PDA

Zobacz pełną wersję : Folia kubełkowa - jak nisko



AManys
05-08-2009, 07:17
Witam. Mam piwnicę ściana pomalowana 4x dysperbentem na to styro 10 cm, siatka klej i 3x dysperbent.

Na to folia kubełkowa, którą chciałem dać do końca ławy fundamentowej, ale:
- jeden budowalańców twierdzi, że folię daje się do połowy ławy,
- drugi że daje się jej więcej tak aby podchodziła pod podsypkę żwirową drenażu.

Pytanie, który z tych trzech sposobów jest prawidłowy i dlaczego.

Pozdr.

niktspecjalny
05-08-2009, 07:39
Za chwilę wypowiedzą sie eksperci a ja w temacie ale bardziej drastycznie..... przytoczę pewien tekst.
Tak sobie czytam i myślę, że chyba sam diabeł nam ludziom zesłał tą nieszczęsną folię kubełkową. Ludzie. Pomyślcie przez chwilę.
Z doświadczenia wiem jak wygląda bardzo dobrze zrobiona izolacja pionowa typu np. średniego z mas bitumicznych zabezpieczona ową folią na dodatek kubełkami do izolacji. Nacisk gruntu spowodował że kubełki wcisnęły się w izolację i poprzerywały ją. (na izolacji powstał swoisty negatyw kubełków). A wtedy ściana naprawdę pooddycha.
Jeszcze fajniej wyglądała izolacja jak folia obsunęła się razem z gruntem podczas zasypywania wykopu i późniejszego zagęszczania.
Jakby jakiś zwierzak z rodziny kotowatych o 1000 i jednym pazurkach przejechał po izolacji w dół. Naprawdę niesamowicie to wygląda.
Powie ktoś: "no to położymy folię poprawnie - kubełkami do gruntu"
Zgoda, ale czy nie ma materiału tańszego do zabezpieczenia izolacji pionowej?

Jedynie raz spotkałem się z bardzo rozsądnym wykorzystaniem tej folii od celów ochronnych i drenażowych jednocześnie. Firma Bottament sprzedaje coś takiego:
(od strony izolacji)
pianka PP grubości ok. 5mm(niebieska) pewnie dla rozłożenia obciążenia
folia kubełkowa z włókniną odsączającą przyklejoną do wierzchołków.
Troche to drogi zestaw (coś ok. 50 zł /m2) i wydaje mi się że można to zrobić taniej.


Sam zastanawiam się co dzieje z moją.U mnie fachmany położyły za ławę bo tak kazał im kierbud.

tacim
05-08-2009, 08:14
Folia kubełkowa chroni jedynie styro przed uszkodzeniami mechanicznymi jak masz XPS to możesz jej nie dawać wcale ostatnio odkopałem lawę i co nic wada sie lała że hoho :)

pierwek
05-08-2009, 12:25
ostatnio odkopałem lawę i co nic wada sie lała że hoho :)

kubełki miały wadę? czy o co chodzi? :o

niktspecjalny
05-08-2009, 13:37
ostatnio odkopałem lawę i co nic wada sie lała że hoho :)

kubełki miały wadę? czy o co chodzi? :o

Lała się chyba po ścianie albo między nią a kubełkami.Kubełki nie mogą mieć wody. :( :(

tacim
05-08-2009, 15:11
Jasne że po ścianie przeca folia kubełkowa pełni tylko funkcję ochronną a nie strikte izolacyjną. Ale widząc ilośc wody jaka tam była po opadach cieszę się że dałem XPS a nie zwykły.

p1oterek
05-08-2009, 16:54
Ja zastanawiałem się nad folią kubełkową ale w ostateczności zrezygnowałem z tego rozwiązania na rzecz opaski z piasku (takiego do podsypki) o szerokości ok 20cm wokół całego fundamentu tam, gdzie dawałem styro.
p.b.

CityMatic
05-08-2009, 19:43
Ja zastanawiałem się nad folią kubełkową ale w ostateczności zrezygnowałem z tego rozwiązania na rzecz opaski z piasku (takiego do podsypki) o szerokości ok 20cm wokół całego fundamentu tam, gdzie dawałem styro.
p.b.

U mnie właśnie tak jest zrobione ale poziom wody gruntowej poniżej 2,5m

marxxx
05-08-2009, 22:38
Jeśli woda wyżej niż 2m to folia w czymś pomoże?