PDA

Zobacz pełną wersję : Podstawa prawna do obliczania powierzchni malarskich scian.



siggi&alka
08-08-2009, 08:10
witam,
wiem, ze przepisy mówią, że jezeli otwory okienne maja powyżej 2,5m2 wtedy odlicza sie je od powierzchni sciany, jeżeli mniej , wtedy traktowane jest jako sciana (wynika to z konieczności obróbki takiego otworu co jest czasochłonne). Szukając takowego przepisu w necie trafiłem na cos takiego:

Przy obliczaniu powierzchni tynków wykonywanych na całych powierzchniach ścian i stropów potrąca się powierzchnie nieotynkowane, powierzchnie ciągnione lub obróbek kamiennych i innych, jeżeli każda z nich jest większa niż 1 m2. Potrąca się również otwory o powierzchni ponad 1 m2, jeżeli ościeża ich nie są otynkowane oraz otwory o powierzchni ponad 3 m2.
Z powierzchni tynków nie odlicza się powierzchni nieotynkowanych lub ciągnionych mniejszych niż 1 m2 i powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ościeża ich są tynkowane. Tynki ościeży o powierzchni ponad 2 m2 (przy tynkowaniu całych pomieszczeń) oblicza się jako iloczyn jednokrotnej długości ościeża, mierzonej w świetle ościeżnicy, przez szerokość ościeża w stanie surowym. Powierzchnie otworów oblicza się w świetle ościeżnicy lub w świetle muru, jeżeli otwory są bez ościeżnicy.
text pochodzi z jakiejś wyceny ale nie ma tam zadnego odniesienia do konkretnego paragrafu.
Pisze temat bo mam klienta który kręci nosem kiedy liczę dzwi i okna ponizej 2m˛ jako scianę. Potrzebuje wiec podstawę prawną aby miec czarno na białym, ze wyliczenia sa zgodne z istniejącymi przepisami.
pozdrawiam

labas1
08-08-2009, 08:36
W KNR jest cały opis.

sSiwy12
08-08-2009, 09:21
Cytowany tekst pochodzi z nieobowiązującego (od 2001r) Rozporządzenia http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/0240.htm (bardzo długo się ładuje, bo to spory dokument)
Katalog 2, Rozdział 8 punkt 3.4.

Stan prawny na dzień dzisiejszy jest taki, że nie ma obowiązującego prawa w tym zakresie. W zasadzie liczy się to, co ustali się z inwestorem.

siggi&alka
08-08-2009, 09:57
Dzięki, o to mi chodziło. Z tego opisu wynika ze nie powyżej 2 a powyżej 3 metrów odlicza sie jeżeli sa oscieża i nadproża.


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 26 lutego 1999 r.

w sprawie określenia kosztorysowych norm nakładów rzeczowych, cen jednostkowych robót budowlanych oraz cen czynników produkcji dla potrzeb sporządzania kosztorysu inwestorskiego.

(Dz. U. z dnia 30 marca 1999 r.)





[...]

4. Zasady przedmiarowania.
4.1. Malowanie farbami wodnymi i emulsyjnymi oraz fluatowanie ścian i sufitów należy obliczać w metrach kwadratowych w świetle ścian surowych. Wysokość ścian mierzy się od wierzchu podłogi do spodu sufitu.
4.2. Przy malowaniu farbami wodnymi i emulsyjnymi ścian, jeżeli ościeża i nadproża są również malowane, z powierzchni ich nie potrąca się otworów do 3 m2.
Jeżeli ościeża i nadproża nie są malowane, wówczas potrąca się powierzchnie otworów, mierzone w świetle ościeżnic lub muru (jeżeli otwory nie posiadają ościeżnic). Nie potrąca się jednak otworów i miejsc nie malowanych o powierzchni do 1 m2. Otwory ponad 3 m2 potrąca się doliczając powierzchnię malowanych ościeży.
4.3. Powierzchnie stropów belkowych i kasetonowych oraz ścian z pilastrami oblicza się w rozwinięciu.
4.4. Malowanie olejne ścian, sufitów i innych powierzchni gładkich oblicza się w metrach kwadratowych według rzeczywistych wymiarów. Z obliczonej powierzchni nie potrąca się otworów i miejsc nie malowanych o powierzchni do 0,25 m2.

Barbossa
08-08-2009, 10:52
....Potrzebuje wiec podstawę prawną aby miec czarno na białym, ze wyliczenia sa zgodne z istniejącymi przepisami.
pozdrawiam


Cytowany tekst pochodzi z nieobowiązującego (od 2001r) Rozporządzenia...


Dzięki, o to mi chodziło. Z tego opisu wynika ze nie powyżej 2 a powyżej 3 metrów odlicza sie jeżeli sa oscieża i nadproża.

z opisu to wynika, że się ODLICZAŁO :-?

joaz
08-08-2009, 12:00
Przepis przepisem, ale na końcu będzie tak jak dogadasz się z wykonaqwcą.Warto to jednak wyjaqśnic przed rozpoczęciem prac, aby potem nie bylo niespodzianki. :-? :lol:

siggi&alka
08-08-2009, 15:18
4.2. Przy malowaniu farbami wodnymi i emulsyjnymi ścian, jeżeli ościeża i nadproża są również malowane, z powierzchni ich nie potrąca się otworów do 3 m2.

o to mi chodziło.

resor
09-08-2009, 09:57
a liczył ktos jakie różnice wychodzą po tym jak sie odejmie otwory ?? bo według mnie to wielka różnica iei wychodzi


ja zawsze sie godze odejmowac ale pod warunkiem że nie musze oklejac czyli np.jesli mamy otwór na drzwi a ich nie ma .jesli jest jakiekolwiek oklejanie to i tak jestem w plecy nawet jesli licze to jako całą ściane ale większość klientów zdaje się to dobrze rozumieć

siggi&alka
09-08-2009, 10:26
najwiekszy ból jest przy korytarzach. Mam korytarz, 15m2 scian z czego 7 m2 to drzwi i klient mówi ze nie zapłaci bo drzwi nie szpachlowałem, malowałem ect.
A kto ma pojęcie o rpobocie ten wie ze zeby szpachlowac trzeba okleic, potem ponownie okleic do malowania i akrylowania. Kto zapłaci za te zabawę?

10-08-2009, 03:53
... ja zawsze sie godze odejmowac ale pod warunkiem że nie musze oklejac czyli np.jesli mamy otwór na drzwi a ich nie ma .jesli jest jakiekolwiek oklejanie to i tak jestem w plecy ...

jesteś "w plecy" bo nie doliczasz sobie zabezpieczenia okien (drzwi)- folią, /taśmą/


podobnie jest ze szpaletami /w tych wiekszych otworach/ - odejmujesz otwór (w m2) ale doliczasz szpalety (w mb) - i wychodzisz "na swoje"
wszystko /no prawie :)/ da sie odpowiednio wycenic / z cenników/


a jesli czegoś tam nie ma - robisz wtedy tzw. kalkulacje własną /wycene indywidualną/

zinger75
10-08-2009, 12:15
a liczył ktos jakie różnice wychodzą po tym jak sie odejmie otwory ?? bo według mnie to wielka różnica iei wychodzi


Przymierzam się do elewacji, wiec pomierzyłem sobie powierzchnie scian, i tak:
- pow okien, drzwi zewn, bramy garazowej to ok65m2
- pow szpalet przy tych otworach to ok 19m2
wykonawca liczy sobie 2xszpaleta, czyli zamiast placic za 65m2 zaplace za ok 38m2, czyli jednak warto to przeliczyc, przynajmniej u mnie.

Wirecki
10-08-2009, 16:45
najwiekszy ból jest przy korytarzach.Największy ból jest jak się strony nie dogadają wcześniej.
Jak nie ten wykonawca to inny, jak nie tu pomaluje to gdzie indziej.
Swoją drogą pewien standard ułatwiłby życie obu stronom, nie trzeba byłoby za każdym razem dopytywać...

U mnie przy tynkach jedne okna (3,2x0,8 ) nie były odliczane, inne (2,3x,1,8 ) w połowie, jedno (2,3x4,2m) w całości. Kwestia umówienia przed robotą.

siggi&alka
10-08-2009, 19:48
Jak widzicie sposobów jest wiele. ja pozostanę chyba jednak przy tym z tego rozporządzenia. Najmniej liczenia i wszystko prosto obliczyć.