PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza



bodal
10-08-2009, 08:46
Przyszedł czas na ocieplenie poddasza i mam pytanie. Krokwie są na grubość 18 cm, dach deskowany - jaką grubośc wełny położyć w pierwszej warstwie a jaką w drugiej. Czy położyć 15 cm zostawiając ok 3 cm luzu na szczeline wentylacyjną a drugą warstwę 10 cm ? Czy tak będzie dobrze ?

T_omhacker
10-08-2009, 08:50
Generalnie z tego co wiem to szczelina wentylacyjna powinna wynosić od 3 do 6 cm - także 3 cm powinno wystarczyć na cyrkulacje powietrza. Co do grubości - powinno oczywiście wystarczyć 25 cm - tyle zalecają - ale ja dałem np. 30 cm :)

FlashBack
10-08-2009, 09:21
jaka bedzie dlugosc (przestrzen) dachu izolowana. czy tylko po jetki, czy moze do "kalenicy" i ile one wynosza? jaka jest odleglosc miedzy krokwiami (ta minimalna), jak gruba izolacje mozemy zastosowac nakrokwiowo? i jaka welne masz w glowie do zastosowania? o! i czy wogole przygotowane sa wloty i wyloty dla wentylacji w dachu (okap, kalenica) oczywiscie wloty i wyloty spod desek :)

bodal
10-08-2009, 12:07
jaka bedzie dlugosc (przestrzen) dachu izolowana. czy tylko po jetki, czy moze do "kalenicy" i ile one wynosza? jaka jest odleglosc miedzy krokwiami (ta minimalna), jak gruba izolacje mozemy zastosowac nakrokwiowo? i jaka welne masz w glowie do zastosowania? o! i czy wogole przygotowane sa wloty i wyloty dla wentylacji w dachu (okap, kalenica) oczywiscie wloty i wyloty spod desek :)


izolowane będzie aż do kalenicy, odległość minimalna między krokwiami to 80 cm, wloty są styropian nie dochodzi do desek a w kalenicy jest rozcięta papa
wełna jaka ? no właśnie jeszcze się nie zdecydowałem na rodzaj - jaka najlepsza ??

FlashBack
10-08-2009, 13:34
a gdzie bedzie wlot powietrza dla tej szczeliny? fakt luzu styro deskowanie nic nie daje (szpara po calosci na 3-5cm wysoka). jak rozcieta papa? tam ma byc locha miedzy deskami na min. 5cm. no i ile nakrokwiowo przewidujesz dac (mozesz dac)

bodal
10-08-2009, 13:42
a gdzie bedzie wlot powietrza dla tej szczeliny?)

nie mam jeszcze podbitki więc chyba tam
a grubośc waty myslałem o 15 cm między krokwie i 10 cm nakrokwiowo


a jaka wełna lepsza URSA czy Isover czy Rockwool ??

FlashBack
10-08-2009, 15:06
a gdzie bedzie wlot powietrza dla tej szczeliny?)

nie mam jeszcze podbitki więc chyba tam
a grubośc waty myslałem o 15 cm między krokwie i 10 cm nakrokwiowo


a jaka wełna lepsza URSA czy Isover czy Rockwool ??
Isover super mata nawet uni bedzie lepsza niz pozostale.

bodal
10-08-2009, 15:11
a URSa bo taka maja w moim składzie budowlanym ?

Wirecki
10-08-2009, 18:12
a URSa bo taka maja w moim składzie budowlanym ? Zawsze możesz zapytać w innym skladzie, wełnę w dobrych cenach wystawiają też na allegro - sam kupowałem. No chyba, że to faktycznie "Twój" skład, to co innego.... :D

cieszynianka
10-08-2009, 20:11
Możesz tu poczytać:

http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-poddasza-uzytkowego,t18238.htm?highlight=ocieplenie%20podda sza

:wink:

Wirecki
12-08-2009, 01:31
Zgodnie z projektem wełnę mam między krokwie, w poprzek druga warstwa. W samym szczycie dachu utworzy się mini stryszek nieużytkowy, skosy trochę niżej przechodza w sufity, a druga warstwa wełny nie będzie na krokwiach tylko "zostaje" na suficie.
Zostało mi trochę wełny i zastanawiam sie jak możnaby wykorzystać ją do dodatkowego ocieplenia miejsc takich jak na zdjęciu
http://images48.fotosik.pl/179/2a3aaf17b6a05c22med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jak przymocować unimatę 18cm w poprzek krokwi? Nie będzie tam rusztu pod płyty, nie jest potrzebny.

PS. Pomijam kwestie jakości wykonania tego co na zdjęciu.

FlashBack
12-08-2009, 07:03
Zgodnie z projektem wełnę mam między krokwie, w poprzek druga warstwa. W samym szczycie dachu utworzy się mini stryszek nieużytkowy, skosy trochę niżej przechodza w sufity, a druga warstwa wełny nie będzie na krokwiach tylko "zostaje" na suficie.
Zostało mi trochę wełny i zastanawiam sie jak możnaby wykorzystać ją do dodatkowego ocieplenia miejsc takich jak na zdjęciu
http://images48.fotosik.pl/179/2a3aaf17b6a05c22med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Jak przymocować unimatę 18cm w poprzek krokwi? Nie będzie tam rusztu pod płyty, nie jest potrzebny.

PS. Pomijam kwestie jakości wykonania tego co na zdjęciu.
nom welna powinna byc ulozona pod belka kalenicowa a nie na niej ani do niej przylegac. tworzy sie wowczas nad belka kalenicowa "kanal wentylacyjny".

Wirecki
12-08-2009, 08:00
jakoś nie kumam. ta wełna, która jest (do poprawy), czy ta druga warstwa, którą planuję? Ten "kanał" - nad czy pod belką?

Wirecki
13-08-2009, 21:34
cd. do powyższego zdjęcia. Wełny nie ma belce kalenicowej, choć może tak wygląda.

Czy mozna tą belkę od dołu przykryć - dodatkowa warstawa między te trapezowe łaczniki przykręcone kątownikiem do belki kalenicowej.

W miejscu widocznym na zdjeciu nie bedzie rusztu pod płyty, sufit będzie ponad metr niżej. Jak powinno się zamocować drugą warstwę wełny w poprzek? Nie chcę tam ładować drewna... Miejsce będzie niewidoczne, nieużytkowe, nie musi być estetycznie wykończone...

FlashBack
13-08-2009, 22:28
przerwales ocieplenie belka kalenicowa. lepiej te welne poprowadzic pod belka miedzy tymi wiazarami/jetkami.
kolejna warstwe welny ulozysz na suszcie sufitu. ruszt zawiesisz na wieszakach z drutem lub noniuszem.

Wirecki
14-08-2009, 11:08
przerwales ocieplenie belka kalenicowa. lepiej te welne poprowadzic pod belka miedzy tymi wiazarami/jetkami.
kolejna warstwe welny ulozysz na suszcie sufitu. ruszt zawiesisz na wieszakach z drutem lub noniuszem.
Oki, to jasne, dzięki, ale mam jeszcze kilka rolek wełny i zamiast kombinować ze zwrotami lub allegro, dałbym jeszcze "trzecią", środkową warstwę na krokwie w poprzek. Jak je zamocować bez drewna, długie drewnowkręty z talerzykami?

FlashBack
14-08-2009, 19:59
przerwales ocieplenie belka kalenicowa. lepiej te welne poprowadzic pod belka miedzy tymi wiazarami/jetkami.
kolejna warstwe welny ulozysz na suszcie sufitu. ruszt zawiesisz na wieszakach z drutem lub noniuszem.
Oki, to jasne, dzięki, ale mam jeszcze kilka rolek wełny i zamiast kombinować ze zwrotami lub allegro, dałbym jeszcze "trzecią", środkową warstwę na krokwie w poprzek. Jak je zamocować bez drewna, długie drewnowkręty z talerzykami?
Jaka 3 warstwa na krokwie?

rybkin
14-08-2009, 21:09
Przyszedł czas na ocieplenie poddasza i mam pytanie. Krokwie są na grubość 18 cm, dach deskowany - jaką grubośc wełny położyć w pierwszej warstwie a jaką w drugiej. Czy położyć 15 cm zostawiając ok 3 cm luzu na szczeline wentylacyjną a drugą warstwę 10 cm ? Czy tak będzie dobrze ?

A co masz na deskach,bo jak masz membrane paroprzepuszalna,to niby szpara nie jesc potrzebna?A co do welny,to zalezy, jak masz wiecej kasy kup Rockwool,jak mniej tez kup Rockwool :wink:

Wirecki
14-08-2009, 21:56
Jaka 3 warstwa na krokwie? no taka, że zostało trochę wełny i nie będe jej oddawał, chcę ją wykorzystać.
2. jedna warstwa miedzy krokwie, druga na suficie z płyt GK.
3. no i teraz się zastanawiam, czy tej resztki kilka rolek nie możnaby dać na nieużytkowy strych, na krokwie, w poprzek

Na tym zdjęciu, tu widok z dołu, z mocno zadartą głową....
http://images50.fotosik.pl/180/fba055cc8838f439med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pierwsza warstwa wełny miedzy krokwie
sufit podwieszany nieco poniżej widocznej belki (profil HEA), poniżej jętek... na nim wełna.
powyżej będzie nieużytkowy strych, spokojnie możnaby tam dać jeszcze wełnę w poprzek przy okazji likwidując mostki - krokwie. Jakieś przeciwwskazania co do samego sposobu?
Jakieś rady co do sposobu mocowania tej extra-warstwy?
Z góry dziękuję

Rad.Lin
15-08-2009, 10:55
Witam
Jeśli tak ułożona termoizolacja ma skutecznie ograniczać straty ciepła w zimie i chronić wnętrze domu przed nagrzewaniem przy wysokiej temperaturze na zewnątrz, to życzę Państwu dobrego samopoczucia.
Żeby innym radzić trzeba mieć wiedzę i wyobraźnię.Jak można z kawałków ułożyć warstwę ciągłą ? Układanie materiału termoizolacyjnego w kilku warstwach trochę zmniejsza straty ciepła ale ich nie eliminuje. Czy komuś udało się ułożyć z cegły ( bez zaprawy) szczelną skorupę basenu? Podobnie jest z termoizolacją. Dlaczego nie pomyślą Państwo o termicznym izolowaniu dachu włóknem celulozowym? Materiał jest układany przez jego wdmuchiwanie. Taka metoda układania gwarantuje 100% ciągłość warstwy. Przy jego stosowaniu zbędnę jest stosowanie folii paroizolacyjnej a to sprawia ,że przegroda jest dyfuzyjnie otwarta( przegroda sama się wentyluje).Pomyślcie Państwo nieco szerzej o Waszym domu o jego "potrzebach". Dom to Wasza "skóra" , tylko nieco dalej.
Pozdrawiam

marjucha
15-08-2009, 11:34
Witam
Jeśli tak ułożona termoizolacja ma skutecznie ograniczać straty ciepła w zimie i chronić wnętrze domu przed nagrzewaniem przy wysokiej temperaturze na zewnątrz, to życzę Państwu dobrego samopoczucia.
Żeby innym radzić trzeba mieć wiedzę i wyobraźnię.Jak można z kawałków ułożyć warstwę ciągłą ? Układanie materiału termoizolacyjnego w kilku warstwach trochę zmniejsza straty ciepła ale ich nie eliminuje. Czy komuś udało się ułożyć z cegły ( bez zaprawy) szczelną skorupę basenu? Podobnie jest z termoizolacją. Dlaczego nie pomyślą Państwo o termicznym izolowaniu dachu włóknem celulozowym? Materiał jest układany przez jego wdmuchiwanie. Taka metoda układania gwarantuje 100% ciągłość warstwy. Przy jego stosowaniu zbędnę jest stosowanie folii paroizolacyjnej a to sprawia ,że przegroda jest dyfuzyjnie otwarta( przegroda sama się wentyluje).Pomyślcie Państwo nieco szerzej o Waszym domu o jego "potrzebach". Dom to Wasza "skóra" , tylko nieco dalej.
Pozdrawiam
A pan przypadkiem zupełnym zapewne zajmuje takim "wdmuchiwaniem" :wink:

Rad.Lin
15-08-2009, 12:14
Nie. Nie zajmuję się takim wdmuchiwaniem .

FlashBack
15-08-2009, 18:12
Jaka 3 warstwa na krokwie? no taka, że zostało trochę wełny i nie będe jej oddawał, chcę ją wykorzystać.
2. jedna warstwa miedzy krokwie, druga na suficie z płyt GK.
3. no i teraz się zastanawiam, czy tej resztki kilka rolek nie możnaby dać na nieużytkowy strych, na krokwie, w poprzek

Na tym zdjęciu, tu widok z dołu, z mocno zadartą głową....
http://images50.fotosik.pl/180/fba055cc8838f439med.jpg (http://www.fotosik.pl)

pierwsza warstwa wełny miedzy krokwie
sufit podwieszany nieco poniżej widocznej belki (profil HEA), poniżej jętek... na nim wełna.
powyżej będzie nieużytkowy strych, spokojnie możnaby tam dać jeszcze wełnę w poprzek przy okazji likwidując mostki - krokwie. Jakieś przeciwwskazania co do samego sposobu?
Jakieś rady co do sposobu mocowania tej extra-warstwy?
Z góry dziękuję
warto izolowac stryszek jesli bedzie wykorzystywany na skladzik. mimo tego trzeba zapewnic mu sprawna ciagla wentylacje. przy braku ogrzewania nie bedzie tam potrzebna paroizolacja. tregel stalowy hmm oblozyl bym go plyta wloknowa ostatecznie opasal welna.
a welna krzyzowo, nie robiac rusztu drewnianego np. :) esy do krokwi poodginac przebic welne i zasznurkowac. w otwory esow mozna wlozyc odcinki drutu od wieszakow jako mocowanie sznurka. wystajace ponad welne esy odgiac szczypcami bo, problemem moze byc latwosc o urazy przy pozniejszym lazeniu po strszku (wystajace z welny esy).

Wirecki
15-08-2009, 19:44
dziękuję. Nie będę tam chodził, zrobie na esach

Wirecki
18-08-2009, 22:12
FlashBack - na powyższym zdjęciu (to z widoczną belką stalową) pasowałoby mi odsunąć zabudowę z płyt ok 40-50cm od krokwi (poniżej belki).
Chyba nie ma takich długich ESów/grzybków? Czy na skosach można to zrobć na zawiesiach? Inaczej? Jak?

nachylenie skosu 30 stopni, no i kilka metrów powierzchni...