PDA

Zobacz pełną wersję : którędy puścić kabel w ziemi ?



chrobry
30-07-2009, 10:02
Musze podłączyć pom. gospodarcze przewodem 5x4mm. Czy wkopując go w miejscu gdzie w przyszłości będą rosły thuje nie jest błędem ?

robertsz
30-07-2009, 12:37
Zakop kabel na przepisowej głębokości i po problemie.

szejens
31-07-2009, 10:25
Zakop kabel na przepisowej głębokości i po problemie.

Może głupie pytanei ale jaka to przepisowa 1,5 m??

Zbigniew100
31-07-2009, 10:28
j.w.

0,5 do 0,7 m i piasek 10 cm, :wink:

chrobry
31-07-2009, 12:08
piasek mam na całej głębokości :)

Martinezio
31-07-2009, 12:10
Nie o to chodzi - chodzi o to, że pod i nad kablem potrzebne są 10 cm warstwy piasku ;) Jako izolator od gruntu rodzimego.

slawciol
31-07-2009, 18:14
Nie o to chodzi - chodzi o to, że pod i nad kablem potrzebne są 10 cm warstwy piasku ;) Jako izolator od gruntu rodzimego.
Piasek jest po to aby nie uszkodził izolacji kabla, a nie izolator gruntu. fakt, rodzimy grunt może posiadać wszelkiego rodzaju kamyki, które podczas zasypywania i zagęszczania mogły by uszkodzić izolację. Co do tematu, czy masz możliwość przesunąć rów na kabel tak aby nie był pod iglakami? Tak też może być, ale jak uszkodzi się kabel (izolacja) będziesz musiał wykopać te iglaczki, a szkoda by było bo parę ładnych lat minie zanim coś się zacznie dziać z kabelkiem, a może i nic się nie dziać, ważne aby był to kabel ziemny, czyli YKY, sprawdź wizualnie czy izolacja jest ok oraz podsypka. jak możesz to po zasypaniu sprawdź izolację kabla tzw induktorem, jak będzie ok to i wiele lat będzie ok.

TomekC73
31-07-2009, 20:26
puścić w peszlu dobrym i po problemie

slawciol
31-07-2009, 20:28
puścić w peszlu dobrym i po problemie
co to jest " dobry peszel"? jak już tak to w rury Arota.

TomekC73
31-07-2009, 20:43
puścić w peszlu dobrym i po problemie
co to jest " dobry peszel"? jak już tak to w rury Arota.

rura osłonowa karbowana

slawciol
31-07-2009, 20:44
Żartujesz? karbowana? A po co? wiem co to jest rura osłonowa, a wiesz co to jest rura Arota? poza tym poco wpadać w dodatkowe koszty? Wystarczy to co pisałem wyżej.

TomekC73
31-07-2009, 21:05
Żartujesz? karbowana? A po co? wiem co to jest rura osłonowa, a wiesz co to jest rura Arota? poza tym poco wpadać w dodatkowe koszty? Wystarczy to co pisałem wyżej.

Kolego z tego co piszesz tzn ,że nie wiesz nic. Rura osłonowa może być też rurą karbowaną i może być to rura Arot
Wiem co to rura Arota - uwierz

slawciol
31-07-2009, 21:08
kolego, pytam się po co?

slawciol
31-07-2009, 21:13
Żartujesz? karbowana? A po co? wiem co to jest rura osłonowa, a wiesz co to jest rura Arota? poza tym poco wpadać w dodatkowe koszty? Wystarczy to co pisałem wyżej.

Kolego z tego co piszesz tzn ,że nie wiesz nic. Rura osłonowa może być też rurą karbowaną i może być to rura Arot
Wiem co to rura Arota - uwierz
HMMM, NIE WIEM NIC, OK. arot jest i między innymi karbowany np.DVK, a wiesz ile kosztuje? więcej od kabla, wiec dla tego zapytałem sie jaka dobra rura karbowana, i jeszcze raz POCO? dobra jest na przepusty i skrzyżowania z inna instalacją, a tak?

TomekC73
31-07-2009, 21:27
Po prostu moim zdaniem w takiej rurze będzie najpewniej. Autor wątku pisze o rosnących drzewkach w pobliżu. Jest to moje zdanie. Tak zazwyczaj obsypuje się w piasku i to bardzo czystym ale przy drzewkach bym nie ryzykował, dorzucił bym parę groszy i dał kabel w peszlu i spał spokojnie.

slawciol
31-07-2009, 21:30
Po prostu moim zdaniem w takiej rurze będzie najpewniej. Autor wątku pisze o rosnących drzewkach w pobliżu. Jest to moje zdanie. Tak zazwyczaj obsypuje się w piasku i to bardzo czystym ale przy drzewkach bym nie ryzykował, dorzucił bym parę groszy i dał kabel w peszlu i spał spokojnie.
to są iglaki, nie maja takiego systemu korzennego aby uszkodziły kabel zakopany na gł 70cm

Deamos
31-07-2009, 23:31
Jak chcesz spac dobrze, to wkop kabel ziemny na 1m, nad nim rozwin niebieska folie i zadnych peszlo bo w nich tylko woda sie zbiera.

robertsz
01-08-2009, 08:09
Proste pytanie i kilkanaście różnych odpowiedzi od lokalnych znafców.
W Polsce idą miliony kilometrów kabli na głębokości 30-50cm bez żadnych osłon, rurek i innych udziwnień. W międzyczasie na tych kablach wyrosły lasy, chodniki, ulice i to wszystko działa!

Jeśli kabel się uszkodzi za 20-30 lat a na nim będzie las dębowy to nikt go nie będzie naprawiał, wykopywał i cudował, tylko UŁOŻY NOWY KABEL.

Do Autora pytania:
Kabel YKY 5x4 lub 4x4 na głębokości 40-60cm, zasypać 10cm warstwą ziemi/piasku, polać obficie wodą, położyć na to niebieską folie (od biedy mogą być rozcięte worki na śmieci), zasypać resztą ziemi i wyrównać teren.
Spokojnie użytkować ten budynek gospodarczy i przestać myśleć o kablu.

slawciol
01-08-2009, 18:33
Proste pytanie i kilkanaście różnych odpowiedzi od lokalnych znafców.
W Polsce idą miliony kilometrów kabli na głębokości 30-50cm bez żadnych osłon, rurek i innych udziwnień. W międzyczasie na tych kablach wyrosły lasy, chodniki, ulice i to wszystko działa!

Jeśli kabel się uszkodzi za 20-30 lat a na nim będzie las dębowy to nikt go nie będzie naprawiał, wykopywał i cudował, tylko UŁOŻY NOWY KABEL.

Do Autora pytania:
Kabel YKY 5x4 lub 4x4 na głębokości 40-60cm, zasypać 10cm warstwą ziemi/piasku, polać obficie wodą, położyć na to niebieską folie (od biedy mogą być rozcięte worki na śmieci), zasypać resztą ziemi i wyrównać teren.
Spokojnie użytkować ten budynek gospodarczy i przestać myśleć o kablu.
A co pisałem wyżej? do CHROBREGO, zakopuj kabelek i nic się nie martw.

Kazik123
06-08-2009, 08:38
Wal śmiało, najwyżej dżdżownice powychodzą na powierzchnię ;)