PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwsze wrażenia z użytkowania zasilacza awaryjnego EVER



goike
10-08-2009, 12:03
Kupiłem niedawno zasilacz awaryjny EVER Specline 700. Wg producenta na wyjściu generuje on czystą sinusoidę i jest dedykowany specjalnie do zasilania awaryjnego kotłów, kominków itd. Na razie przetestowałem go w trakcie grzania wody użytkowej w piecu węglowym (2 pompy obiegowe). Prawdziwy test nastąpi oczywiście w sezonie grzewczym. Urządzenie jest w pełni automatyczne tzn po zaniku prądu samo przełącza się i generuje prąd z akumulatora. Jeżeli prąd jest ponownie w sieci, przełącza się automatycznie na zasilanie z sieci i ładuje jednocześnie akumulator.
Poprzednio (również w sezonie grzewczym) użytkowałem przetwornicę Profitexx PI 600/1200 W z aproksymowaną sinusoidą. Było to urządzenie nie automatyczne. załączania zasilania z akumulatora musiałem dokonywać ręcznie.

Oto pierwsze moje spostrzeżenia.

- w porównaniu do profitexxa - całkowita cisza. Pompy nie buczą. Sprawdzałem również jak działa telewizor. Na przetwornicy buczał nawet będąc na "stand by". Włączony Telewizor również buczał ale działał. Tylko że na kineskopie przebiegały dwa pasy co obniżało komfort oglądania.
Na zasilaczu EVER nic takiego się nie dzieje. Stąd wniosek że rzeczywiście na wyjściu EVER ma sinusoide lub coś blisko tego
- zaletą jest oczywiście pełna automatyzacja, w razie zaniku prądu nie jest potrzebna żadna ingerencja człowieka aby pompy działały nadal.

oto mniejsze lub większe wady urządzenia wg mnie:

- niestety urządzonko trochę kosztuje (zapłaciłem 723 zł)
- firma nie załącza do urzadzenia żadnych kabli gdzie można by na szybko dokonać podłączenia i sprawdzenia lub używać ich w przypadku gdy urzadzenie traktuje się jako przenośne. Musiałem sam dorobić kabelki i podłączyć odpowiednio do zacisków umiejscowionych w skrzynce. Na szczęście w instrukcji było wyjaśnione jak to zrobić. Szkoda że tak poważna firma nie pomyślała o dodaniu jakichś kabelków. Np. do profitexxa miałem dołączone różnego rodzaju kable włącznie z wtykiem do zapalniczki samochodowej. Widocznie EVER przewidział to urzadzenie raczej do montażu na stałe.
- W trybie pracy na bateriach rozlega się co kilka sekund krótki sygnał (pisk). Jest to z jednej strony dobre bo informuje o zaniku napięcia w sieci ale jeżeli urządzenie będzie umieszczone w takim miejscu że będzie słyszalne w całym domu lub m ieszkaniu to pisk ten może denerwować.
Poza tym narazie brak uwag.
Po dokonaniu testów długookresowych poinformuję o tym jak urządzenie się sprawdza i na ile starcza akumulator przy zaniku napięcia w sieci
Pozdrawiam wszystkich którzy zastanawiali się tak jak ja, co zrobić gdy ogrzewanie uruchomione a tu nagle wyłączają prąd i to na dłużej.

zbigmor
10-08-2009, 12:16
A elektryka naprawiającego awarię w sieci toto nie popieści?

goike
10-08-2009, 12:36
A elektryka naprawiającego awarię w sieci toto nie popieści?.

Nie wiem tego na sto procent bo nie znam się na tych tematach ale:

- producent nie ostrzega o takim zagrożeniu. Myślę że gdyby takowe istniało było by to wyraźnie napisane w instrukcji ze wskazaniem jak tego uniknąć. Ale będąc ostrożnym spróbuję ten problem omówić z moim elektrykiem lub poczytać dokładnie jakie zabezpieczenia posiada urządzenie i dokonać testów. Myślę że równie dobrze ryzyko porażenia występuję w takim razie z ups komputerowych
- przełączenie się w tryb pracy z baterii i odwrotnie trwa dosłownie chwilę.

Dzięki w każdym bądź razie na zwórcenie uwagi na problem

plamiak
10-08-2009, 13:02
Raczej producent przewidział ryzyko zasilania "w drugą stronę" całej dzielnicy - gdyby nie było takiego zabezpieczenia nawet sekundy by ten UPS nie pociągnął.

goike
10-08-2009, 13:05
Raczej producent przewidział ryzyko zasilania "w drugą stronę" całej dzielnicy - gdyby nie było takiego zabezpieczenia nawet sekundy by ten UPS nie pociągnął..

No właśnie.
EVER produkuje różne zasilacze awaryjne, więc na pewno o tym pomyślano.

robertsz
10-08-2009, 13:24
Kupiłem niedawno zasilacz awaryjny EVER Specline 700.
....
Po dokonaniu testów długookresowych poinformuję o tym jak urządzenie się sprawdza i na ile starcza akumulator przy zaniku napięcia w sieci.
Jeśli stwierdzisz, że UPS trzyma za krótko to zawsze możesz wymienić oryginalną baterie na akumulator samochodowy, o czym wspomina też producent. Wówczas osiągnięcie czasu rzędu 6-12 godzin nie będzie większym problemem.
Zainwestuj jeszcze w Automatyczny Czujnik Zaniku Faz (~100zł) i będziesz miał full wypas zabezpieczenie :)

goike
10-08-2009, 13:29
Kupiłem niedawno zasilacz awaryjny EVER Specline 700.
....
Po dokonaniu testów długookresowych poinformuję o tym jak urządzenie się sprawdza i na ile starcza akumulator przy zaniku napięcia w sieci.
Jeśli stwierdzisz, że UPS trzyma za krótko to zawsze możesz wymienić oryginalną baterie na akumulator samochodowy, o czym wspomina też producent. Wówczas osiągnięcie czasu rzędu 6-12 godzin nie będzie większym problemem.
Zainwestuj jeszcze w Automatyczny Czujnik Zaniku Faz (~100zł) i będziesz miał full wypas zabezpieczenie :)

Mam właśnie akumulator samochodowy który został mi po skasowanym pojeździe o pojemności 42 Ah. Na przetwornicy Profitexx działał mi dośc długo. Nie liczyłem dokładnie ile ale na pewno kilkanaście godzin bo pompy nie chodzą non stop tylko załączają się jak temperatura wody na piecu przekroczy 65 st.
Co daje automatyczny czujnik zaniku faz? Zasilacz podłączony jest pod konkretne gniazdko. Jeżeli tam zabraknie prądu to automatycznie się uruchomi, bez względu na to czy w innych pomieszczeniach będzie prąd. Czy chodzi o to żebym wiedział że akurat w kotłowni nie ma prądu i coś z tym zrobił?

miwol
10-08-2009, 13:30
Witam.

Od roku użytkuję zasilacz awaryjny jako wsparcie dla kominka z płaszczem, by nie obawiać się zagotowania wody przy zaniku zasilania. Mam wprawdzie Orvaldi a nie Evera ale to szczegół.

Do zasilacza mam podpięty zewnętrzny akumulator 33Ah, dzięki czemu układ podtrzymuje kominek (jego elektronikę, turbinę oraz pompę cyrkulacyjną wody) ponad 3.5 godziny. Wystarcza to, by kominek dopalił się i wygasł, o to właśnie mi chodziło.

Co do sygnału dzwiękowego przy pracy zasilacza na akumulatorze - poszukaj w instrukcji, w Orvaldi przytrzymuje się dłuzej jeden z przycisków i biper milknie.

Pozdrawiam :)

goike
10-08-2009, 13:42
Witam.

Od roku użytkuję zasilacz awaryjny jako wsparcie dla kominka z płaszczem, by nie obawiać się zagotowania wody przy zaniku zasilania. Mam wprawdzie Orvaldi a nie Evera ale to szczegół.

Do zasilacza mam podpięty zewnętrzny akumulator 33Ah, dzięki czemu układ podtrzymuje kominek (jego elektronikę, turbinę oraz pompę cyrkulacyjną wody) ponad 3.5 godziny. Wystarcza to, by kominek dopalił się i wygasł, o to właśnie mi chodziło.

Co do sygnału dzwiękowego przy pracy zasilacza na akumulatorze - poszukaj w instrukcji, w Orvaldi przytrzymuje się dłuzej jeden z przycisków i biper milknie.

Pozdrawiam :)

Obawiam się że w EVER wyłączenie sygnału będzie możliwe tylko po odcięciu kabelków od głośniczka. Ja tego nie zrobię bo to piszczenie u mnie akurat nie przeszkadza a poza tym różne inne sygnały ostrzegają przed przeciążeniem lub padającym akumulatorem. Czy tówj Orvaldi był w podobnej cenie? Czy ma sinusoidę na wyjściu.
Przyznaj że posiadanie tego urządzenia zapewnia święty spokój. Człowiek nie martwi się co się stanie jak nie będzie go w domu i wyłączą prąd. Wiadomo że różne inne urządzenia grzewcze po zaniku prądu automatycznie same się wyłącza lub wygaszą ale nie jest tak w przypadku kominków i pieców na węgiel bez podajnika i dmuchawy. Ale również w tych przypadkach zanik prądu to nic dobrego bo przy dłuższej awarii w domu poprostu zacznie się robić zimno. W przypadku zasilacza przy dłuższej awarii można go podłączyć pod uruchomiony samochód tworząc w ten sposób agregat prądotwórczy

robertsz
10-08-2009, 13:48
Co daje automatyczny czujnik zaniku faz? Zasilacz podłączony jest pod konkretne gniazdko. Jeżeli tam zabraknie prądu to automatycznie się uruchomi, bez względu na to czy w innych pomieszczeniach będzie prąd. Czy chodzi o to żebym wiedział że akurat w kotłowni nie ma prądu i coś z tym zrobił?
Czujnik zaniku faz to takie urządzenie, które w przypadku wykrycia braku fazy L1, przełącza się na L2, jeśli fazy L2 również nie ma to przełącza się na L3, jeśli nie ma fazy L3 to nie pozostaje nic innego jak UPS.
Słowem jeśli zdarzają się braki lub zakłócenia jednej fazy (dość częsta przypadłość energetyki) to układ ten pozwala na pracę pomp CO z innej fazy. A z UPS korzysta się wtedy w sytuacji rzeczywiście podbramkowej - braku wszystkich faz.
Taki automat wpina się przed UPS i z niego zasila UPS, a dalej za UPS pompki CO.

miwol
10-08-2009, 13:51
Tak, za Orvaldiego (muszę w domu sprawdzić model, nie pamiętam. Na wyjściu sinus, pompa nie buczy, również sprawdzałem na innych urządzeniach, w tym TV, i jest ok) wraz z dodatkowym akumulatorem dałem łącznie poniżej 850 zł. Komfort oczywiście jest, wcześniej zdarzało mi się 'unplugged' wynosić z kominka dymiące polana przez salon - nie polecam :wink:

U mnie do zasilacza podłączony TYLKO kominek i jego osprzęt, reszta w domu może się kontrolowanie wyłączyc i poczekać na powrót prądu.

odaro
10-08-2009, 14:11
...

goike
10-08-2009, 19:34
Wczoraj sztucznie odłączyłem prąd przed zasilaczem. zasilacz pochodził sobie kilka godzin, więc akumulator trochę się rozładował. Następnie znowu włączyłem prąd i rzeczywiście ładowanie akumulatora nastąpiło automatycznie. Z tego co mi radzono wynika że od czasu do czasu trzeba sztucznie wyłączać prąd żeby akumulator trochę sobie popracował bo inaczej się szybko zasiarczy.

fenix2
10-08-2009, 20:42
UPS jak to UPS nie ma się czym zachwycać. Każdy wie jak działa a jak nie wie to są od tego strony producenta czy inne fora.
Też mam ale nie używam do zasilania pompy czy sterownika pieca a zabezpieczenia komputera.
Czas pracy zależy od pojemności akumulatora i poboru energii.
Przy zaniku nap. piszczy to chyba w każdym tak jest. Ja mam Fideltronik'a.
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.

pierwek
11-08-2009, 07:58
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.

to naprawdę miłe że się tym z nami podzieliłeś...
Być może jednak nie wszyscy są informatykami z zawodu (ot takie mam dziwne przeczucie) i nie mają pojęcia o istnieniu (a co dopiero zasadzie działania) takich urządzeń jak UPS-y.

Ja mam akurat upsa APC Smart 3000VA ale z zainteresowaniem przeczytałem o upsach które można podpiąć do akumulatora samochodowego (do mojego raczej się nie da bo akumulatory są tam 24V).

Co prawda nie wiem jak taki ups jest w stanie poprawnie naładować akumulator samochodowy (jak jest dobierany prąd) i chętnie bym się dowiedział jak wpływa takie niedopasowanie na żywotnoś takiego akumulatora oraz jak wpływa to na żywotność upsa który nie jest przystosowany do pracy z tak wielkim akumulatorem.

Jest to o tyle interesujące, że ja przy wymianie aku, za akumulatory do swojego upsa musiałbym dać grubo ponad 700zł.

goike
11-08-2009, 08:44
UPS jak to UPS nie ma się czym zachwycać. Każdy wie jak działa a jak nie wie to są od tego strony producenta czy inne fora.
Też mam ale nie używam do zasilania pompy czy sterownika pieca a zabezpieczenia komputera.
Czas pracy zależy od pojemności akumulatora i poboru energii.
Przy zaniku nap. piszczy to chyba w każdym tak jest. Ja mam Fideltronik'a.
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.

Rozumiem brak zainteresowania bo być może jestes mocno zaawansowany w temacie ale uwierz mi że długo zajęło mi poszukanie jakiegoś rozwiązania na to żeby zabezpieczyć działanie instalacji grzewczej przed zanikiem prądu. Kupiona pierwotnie przetwornica okazała się nie do końca spełniać moje oczekiwania. Po drugie zwykły UPS do komputerów nie nadaje się jak mi się wydaje do zasilania pomp obiegowych, być może nawet na nim nie wystartują nie mówiąc o tym że taki ups podtrzymuje napięcie zaledwie kilka minut co nikogo nie urządza. Na rynku jest zledwie kilka zasilaczy (nie biorac pod uwagę agregatów) które nadają się dla "naszych potrzeb" wiec jednak chyba temat jak najbardziej może być ciekawy. I nie jest takie oczywiste w zasilaczach działających długookresowo że wszystko działa tak jak w UPS komputerowym. Producent deklaruje możliwość współpracy z dużym akumulatorem zewnętrznym a potem okazuje się że jest inaczej. Najczęstsze problemy to nieprawidłowe ładowanie lub nie działanie w ogóle opcji ładowania akumulatora pomimo zapewnień producenta, co jest bardzo niewygodne.
Pozdrawiam

zinger75
11-08-2009, 08:52
W opisie jest, że nie ma baterii, czyli albo trzeba do niego dokupić baterię albo zewn aku, zgadza się?
Dowolny akumulator samochodowy?
Czy dobrze rozumiem, że jak prad jest to ten aku jest wówczas ładowany?

goike
11-08-2009, 09:04
W opisie jest, że nie ma baterii, czyli albo trzeba do niego dokupić baterię albo zewn aku, zgadza się?
Dowolny akumulator samochodowy?
Czy dobrze rozumiem, że jak prad jest to ten aku jest wówczas ładowany?

Tak w zestawie nie ma baterii. Trzeba dokupić albo zastosować samochodowy. O wadach i zaletach akumulatorów żelowych i kwasówych można rozwinąć osobny wątek

zinger75
11-08-2009, 09:13
W opisie jest, że nie ma baterii, czyli albo trzeba do niego dokupić baterię albo zewn aku, zgadza się?
Dowolny akumulator samochodowy?
Czy dobrze rozumiem, że jak prad jest to ten aku jest wówczas ładowany?

Tak w zestawie nie ma baterii. Trzeba dokupić albo zastosować samochodowy. O wadach i zaletach akumulatorów żelowych i kwasówych można rozwinąć osobny wątek

A tak w skrócie, może coś podpowiedzieć?:)

czaguz
11-08-2009, 09:19
Witam,
Czy zakupiles ten UPS z akumulatorwami Ever`a czy masz podpiety pod akumulator samochodowy?
Jesli dziala to na samochodowym to jak wplywa to na zywaotnosc akumulatora?

fenix2
11-08-2009, 09:27
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.

to naprawdę miłe że się tym z nami podzieliłeś...
Być może jednak nie wszyscy są informatykami z zawodu (ot takie mam dziwne przeczucie) i nie mają pojęcia o istnieniu (a co dopiero zasadzie działania) takich urządzeń jak UPS-y.

Nie trzeba być informatykiem żeby wiedzieć o istnieniu UPS'a. Nie jesteś informatykiem a umiesz używać komputera i wiesz o jego istnieniu, prawda??
I nie piszesz na forum BUDOWLANYM że kupiłeś sobie najnowszego laptopa firmy XYZ z Vista i jest super.
To jest forum budowlane. O komputerach czy elektronice są inne fora typu elektroda.

Ja mam akurat upsa APC Smart 3000VA ale z zainteresowaniem przeczytałem o upsach które można podpiąć do akumulatora samochodowego (do mojego raczej się nie da bo akumulatory są tam 24V).

Może sie da bo może wystarczy podpiąć 2 akumulatory takiej samej pojemności w szeregu i uzyskamy 1 akumulator 24V !!!

Co prawda nie wiem jak taki ups jest w stanie poprawnie naładować akumulator samochodowy (jak jest dobierany prąd) i chętnie bym się dowiedział jak wpływa takie niedopasowanie na żywotnoś takiego akumulatora oraz jak wpływa to na żywotność upsa który nie jest przystosowany do pracy z tak wielkim akumulatorem.

Producent takiego UPS'a powinien odpowiedzieć na to pytanie czy zezwala na takie podłączenie! Bo inaczej możesz stracić gwarancję na urządzenie albo doprowadzić do uszkodzenia akumulatora czy nawet wybuchu.

Jest to o tyle interesujące, że ja przy wymianie aku, za akumulatory do swojego upsa musiałbym dać grubo ponad 700zł.

pierwek
11-08-2009, 09:28
Po drugie zwykły UPS do komputerów nie nadaje się jak mi się wydaje do zasilania pomp obiegowych, być może nawet na nim nie wystartują nie mówiąc o tym że taki ups podtrzymuje napięcie zaledwie kilka minut co nikogo nie urządza.

co to znaczy zwykły? inną kwestią jest czas podtrzymania - tu masz oczywiście rację. zestaw ups + akumulator samochodowy (o ile razem poprawnie współpracują) jest chyba najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem

zinger75
11-08-2009, 09:53
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.


Ale o co Ci chodzi? Nie interesuje Cię wątek to go nie czytaj.
Mnie akurat bardzo interesuje i jest dla mnie ciekawy.

pierwek
11-08-2009, 09:59
Nie jesteś informatykiem a umiesz używać komputera i wiesz o jego istnieniu, prawda??
hmmm....pudło - akurat, niestety jestem



Może sie da bo może wystarczy podpiąć 2 akumulatory takiej samej pojemności w szeregu i uzyskamy 1 akumulator 24V !!!

pisałeś coś dalej o wybuchach czy mi się zdawało? ;) pozdrawiam

edit:
w moim upsie są 3szt 24V akumulatorów - nie jestem pewien ale chyba sa chyba spięte szeregowo (rozmawiałem kiedyś z serwisantem) - musiałbym tych 12V postawić 6szt :).

Podobno teraz jest tendencja do tego żeby w nowych dużych upsach APC dawać tyle akumulatorów żeby dawały razem te 230V - nie trzeba wtedy robić podnoszenia napięcia. Układ jest tańszy dla producenta a koszt większej ilości akumulatorów zapłaci klient.

fenix2
11-08-2009, 10:33
Być może jednak nie wszyscy są informatykami z zawodu (ot takie mam dziwne przeczucie) i nie mają pojęcia o istnieniu (a co dopiero zasadzie działania) takich urządzeń jak UPS-y.





Nie jesteś informatykiem a umiesz używać komputera i wiesz o jego istnieniu, prawda??
hmmm....pudło - akurat, niestety jestem

Jakie pudło?
Hmmm ale pisałeś że nie każdy musi być informatykiem.
A dlaczego niestety jesteś ???

Więc inaczej. Nie każdy jest informatykiem a umie używać komputera i wie o jego istnieniu, prawda??



Może sie da bo może wystarczy podpiąć 2 akumulatory takiej samej pojemności w szeregu i uzyskamy 1 akumulator 24V !!!

pisałeś coś dalej o wybuchach czy mi się zdawało? ;) pozdrawiam
.

Tak dlatego właśnie napisałem że TYLKO producent UPSa może stwierdzić czy pozwala lub nie na podpięcie do swoich urządzeń akumulatorów.

fenix2
11-08-2009, 10:38
Dla mnie wątek nie wprowadza nic ciekawego.


Ale o co Ci chodzi? Nie interesuje Cię wątek to go nie czytaj.
Mnie akurat bardzo interesuje i jest dla mnie ciekawy.

A w jaki sposób mam stwierdzić że wątek mnie nie interesuje skoro go nie przeczytam wcześniej ??? Nie mam zdolności jasnowidzących.

Zainteresował mnie na początku temat.
Więc zacząłem czytać wątek.
Ale po przeczytaniu go (tego wątku) stwierdziłem że nie wprowadza do tematu niczego ciekawego.
Chyba mam prawo wyrazić swoje zdanie prawda ?
NIKOGO przy tym nie obrażając!

pierwek
11-08-2009, 10:38
poddaje się, masz rację - wszyscy powinni wiedzieć co to jest Uninterruptible Power Supply ;) - skoro używają komputerów...

fenix2
11-08-2009, 10:48
poddaje się, masz rację - wszyscy powinni wiedzieć co to jest Uninterruptible Power Supply ;) - skoro używają komputerów...

Nie koniecznie musisz używać angielskiej nazwy wystarczy Zasilacz awaryjny czy Zasilacz bezprzerwowy. :D

A czy jak napisałem że każdy kto używa komputerów powinien wiedzieć co to UPS ? NIE.

Oczywiście że nie każdy musi się znać na sprawach technicznych.
Przecież większość ma np. TV ale wcale nie wiedzą jak on działa.
Ale od tego są google czy inne fora.

goike
11-08-2009, 10:53
Witam,
Czy zakupiles ten UPS z akumulatorwami Ever`a czy masz podpiety pod akumulator samochodowy?
Jesli dziala to na samochodowym to jak wplywa to na zywaotnosc akumulatora?

Nie wiem czy wszystkie pytania były kierowane do mnie ale postaram się odpowiedzieć. Zaznaczam że nie jestem żadnym ekspertem w tych sprawach poprostu pewnego dnia gdy zagotowała mi się woda postanowiłem coś z tym zrobić i rozmyślałem i testowałem różne rozwiązania. Przeszukałem też to forum i inne które mówiły na ten temat równiez w kwestii agregatu prądotwórczego. Jeżeli chodzi o ten ostatni to stwierdziłem że rozwiązanie to byłoby najlepsze ale żeby mieć dobry agregat trzebaby dużo zapłacić i ta opcja byłaby do przyjęcia gdyby taki agregat kupić już w trakcie budowy.

"Czaguz"
Kupiłem urządzenie bez akumulatorów. Tak jak pisałem wyżej podpiąłem akumulator samochodowy. Producent dopuszcza takie rozwiązanie. Akumulator ten działał przedtem cały rok ze zwrotnicą Profitexx. Tak jak pisałem od czasu do czasu trzeba zasymulować zanik prądu żeby akumulator popracował sobie bo inaczej jego żywotność będzie krótka. Symulowany zanik prądu robię raz na tydzień lub dwa pozwalając akumulatorowi rozładować się maksymalnie ile się da. Tak naprawdę awaryjne zasilanie było wykorzystane w związku z rzeczywistym wyłączeniem prądu może ze 3 razy, raz była to długa przerwa i to w zimie, dzięki czemu nie miałem w domu zimno i miałem ciepłą wodę. Z ogrzaniem domu to bym sobie jeszcze poradził bo dałbym radę ogrzać kominkiem ale ciepłą wode w prysznicu skąd bym wziął?
Nie mam pojęcia jak bedzie żywotnosć akumulatora działającego z zasilaczem EVER. Dopiero bedę mógł odpowiedzieć po dłuższym używaniu. Ten sezon grzewczy będzie drugim dla tego akumulatora. Na razie nie zauważyłem żeby jego właściwości uległy pogorszeniu. Więcej na pewno bedę mógł powiedzieć po nadchodzącej zimie.

"Zinger"
Odnośnie wad i zalet akumulatorów kwasowych i żelowych poczytałem sobie na tym forum, sam nie jestem jakimś specjalistą. Akumulatory żelowe z tego co wyczytałem nie wymagają praktycznie obsługi, nie trzeba się martwić o zasiarczenie, poziom elektrolitu itp, są poza tym bardziej długotrwałe, ale za to są droższe porównując do aku kwasowego o tej samej pojemności. Natomiast akumulator samochodowy to dużo tańsze rowiązanie ale za to trzeba dbać o jego stan jeśli chcemy żeby dłużej popracował. Przede wszystkim trzeba co jakiś czas dać mu popracować, rozładować do odpowiedniego poziomu i spowrotem naładować. trzeba jednym słowem stworzyć mu podobne warunki pracy jak ma w samochodzie a nawet lepsze bo czasami w samochodzie też niewiele się narobi. Skoro akumulator w samochodzie wytrzymuje kilka lat to odpowiednio użytkowany w domu powinien wytrzymać przynajmniej tyle samo choc osobiście uważam że znacznie więcej bo przecież nie jest wystawiony np. na na działanie mrozu.

Parę słów do Pierwka i Fenixa2
Tak jak spotyka sie na innych wątkach 2 lub więcej ludzi zaczyna sobie przygadywać a temat wątku schodzi na dalszy plan, choć uważam oczywiście że Pierwek ma poniekąd rację Fenixie bo skoro wątek wydaje ci się bez sensu i nic nie wnoszący to po co zabrałeś w nim głos? Sam na pewno udzielałeś się w innych wątkach i mam nadzieję że nikt nie napisał ci że to co mówisz nic nie wnosi i nie ma sensu.
Pozdrawiam Panowie i trochę więcej luzu ale zarazem szacunku dla innych

pierwek
11-08-2009, 12:14
jak dla mnie ten wątek jest pouczający - mam co prawda obecnie bardzo dobrego UPSa (całkowicie bezobsługowego)ale jak mi padną akumulatory (lub sam ups) to zastanowię się nad takim upsem żebym mógł podpiąć do niego aku samochodowe - te żelowe są strasznie drogie.

ElemenT
05-02-2016, 09:06
Odkopuje bo w sumie ważne info.

Zamontowałem Ever Specline 1000 i w specyfikacji nie ma nic o wentylatorze tego UPSa. Dopiero po zamontowaniu okazało się, że jest mega głośny.
Wentylator działa na pracy na baterii oraz podczas ładowania aku.


https://www.youtube.com/watch?v=t-SiW9Be57M

DziadekT
05-02-2016, 10:14
Potwierdzam. Szum wentylatora i pikanie tego UPS-a w kotłowni słychać u mnie dość dobrze w sypialni przez ścianę z cegły i garderobę. Nie jest to może hałas na poziomie piły spalinowej, ale już do wiertarki albo szlifierki na biegu jałowym spokojnie można porównać