PDA

Zobacz pełną wersję : gdzie ma stać kominek (która ściana), jakieś złote zasady?



papuch
29-07-2009, 08:54
witam, jestem o kroczek przed zakupem projektu ale mój mąż ma wątpliwości co do lokalizacji kominka na parterze. Projekt to dom w werbenach 5 (dwuspadowy), kominek jest tak jakby w centrum parteru tzn dzieli salon od kuchni. Mąż przeczytał gdzieś że najlepiej ustawić kominek w zaciszu salonu nie na linii ciągu komunikacyjnego. Nie mam doświadczenia ale przy zamkniętych komorach to chyba wszystko jedno gdzie stoi kominek? Jeśli stoi centralnie to ogrzewa bardzej jednolicie większą ilość pomieszczeń... są jakieś złote zasady usytuowania kominków?

pawelo_pl
29-07-2009, 09:09
No tak tylko jak kominek to komin - względy estetyczne czy praktyczne mają mniejsze znaczenie - ważne czy można i jak postawić komin - bo przecież musi mieć odpowiednią wysokość i przekrój a i na drugiej kondygnacji nie wypaść na środku pokoju czy łazienki ...

mjakob
29-07-2009, 09:19
witam, jestem o kroczek przed zakupem projektu ale mój mąż ma wątpliwości co do lokalizacji kominka na parterze. Projekt to dom w werbenach 5 (dwuspadowy), kominek jest tak jakby w centrum parteru tzn dzieli salon od kuchni. Mąż przeczytał gdzieś że najlepiej ustawić kominek w zaciszu salonu nie na linii ciągu komunikacyjnego. Nie mam doświadczenia ale przy zamkniętych komorach to chyba wszystko jedno gdzie stoi kominek? Jeśli stoi centralnie to ogrzewa bardzej jednolicie większą ilość pomieszczeń... są jakieś złote zasady usytuowania kominków?


Dobrze przeczytał, bo ciężko siedzieć przy kominku, czy w pobliżu, jednocześnie blokując przejście. Centralne usytuowanie kominka sprzyja z kolei rozprowadzaniu ciepła.
moim zdaniem, w wymienionym projekcie, kominek bym zostawił jak jest.

am00
29-07-2009, 09:20
Ja umiesciłem swój w środku domu, dzięki temu mam grawitacyjne rozprowadzenie ciepła. Kominek i komin ogrzewają ścianę wewnętrzną i ta pełni rolę akumulatora ciepła. Jest specjalnie wykonana z cegły, żeby zwiększyć jej pojemność cieplną (ściany zewnętrzne są z betonu komórkowego). Komin wychodzi w kalenicy, dzieki temu łatwo zrobić przejście przez dach, nie wystaje wysoko ponad dach i da się go ocieplić na prawie całej długości (co ma wpływ na ciąg, tj. łatwe rozpalanie). Odpadają również kłopotliwe zabezpieczenia przed spływającą po dachu wodą, które trzeba poprawnie wykonać przy przejściu komina przez dach już na etapie folii wstępnego krycia.

Moim zdaniem dużym błędem, jest umieszczanie kominka przy ścianie zewnętrznej okapowej.

ubek
29-07-2009, 09:20
witam, jestem o kroczek przed zakupem projektu ale mój mąż ma wątpliwości co do lokalizacji kominka na parterze. Projekt to dom w werbenach 5 (dwuspadowy), kominek jest tak jakby w centrum parteru tzn dzieli salon od kuchni. Mąż przeczytał gdzieś że najlepiej ustawić kominek w zaciszu salonu nie na linii ciągu komunikacyjnego. Nie mam doświadczenia ale przy zamkniętych komorach to chyba wszystko jedno gdzie stoi kominek? Jeśli stoi centralnie to ogrzewa bardzej jednolicie większą ilość pomieszczeń... są jakieś złote zasady usytuowania kominków?

Jeżeli tak gdzieś przeczytał, to bardziej było to związane z "feng-shui" niż z innymi aspektami . Technicznie to tak jak pisał przedmówca, najważniejszy jest komin i jego usytuowanie. Samo oddzielenie kuchni od salonu kominkiem - czemu nie?

ravbc
29-07-2009, 13:19
A moim zdaniem kominek najlepiej umieścić... u zaprzyjaźnionych sąsiadów. ;-) Wtedy nie trzeba w nim sprzątać, rąbać i tachać drewna, za to można se od czasu do czasu w ogień popatrzeć ;-)

PS. Żeby nie było całkiem off-topic: jak pisali przedmówcy, niestety dla lokalizacji kominka najistotniejsza jest lokalizacja komina. Trochę lepiej sprawa wygląda w przypadku tzw. kozy.

AskaK
29-07-2009, 15:34
Jeśli kominek jest dla Was jednym z istotniejszych elementów domu, to musicie wiedzieć już teraz jak chcecie urządzić swoje "życie wokół kominka". :) Czy ma on być źródłem dodatkowego ciepła dla domu, czy przede wszystkim ozdobą (a może jedno i drugie), czy chcecie go używać często czy tylko sporadycznie, czy chcecie siedzieć przy nim blisko czy też obserwować ogień z pewnej odległości, a może wcale nie chcecie się w niego wpatrywać i może on być tylko tłem gdzieś w oddaleniu od kanapy?

Jeśli kominek ma wspomagać ogrzewanie, to najlepiej gdy jest usytuowany w śroku domu. Wówczas niezależnie od tego, czy wybierzecie kominek z płaszczem wodnym czy też zrobicie DGP, ciepło będzie wykorzystywane w maksymalnym stopniu.
Pod tym względem projekt jest idealny.

Jeśli chcecie siedzieć blisko kominka, to umieszczenie go na szlaku komunikacyjnym rzeczywiście może przeszkadzać.
Ale jeśli nie marzy Wam się mały zaciszny kącik przy kominku, to tak jak jest w projekcie jest ok, kominek będzie atrakcyjnym, mocno wyeksponowanym punktem centralnym salonu.

enickman
29-07-2009, 16:22
dobrze jest chyba jednak usunąć kominek z zasięgu działania małych dzieci
kominek na środku, przy ciągu komunikacyjnym może zaboleć