PDA

Zobacz pełną wersję : Główne źródło ogrzewania kominek, a drugie..?



Ivo
27-12-2003, 18:15
Systematycznie pojawią się ankiety na temat głównego źródła ogrzewania.

A ja ogranicznę te pytania do kominka (+rozprowadzanie ciepła DGP) jako głównego źródła, i jakie wówczas wybieracie (stosujecie) drugie..?

Drugie - jako:
- wyrównanie temperatury w przypadku wygasania kominka (rano, i jak wracamy z pracy)
- w czasie dłuższych nieobecności lub "niemożności" np. choroba
- do podgrzewania ciepłej wody

prosciu
28-12-2003, 10:04
jeszcze nie wiem a przyznam jest to jeden z najbardziej nurtujacych mnie problemów. Nie mam na działce gazu z sieci. Na pewno nie węgiel. Z niecierpliwościa czekam na wasze opinie. Mam nadzieje iż po ich poznaniu podejme decyzję. Piszcie też o kosztach użytkowania danych systemów o ich zaletach i wadach.

Ivo
28-12-2003, 17:32
Dołączam się na max do pytań proscia :)

Przygotowałam ankietę właśnie w tym celu - gdyż również nie mogę podjąć decyzji.
Albo będzie to olejowe (ale wysokie koszty inwestycji), albo elektryczne (ale pojawia się na max opór najbliższych - argument: drogo, choć ja tak do końca tak nie uważam...).

Kingaa
28-12-2003, 20:41
Zdecydowanie energia elektryczna. Wprawdzie jeszcze nie zaczęliśmy budować, ale decyzja już podjęta. Teraz w mieszkaniu mamy wodę i ogrzewanie na prąd i wcale nie wychodzi to tak drogo jak nas wszyscy straszyli. A jaka wygoda! Do tego dochodzi oszczędność na instalacji co, nie trzeba kotłowni... A za jakiś czas zastanowimy się nad jakimś wiatraczkiem i baterią słoneczną, bo już nie są takie drogie, a myślę, że będą coraz tańsze.

magi
30-12-2003, 17:54
Zdecydowanie energia elektryczna. Teraz w mieszkaniu mamy wodę i ogrzewanie na prąd i wcale nie wychodzi to tak drogo jak nas wszyscy straszyli. A jaka wygoda! Do tego dochodzi oszczędność na instalacji co, nie trzeba kotłowni...
Może podałabyś jakieś przybliżone dane.
Teraz myślę podobnie tzn. energia elektryczna

tybero
30-12-2003, 19:54
no ja mysle o kominku z DGP i do tego ogrzewanie powietrzem (piec na gaz ziemny) tymi samymi kanalami (tutaj bedzie oszczednosc w instalacji ) i podobno jak sie ogrzewa powietrzem to oszczednosc 30% :)

Kingaa
30-12-2003, 23:47
Magi - mieszkanie 45 metrów, 2 osoby, na prąd wszystko: ogrzewanie, woda, kuchenka. Średnio w ciągu roku miesięczne rachunki za prąd około 150 zł. A przyznam, że oboje lubimy się pluskać w wannie, więc ciepłej wody zużywamy bardzo dużo, a w dodatku często grzejemy ją w droższej taryfie. Ogólnie jakoś specjalnie nie oszczędzamy na prądzie...
Wiem, że to co w mieszkaniu ma niewielkie przełożenie na to co w domu, ale przy porównaniu tego z opłatami za ogrzewanie i ciepłą wodę w podobnych mieszkaniach w innych blokach, koszty są zbliżone.

magi
31-12-2003, 15:39
Dzięki Kingaa
Sama nie wiem jeśli twoje 45 m - 150 zł to u mnie w domu 106 więc ok 300 zł do tego drewno do kominka no i dziecko - podumam nad tym

A może ktoś ma sam kominek?

Kingaa
31-12-2003, 16:05
Magi - myślę, że nie można tak liczyć, że wszystko razy 2. Przecież myjemy się tak samo w domu jak i w mieszkaniu, to samo kuchenka, pralka itp. A kominek to nie dodatkowy koszt, tylko zmniejszenie zużycia prądu na ogrzewanie... Zresztą nie ma co porównywać domu z mieszkaniem, dlatego ja porównuję koszty prądu z kosztami wody, ogrzewania i prądu w innych mieszkaniach.

A jeśli chodzi o sam kominek: znajomi kupili niedawno dom: parter 130 metrów, poddasze czeka na lepsze czasy, z kominkiem z DGP. Ludzie od których kupili mieszkali tam 3 lata, mieli przygotowaną instalację do grzejników elektrycznych ale ich nie zamontowali, bo nie było takiej potrzeby... Ale to chyba trzeba prowadzić bardzo regularny tryb życia i być bardzo zdyscyplinowanym...

magi
01-01-2004, 12:47
Kingaa co racja to racja. Fakt. :D

Wakmen
01-01-2004, 17:34
A mojej opcji to tutaj raczej nie ma. Zastanawiam się nad wykorzystaniem kominka z płaszczem wodnym i kolektorów słonecznych. Jestem na etapie sprawdzania opini użytkujących kolektory i zastanawiam się czy takie rozwiązanie będzie wystarczające. Nie chciałbym wykorzystywać energii elektrycznej jako dodatkowego doładowania energi. Wszzyscy wiemy, że eletryka jest dość kosztowna.

neuron
12-01-2004, 08:17
Na stronach ACV znalazlem ciekawy wykres pokazujacy jednoczesnie
spadek zapotrzebowania na energie do ogrzewania i wzrost
zapotrzebowania na energie na potrzeby cieplej wody w ciagu
ostatnich kilkudizesieciu lat.
Domy sa coraz cieplejsze, a my zuzywamy coraz wiecej cieplej wody
(zarowno relatywnie do CO jak i w liczbach bezwzglednych)
Wniosek:
Alternatywne zrodlo ciepla powinno przedewszystkim tanio produkowac
ciepla wode, a przy okazjiawaryjne cieplo dla domu.

rafalg
12-01-2004, 10:22
U mnie następujące zestawienie:
Główne źródło - DGP
Dodatkowe - ogrzewanie powietrzem, piec na gaz ziemny.

Pytanie. Jak najlepiej rozwiązać problem z CWU. DOdatkowy piec? Prosze poradźcie, jak wybrać ? DLa CWU chce zastosować cyrkulacje (cczyli prawdodpobnie piec jednofunkcyjny).

bws22
14-01-2004, 00:27
Ja znalazłem urządzenie które spełnia moje marzenia - jest pompą ciepła, rekuperatorem, piecem CO do podłogówki, produkuje CWU i nie ma wad poza ceną - 22kzł. Do CWU można wykorzystać powietrzną pompę ciepła, latem dodatkowo będzie chłodzić powietrze w domu, można też solary ale to się nie zwróci niestety.

rafalg
14-01-2004, 08:24
bws22 - W jaki sposób do CWU można wykorzystać powietrzną pompę ciepła? Możesz podać jakieś szczegóły? niestety dostawcy systemów ogrzewania powietrzem proponuje podgrzewacze wody, ale nie chciałbym montować tego w łazienkach bo mi wystrój popsuje :-?

bws22
18-01-2004, 11:21
Działa to tak, że dolnym żródłem w pompie jest powietrze i w różnych modelach może być a) zewnętrzne (działa do - 5 stopni); b) wewnętrzne a więc w zimie dodatkowo wychładza dom; c) co chyba najrozsądniejsze zużyte wyrzucane z domu. Ja znalzałem dwie firmy:
http://www.biawar.com.pl/pompy/powietrzne/pompy_pow_ramka.htm
http://www.sunenergy.pl/sun_produkty.htm
Fighter 600 Nibe kosztuje 22 tys, nie ma funkcji rekuperatora a ciepło odzyskuje z wyrzucanego powietrza, poza pompą można zrobić przejście "w drugą stronę" i dodatkowo ochładzać zasysane powietrze, ta druga firma to juz w ogóle kosmos cenowy handlowiec podawał mi ceny w granicach 30-40 tysięcy, z tego co wiem to takie pompy robi też ochsner ale chyba na wewnętrzne powietrze.

bws22
18-01-2004, 11:28
odpuściłem sobie ze wzgledu na cenę, do ogrzewania CWU kupię tani polski bojler 140 litrów za ok. 500 zł, 6 lat gwarancji na zbiornik, tanie części, 3 zł za dobę za podgrzanie 140 litrów do 80 stopni (300 litrów wody o temp. na wypływie nieco ponad 40 stopni), anoda ok. 35 zł na rok.
Pozdrowienia.

bws22
18-01-2004, 11:35
Rafalg!
skoro będziesz miał powietrze ogrzewane dodatkowo/awaryjnie gazem tak to są pojemnościowe podgrzewacze wody, amerkańskie oczywiście, firma nazywa się chyba Richmond, w mojej okolicy sprzedaje je Polski Komfort, na północy chyba Creon, zobacz w wymianie doświadczeń temat o ogrzewaniu powietrzem tam też coś o tym było, ja z rozmowy w Polskim Komforcie pamiętam cenę tego cuda ~1300 zł, upchnij to przy piecu gazowym.
w sondażach jest też załozony przez Jeziera temat o ogrzewaniu gazem czy prądem, są tam porównania cen.

rafalg
18-01-2004, 15:14
bws22 - dzięki za info. U mnie kominek i system nagrzewania powietrznego będą wzajemnie uzupęłniającymi się źródłami ogrzewania domu. Jezlei chodzi o CWU, to rzeczywiście skłąaniamsię do podgrzewacza.
Zastanawiam się czy taki podgrzewacz można zintegrować z kolektorowym systemem podgrzewania - wówczas w słonecznym okresie można spalić jeszcze mniej gazu. Co o tym myślicie. Ktoś się juuż nad tym zastanawiał? Ten sam zbiornik (podgrzewacza) i dwa źródła dostarczania ciepła.

bws22
18-01-2004, 19:09
chyba nie za bardzo
po pierwsze musiałby mieć wężownicę w zbiorniku
a po drugie jak go powstrzymać przed grzaniem wody gazem?
a liczyłeś koszty? skoro i tak masz mieć gaz to doliczasz tylko drugi komin i kawałek przyłacza gazowego więc to pewnie tańsze niż solary, ja w ubiegłym roku liczyłem sobie koszt solarów, instalacji, i nijak się nie opłaca.

nowaczka
18-01-2004, 20:25
Podstawowym ogrzewaniem będzie kominek,ale musimy mieć coś dodatkowego i tym czymś będzie piec olejowy.Gazu w naszej wiosce nie ma,zbiornik przed domem niezbyt mi się podoba,elektryczne ogrzewanie chyba jednak jest najdroższe. :cry:

Wowka
18-01-2004, 20:27
Kominek + gaz ziemny. Z tym, że głównym żródłem ciepła jest piec gazowy a kominek (z rozprowadzeniem do większości pomieszczeń) tylko uzupełnieniem. Znaczącym, niemniej tylko uzupełnieniem.
Gaz jako źródło podstawowe energii wybrałem z rzmysłem. Pomimo, że ok 2 km. od mojego domu jest czynna (jeszcze) kopalnia węgla kamiennego i sam zakup węgla w naprawdę przystępnej cenie (górnicy odsprzedają swoje deputaty) i małe koszty transportu przemawiały by raczej za węglem. Niemniej i to się kiedyś skończy a komfort użytkowania pieca gazowego oraz "zysk" powierzchni budynku jest niezaprzeczalny.

bilbo
19-01-2004, 23:28
Energia elektryczna.
Dokładniej akumulacyjna podłogówka (II taryfa).

Jeżeli kominek ma być głównym źródłem ogrzewania to moim zdaniem szkoda nadmiernie inwestować w ogrzewanie alternatywne, które będzie działać od czasu do czasu.

Poza tym II taryfa nie jest droższa (raczej tańsza) od gazu z butli (a inny na razie do nas nie dociera).

pozdrawiam
Robert

deha
23-01-2004, 15:32
Ogrzewanie kominkiem, ale bez DGP (jestem niezależny od energii elektr.)

am00
27-01-2004, 00:01
Elektryczne bo na inne mnie nie stać. Oszczędność chyba z 20k na etapie inwestycji (piec, komin, rurki, zbiorniki, grzejniki, miejsce na kotłownię itp.). Chyba, że będę miał kasę, to wtedy mi będzie wszystko jedno i też elektryczne. Dodatkowe 200zł co miesiąc to mi się zwróci dopiero po 10 latach.

Ivo
27-01-2004, 18:14
Dzięki za Wasze głosy!

Wynik jest bardzo ciekawy :)

Józia S.
03-02-2004, 13:49
Na początek piec na miał, w przyszłości po doprowadzeniu gazociągu przestawimy się na ten rodzaj ogrzewania

woprz
09-02-2004, 17:00
witam ogrzewających elektrycznością
interesuje mnie to jakie rozwiązanie przyjęliście w związku z tym zapraszam do ankiety
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=21264

dziękiuję za oddanie głosu i zapraszam do dalszego udziału w tej dyskusji

b-obi
09-02-2004, 20:10
Jeszcze nie ma ale będzie - gazowe z sieci i DGP ... jako uzupełnienie, jestem leniwy, szczegółnie z samego rana..... :wink:

prosciu
16-02-2004, 09:04
Aż się boję co się będzie działo jak ogłoszę w rodzinie że chce ogrzewać pradem. Wyślą mnie na Aleksandrowską (szpital psych.).
Jednak im więcej czytam to tym bardziej jestem za.
zalety to wygoda i tania instalacja. mam nadzieje w przyszłości zamontować kolektory słoneczne. więć nie chcę teraz za duzo inwestować.

manykes
02-09-2005, 13:14
kominek i gaz ziemny