PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza - dziwne - a może tak ma być??



T_omhacker
28-07-2009, 06:08
Witam.
Wczoraj ekipa zaczęła mi ocieplać poddasze. Zakupiłem wełnę ISOVERA 20 cm w krokwy i 10 cm w poprzek - razem 30 cm. Krokwy mam 8/16 i mój wspaniały majster włożył tą 20 cm wełnę w krokwę, a następnie po położeniu 10 cm w poprzek do krokry poprzykręcał co 40 cm kawałki łaty o grubości 5 cm. Do tych kawałków przykręconych dołożył folie REFLEX i poprzykręcał uchwyty do stelaża. Zrobiły się małe fale - przy krokwie wpada - po środku krokwy folia jest wypchana. Po zastanowieniu - bo przecież domu nie budujemy na rok zapytałem grzecznie czy wełna zgnieciona do grubości 16+5=21 cm spełnia te same kryteria ocieplania co 30 cm bo zgłupiałem. Ciśnienie fachowca chciało rozsadzić. Powiedział, że tak ma być, bo wełna ma się stykać i że inaczej się nie da. Co wy na to ??

T_omhacker
28-07-2009, 07:14
Czyli mam rozumieć, że to co majster mówił, że wełna zgnieciona np. 10 cm do 6 cm. nie izoluje jak 10 cm tylko gorzej ??
Jeszcze skorzystam z okazji i zapytam - czy jeśli zostało to już tak zrobione to może tak zostać czy kazać im to zrywać i poprawiać bo nie wiem czy 24 cm izolacji wystarczy ??

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie w nabijanie na krokwy czegoś i potem jeszcze czegoś. oooj - widzę, że czekam mnie niezła przeprawa z majstrem. Dziękuje za pomoc.

Zbigniew100
28-07-2009, 08:11
W 100% j.w
W przypadku większej grubości wełny stosuje się do montażu
wieszak do poddaszy NIDA WP 60 :wink:

Dociśnięta wełn spowodowała pewnie wypchania foli dachowej. Folia ma być lekko obwiśnięta i absolutnie nie stykać się z wełną !!!. :evil:

T_omhacker
28-07-2009, 08:34
Wełna ma się nie stykać z folią wysokoparoprzepuszczalną przy dachu??
To chyba musimy to ściągać w takim razie bo lekko na tą folie teraz napiera wełna z pomiędzy krokwi. :(

joaz
28-07-2009, 10:42
Na twoim miejscu kazałabym zrobic od początku.Lepiej poprawic na tym etapie niż potem cierpiec.A swoją drogą to gdzie znalazłeś taką ekipe. :lol:

T_omhacker
28-07-2009, 11:28
A to długa historia. Dzwoniłem do producenta i powiedział mi, że wełna 20 cm to może spuchnąć o dobre 5 cm, a jest włożona w krokwe 16 cm - eeeehh. Na dodatek - przywiercili wkrętami REFLEF folie to krokwy - co też jest chyba niedopuszczalne przecież - będzie dzisiaj zadyma.

ubek
28-07-2009, 11:50
Czyli mam rozumieć, że to co majster mówił, że wełna zgnieciona np. 10 cm do 6 cm. nie izoluje jak 10 cm tylko gorzej ??

nawet gorzej niż 6 cm (wzrasta jej gęstość)


Jeszcze skorzystam z okazji i zapytam - czy jeśli zostało to już tak zrobione to może tak zostać czy kazać im to zrywać i poprawiać bo nie wiem czy 24 cm izolacji wystarczy ??

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie w nabijanie na krokwy czegoś i potem jeszcze czegoś. oooj - widzę, że czekam mnie niezła przeprawa z majstrem. Dziękuje za pomoc.
Zerwać i zrobić jak doradził mpoplaw

dozi
28-07-2009, 23:40
A to długa historia. Dzwoniłem do producenta i powiedział mi, że wełna 20 cm to może spuchnąć o dobre 5 cm, a jest włożona w krokwe 16 cm - eeeehh. Na dodatek - przywiercili wkrętami REFLEF folie to krokwy - co też jest chyba niedopuszczalne przecież - będzie dzisiaj zadyma.

Co to za majster, co robi, a absolutnie się na tym nie zna!! Nie dość, że skaszanił ocieplenie, jak masz membranę, to pewnie nie ma zwisów, tylko wybrzuszenie pod dachówkę, a jak masz deskowanie, to szczelne, że się nawet mucha nie przesmyknie. A paroizolacja: trzeba będzie folię zdjąć, żeby wełnę poprawić, tak więc troszkę jej pójdzie w strzępy - dziurawa paroizolacja, nie wiem jakiej firmy i nie wiem za jakie pieniądze, nie izoluje.

Rady dla inwestora.
1.
Jak jest membrana , to można zadzwonić do hurtowni i zapytać się czy nie można powymieniać wełny na 2 x 15.
Jak jest deskowanie, to trzeba by nabić 2cm łaty na krokwie, żeby była 3 cm szczelina między wełną a deskowaniem (po daniu 15 cm warstwy wełny między krokwie)
2.
Poprosić kierownika budowy, aby dopilnował tych pseudo fachowców, żeby pracowali zgodnie ze sztuką budowlaną. Za to bierze pieniądze.
3.
Zmienić ekipę od dociepleń - jak taki "majster";) mówi, że wełnę trzeba dosłownie upchać, żeby się stykała, to znaczy że nie ma pojęcia wogóle za co się bierze!

Ludzie inwestują ciężką kasę w materiał, nowinki, i po co? ech brak słów.

dozi
28-07-2009, 23:53
da się inaczej tylko trzeba więcej w to włożyć pracy, najpierw trzeba nabić na krokwy łaty żeby zmieścić tam te 20 a potem kolejne łaty żeby zmieścić 10
http://www.e-izolacje.pl/dachy,3624.htm
http://www.dachy.org/artykuly,7,Ocieplenie_dachu.html
http://www.grupapsb.com.pl/files/MagazineDocument/450/rockwool-abc_nr2(26).pdf
słusznie się upomniałeś bo wełna ściśnięta będzie gorszym izolatorem, a majster to typowy
zarobić ale się nie narobić

Co do http://www.e-izolacje.pl/dachy,3625.htm - w życiu nie zastosowałbym proponowanego przez speców z Rockwoola rusztowania, to kręcenie plyt jest też ściemą - tylko poza do zdjęcia - to jest reklama wełny, więc nie zadbali o kilka szczegółów.
A to wypełnianie profili wełną... no cóż... w sumie to raczej się buduje rusztowanie tak, aby wełna weszła za profil (swoją drogą ciekaw jestem jak by temu specowi z reklamy rockwoola układało się tam Isovera;)

remx
29-07-2009, 07:22
A to wypełnianie profili wełną... no cóż... w sumie to raczej się buduje rusztowanie tak, aby wełna weszła za profil (swoją drogą ciekaw jestem jak by temu specowi z reklamy rockwoola układało się tam Isovera;)

I może o to chodzi Rockwoolowi.

T_omhacker
30-07-2009, 12:21
Witam.
Moi drodzy - ekipa mnie olała na 2 tygodnie - powiedzieli, że na razie nie mają czasu na takie kombinacje. hehe - wiem wiem, zapytacie skąd ich wziąłem. :)
Zacząłem nieco sam ten temat rozkminiać i nie wiem czy sam się nie wezmę za to ocieplenie. Pojawiło się już na etapie mojego planowania kilka pytań.
1. Zakupiłem wełną ISOVER UNImata - 20 cm i 10 cm.którą mogę jeszcze wymienić - co daje nam współczynnik przenikania na poziomie ok. U=0,13. Jednak jak rozmawiałem z centrum informacji technicznej ISOVER to babka mi powiedziała, że spokojnie mogę zastosować 20 cm UNIMARY i do tego 5 cm SUPERMATY, która ma mniejszy opór cieplny i warstwa 25 cm da nam współczynnik przenikania na poziomie 0,15. - CZY TO WYSTARCZY??
2. W jakiej odległości od dołu umieścić pierwsze uchwyty??
3. Czy między poszczególnymi warstwami wełny może być 1,2 cm warstwa luzu??
4. Czy folie z Reflex-em mogę sobie przymocować uchwytami do krokwi i zabezpieczyć taśmą w tym miejscu??
5. Ile więcej się daje wełny w krokwę 90 cm.

Na razie tyle - Dziękuje z góry

ubek
30-07-2009, 15:01
Nie jestem fachowcem, ale w oparciu o swoje doświadczenia:


1. Zakupiłem wełną ISOVER UNImata - 20 cm i 10 cm.którą mogę jeszcze wymienić - co daje nam współczynnik przenikania na poziomie ok. U=0,13. Jednak jak rozmawiałem z centrum informacji technicznej ISOVER to babka mi powiedziała, że spokojnie mogę zastosować 20 cm UNIMARY i do tego 5 cm SUPERMATY, która ma mniejszy opór cieplny i warstwa 25 cm da nam współczynnik przenikania na poziomie 0,15. - CZY TO WYSTARCZY??

Ja ocieplałem w 2004r i jak na skosach dawałem 15+5 to się fachowcy za głowę łapali dlaczego tak dużo.
Poza tym jak chcesz ta 20 dać między krokwie? pamiętaj o szczelinie między wełną a folią wstępnego krycia(zastosowanie zwisu folii)


2. W jakiej odległości od dołu umieścić pierwsze uchwyty??

Do czego? Profili? na pewno zgodnie z tym co zaleca producent. Ja zdaje się że dałem pierwszy chyba 5 cm od ścianki kolankowej. Dodam, ze płyta nie może dotykać ścianki kolankowej - powinno się tam wykonać warstwę "ślizgową" czy j jakoś tak.


3. Czy między poszczególnymi warstwami wełny może być 1,2 cm warstwa luzu??

Tak, powietrze to warstwa izolująca


4. Czy folie z Reflex-em mogę sobie przymocować uchwytami do krokwi i zabezpieczyć taśmą w tym miejscu??

Ja tak zrobiłem


5. Ile więcej się daje wełny w krokwę 90 cm.

Na razie tyle - Dziękuje z góry
2-3 cm więcej niż szerokość pola, tak aby sprężyście ją włożyć.

T_omhacker
31-07-2009, 06:56
Witam.
Problem 20 cm wełny w 16 krokwe rozwiąże przez nabicie łaty 4 cm. Problem pojawia się jednak co dalej - mam jeszcze 10 cm wełny i folie z reflexem która nie może się stykać z płytą. Próbowałem wczoraj coś wymyślić, ale jedyne co mi przyszło do głowy to nabicie dodatkowych łat - to już się jednak zrobi spora ilość noi oczywiście dodatkowe obciążenie dachu. Przyszło mi do głowy by jeszcze wymienić tą wełnę na 5 cm - sporo problemów wtedy by zniknęło - ale mniejsze ocieplenie, aż o 5 cm. Może miał ktoś podobny problem i udało się go jakoś sensownie rozwiązać??

T_omhacker
31-07-2009, 08:27
Witam.
Problem 20 cm wełny w 16 krokwe rozwiąże przez nabicie łaty 4 cm. Problem pojawia się jednak co dalej - mam jeszcze 10 cm wełny i folie z reflexem która nie może się stykać z płytą. Próbowałem wczoraj coś wymyślić, ale jedyne co mi przyszło do głowy to nabicie dodatkowych łat - to już się jednak zrobi spora ilość noi oczywiście dodatkowe obciążenie dachu. Przyszło mi do głowy by jeszcze wymienić tą wełnę na 5 cm - sporo problemów wtedy by zniknęło - ale mniejsze ocieplenie, aż o 5 cm. Może miał ktoś podobny problem i udało się go jakoś sensownie rozwiązać??to wymien folie z reflexem na zwykla paroizolacje. Samo zastosowanie reflexu bez szczeliny jest korzystniejsze niz zastosowanie byle folii paroizolacyjnej.
ale jeśli korzystniejsze jest zastosowanie folii z refleksem to dlaczego mam wymieniać na folie zwyklą paroizolacyjną, bo tak na początku sugerujesz??

mynia_pynia
31-07-2009, 11:39
Z tymi łatami przybijanymi (przykręcanymi) to miałam niezłe jajo. Więźba, piękna gładka, żółciutka jak słomka, suchutka - normalnie cudo z Niemiec.
Poddasze ocieplał mi wujek, więc wytłumaczył jak "krowie na rowie" co mam kupić, wszystko zamówiłam. Transport przyjechał i jak zobaczyłam moje łaty które ciekły od nasiąknięcia wodą w dodatku były z surowego drewna, to zawału dostałam - pojechały z powrotem do hurtowni.

A ja zapłaciłam fortunę za suche legary które kupiłam w sklepie, które były heblowane !!! i sztuka 5*7 cm (o dł. 2m) kosztowała 25 zł. I jeszcze mniejsze o wym. 3*5cm, które też musiały buć suche - oj masakra.

Więc jak chcecie ocieplać poddasze na jesień, zimę to kupcie już teraz te łaty, pomalujcie i niech schną. W kieszeni zostanie wam z 3 tyś złotych.

T_omhacker
31-07-2009, 13:35
Generalnie to łaty mam impregnowane w tartaku zanurzeniowo - 1,80 zł. za metr. Nie jest to chyba wiele. Tak się teraz zastanawiam i przeliczam, najtaniej mi wychodzi zrobienie nabitki na krokwy do 20 cm po czym do tego wieszaki na profile i na nich zrobić te 10 cm na kolejną wartwę - refleks na to i bez szczeliny płyty.
Może być ??

T_omhacker
10-08-2009, 21:48
Witam
Noi zacząłem ocieplać - wełna 20 w łaty 16+nabite 4 cm noi w poprzek 10. Jako, że robie to pierwszy raz w życiu i nie bardzo wiem do końca co i jak mam kilka pytań?

1.Jak się montuje profile CD??
2.Mają trzymać one poziom czy równą odległość od podłogi??
3. Przy montowaniu od czego zacząć i na co zwrócić uwagę??
4. Kiedy montuje się profile UD??
5.W jakiej odległości od ściany przykręca się pierwszy profil??
6.W jakiej odległości od siebie umieszczać profile??
7.W jakiej odległości maksymalnej mogą być od siebie haki na suficie??
8.Jakie wogóle uchwyty najlepiej zastosować??

To na razie tyle - czekam z niecierpliwością na odpowiedzi na nurtujące mnie pytania - jutro zamierzam to robić :)