PDA

Zobacz pełną wersję : Płot od frontu



xedo.rth
03-08-2009, 15:39
Witam. Mam problem ze sąsiadem, który chce postawić płot od frontu mojego domu, który podzieli nasze działki. Nasze domy są zwrócone do siebie frontami - drzwi wejściowe naprzeciwko siebie. Do mojej posesji jest wytyczona droga służebna. Czy sąsiad nie musi mieć w takiej sytuacji pozwolenia? Jeśli postawi betonowy płot, wtedy odgrodzi mnie od świata, a płoty modułowe są ładne tylko z 1-str (to będzie oczywiście jego strona), wiec będę miał widok na płaskie płyty betonowe. Dodam jeszcze, że płot ma stać w odległości ok. 2,5m od mojego domu, więc nawet nie będę miał zbyt dużo przejścia. Ponieważ sąsiaduję z członkiem rodziny, który niedawno odziedziczył ten swój dom, problem nigdy wcześniej nie występował. Dopiero po przepisaniu własności zaczął mieć dziwne pomysły, których nie było od 30lat, jak dziadki miały tą chatkę na własność.

Wyczytałem w sieci, że do 2,2m nie trzeba pozwolenia, ale to chyba inna sytuacja gdy płot ma być postawiony przed moim wejściem do domu, co zmusi mnie do reorganizacji całej drogi do domu, wejścia, które to on mi wyznaczy i twierdzi że tylko dróżką przez niego wytyczoną będziemy chodzić.

Pozdrawiam.

kielo
03-08-2009, 18:03
Czy stawia płot z siatki czy betonowy to musi mieć mapki zrobione przez Geodete z wytycznymi działkami i do takiego rozgraniczenia powinien być Geodeta i współwłasciciele działek.

xedo.rth
03-08-2009, 22:18
Dzięki za szybką odpowiedź. Nasuwa mi się jednak wiele pytań, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Czy w przypadku połączonych ze sobą działek z przejazdem służebnym są jakieś przepisy które regulują wielkość przejazdu i czy powinna być brama, oraz uliczka, czy wystarczy sam przejazd? Podobno sąsiad ma już pozwolenie na postawienie płotu, ale wydaje mi się, że dostał je od jakiegoś urzędasa w miejscowym urzędzie gminy, a ten prawdopodobnie nie rozpatrzył wniosku do końca szczegółowo. Wydano rutynowo pozwolenie na płot bez zagłębiania się w plany działki.

Musi być geodeta jeśli są wkopane kamienie graniczne??
Czy płot musi stać 30cm za granicą, czy jak inni twierdzą wystarczy jak nie wystaje na moją posesję?
Czy jeśli to od frontu mojego domu i w dodatku 2,5 m od drzwi frontowych mogę mieć jakiewś wymogi co do jego wyglądu, czy może nawet mur nie otynkowany sobie postawić??

Flanker
04-08-2009, 13:59
sąsiad może wykonać ogrodzenie do wysokości 2,2 na styku z granicą bez pytania o zgodę, natomiast gdy będzie chciał wybudować ogrodzenie np 4m, to będzie musiał dokonać zgłoszenia w WUiAB i nikt nie ma prawa jemu odmówić, chyba że ktoś udowodni że naruszony zostanie przez to interes innych osób.

panda
04-08-2009, 16:22
..... mogę mieć jakiewś wymogi co do jego wyglądu, czy może nawet mur nie otynkowany sobie postawić??
Żadnych. Jego płot na jego ziemi, może nawet z zardzewiałej blachy po beczkach zrobić. Niestety nie Twoje pchły i nie Twój cyrk.
Natomiast jak postawi to masz obowiązek partycypować w utrzymaniu tego ogrodzenia. Zresztą tyle tego jest w Googlach, tylko chcieć poszukać :evil:

xedo.rth
04-08-2009, 20:10
Znalazłem wcześniej coś takiego na forum więc stąd moje wątpliwości, myślę że przepisy są tutaj jednak bardziej zagmatwane i gdybym dochodził głębiej może jest coś dokładniej o sytuacji kiedy ktoś decyduje o tym jaka dędę miał bramę, uliczke czy drogę ewakuacyjna itp. Myślałem, że ktoś coś więcej powie.


Zgodnie z obietnicą przytaczam Rozdział 9 Rozporzadzenia Ministra Gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r.Stan prawny na 30 czerwca br.
Dział II . Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej.
Rozdział 9. Ogrodzenia.

Paragraf 41.
Ogrodzenie działki nie powinno przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy lub placu bdź innej linii ustalonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Paragraf 42.
1.
Ogrodzenie powinno być azurowe co najmniej powyżej 0.6 m od poziomu terenu, chyba że konieczność budowy ogrodzenia innego wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wymagań ochrony akustycznej lub warunków użytkowania działki. Łączna powierzchnia prześwitów(otworów), umożliwiająca naturalny przepływ powietrza, powinna wynosić co najmniej 25% powierzchni ażurowej części ogrodzenia między słupami.

Paragraf 42.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy ogrodzeń terenów obiektów zabytkowych, sportowych, wojskowych, zakładów karnych, zakładów dla nieletnich oraz zakładów przemysłowych i innych terenów o specjalnym przeznaczeniu.

Paragraf 43.
1.
Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1.8 m drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych ostro zakończonych elementów jest zabronione.

2.Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych n awózkach inwalidzkich.

3.Szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2.4 m, a szerokość furtki co najmniej 0.9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne w sprawie bezpieczeństwa pożarowego.


link do otyg. tematu

http://forum.muratordom.pl/wysokosc-plotu,t3092.htm

panda
04-08-2009, 23:55
Znalazłem wcześniej coś takiego na forum [..............]

link do otyg. tematu

http://forum.muratordom.pl/wysokosc-plotu,t3092.htm

A u źródła sprawdziłeś? (http://isap.sejm.gov.pl/)
W 2002 roku to faktycznie ogrodzenia przylegające do ulicy lub placu publicznego miały być ażurowe co najmniej powyżej 0,6 m od poziomu terenu. Służebność przechodu ulicą nie jest, zresztą obecnie ograniczenie to nie obowiązuje.

Zresztą w tym samym wątku którego link podałeś jest napisane "NSA rozstrzygnął jedną sprawę i ustalił precedens, w wyniku którego od 13.3.2000 NIE MA przepisów określających ogrodzenie między sąsiadami pod warunkiem, że ogrodzenie jest niższe niż 2,2m."

Sprawdziłeś jak ten wyrok dokładnie brzmi? Np. tutaj: http://www.nsa.gov.pl/index.php/pol/NSA/Orzecznictwo