PDA

Zobacz pełną wersję : grubość ocieplenia kanałów wentylacyjnych na strychu.



michalsiak
04-08-2009, 14:56
Witajcie

W mojej chatce kanały wentylacyjne do każdego pomieszczenia poprowadzone są rurami elastycznymi.

Coś takiego

http://img196.imageshack.us/img196/3952/p7020034.jpg

Na nieocieplonym stryszku kanały są izolowane wełną mineralną o grubości 2,5 cm - takie gotowe kanały kupiłem.

Moje pytanie czy to ocieplenie wystarczy i czy nie będzie się wykraplać zimą woda w tych kanałach.
Teraz mam jeszcze dostęp do strychu i mogę je docieplić ale może nie jest to konieczne?
Po zabudowaniu nie uśmiecha mi się tam krążyć i docieplać gdyby się okazało że jednak kapie z sufitu :-)

Pozdrawiam

michalsiak

Szef23
04-08-2009, 15:10
Ja ocieplalem wlasnorecznie rury spiro taka wełna jak u ciebie - z warstwa aluminium
Z tym ze u mnie jest scianka cos kolo 4 cm

Wracając do tematu mysle ze powinno byc OK

FlashBack
04-08-2009, 15:50
Brak mi zdjec szczytow, kalenicy i samej izolacji poddasza od stryszku.

michalsiak
04-08-2009, 20:54
Kalenica zbita z osb, nie ma ocieplenia

http://img41.imageshack.us/img41/481/22042009065.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/3903/p7020036.jpg

szczyty ocieplone 15 cm styro

poddasze pod stryszkiem wełna mineralna 30 - 40 cm

michalsiak

j-j
04-08-2009, 21:05
Na nieocieplonym stryszku kanały są izolowane wełną mineralną o grubości 2,5 cm - takie gotowe kanały kupiłem.


Do dupy zdecdowanie ale też zależy co chcesz osiągnąć na wylocie.

pzdr

Jurek_Z
04-08-2009, 21:27
Rozumiem, że jest to wentylacja grawitacyjna, zimą raczej powietrze będzie schodzić kanałami w dół. Nie powinno się nic wykraplać w kanale, a na poddaszu nie powinno być wilgoci więc na powierzchni rur też nie powinno się nic wykraplać.

michalsiak
04-08-2009, 21:39
Do dupy zdecdowanie ale też zależy co chcesz osiągnąć na wylocie

wentylacja jest grawitacyjna, wogóle bym nie ocieplał tych kanałów ale chodzi mi o to żeby nie kapało mi z kratek wentylacyjnych


michalsiak

labas1
04-08-2009, 22:30
Do dupy zdecdowanie ale też zależy co chcesz osiągnąć na wylocie

wentylacja jest grawitacyjna, wogóle bym nie ocieplał tych kanałów ale chodzi mi o to żeby nie kapało mi z kratek wentylacyjnych


michalsiak

Powinny być skraplacze lub rura poniżej kratki wentylacyjnej, trzy tygodnie temu uzgadniałem z odpowiednimi służbami odbiór budynku.

j-j
04-08-2009, 22:56
Do dupy zdecdowanie ale też zależy co chcesz osiągnąć na wylocie

wentylacja jest grawitacyjna, wogóle bym nie ocieplał tych kanałów ale chodzi mi o to żeby nie kapało mi z kratek wentylacyjnych


michalsiak

Dobra nie skumałem ;), cofam :)

pzdr

michalsiak
04-08-2009, 23:20
Powinny być skraplacze lub rura poniżej kratki wentylacyjnej, trzy tygodnie temu uzgadniałem z odpowiednimi służbami odbiór budynku.

jak wyglądają takie skraplacze ?

rura poniżej kratki to się da zrobić jeżeli jest kratka w ścianie ale to nie do końca załatwia sprawę bo ewentualne skropliny będa się zbierać w załamaniu

michalsiak

FlashBack
05-08-2009, 07:24
Hehe to lipa para w rurach moze i nie wykropli sie ale na stryszku mamy wielki problem :) kto ocieplal poddasze :x :evil:

Jurek_Z
05-08-2009, 09:14
Hehe to lipa para w rurach moze i nie wykropli sie ale na stryszku mamy wielki problem :) kto ocieplal poddasze :x :evil:

Skąd ten problem ?

michalsiak
05-08-2009, 09:42
też jestem ciekawy co poprawić - ewentualnie

Jurek_Z
05-08-2009, 10:00
też jestem ciekawy co poprawić - ewentualnie

Nie ma problemu. FlashBack pisał o 6:24 może się jeszcze całkiem nie dobudził :wink:

Jaki masz system ogrzewania? Jeżeli kocioł bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz to zimą wszystkie kanały wentylacyjne staną się nawiewnymi w celu doprowadzenia odpowiedzniej ilości powietrza do spalania i nic nigdzie się nie będzie wykraplać bo powietrze zewnętrzne ogrzewając się w kanałach znacznie zmniejszy swoją wilgotność. Minusem jest to, że wpobliżu kratek ze względu na napływ zimnego (czasem nawet -25*C) powietrza będzie pewien dyskomfort, ale to już inna sprawa. :-?

nowy122
05-12-2016, 19:41
Ale stary temat odkopałem.... ;)

Ja tez chciałbym wiedzieć czy 2,5 cm na nieocieplonym strychu wystarczy aby nic się nie wykraplało?

Tylko, że u mnie wentylacja mechaniczne bez rekuperatora - tylko wywiewna...