PDA

Zobacz pełną wersję : problem z tarasem (styropian na czole)



MaxMartini
03-08-2009, 21:10
Mam taki problem,
zabralem sie do remontu tarasu w domu ktory mam od niedawna
zatrudnilem do tego tgz fachowcow

jestem laikiem jesli chodzi o budownictwo, ale wole miec jako takie pojecie o tym co sie u mnie w domu robi i dlaczego przez tgzw fachowcow

taras ma jakies 10m dlugosci, na 3 metry szeroki

roznica temperatur jest duza, bo taras jest od poludnia w sloncu
w gorace dni nagrzewa sie tak ze boso nie da sie chodzic



okazalo sie ze na czole tarasu byl styropian, jakies 6cm
taras od spodu jest tez opcieplony, pod nim 4 kolumny

na gorze na skraju polozona plytka, szenkel, okolo 7cm
na czole normlana plytka 24x24

krancowe szenkle na gorze sobie troche poodzchodzily i zrobila sie szpara w miejscu fugi
wyplukalo fuge

one glownie lezaly na styropianie i praktycznie tylko na kleju wiec sie nie dziwie ze teraz mam do remontu taras

woda zaczela dostawac sie pod styropian i wnikala sobie w taras, w strop
i pod tynk na kolumnach pod tarasem


teraz zerwano plytki z gory i czola, taras zagumowano, wczesniej gumy nie bylo

czolo wysycha bo bylo sporo wilgotne, gora tarasu idealna




mam pytanie, czy taras ociepla sie na czole styropianem???


czy powinno sie wykoanc dylatacje przy tej wielkosci tarasu?
w poziomie czy w pionie?

na czym to polega w skrocie, zamiast jednej fugi silikon?

fachowcy chca polozyc plytki bezposrednio na czolo, po lekkim wyrownaniu i zagumowaniu

troche mi sie to nie podoba, poniewaz taras bedzie krotszy o jakies 7cm
i dokladnie na samej krawedzi bedzie stac drewniana balustrada, nabita na krotkie rurki w podstawce przykreconej do starych plytek , obecnie sa juz szczelnie zagumowane

wczesniej byl ladny odstep od krawedzi tarasu i krawedzi balustrady, bo byl ten steropian

jesli nie steropian, to jak, czym nadlozyc tam te 7 cm na czolo?

czy moze zrobic tak jak proponuja fachowcy, wyrownac. zagumowac i bezposrednio dac plytki na czolo?

manieq82
03-08-2009, 22:10
rozumiem że ten taras to na piętrze - a płyta tarasu wychodzi ze stropu?
jeśli tak to pierwotna koncepcja była słuszna tylko wykonanie kiepskie :(

nieocieplone czoło tarasu będzie stanowić mostek termiczny

acha a czy z wierzchu jest styro?

MaxMartini
03-08-2009, 22:21
tak, to na pietrze taras

steropian jest tez od spodu

na plycie wylewka i na niej bezposrednio na kleju byly plytki



skoro koncepcja sluszna, to jak to zrobic aby bylo dobrze?
dac ten styropian jak bylo tylko dobrze od gory i z czola potem zaizolowac guma?

dylatacje jakas zrobic dodatkowo?

manieq82
03-08-2009, 22:31
był od spodu i z góry? czyli on tylko połączony jest bokiem pod spodem nie ma mieszkań?
jeśli to jest taki balkon jak czasami (u mnie też) był w starych "kostkach" to JA obłożyłbym go dookoła styropianem, na to izolacja wilgociowa nachodząca co najmniej 10cm na ścianę i schodząca na czoło - może być ta guma o której piszesz i na to cienka wylewka aby wzmocnić pod płytki - zależy ile możesz jej dać.

dylatacje to robi się (10 m - raczej tak ze 2) w wylewce i w tym samym miejscu w płytkach. Daj w fugę silikon i między płytkami a ścianą (pod cokołem) również.

MaxMartini
04-08-2009, 05:41
to nie jest taki stary taras, dom ma 10 lat

z gory styropianu nie bylo, tylko na spodzie i czole

pod spodem nie ma mieszkania, ale nad nim jest tak samo zbudowany maly tarasik nad ktorym jest, bo ten maly jest nad wykuszem (tez go naprawiam)

ale wnioskuje ze ten styropian ma jednak byc na czole, o to mi glownie chodzilo
dziekuje

gume juz mam na rogach i czesciowo na scianach od ktorych taras wychodzi

pierwek
04-08-2009, 14:30
skoro styropianu nie było od góry to po co od czoła i od dołu? :lol: masakra jak tzw fachowcy fuszerki odstawiają...

manieq82
04-08-2009, 20:03
jak to nie wiesz?
Dali od spodu i czoła bo tam można - jakby pewnie dali od góry to poziom by wyjechał ponad próg balkonu - tak podejrzewam że nikt wczesniej nie zaplanował ocieplenia i wylał płyte na równo z docelową podłogą - jak było mistrzu? :D

MaxMartini
04-08-2009, 20:31
od spodu, z tego co wiem to styropian byl aby wyrownac powierzchnie
a na gorze dac styropianu nie mogli bo bylo by wyzej niz wejscie na tarasu, tu macie pewnie racje :)

z boku i na czole to nie wiem po co dali, bo mit o ociepleniu i mostkach raczej padl, poniewaz na gorze styropianu pod plytkami i pod wylewka nie ma, byla tylko papa miedzy stropem a wylewka

chociaz swita mi po co to zrobili, moze aby zlicowac krawedzie tarasu sie ze scianami domu na ktorych steropian jest, no i tez aby wyrownac krawedzie


a jak dali z boku to i na czolo tez

jakie byly prawdziwe motywy to nie wiem, bo dom kupilem i teraz musze sie zmierzyc z problemami