PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie błędy popełniają tynkarze ?



Przemasek114
31-07-2009, 08:14
Zagościła u mnie ekipa od tynków, a dokładniej to na porotherm idzie styro 5 cm na klej bez kołków. Na to siatka, tynk mineralny kornik i farba silikonowa.
Moje pytanie brzmi: na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie najczęściej popełnia się błędy. Przy jakich czynnościach idą na łatwiznę wmawiając takim laikom jak ja, że jest super ?
Już mam jedną zagadkę. Surową podbitkę pomalowali drewnochronem. Wygląda średnio i na moje pytanie czy na raz pomalowane wystarczy... padła odp.: oczywiście, że tak, a ja do końca pewny nie jestem.
Dzięki za pomoc.

Zbigniew100
31-07-2009, 08:40
Co do ocieplenia, proponuję obejrzeć instrukcję obraskową;
http://www.fast.zgora.pl/index.php?a=pl&b=1&c=cert&d=cert_list&e=5

Błędy w BSO;
http://www.majsterpol.com/files/systembsoizolacje62009.pdf


Warstwa zbrojona. Wymagane jest używanie tylko siatek zbrojących z właściwym atestem. Zdecydowanie błędnym jest układanie najpierw siatki, a następnie pokrywanie jej zaprawą klejową – siatka powinna znajdować się w połowie grubości warstwy zbrojonej. Niezwykle ważną sprawą jest aby poszczególne pasy siatki zachodziły na siebie na zakład o szerokości ok. 10 cm, oraz przylegały bezpośrednio do siebie (analogicznie jak w połączeniu prętów zbrojeniowych). Doświadczenie pokazuje, że niestaranne połączenie siatek lub jej brak, nieuchronnie prowadzi do pojawienia się pęknięć na po-wierzchni tynku już nawet po jednym roku. Poważnym problemem jest naprawa tego miejsca – można drobne pęknięcie wypełnić masą elastyczną, albo wzmocnić przez nałożenie dodatkowej warstwy zbrojonej. W każdym przypadku miejsce naprawy będzie widoczne i popsuje estetykę elewacji.

Podbitkę malujemy raz na ziemi, na górze jeszcze raz lub dwa. Zawsze starannie, wzdłuż słoi. :wink:

niktspecjalny
31-07-2009, 09:55
Myślałem ,że tylko u mnie kit wciskały manekiny. :lol: :lol: :wink:
Zgadzam się z Zbigniew100 ,że najpierw trza malować na lądzię a potem jeszcze kilka razy w górnych partiach budynku :wink: .

ubek
31-07-2009, 10:28
Zagościła u mnie ekipa od tynków, a dokładniej to na porotherm idzie styro 5 cm na klej bez kołków. Na to siatka, tynk mineralny kornik i farba silikonowa.
Moje pytanie brzmi: na co zwrócić szczególną uwagę i gdzie najczęściej popełnia się błędy. Przy jakich czynnościach idą na łatwiznę wmawiając takim laikom jak ja, że jest super ?
Już mam jedną zagadkę. Surową podbitkę pomalowali drewnochronem. Wygląda średnio i na moje pytanie czy na raz pomalowane wystarczy... padła odp.: oczywiście, że tak, a ja do końca pewny nie jestem.
Dzięki za pomoc.
Jaki masz PTH?

Wirecki
31-07-2009, 20:53
przyda mi się ten wątek, pozwolicie, że się dopiszę..

Przemasek114
31-07-2009, 21:17
PTH ? Nie wiem czy dobrze ten skrót odczytałem, ale jeśli chodzi o porotherm to ma grubość 44 cm.

leszeq
31-07-2009, 21:27
No to ja od siebie też coś dodam. Jako wykonawca czasami podglądam konkurencję :) i widzę, że często ekipy używają gruntów wzmacniających typu UNI-GRUNT, zamiast farb gruntujących pod tynki cienkowarstwowe. Powoduje to odpadanie takich tynków płatami po dosć krótkim czasie.

Przemasek114
31-07-2009, 22:31
Super !
Bardzo cenna wskazówka.

ubek
02-08-2009, 11:40
PTH ? Nie wiem czy dobrze ten skrót odczytałem, ale jeśli chodzi o porotherm to ma grubość 44 cm.

Tak, o to mi chodziło. Ja mam też 44 na ciepłej zaprawie i nie docieplałem.

Przemasek114
02-08-2009, 22:04
A jakim sposobem tynkowałeś lub zamierzasz ? Mam też na ciepłej zaprawie i chciałem na to również położyć tynk ciepłochronny, ale są to ogromne koszta.

ubek
03-08-2009, 08:56
Zaprawa w spoinach jest "ciepła". Tynk jest zwykły z agregatu i na to silikatowy.

edde
03-08-2009, 22:05
Jakie błędy popełniają tynkarze ?

moi na przykład popełniaj karygodny błąd niedotrzymywania terminów :cry: [/u]

am00
04-08-2009, 14:32
A propo malowania podbitki. Trzeba dobrze przeczytać instrukcję, bo niektóre farby nie mogą do końca wyschnąć przed nałożeniem kolejnej warstwy. Tak więc kolejnego malowania nie odkładamy na kolejny weekend, bo może się "nie przyjąć". Pożądany kolor uzyskuje się zwykle po dwóch malowaniach. Jedno powinno być po zamontowaniu, żeby zaciagnąć łączenia desek.
Z drewnochronem nie mam dobrych doświadczeń, po 3 latach na elementach pionowych wystawionych na słońce i deszcz złazi. Teraz testuję jakiąś tanią farbę akrylową z Wrześni i właśnie mam problem z końcowym pomalowaniem.

Jeśli chodzi o nakładanie siatki na styropian i dopiero później zaciąganie klejem, to miałem właśnie tak robione i nic złego się nie dzieje. Nie znaczy, że polecam takie rozwiązanie, ale jak widać na moim i wielu przykładach nie jest to jakiś błąd krytyczny. Może wystarczy lekko "podciągnąć" siatkę w trakcie zacierania klejem.

Z kołkowania bym nierezgnował, przynajmnie skrajne warstwy. No i trzeba pamiętać o listwach startowych zabezpieczjących przed gryzoniami.

niktspecjalny
04-08-2009, 14:37
Zaprawa w spoinach jest "ciepła". Tynk jest zwykły z agregatu i na to silikatowy.

Dobrze prawi..... :lol:

am00
04-08-2009, 14:42
... i farba silikonowa.

O ile dobrze pamiętam farby silikonowej nie można dawać na świeży tynk. Trzeba odczekać 30 dni, a ekipie może się spieszyć. Na świeży tynk mozna dawać farbę silikatową uzyskując niewiele gorszy efekt (też jest samozmywalna - tj. nie brudzi się), ale znacznie taniej. Warto przemysleć.