PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd budowlany na działce, na której nic się nie dzieje



Egon
29-07-2009, 18:11
Półtora roku temu kupiłem działkę budowlaną. Miała już założoną skrzynkę elektryczną. Zaraz po transakcji dotychczasowa właścicielka przepisała na mnie ciężar opłat ze zdziercami z Enei. ENEA przysłała mi do podpisania umowę, w której było napisane, że "wybieram taryfę" X (tutaj jakiś ich symbol). Zgodnie z tą umową traktują moją działkę, na której jeszcze nie rozpocząłem jakichkolwiek ruchów budowlanych i perz sobie radośnie rośnie, jako ... plac budowy :lol: W konsekwencji tego, mimo iż nie zużyłem jeszcze mikroWata prądu, kasują mnie co 2 miesiące na 120 zł.
Może ktoś doradzi, czy warto w tej sprawie uderzyć do Rzecznika Praw Konsumenta?

paradox
29-07-2009, 20:36
Z chwila ukonczenia stanu surowego zamknietego i odebrana instalacji elektrycznej wewnatrz budynku bedziesz mogl przaejsc z taryfy budowlanej na normalna...a oplate ktora placisz jest za przesyl energii..

Egon
29-07-2009, 22:07
60 zł miesięcznie za przesył energii, z której nie korzystam to trochę dużo, nie uważasz? Mógłbym płacić 10-20 zł/m-c abonamentu, ale 60 to już duża przesada :evil:

Pozdrawiam

chrobry
30-07-2009, 06:34
Z chwila ukonczenia stanu surowego zamknietego i odebrana instalacji elektrycznej wewnatrz budynku bedziesz mogl przaejsc z taryfy budowlanej na normalna...a oplate ktora placisz jest za przesyl energii..

Jak ostatnio zaproponowałem panu z obsługi ZE taką możliwość to myślałem, że wzrokiem mnie zabije. Na koniec stwierdził, że to jakieś brednie - ciekawe.

robertsz
30-07-2009, 06:57
Z chwila ukonczenia stanu surowego zamknietego i odebrana instalacji elektrycznej wewnatrz budynku bedziesz mogl przaejsc z taryfy budowlanej na normalna.
No a Ja właśnie w ten sposób wczoraj zamknąłem kolejne zlecenie u klientki.
I żaden Pan z Energetyki nie zabijał wzrokiem, po prostu wykonał swoją prace.

Malobert
30-07-2009, 09:34
Z chwila ukonczenia stanu surowego zamknietego i odebrana instalacji elektrycznej wewnatrz budynku bedziesz mogl przaejsc z taryfy budowlanej na normalna...a oplate ktora placisz jest za przesyl energii..

Jak ostatnio zaproponowałem panu z obsługi ZE taką możliwość to myślałem, że wzrokiem mnie zabije. Na koniec stwierdził, że to jakieś brednie - ciekawe.

mogę to potwierdzić - moją instalację robił elektryk zatrudniony w ZE Enea, powiedział, że nie ma takiej opcji...!!! - prąd budowlany może zostać zamieniony na inną taryfę po odbiorze końcowym budynku, a wy tu piszecie o stanie surowym - chciałbym tak. A wogóle jest tylko jedna taryfa budowlana i nie można jej zamienić na coś innego w trakcie budowy.

zbigmor
30-07-2009, 09:48
A czy można zrezygnować z prądu? Jesli ktoś nie planuje w najbliższym czasie budowy to po co mu prąd budowlany? Podłączy go jak rozpocznie budowę. Ale czy istnieje taka możliwość?[/code]

Darek Rz
30-07-2009, 09:49
Witam

A czy ty jako nowy właściciel działki musialaś podpisac umowe z ZE ?? Czy mogłas powiedziec .....nie dziekuję jestem nowym wlascicielem i ja w przeciwieństwie do dawnej wlascicielki prądu nie potrzebuję . Jak to wygląda w swietle prawa ,ciekaw jestem . Przecież zostając nowym wlascicielem np. mieszkania w bloku musisz podpisać nowe umowy z ZE, gazownią itp ,albo mozesz nie podpisywac tylko wyrejestrować dane media jako nowy wlasciciel .

Elfir
30-07-2009, 10:03
Zlikwiduj przyłacze lub wystąp o zdjęcie licznika prądu.

pierwek
30-07-2009, 10:10
ktoś tu kiedyś pisał że można zgłosić działkę w ZE jako rekraacyjną - i wtedy można zmienić taryfę na normalną - ale czy tak jest naprawdę nie wiem

gunarb
30-07-2009, 10:15
Rozwiąż umowę z ENEĄ a jak będziesz potrzebował prąd to podpiszesz nową. Przyłącze i tak zostanie ponieważ za przyłącze kasują osobno

paradox
30-07-2009, 11:14
Z chwila ukonczenia stanu surowego zamknietego i odebrana instalacji elektrycznej wewnatrz budynku bedziesz mogl przaejsc z taryfy budowlanej na normalna...a oplate ktora placisz jest za przesyl energii..

Jak ostatnio zaproponowałem panu z obsługi ZE taką możliwość to myślałem, że wzrokiem mnie zabije. Na koniec stwierdził, że to jakieś brednie - ciekawe.

mogę to potwierdzić - moją instalację robił elektryk zatrudniony w ZE Enea, powiedział, że nie ma takiej opcji...!!! - prąd budowlany może zostać zamieniony na inną taryfę po odbiorze końcowym budynku, a wy tu piszecie o stanie surowym - chciałbym tak. A wogóle jest tylko jedna taryfa budowlana i nie można jej zamienić na coś innego w trakcie budowy.






Nie wiem jak jest w twoim regionie ale u nas taka praktyka to fakt..

arturrex
30-07-2009, 12:22
Rozwiązanie umowy pociaga za sobą konieczność podpisania za jakiś czas nowej, a to wydatek za przydział mocy conajmniej 2 tys z groszami wiec gdzie tu logika

GosiaIAdam
30-07-2009, 13:57
Rozwiązanie umowy pociaga za sobą konieczność podpisania za jakiś czas nowej, a to wydatek za przydział mocy conajmniej 2 tys z groszami wiec gdzie tu logika
Ale tu chodzi o rozwiązanie umowy o dostawę prądu, a nie o wykonanie przyłącza. Nie będzie musiał potem płacić nic ekstra.

marcin714
30-07-2009, 22:53
A czy można zrezygnować z prądu? Jesli ktoś nie planuje w najbliższym czasie budowy to po co mu prąd budowlany? Podłączy go jak rozpocznie budowę. Ale czy istnieje taka możliwość?[/code]

Oczywiście, że istnieje. Nic na przymus. Powiem więcej - nie płać ze 3 miesiące to sami cię odetną. :D

arturromarr
31-07-2009, 12:30
Taryfy budowlane są dwie przynajmniej w PGE (a to chyba już ogólnopolski koncern) Jedna ma tańszy abonament a druga kilowatogodzinę, oczywiście obie taryfy zbujeckie, ale coś trzeba wybrać.
Jeśli nie prowadzisz budowy (i nie masz pozwolenia na nią) to zażądaj normalnej taryfy , wtedy karzą Ci podpisać oświadczenie że nie prowadzisz żadnych robót budowlanych i muszą ci dać, zwyczajnie bazują na niewiedzy i dezinformacji.
Inna sprawa to to , że "co kraj to obyczaj" i w niektórych zakładach nie wołają oświadczeń tylko dają zwykłą taryfę kto tylko chce, a inni próbują naginać prawo i żądają odbioru końcowego, stąd wszystkie nieporozumienia.
Jak o wszystko w tym kraju trzeba walczyć
W PGE maja nawet specjalne druczki do oświadczeń o nie wykonywaniu robót budowlanych, więc to dla nich chyba normalna procedura.

tomrud
08-08-2009, 21:47
60 zł miesięcznie za przesył energii, z której nie korzystam to trochę dużo, nie uważasz? Mógłbym płacić 10-20 zł/m-c abonamentu, ale 60 to już duża przesada :evil:

Pozdrawiam
Pocieszę Cię. Mi Vattenfall kasuje 150PLN na miesiąc (za przesył) + zużyte kWh. Uważaj się za szczęśliwca.
Pozdrawiam,

edde
08-08-2009, 23:34
60 zł miesięcznie za przesył energii, z której nie korzystam to trochę dużo, nie uważasz? Mógłbym płacić 10-20 zł/m-c abonamentu, ale 60 to już duża przesada :evil:

Pozdrawiam
Pocieszę Cię. Mi Vattenfall kasuje 150PLN na miesiąc (za przesył) + zużyte kWh. Uważaj się za szczęśliwca.
Pozdrawiam,

to dla orientacji podałbyś jeszcze ile w tym abo a ile zużycia

coulignon
09-08-2009, 07:39
w taryfie C płacisz za kazdy kW przydziału mocy. Stąd wysoka opłat stała.
1. pokombinuj cos z taryfami.
2. wystąp o zamianę przydziału mocy na np 1 kW.

tomrud
09-08-2009, 08:03
to dla orientacji podałbyś jeszcze ile w tym abo a ile zużycia[/quote]

Ja wziałem od razu moc docelową tzn. 25kW, dlatego przesył tyle mnie kosztuje. Wg. wzoru to 25kW x 4,25PLN + cos jeszcze + zużyte kWh. Chciałem wziąść mniej, ale jak później będę chciał zwiększyć moc docelową to jakaś kosmiczna opłata znowu, więc wziąłem od razu moc docelową. Niestety, ale towar deficytowy jest zawsze w cenie. Zaczynam budowę we wrześniu i mam zamiar skończyć za rok, bo to mały domek.
Pozdrawiam,

marcin714
09-08-2009, 20:54
Wydaje mi się,że tę kosmiczną opłatę to już poczyniłeś kupując 25kW x120zł lub coś koło tego. Natomiast gdyby policzyli ci kosmiczną opłatę za zwiększenie mocy np z 5kW do 25 kW to dziś zapłaciłbyś za 5kWx120zł a po zakończeniu roboty resztę czyli 20kW x120 zł. Ktoś cię nieżle zrobił w bambuko z tą kosmiczną opłatą, że teraz płacisz taką kasę. Idź do Vatenfala i nie ruszając mocy przyłączeniowej docelowej za którą już zapłaciłeś każ sobie zmniejszyć moc przyłączeniową na przyłączu budowlanym do rozsądnej wartości kilku kilowatów.

kazjan
27-07-2011, 21:24
w taryfie C płacisz za kazdy kW przydziału mocy. Stąd wysoka opłat stała.
1. pokombinuj cos z taryfami.
2. wystąp o zamianę przydziału mocy na np 1 kW.

Nie ma takiego przydziału, najmniejszy w PGE to 4 KW i z ZE jest najgorzej - stosują praktyki monopolistyczne i mają takie procedury które ciągną się tygodniami i miesiącami. W ekspresowym tempie od warunków przyłącza do zamontowania licznika 4,5 miesiąca i 25 wizyt od projektanta po wykonawcę i urzędników ZE - to jest ścieżka zdrowia za którą słono płacimy!!!.:bash:
Kazjan

maxus79
10-01-2012, 11:23
witam wszystkich , mam prosbe co bys ci emi poradzili a mianowicie;

kupilem dzialke i ogrodzilem ja postawilem blaszak na narzedzia
zlecilem wykonanie projektu przepustu ze zjazdem na dzialke i projektu domu przy okazji
zamierzam budowac dom systemem gospodarczym czyli niewiadomo ile mi to zajmnie moze nawet 3-4 lata lub wiecej

i tu moje pytanie co z pradem jak to zrobic aby mniej placic za prad ? jaka taryfe wybrac ?

z gory dziekuje za kazda informacje