PDA

Zobacz pełną wersję : uziom otokowy



ekmir
04-08-2009, 13:00
Posiadam uziom fundamentowy (pospawane zbrojenie i wyprowadzona bednarka). Postanowiłem uzupełnić go dodatkowo uziomem otokowym.
Uziomy te zostaną połączone poprzez pospawanie.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami w miejscach zbliżeń (skrzyżowań) otoku z kablami energetycznymi należy zachować odległość 1 m.
W necie znalazłem informację, że w przypadku gdy nie można zachować tej odległości można na uziom nałożyć rurę (niehigroskopijną) o grubości ścanki 5 mm. Rura powinna wystawać poza skrzyżowanie na odległość 1 m z każdej strony.

1. Co o tym sądzicie?
2. Czy przez to nie zostają pogorszone parametry uziomu?

ekmir
10-08-2009, 13:54
A może zastosować jakieś inne rozwiązanie?

Zbigniew100
10-08-2009, 14:25
Tu raczej chodzi o to aby nie nastąpił przeskok iskry przy ewntualnym wyładowaniu.
Rozwiązanie z rurą wydaje się rozsądne. :)

ekmir
10-08-2009, 15:34
A może nie ma potrzeby wykonywania uziomu otokowego tylko np. mieszany

inwestor
10-08-2009, 16:01
Pytanie po co ci uziom otokowy skoro masz już uziom fundamentowy?
Generalnie uziom wykonuje się w budynku dla 2 celów
1) instalacja piorunochronna
2) uziemienie ochronne
Pozdrawiam

wykrot
10-08-2009, 16:04
Posiadam uziom fundamentowy (pospawane zbrojenie i wyprowadzona bednarka). Postanowiłem uzupełnić go dodatkowo uziomem otokowym.
Uziomy te zostaną połączone poprzez pospawanie.


Kto wydał takie zalecenia i na jakiej podstawie? :o

ekmir
10-08-2009, 16:12
Fundamentowy to pospawane zbrojenie i wyprowadzone 3 płaskowniki bednarki. Jeden z nich wewnątrz budynku do GSU.
Zgodnie z projektem.
Tylko, że projekt troszke został zmieniony - zamiast jednego stanowiska garazowego są dwa. w związku z tym zwiększyły się wymiary budynku. I wydaje mi się, że to za mało do instalacji odgromowej.
Poza tym te wyprowadzenia bednarki do odgromówki (instalacji piorunochronnej) znajdują się po jednej stronie budynku.

wykrot
10-08-2009, 16:22
Fundamentowy to pospawane zbrojenie i wyprowadzone 3 płaskowniki bednarki. Jeden z nich wewnątrz budynku do GSU.
Zgodnie z projektem.
Tylko, że projekt troszke został zmieniony - zamiast jednego stanowiska garazowego są dwa. w związku z tym zwiększyły się wymiary budynku. I wydaje mi się, że to za mało do instalacji odgromowej.
Poza tym te wyprowadzenia bednarki do odgromówki (instalacji piorunochronnej) znajdują się po jednej stronie budynku.

Jakie by nie były wymiary, to musi być minimum 2 miejsca podłączenia zwodów pionowych odgromówki, najlepiej naprzeciwlegle. I zastanów się, czy wymiary tak wzrosły, ze przekraczaja 20 m? I czy nie lepiej odkuć gdzieś dostep do zbrojenia i nie przyspawać "wąsa"?
Bo po prostu: albo nie masz uziomu fundamentowego i robisz otokowy, albo masz fundamentowy i zbędny jest otokowy. Zdecyduj się na coś, albo sobie spraw opinię rzeczoznawcy. Bo podejrzewam, ze otokowy też schrzanicie.

ekmir
10-08-2009, 16:37
Fundamentowy jest po dwuch stronach w odległości 12 m od siebie wyprowadzona jest bednarka. Ale po przeciwległej stronie nie ma wyprowadzenia poza tym do GSU.

cieszynianka
10-08-2009, 20:04
Tu uziemiali:

http://forum.muratordom.pl/jaki-uziom,t163761.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/uziom-fundamentowy-jak-to-wyglada,t15745.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/uziom-fundamentowy-odgromowka,t141245.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/odgromowka-robic-czy-nie,t133127.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/odgromowka-robic-czy-nie,t133127.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/odgrom,t12432.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/instalacja-odgromowa-uziemienie,t32022.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/uziemienie-fundamentow,t117399.htm?highlight=uziom

http://forum.muratordom.pl/bednarka-rady-opinie-sugestie,t106805.htm?highlight=uziom

:wink:

slawciol
10-08-2009, 20:17
Cieszynianka Ale ile ziemi 8) , jak licha ziemia to i sto metrów bednarki będzie do d..., rura osłonowa nie zaszkodzi,a przy wyładowaniu jak już puknie w twój domek (czego nie życzę)to i może pomorze ta rurka na skrzyżowaniach, jestem tylko ciekaw jednego, bednarki kładzione wzdłuż lini kablowych (np. oświetlenie ulic), słupy wysokie, bednarka leci zaraz przy kablu (nikt nie kopał innego rowu dla bednarki) czy ktoś słyszał lub widział by była w rurze osłonowej? Przecież też jest tak blisko jakby krzyżowało się z inną linią, ba jest jeszcze gorzej, bo jest na jej całej trasie kablowej.

ekmir
12-08-2009, 07:07
Witam.
A moze jednak zrezygnować z uziomu otokowego, a zrobić dodatkowe wyprowadzenia bednarki z uziomu fundamentowego. Tylko jak to zrobić?
Należy przecież w takim przypadku dostać się do zbrojenia w ławach.
Czy można nieznacznie rozkuć ławę i dospawać do pręta bednarkę?
Jak to potem zabezpieczyć?

wykrot
12-08-2009, 07:44
Witam.
A moze jednak zrezygnować z uziomu otokowego, a zrobić dodatkowe wyprowadzenia bednarki z uziomu fundamentowego. Tylko jak to zrobić?
Należy przecież w takim przypadku dostać się do zbrojenia w ławach.
Czy można nieznacznie rozkuć ławę i dospawać do pręta bednarkę?
Jak to potem zabezpieczyć?

sugerowałem takie rozwiązanie. Problem, że trzeba to zrobić jak najniżej.
zabezpiecza się od wpływów atmosferycznych (lepik lub coś nowszego)

ekmir
12-08-2009, 07:54
A może po tej "operacji" dolac w tych miejscach betonu i nieco poszerzyć ławę?

enickman
12-08-2009, 07:57
a nie lepiej zacząć od zmierzenia oporu?

ekmir
12-08-2009, 12:55
Ale tutaj chodzi o ewentualne odprowadzenie prądu piorunowego.

Na te stemple i deski byłbym chętny ale za duza odległość.

Pozdrawiam.

enickman
12-08-2009, 13:23
no tak i żeby odprowadzić to musi być odpowiednio niska rezystancja
ja np. zrobiłem uziom fundamentowy ale wyszło tak, że musiałbym i tak dodać szpilkę więc zrezygnowałem z odgromowki

wykrot
12-08-2009, 14:20
no tak i żeby odprowadzić to musi być odpowiednio niska rezystancja
ja np. zrobiłem uziom fundamentowy ale wyszło tak, że musiałbym i tak dodać szpilkę więc zrezygnowałem z odgromowki

To błąd. Pomiarów rezystancji uziomu fundamentowego się nie wykonuje. Dlatego w czasie jego wykonywania niezbędna jest obecność elektryka, który sprawdza prawidowość wykonania uziomu w wykopie przed zalaniem betonem i to wszystko. A potem podpisuje się na protokole.
Prawidłowo wykonany uziom fundamentowy zapewnia bezpieczeństwo niezależnie od wartości rezystancji.
Należy zapoznać się z terminem "ekwipotencjalizacja".
Rezystancja w przypadku uderzenia pioruna nie ma znaczenia. Jeśli nie wierzysz, to zastanow się jak tak potężny ładunek przepływa przez powietrze, które przecież świetnie izoluje np. linie wysokiego napięcia od ziemi.

mattdl
12-08-2009, 21:15
Rezystancja w przypadku uderzenia pioruna nie ma znaczenia.
głupoty gadasz

wykrot
12-08-2009, 22:40
Rezystancja w przypadku uderzenia pioruna nie ma znaczenia.
głupoty gadasz

A skąd taka opinia? Może coś na potwierdzenie twojej bzdury?

marcin714
12-08-2009, 22:48
Nie głupoty tylko sama prawda. Uziom fundamentowy ma na tyle dużą powierzchnięstyku z ziemią ,że nie istotna wogóle jest wartość rezystancji aby prawidłowo działał. Uziom fundamentowy nie ulega rozpadowi po kilku latach dlatego nie ma potrzeby przejmowania się jego rezystancją w przeciwieństwie do innych sztucznych uziomów. Żadne sądy czy otoki do uziomu fundamentowego nie są potrzebne. A wy rzeczywiście spieprzyliście ten uziom fundamentowy nie wykonująć odpowiednich wyprowadzeń

mattdl
12-08-2009, 23:19
Rezystancja w przypadku uderzenia pioruna nie ma znaczenia.
głupoty gadasz

A skąd taka opinia? Może coś na potwierdzenie twojej bzdury?
człowieku...
nie rozmawiamy tylko o ekwipotencjalizacji budynku, przy której rezystancja samego uziomu fundamentowego ma znaczenie drugorzędne ale o połączeniu z ochroną odgromową...
tutaj zacytuję Ci prof. Sowę bo nie chce mi się z Tobą dyskutować :
''Zadaniem układów uziemień jest bezpieczne odprowadzenie do ziemi prądu piorunowego bez powodowania groźnych przepięć. Wykonanie tego zadania wymaga właściwego rozmieszczenia układu uziomowego i zachowanie odpowiednich jego wymiarów. Przy takim podejściu do zadań uziomów mniejsze znaczenie mają znamionowe wartości rezystancji uziomowych, chociaż w dalszym ciągu zalecane jest, aby były one małe''
podyskutuj z autorytetem w dziedzinie ochrony odgromowej...

marcin714
12-08-2009, 23:42
Przy takim podejściu do zadań uziomów mniejsze znaczenie mają znamionowe wartości rezystancji uziomowych, chociaż w dalszym ciągu zalecane jest, aby były one małe''

To nie wiem oco się spieracie?

wykrot
13-08-2009, 07:09
Przy takim podejściu do zadań uziomów mniejsze znaczenie mają znamionowe wartości rezystancji uziomowych, chociaż w dalszym ciągu zalecane jest, aby były one małe''

To nie wiem oco się spieracie?

otóż to.
ładunek pioruna "wypali" sobie w naszej rezystancji ścieżkę przejścia, której wartość będzie zupełnie różna od tej którą zmierzyliśmy.
Oczywiście, że korzystniejsze jest, gdy rezystancja jest mniejsza niż większa, ale to nie zmienia istoty rzeczy.

wykrot
13-08-2009, 07:10
tutaj zacytuję Ci prof. Sowę bo nie chce mi się z Tobą dyskutować :


więc nie dyskutuj, tylko jeszcze przemyśl to co czytasz

ekmir
13-08-2009, 13:23
Czyli najkorzystniejszym rozwiazaniem będzie "dotarcie" do zbrojenia w ławie i wyprowadzenie bednarki.

mattdl
13-08-2009, 19:01
tutaj zacytuję Ci prof. Sowę bo nie chce mi się z Tobą dyskutować :


więc nie dyskutuj, tylko jeszcze przemyśl to co czytasz
ja czytać umiem i nie tylko ja odebrałem Twą mądrość w ten sposób...jeśli się zgadzasz z Sową to super...
bez odbioru bo patrzę żeś gościu zadziorny...a na obrzucanie się błotem nie mam zamiaru