PDA

Zobacz pełną wersję : Rozstaw drewnianych belek stropowych



rogi
22-12-2003, 11:32
Jaki macie rozstaw pomiedzy belkami. mam w projekcie po 98 - 100 cm. Ale ze wzgledu na szerokość wełny mineralnej 120 cm tak aby jej nie przycinać moze powiększyc rozstaw do 118 cm. czy bedzie za duży a potem wystąpia problemy z montażem gk.

OKuba
22-12-2003, 12:04
Rozstaw belek wg projektu jest obowiazujacy. Chyba ze na nowo przeliczy Ci je projektant konstrukcji - wowczas inny przekroj belek.
Zwiekszajac rozstaw belek wiezby dachowej zwieksza sie obciazenie przypadajace na te belki. Wiec spokojnie z tymi oszczednosciami.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
22-12-2003, 12:05
Rozstawiać belki możesz jak chcesz. Pomyśl tylko czym je później pokryjesz. Przy tym rozsatwie żadna z produkowanych grubości płyty OSB Ci nie wystarczy.

durysz
27-12-2003, 19:55
Nitka nie grzesz !!! Przeczytaj uważnie co rozsądnego napisał OKuba.

Wojciech Nitka
27-12-2003, 20:10
durysz,
to właśnie w nawiązaniu do wypowiedzi OKuby - rozstaw belek możesz rozstawić jak sobie chcesz, ale zwiększając (lub zmniejszając) ich przekrój. To oczywiste. Nie będę powtarzał wcześniejszych wypowiedzi.
Ja natomiast zwróciłem uwagę, że wraz ze zwiększaniem rozstawu belek należy zwrócić uwagę na poszycie stropu.

durysz
27-12-2003, 22:11
Myślę, że rozstaw belek stropowych związany jest bezpośrednio z przeniesieniem obciążeń ze stropu. Ślepa podłoga (np. płyty OSB) oraz płyty gk nie powinny być bezpośrednio mocowane do belek stropowych, tylko za pośrednictwem łat. Natomiast łaty mocuje się prostopadle do belek nośnych w stosownym rozstawie. Za tą wersją przemawia jeszcze jeden wzgląd: nikomu nie uda się posadowić belek stropowych (wszystkich) w poziomie !!! Łacenie daje możliwość dokonania tej korekty oraz poprawi izolację akustyczną stropu.