PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata na samochód 5 x 5m. Dach kopertowy.



darexman
05-08-2009, 13:51
Witam - chcę zbudować wiatę na samochód (dy); taką o wymiarach ok. 5 x 5m. Wys. ok. ~2...2,25m. Dach kopertowy. Kryty dachówką (chyba).
Dowiedziałem się we właściwym urzędzie, że nie trzeba na to projektu, pozwolenia, a tylko zgłoszenie + jakiś odręczny rysunek.
I można robić co się chce i jak się chce...
Skoro nie trzeba projektu - to będę sam kombinował.

Czy ktoś może realizował podobną wiatę?
Chodzi mi o to jakie słupy drewniane (przekrój) zastosować.
Czy wystarczy 160x160mm? Może mniej?

Czy wystarczą trzy słupy na każdej ścianie? Czyli w sumie 8.
Jakie krokwie (80x160mm)? Itp.

labas1
05-08-2009, 16:13
Chodzi mi o to jakie słupy drewniane (przekrój) zastosować.
Czy wystarczy 160x160mm? Może mniej?

Czy wystarczą trzy słupy na każdej ścianie? Czyli w sumie 8.
Jakie krokwie (80x160mm)? Itp.

Zrób tak jak piszesz i możesz spać spokojnie - płatwie też 160.
Wystrugaj ładnie, dołóż parę mieczy a na pokrycie daj gont lub dranicę - będzie zajebiście.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71e3cdebbf2f7cca.html

perm
05-08-2009, 17:25
O paru rzeczach musisz pamiętać.
- Słupki najlepiej postawić na i przykręcić do stalowej zabetonowanej obejmy, tak by od spodu miały przewiew
- przekroje słupków przy tych wymiarach wiaty wystarczy 120 x 120, oczep w zależności od tego co na dachu też taki lub więcej pionowo.
- obowiązkowo miecze lub zastrzały
- dach przy tej wysokości (2,25 m? jesteś pewny?) można wykonać wyłącznie jako wiązarowy, każdy inny ci się po prostu rozjedzie (chyba że płaski). Jak chcesz krokwie i jakieś stężenia to musi być bardziej stromy.
- przekroje elementów tak naprawdę zależą od tego co chcesz na wiacie położyć. Dachówka - więcej, gonty bitumiczne mniej.
- poza tym się nie przejmuj, to tylko wiata :).

labas1
05-08-2009, 17:38
[quote="perm"]
- dach przy tej wysokości (2,25 m? jesteś pewny?) można wykonać wyłącznie jako wiązarowy, każdy inny ci się po prostu rozjedzie
[quote]


Nie prawda, jak się umie to się zrobi :lol:

perm
05-08-2009, 17:44
[quote="perm"]
- dach przy tej wysokości (2,25 m? jesteś pewny?) można wykonać wyłącznie jako wiązarowy, każdy inny ci się po prostu rozjedzie
[quote]


Nie prawda, jak się umie to się zrobi :lol:
To ja czegoś nie wiem :)

labas1
05-08-2009, 17:53
Cztery kleszcze na narożnych załatwiaja sprawę.
W moim linku wyżej jest link, co prawda nie widać kleszczy ale powiem że ta wiata jest cztery razy większa niż autora.
A wysokość jest do płatwi a nie do kalenicy - auto nie wjechałoby :wink:

perm
05-08-2009, 18:09
Do płatwi czy oczepu :).
No wiadomo że jakieś stężenie musi być, też wydaje mi się że ta wysokość to ma być w świetle. :) Własnie wróciłem z Zakopanego hej!

labas1
05-08-2009, 18:21
Do płatwi czy oczepu :).
No wiadomo że jakieś stężenie musi być, też wydaje mi się że ta wysokość to ma być w świetle. :) Własnie wróciłem z Zakopanego hej!

Nad płatwią.Hej :D

darexman
06-08-2009, 06:17
Dzięki za porady w weekend biorę się do roboty...
Może do zimy skończę, bo z czasem krucho...

Labas1 - niezła ta wiata w linku.
Możesz podać jakie ma wymiary?
Kąta nachylenia dachu?
Ew. jakieś zdjęcia więźby od środka.

D.

labas1
06-08-2009, 08:36
Dzięki za porady w weekend biorę się do roboty...
Może do zimy skończę, bo z czasem krucho...

Labas1 - niezła ta wiata w linku.
Możesz podać jakie ma wymiary?
Kąta nachylenia dachu?
Ew. jakieś zdjęcia więźby od środka.

D.


Wiata 9x9m, wysokośc do płatwi 2,2m, do kalenicy 4m.
Pokryta dranicą.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6f99ed0998bd72ff.html

darexman
20-08-2009, 06:50
Witam - stanęło na tym, że wiata będzie miała wymiary 6,6x6,6m. Wys. wjazdu ok. ~2,5m.
Pojawił się dylemat - czy wystarczą tylko 4 słupki (po jednym na rogu), czy trzeba dać po 3 w każdej ścianie (czyli w sumie 8)?

Słupki z kantówek 12x12cm; dach dwuspadowy, kryty jednak papą albo gontem.
Belki poziome łączące słupki też z kantówek 12x12cm.

Może ktoś doradzić?


D.

dasi
20-08-2009, 07:14
Witam - stanęło na tym, że wiata będzie miała wymiary 6,6x6,6m. Wys. wjazdu ok. ~2,5m.


A czy 6,6x6,6 to nadal tylko na zgłoszenie? Coś mi się obiło o uszy że 25m2 powierzchni wiaty to jakaś górna granica do zgłoszenia a potem to już jednak pozwolenie na budowę i projekt... ale mogłem coś pokręcić więc raczej pytam niż twierdzę.

perm
20-08-2009, 09:07
Mi też się wydaje że na zgłoszenie to do 25 m2.
Co do konstrukcji to jeżeli dasz dodatkowo słupy na środku ścian to takie przekroje mogą pozostać. Belka oczepowa przy długości 6 m to mniej więcej 2 razy taki przekrój by ugięcie było dopuszczalne. Będą się przecież opierały na niej krokwie. Generalnie postawienie tej wiaty tylko na 4 słupach spowoduje że wszystkie elementy będą musiały mieć dużo większe przekroje (słupy również). To trochę bez sensu. Nie wiem czy musisz mieć dach kopertowy. Jeżeli taki ci się podoba to ok ale w ostatnim muratorze (zdaje się) jest wiata garażowa z dachem płaskim. Lekkie to, nie rzucające się w oczy i duuużo łatwiejsze do wykonania.

darexman
20-08-2009, 09:22
Witam - dzieki za odpowiedź. Co do pozwolenia - to wiem, do 25m zgłoszenie. Powyżej pozwolenie. Ale z tego co widzę w okolicy - to nikt się nie czepia.
Zresztą jakby co - to zawsze mogę ją rozebrać...


Dach ma być dwuspadowy (po namyśle). Kopertowe przestały mi się podobać.
Trochę dużo tego już jest.


D.

perm
20-08-2009, 09:33
Witam - dzieki za odpowiedź. Co do pozwolenia - to wiem, do 25m zgłoszenie. Powyżej pozwolenie. Ale z tego co widzę w okolicy - to nikt się nie czepia.
Zresztą jakby co - to zawsze mogę ją rozebrać...


Dach ma być dwuspadowy (po namyśle). Kopertowe przestały mi się podobać.
Trochę dużo tego już jest.


D.
Sprawdź ten dach płaski, ja też będę robił wiatę i jak dla mnie rewelka. Wygląda jak pergola. Robota śmiesznie łatwa.
Wracając do Twojego pomysłu. Przy tej skali to już się robi poważna budowa. Dużo ciężkich elementów które trzeba zmontować tak by to się nie rozlazło. Chcesz to zdaje się robić sam. Trzeba będzie już stosować połączenia ciesielskie (choćby krokwie - oczep). Im bardziej płaski dach, więcej słupków, więcej krokwi tym elementy będą lżejsze. To w końcu tylko wiata a to Twoje 6.5 x 6.5 to już prawie dach w domku.