrobią partacze to czy położą deski i pape czy folie to na jedno wyjdzie - tak czy siak spierniczą robotę :roll:

nie słuchaj kierbuda .... jeśli chcesz deskować - deskuj , nie ma przeciwwskazań .... a ekipa ma sie przyłożyc a nie zrobić na odpiernicz i wszystko bedzie git :wink:

Deamos
03-08-2009, 11:14
U mnie w tej chwili sa deski i papa ze wzgledu na koszta. Deski po polezeniu byly impregnowane.
Za deskowaniem przemawia tez taki argument, ze usztywniaja dach i wygluszaja co ma znaczenie jak sie kladzie pozniej blache.
W przyszlosci pewnie bedzie blachodachowka, wtedy pewnie papa poleci by deski mialu lepsza wentylacje.

marxxx
05-08-2009, 21:06
Nie znam sie wiec pytam. I nikogo nie skreslam ale sa dwie skrajne opinie co do sposobow wykonania dachu, dlatego mam watpliwosci. A wybor nie jest prosty.

Dzieki za odpowiedzi.

Wybierz tańsze rozwiązanie

freetask
06-08-2009, 09:10
a może KB zna ekipę od dachu i dlatego odradza deskowanie ;-) u mojej babci dach był całkowicie "odkryty" od wewnątrz tzn. była dachówka goła, no ale dach to był na strychu, a nie w pokoju, ma to zdecydowaną zaletę - nieszczelność w dachu babcia naprawiała garnkiem :-)

kuba2001
06-08-2009, 18:34
Jestem prawie przekonany do deskowania. Nie chodzi o koszty. Deski mam swoje a więżba, deskowanie i położenie papy w cenie wykonania domu. Ekipa dobra wiec powinno byc ok. Ponoć ważna jest dobra wentylacja dachu. Dachowkę chce położyc jesienia.

kuba2001
14-09-2009, 08:40
A czy mozna zamiast papy położyć na deski membrane ? Bo wtedy chyba nie trzeba robic (ponoc klopotliwej w wykonaniu) wentylacji. Czy to prawda ? Może ktos tak wlasnie robił. Co na to dekarze?

Malobert
14-09-2009, 09:54
ja znam dwa przypadki dot. nieodeskowanego dachu:
- jeden dach, człowiek tak się uwaziął, że zdemontował membranę i zrobił deskowanie
- drugi przypadek, jedan osoba zapalona do "nowych ale sprawdzonych technologii" bo "w Niemczech już od 15 lat juz tylko takie dachy, bo nowoczesne membrany i nic sie nie dzieje" po kilku miesiącach zaczęła żałować, że zaoszczędziła w ten sposób pieniądzę - ale już za późno, dachówka już położona - podejrzewam, że złe wykonawstwo
Innych przypadków nie znam, nie licząc internetu, widocznie w mniejszych miejscowościach "nowinki" trafiają z dużym opóźnieniem

Jarek.P
14-09-2009, 10:50
A czy mozna zamiast papy położyć na deski membrane ? Bo wtedy chyba nie trzeba robic (ponoc klopotliwej w wykonaniu) wentylacji. Czy to prawda ? Może ktos tak wlasnie robił. Co na to dekarze?

Tak, można, ja tak robię. Deski muszą być w specjalny sposób układane (wąskie i kładzione z odstępami, na moim dzienniku budowy znajdziesz zdjęcia, jak takie deskowanie wygląda) i folia też musi być specjalna do pełnego deskowania.
Dekarze? Generalnie się dziwią, niektórzy wręcz stukają w głowę, ale znalazłem takiego, który stwierdził krótko: "tak, to nowa technologia, ale już tak u kogoś robiliśmy, wiemy o co chodzi."
Dlaczego tak? Bo dzięki temu nie muszę się pieścić ze szczeliną wentylacyjną, którą z tego, co czytam na forum, baaardzo łatwo zrobić źle, nawet w takiej niby dobrze zrobionej wełna po pewnym czasie może się zsunąć i ją zatkać, izolację dachu mam tak prostą, że po prostu nie ma czego tu spierniczyć. Dodatkowo o grubość tej szczeliny zyskuję na możliwym do wykorzystaniu miejscu na ocieplenie.

J.

Lenart
14-09-2009, 11:18
ja też tak mam - specjalna (? - napisali że się nadaje na deski )
dlaczego ? bo pod deskami będzie granulat styropianowy a więc nie będzie
szczeliny wentylacyjnej - deski jak złapią wilgoć to odparują sobie przez
membranę

Malobert
14-09-2009, 12:38
deski na deskowanie nie są suszone, nie trzeba nic kombinować ani bawić się w odstępy (nic dziwnego, że pukali się w czoło), takie mokre drewno przybite do krokwi po roku ma już po obu stronach ładne półcentymetrowe szparki

Jarek.P
14-09-2009, 12:53
deski na deskowanie nie są suszone, nie trzeba nic kombinować ani bawić się w odstępy (nic dziwnego, że pukali się w czoło), takie mokre drewno przybite do krokwi po roku ma już po obu stronach ładne półcentymetrowe szparki

W czoło się pukali po zapoznaniu się z całością innowacji (folia zamiast papy, brak szczeliny i szpary w deskach).

Po roku deski się rozeschną i szczeliny się same zrobią - super. A co przez ten rok? Tabliczkę mam przybić, że grzyby i wilgoć są uprzejmie proszone o zaczekanie?
Poza tym, półcentymetrowe szparki to za mało, przy deskach nie szerszych niż bodajże 10cm szpary powinny mieć minimum 1cm szerokości, tak żeby poszycie było w 10% przewiewne.

J.

kuba2001
15-09-2009, 06:07
Ufff. no to fajnie ze jest taki sposob. :) Za 2 tyg dach bedzie odeskowany i ofoliowany. Ekipa ma przyjsc za jakies 2 miesiace. Jaka membrane dać na deski ? Tyvek Solid, Delta Max ? Czy cos innego ?

Jarek.P- Deski ktore dales chyba sa roznej szerokosci ? Jak dobrze zauwazylem.
Bo ja mam rozne, mam nadzieje ze sie nadaja.. czy przecinac je wzdłuz ?

Jarek.P
15-09-2009, 06:44
Ufff. no to fajnie ze jest taki sposob. :) Za 2 tyg dach bedzie odeskowany i ofoliowany. Ekipa ma przyjsc za jakies 2 miesiace. Jaka membrane dać na deski ? Tyvek Solid, Delta Max ? Czy cos innego ?

Jarek.P- Deski ktore dales chyba sa roznej szerokosci ? Jak dobrze zauwazylem.
Bo ja mam rozne, mam nadzieje ze sie nadaja.. czy przecinac je wzdłuz ?

Folia u mnie będzie Tyvek Pro. Ale są różne, ma być "na pełne deskowanie" i tyle.

Deski mam różnej szerokości, po prostu generalnie nie szersze niż 10-11cm, sporo jest węższych, trochę szerszych. Po prostu zamawiając deski w tartaki powiedziałem, że mają wybierać te węższe i tyle, dokładnymi szerokościami nikt się nie przejmował.

J.