PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa ogrodzenia od strony drogi!!!



mqover79
31-07-2009, 14:41
Mieszkam w malej wiosce na południu Polski. Chciałbym wybudować ogrodzenie panelowe od strony drogi będącej własnością gminy "nawierzchnia mineralno- bitumiczna" w odległości 5 m. Złożyłem wiec w urzędzie gminy wniosek w sprawie wydania warunków technicznych lokalizacji ogrodzenia . W otrzymanym piśmie zwrotnym wydział gospodarki przestrzennej pisze" w odpowiedzi na Pana pismo ...... informuje ze droga oznaczona działką nr 484 jest droga wewnętrzna. W związku z tym przy ustaleniu odległości obiektów i urządzeń budowlanych od krawędzi jezdni nie należy kierować sie przepisami ustawy o drogach publicznych. Mając na uwadze wzajemne niekorzystne oddziaływanie drogi z posesja proponuje sie usytuowanie ogrodzenia w odległości min. 6 m od krawędzi jezdni drogi ozn. nr 484, tj za istniejącym żywopłotem".
W związku z tym mam pytanie .Czy gmina ma prawo wymagać ode mnie odsunięcia sie az 6 m od strony drogi, skoro na dzień dzisiejszy droga ta jest drogą wewnętrzną, i dopiero ma uzyskać status drogi publicznej. Dowiedziałem sie również podczas wizyty w urzędzie gminy ze obecna droga jak przewiduje MPZP ma być kiedyś poszerzona, dlatego taka odległość ogrodzenia od strony drogi. Dodam ze żywopłot z dawien dawna rośnie na terenie mojej działki i musiałbym w niektórych miejscach odsunąć się prawie 2 metry za niego. Dodam również ze 2 sąsiednie ogrodzenia ( 1 z nich ma ok. 100 metrów długości ) postawione sa w odległości 3 metrów od jezdni, jaki jest wiec sens w zachowywaniu tak dużej odległości. Proszę o pomoc, co można zrobić w tej kwestii, gdzie mogę udać się z ta sprawą. Za dużo jest w tym wszystkim planów gminy tj. poszerzenie drogi, zmiana jej kategorii z wewnętrznej na publiczna, a nie ma np. uwzględnienia mojego prawa własności do gruntu. Satysfakcjonuje mnie 5 m odległości ale nie az 6m.

Dziękuję, pozdrawiam Krzysztof

Martinezio
31-07-2009, 14:46
Ale przecież napisali

Mając na uwadze wzajemne niekorzystne oddziaływanie drogi z posesja proponuje sie usytuowanie ogrodzenia w odległości min. 6 m od krawędzi jezdni drogi ozn. nr 484, tj za istniejącym żywopłotem.
Ten zwrot jak dla mnie jest jednoznacznym, że możesz płot wybudować gdzie uważasz, ale jak wybudujesz mniej niż 6m, to mogą ulec pogorszeniu warunki współistnienia drogi i Twojej posesji ;)
Czyt. jak przejedzie tamtędy jaka Gruba Berta, to Ci płot może popękać, cy cuś...

aga1401
31-07-2009, 16:00
po prostu droge kiedys moga poszerzyc i twojego ogordzenia wtedy nie rusza.a sasiadom, ktorzy maja 3 m - zapewne tak.slyszalam ze mozna starac sie o odszkodowanie jesli zabieraja ci czesc dzialki.nam od razu geodezja mowila ze lepiej odsunac sie z ogrodzeniem od drogi z 4m.zasiac trawke z przodu i final :) gorzej jak ktos ma blisko drogi dom :wink:

adam_mk
31-07-2009, 21:01
Witam
To jest tak:
Każdy śni sny o wielkości.
Gmina tyż! :lol:
Snuja plany rozbudowy każdego zaułka w metropolię.
I jak już się tak rozmarzą, to rysują sobie dwupasmówki za Twoim płotem...
Że o kanalizie, gazyfikacji i mocniejszym prądzie nie wspomnę...
DLATEGO właśnie starają się chronić swoje WŁASNE i PRZYSZŁE interesy.
Mało tego! Mają te starania w obowiązkach! (i we krwi).
No bo wyobraź sobie...
Jakby tak był nagły dopływ gotówki..., jakiś IBM postawi fabrykę w gminie i podatki będą... Albo ropę znajdą i rafineria powstanie...
TO wtedy ta droga będzie koniecznością!
Lepiej jest wymusić na Tobie za 100 lat i dzień odkup tych metrów2 za 0,15zł od meterka niż zwracać za płot i grunt!
Więc sugerują...

Chroni się tereny pod autostrady i co ważniejsze drogi. Na lata naprzód!
Tak samo pod odkrywki, no, kopalnie...
Tak samo pod zalewy, tamy itp.

Czego by nie zrobili i tak wojna pewna.
Jak prawdopodobieństwo spore, że w 10 lat poszerzą - to cofnij się już dziś.
Jak nie - to postaw gdzie chcesz i problem zostaw dzieciakom... :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam Adam M.