PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka szerokość parapetów zewnętrznych??



Puszka
28-07-2009, 20:49
Witam

Jaka powinna być szerokość parapetów zewnętrznych w stosunku do okna.

Jeżeli na przykład okno jest szerokie to jaka powinna być szerokość parapetów.

Gośc który bedzie robił elewacje i odrazu je montował powiedział żeby kupić parapety na taką szerokość jak okna i dołożyć po bokach te plastikowe zaślepki.

Czy parapety nie powinny być troche szersze??


Pozdrawiam

Puszka

arturrex
28-07-2009, 21:01
hmm to idzie troche inaczej
parapet zewnetrzny powinien byc wysuniety 5-7 cm po za mur ( tyle powinien wystawać )
No chyba ze chodzi o długość wtedy powinna być zblizona do szerokości okna

leszeq
28-07-2009, 21:04
A jak ten Gość założy "zaślepkę" do parapetu z klinkieru?
Parapet powinien być wpuszczony około 2 cm w glif (szpaletę okienną) okna, żeby odbierał wodę płynącą po narożniku okna i odprowadzć ją od ściany. W ten sposób unika się brzydkich zacieków powstających często pod oknami.

Puszka
28-07-2009, 21:12
Oczywiście parapety blaszane lub aluminiowe.

A pisząc szerokość chodzi mi o odległość od jednego boku okna do drugiego. pisze szerokość bo w przypadku okna to jest właśnie szerokość.

Parapet będzie wypuszczony na jakieś 5cm od ostatniej warstwy elewacji.

arturrex
28-07-2009, 21:21
A jak ten Gość założy "zaślepkę" do parapetu z klinkieru?
Parapet powinien być wpuszczony około 2 cm w glif (szpaletę okienną) okna, żeby odbierał wodę płynącą po narożniku okna i odprowadzć ją od ściany. W ten sposób unika się brzydkich zacieków powstających często pod oknami.
sie zgadza ok 2 cm w glif tylko jak ocieplasz to dajesz 2 cm styropianu i masz 2 cm w glifie,
co do klinkieru to zawsze mozesz uzyć jakiegos uszczelniacza np dekarski
osobiście preferuje boczki wygięte do góry bo usztywnaja parapet, no i ten plastik po kilku latach kruszeje i odpada :cry:

piotr.wojkowice
01-07-2010, 15:42
Możecie mi pomóc bo już nic nie rozumiem. Czyli jak mam parapet stalowy lub aluminiowy zewnętrzny to te zaślepki które się dokupuje do parapetu powinny być "wmurowane" z ścianie (styropianie) czy mogą być na równo ze styropianem

piotr.wojkowice
01-07-2010, 15:57
Czy to tak powinno wyglądać czy może powinna zaślepka parapetu być przy samej ścianie (chyba gzyms sie to nazywa)

leszeq
01-07-2010, 20:51
Dokładnie tak to powinno być z tym, że na tym zdjęciu parapet jest wpuszczony ekstremalnie głęboko w glif. Zazwyczaj wpuszcza się go około 2 - 3 cm.

aadamuss24
01-07-2010, 23:23
Można też dogiąć boki parapetu w górę i wtedy nie potrzeba tych plastikowych zaślepek. pozdr adam

cactus
01-11-2016, 21:43
Na przykładzie okna które ma szerokość 100cm jaką długość powinien mieć parapet? Ja załozyłem że też 100cm, po 2 cm z każdej strony dojdzie tej zaślepki plastikowej, która ostatecznie schowa sie w tynku (ociepleniu). Czy to jest poprawnie?
Druga sprawa to szerokość a raczej głębokość parapetu. Dla ocieplenia 16cm zamierzam zamówić parapet o szerokości 22.5cm. Typoszereg jest 17.5cm 20cm 22.5cm itd - 20cm wydaje sie za mało bo 2.5 cm zabiera ta zaślepka z boku która wchodzi w stronę muru, zostałoby tylko 1.5cm wystającej cześci poza obrys muru a większosc z tego zabierze klej siatka i ostateczny tynk. Wydaje sie wiec że 22.5cm dla ocieplenia 16cm będzie ok ?

przemo1
02-11-2016, 08:25
Głębokość myślę OK, co do szerokości, to nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że ta plastikowa końcówka parapetu mniej więcej licuje się z parapetem - to jest nakładka. Nie doliczał bym jej grubości do całkowitej długości parapetu. Czyli w Twoim przypadku dł to 104 cm (po 2 cm z każdego boku. 1cm może być mało z uwagi na pracę takiego parapetu podczas nagrzewania/ochładzania - połączenie z ociepleniem może się z czasem rozkruszać, zwróć uwagę na obróbkę tych miejsc).

wg39070
02-11-2016, 09:17
Na przykładzie okna które ma szerokość 100cm jaką długość powinien mieć parapet? Ja załozyłem że też 100cm, po 2 cm z każdej strony dojdzie tej zaślepki plastikowej, która ostatecznie schowa sie w tynku (ociepleniu). Czy to jest poprawnie?
Druga sprawa to szerokość a raczej głębokość parapetu. Dla ocieplenia 16cm zamierzam zamówić parapet o szerokości 22.5cm. Typoszereg jest 17.5cm 20cm 22.5cm itd - 20cm wydaje sie za mało bo 2.5 cm zabiera ta zaślepka z boku która wchodzi w stronę muru, zostałoby tylko 1.5cm wystającej cześci poza obrys muru a większosc z tego zabierze klej siatka i ostateczny tynk. Wydaje sie wiec że 22.5cm dla ocieplenia 16cm będzie ok ?

Dla styropianu 16 cm mam płytkę parapetową 24 cm. Wystaje około 6 cm. Wygląda to tak:

371771