PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrodzenie i izolacja pozioma.



Jarek.P
09-08-2009, 22:14
Ogrodzenie w klasycznej formie: podmurówka i słupki, jedno i drugie lane z betonu i docelowo do obłożenia okładziną z kamienia elewacyjnego. I problem: lać osobny fundament i na to izolację poziomą, czy zaszalować i wylewać wszysto jednym ciągiem?

Przejrzalem właśnie mnóstwo starszych dyskusji na ten temat, poradników znalezionych góglem itp. i ogólny obraz wygląda tak, że co prawda "się nie robi" zwykle, ale lepiej tą izolację dać, zwłaszcza jeśli ogrodzenie ma być czymkolwiek oklejane bądź tynkowane, choć nawet pod klinkier zalecają, bo inaczej wykwity mogą być.

Ale: co ze słupkami dźwigającymi cięzkie w końcu skrzydła bramy dwuskrzydłowej? Co ze słupkiem, tóry ma podpierać bramę suwaną? Czy jeśli ten słupek nie będzie lity, tylko u dołu zostanie "przecięty" izolacją, a ciągłość będą mu zapewniać jedynie pręty zbrojeniowe, czy on się w końcu nie złamie?

Murarze moi mówią, że nigdy nie dawali izolacji, że to się przewróci, że jedynie na bokach trzeba dysperbitem posmarować i to wystarczy, zwłaszcza że grunt u mnie piaszczysty, woda w nim nie stoi.
Ja zaś się waham. Nie dam tej izolacji, słupki będą stabilniejsze, to jest pewne. Ale wilgoć _może_ podciągać, a dla słupka oklejonego okładziną będzie to raczej tragiczna możliwość.

J.

sacha
10-08-2009, 20:38
Wyczytałem w innym miejscu że B20 nie podciąga dużo wilgoci a izolacja pozioma na słupkach to całkowicie odpada.

wykrot
10-08-2009, 20:44
Jak piasek, to wiem z doświadczenia, że o wiele więcej łapie wody z boku przy deszczu niż z ziemi. Tam gdzie miałem kawałki ścian niezabezpieczone emulsją fasadową (zapomniałem) to mi wszystko "zjechało" na wiosnę. Po poprawieniu i zabezpieczeniu powierzchni nadziemnej, nie ma problema.

revalidon
11-08-2009, 08:03
Daj beton B25, możesz nawet z dodatkiem wodoszczelnym i po sprawie... Nie oddzielać poziomo, tak się nawet nie robi przy słupach wewnątrz domu... A do murowania czy fugowania płytek dać zaprawę do klinkieru np. Quick-Mix... Nie będzie żadnych wykwitów...