PDA

Zobacz pełną wersję : deski czy podlogówka?



renjul
28-07-2009, 10:38
Ciekawa jestem waszych opinii. Co byście woleli - litą dechę dębową o grubości 3 cm i kaloryfery, czy podłogówkę i jakieś panele + płytki? Dechy już są i schną, tak że ekonomia przemawia za nimi. Decyzja była odsuwana na potem od dwóch lat, ale czas zadecydować. Ogromnie mi się podoba taka podłoga, a marzę o rozkładzie temperatur charakterystycznym dla podłogówki. Nie przepadam też za widokiem kaloryferów.

Callahan
28-07-2009, 14:35
Ja osobiście wolę deski. Sam akurat takie właśnie montuje.

Mój dom, jeśli chodzi o podłogi jest swoistą mozaiką. Mam kilka rodzajów podłogi.

Akurat jestem podczas wymiany części podłóg. I nie widziałem innej możliwości niż lite deski.
W kuchni miałem panele. Częściowo się wytarły na krawędziach, źle znosiły zachlapania. Poza tym, były brzydkie. Teraz postanowiliśmy dać tam dąb, chociaż mi osobiście się jego faktura nie podoba. Ale baliśmy się spadających przedmiotów, które mogły by uszkodzić zwykłą sosnową deskę.
W łazience mam z kolei płytki z ogrzewaniem podłogowym, które uważam za całkowitą porażkę. Ogrzewanie to jest częściowo źle zaprojektowane, ale i tak go nie używamy, bo temperatura i tak jest odpowiednia. Kafelki są zimne i nijak mi pasują do reszty domu. W drugiej łazience, są już same kafelki bez ogrzewania i także żałuje że są.
Na reszcie domu, mam położony dębowy parkiet.

Jeśli nie lubisz kaloryferów, poszukaj może jakiegoś alternatywnego źródła ciepła?

Afrodyta
28-07-2009, 16:19
Szkoda, że już dechy schną. Można było przetrzeć je w poprzek słojów. Jest to preferowane do podłogówki, ponieważ ciepło lepiej przechodzi wzdłuż słojów. Wtedy można na takim ogrzewaniu położyć drewno.

Niestety nie planowaliśmy podłogówki wcześniej i drewno przetarte zostało w normalny sposób. Niestety, bo teraz Duży przebąkuje o podłogówce.

W pokojach na pewno będzie modrzew :lol: :lol: :lol: , łazienka, hol, wiatrołap podłogówka. Kuchnia??? Niewiadomo :roll:

malka
28-07-2009, 18:57
z tego co mówią fachowcy od podłóg, podłogówka i drewno wcale sie nie wykluczają...
poszukaj jet tego sporo na forum

pozdrawiam

renjul
28-07-2009, 22:32
z tego co mówią fachowcy od podłóg, podłogówka i drewno wcale sie nie wykluczają...
poszukaj jet tego sporo na forum

pozdrawiam

Przeczytałam sporo i owszem nie wyklucza się pod warunkiem, że deska jest cienka, a najlepiej jakby to był parkiet itp. Moje są już pocięte tradycyjnie na 3,5 cm.

Afrodyta, szkoda że nie wiedziałam o tych słojach.

Mam jeszcze taki pomysł żeby połączyć dechy i płytki, a pod płytkami gęściutko podłogówka, ale to chyba mało realne. Dechy powinny być na legarach, a pod podłogówkę zupełnie inna technologia. Wątpliwe też czy podłogówka pokrywająca powiedzmy 1/3 pomieszczenia byłaby w stanie je ogrzać. Myślałam też o tym, żeby zrobić ścienne, czyli zamiast rurki w podłogę, to w ścianę, ale ponoć nieekonomiczne.

malka
28-07-2009, 22:43
przepraszam, nie doczytałam,ze to juz gotowe dechy są, myslałam,ze pytanie zadane luźno.

renjul
28-07-2009, 22:45
przepraszam, nie doczytałam,ze to juz gotowe dechy są, myslałam,ze pytanie zadane luźno.
Nie ma za co przepraszać - to miło, że odpisałaś :-)

Callahan
28-07-2009, 23:25
Myślałam też o tym, żeby zrobić ścienne, czyli zamiast rurki w podłogę, to w ścianę, ale ponoć nieekonomiczne.

Poza tym, lepiej nie stawiać przy tym mebli i tak dalej.

A może połączenie tych podgrzewanych kafelków oraz jakiegoś nawiewu z wentylacji?


Albo kominek?

Alvarez
29-07-2009, 00:05
Ja jestem jednak tradycjonalistą- deski + kaloryfery, przynajmniej łatwo naprawić jak coś pójdzie :)

renjul
29-07-2009, 10:50
Myślałam też o tym, żeby zrobić ścienne, czyli zamiast rurki w podłogę, to w ścianę, ale ponoć nieekonomiczne.

Poza tym, lepiej nie stawiać przy tym mebli i tak dalej.

A może połączenie tych podgrzewanych kafelków oraz jakiegoś nawiewu z wentylacji?


Albo kominek?
Kominek będzie tak czy inaczej i dwa pokoje na górze możnaby podłączyć. Z trzecim gorzej. Tylko nawiew kojarzy mi się z czymś całkowicie niesterowalnym i działa tylko wtedy kiedy kominek grzeje. Wolałabym uniknąć wracania do wychłodzonego domu, w którym robi sie ciepło gdy pora iśc spać.
Chyba Alvarez ma rację :-?

Callahan
29-07-2009, 15:16
Pamiętaj także, że ogrzewanie podłogowe nie jest polecane w sypialniach, gdyż wolno oddaje ciepło.

renjul
29-07-2009, 15:37
Pamiętaj także, że ogrzewanie podłogowe nie jest polecane w sypialniach, gdyż wolno oddaje ciepło.
To już było przerabiane ze sto razy i ja osobiście w tę tezę nie wierzę.

c0x1988
30-07-2009, 00:26
deski wedlug mnie lepiej oddaja cieplo !

anetina
31-07-2009, 08:20
Ciekawa jestem waszych opinii. Co byście woleli - litą dechę dębową o grubości 3 cm i kaloryfery, czy podłogówkę i jakieś panele + płytki? Dechy już są i schną, tak że ekonomia przemawia za nimi. Decyzja była odsuwana na potem od dwóch lat, ale czas zadecydować. Ogromnie mi się podoba taka podłoga, a marzę o rozkładzie temperatur charakterystycznym dla podłogówki. Nie przepadam też za widokiem kaloryferów.


jeśli chodzi o salon - podłogówka i płytki
deski u nas ida na górę, tam gdzie i kaloryfery

vilemo
31-07-2009, 20:29
Deski i kaloryfery :D
U nas właśnie tak będzie. Salon bez drewna dla mnie po prostu nie ma klimatu ;)

m&k
31-07-2009, 20:44
my mamy wszystko: deskę, podłogówkę i kaloryfery, przy czym deska to merbau, a podłogówka na niskim parametrze 25 C, tylko żeby przełamać temperaturę podłogi - znajomi mają pod kaflami podłogówkę a pod dechami nie - wrażenie jest takie, że płytki są przyjemniejsze w dotyku, na parkiet się nieprzyjemnie z płytek przechodzi...
u nas tego wrażenia nie ma - przetestowane zeszłej zimy..