PDA

Zobacz pełną wersję : Chodnik na samym piasku bez tłucznia?



magangs
06-08-2009, 11:45
Czy pod chodnikiem bezwzględnie musi być warstwa tłucznia / żwiru jak podaje fachowa (www :-) ) literatura?
Swego czasu po ściągnięciu humusu szerokim łukiem wokół domu sypnąłem piaskiem. Przeszły po nim tabuny wykonawców więc zakładam, że ubity został nieźle. Chętnie nie odkopywałbym tego ponownie lecz kładł już na to kostkę. Ktoś z Was tak zrobił?

mikolayi
06-08-2009, 21:26
Bezwzględnie nie musi być. Może na przykład być warstwa gruntu stabilizowanego cementem. Bezwzględnie nie nadają się iły i gliny

KrzysztofLis2
07-08-2009, 11:21
Czy Wy kiedyś widzieliście jak zmieniają chodniki w miastach?

Czy widzieliście pod starymi płytami betonowymi jakikolwiek tłuczeń? Bo ja zawsze widziałem tylko piasek z czarnymi śladami od szpar między płytami.

I jak wymieniali płyty na kostkę, też nie sypali żadnego tłucznia.

mikolayi
07-08-2009, 13:35
Czy Wy kiedyś widzieliście jak zmieniają chodniki w miastach?

Czy widzieliście pod starymi płytami betonowymi jakikolwiek tłuczeń? Bo ja zawsze widziałem tylko piasek z czarnymi śladami od szpar między płytami.

I jak wymieniali płyty na kostkę, też nie sypali żadnego tłucznia.

pod piaskiem casem też coś jest... a w zasadzie powinno być...

KrzysztofLis2
07-08-2009, 14:04
No powinno. :)

magangs
07-08-2009, 17:54
a mogą być takie kamyki jak do drenażu czy raczej coś w większych kawałkach?

forgetit
07-08-2009, 20:28
jeśli nie będziesz po tym jeździł samochodem to wystarczy zagęszczony piasek

TomekC73
07-08-2009, 21:22
Wjazd do garażu będę utwardzał najpierw gruzem betonowym później trochę tłucznia a na koniec zasypę to piachem no i kostka (i zasmażka :lol: ) natomiast chodnik do wejścia do domu tylko piach ubity.

praktykant
19-09-2009, 13:17
Co do chodnika, to mam nastepujace pytanie: czy przy posesji na osiedlu domkow musze naprawiac chodnik? Rozumiem odsniezanie zima, utrzymanie go w czystosci. Moi sasiedzi, kladac kostke na wjezdzie do garazu, przedluzyli go jakoby na chodnik az do jezdni. inni wymienili plyty chodnikowe wzdluz swojej dzialki na taka kostke, jaka robili u siebie wjazdy i chodniki. Kazdy ma inna forme kostki, niektorzy nawet czerwona. Ktos powiedzial ze chodnik nalezy do posesji, inny ze 1 m. chodnika nalezy do jezdni (ulicy osiedlowej).
Chodnik kladziony z plyt przed laty przez miasto wyglada okropnie, jest krzywy, w szczelinach wyrastaja chwasty. Czy wolno mi w ogole ruszac te plyty, ktore do mnie nie naleza?

beton44
19-09-2009, 15:25
to nie wiesz gdzie jest granica Twojej działki????

jak nie Twoja ziemia - to nie wolno
ale jak widać po sąsiadów wyczynach nikt nie zauważył że ruszyli


tak poteoretyzuję: odpowiedzialność cywilna:
a jak ktoś sobie złamie nogę/zabije się na zmodernizowanym
przez Ciebie samowolnie gminnym chodniku - to co - tylko zostaje iść w zaparte
że "zawsze tak było"... ciekawe czy Sąd Najwyższy uwierzy...

praktykant
19-09-2009, 16:28
Ciekawa odpowiedz, ale jak ktos sie potknie o wystajacy krawedz plyty chodnikowej (nie mojej) toco, moge miec czyste sumienie?
No ale ten ktos jak sie potknie zima o ten sam krzywy chodnik i bedzie przypruszony sniegem, to przyjdzie do mnie :(