PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zapobiegać nagrzewaniu pomieszczeń przez słońce w lecie?



goike
10-08-2009, 12:28
Dom mam w miare dobrze zaizolowany. Jednakże znaczna część okien położona jest od strony południowej. W lecie gdy słońce operuje cały dzień, pomieszczenia -szczególnie na poddaszu - nagrzewają się w znacznym stopniu od samych szyb. Otwierać okna nie ma sensu bo na zewnątrz temperatura powietrza od słonecznej strony wynosi grubo ponad 30 st. Czy istnieją jakies rozwiązania opróćz rolet antywłamaniowych które pozwalałyby na osłoniecie okien lub odbicie światła słonecznego tak aby pomieszczenia nie nagrzewały się tak mocno? Myślałem o jakichś żaluzjach zewnętrznych. Obecnie mam w oknach zamontowane rolety wewnętrzne ale wiadomo że nie służą one do tego aby zasłaniać okno przed słońcem w lecie bo długo nie wytrzymają. Materiał wyblaknie i zniszczeje. W jeden dzień dokonałem testu któy miał mi potwierdzić że ciepło w pokojach bierze się tylko z nagrznych szyb a nie źle zaizolowanego poddasza. Rzeczywiście pokój gdzie cały dzień rolety były opuszczone był znacznie chłodniejszy a więc strop zaizolowany jest w miarę dobrze. Jak jednak wspomniałem rolety wewnętrzne raczej nie do tego służą. Po drugie jak sa opuszczone cały dzień to nie dobrze to wpływa na roślinki.
Widziałem gdzieś, co prawda wewnątrz, żaluzje z takimi małymi dziurkami które po zasłonięciu przepuszczały na tyle światła że w pomieszczeniu było w miarę jasno. Gdyby takie coś można było zastosować na zewnątrz? A może ktoś we własnym zakresie wymyślił coś żeby pozbyć się tego problemu. Oczywiście wiadomo, że można kupić klimatyzację ale to kosztuje i pochłania energię a tu chodzi o jakieś proste i niedrogie rozwiązanie.
Z góry dzięki za podpowiedzi

zbigmor
10-08-2009, 12:31
Świetnym pomysłem, ale trudnym w realizacji i czasochłonnym jest posadzenie drzew kilka metrów od ściany. Latem zacienią pomagając w utrzymywaniu znośnych warunków, zimą bez liści nie zaszkodzą.

goike
10-08-2009, 12:44
Świetnym pomysłem, ale trudnym w realizacji i czasochłonnym jest posadzenie drzew kilka metrów od ściany. Latem zacienią pomagając w utrzymywaniu znośnych warunków, zimą bez liści nie zaszkodzą.

W sumie dobry pomysł ale długotrwały w realizacji. drzewa musiałyby urosnąć bardzo wysoko bo to przecież 1 piętro a w moim przypadku ze względu na układ komunikacyjny drzewa w tym miejscu zypełnie odpadają ale dla innych osób rzeczywiście takie rozwiązanie może być dobre

Zbigniew100
10-08-2009, 12:48
Można wymienić szyby na szyby absorpcyjne.
Szyba absorpcyjna ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Szyba dostępna jest w kolorach: niebieskim, brązowym, grafitowym i zielonym. Szyba absorpcyjna jest hartowana i umieszczona w pakiecie szybowym od zewnątrz. Natomiast szyba wewnętrzna zestawu szybowego wykonana jest ze szkła z powłoką niskoemisyjną. .
Do istniejących szyb są folie odbijające promienie świetlne. :wink:

goike
10-08-2009, 12:52
Można wymienić szyby na szyby absorpcyjne.
Szyba absorpcyjna ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Szyba dostępna jest w kolorach: niebieskim, brązowym, grafitowym i zielonym. Szyba absorpcyjna jest hartowana i umieszczona w pakiecie szybowym od zewnątrz. Natomiast szyba wewnętrzna zestawu szybowego wykonana jest ze szkła z powłoką niskoemisyjną. .
Do istniejących szyb są folie odbijające promienie świetlne. :wink:

Wymiana szyb to chyba byłaby droga impreza ale skuteczna. Co do folii to czytałem opinię że nie za bardzo się sprawdzają tzn. przede wszystkim niszczeją szybko i niby przepuszczają i tak sporą ilośc ciepła

Martinezio
10-08-2009, 12:54
Sprawdź stronę internetową producenta swoich okien - niektórzy, zwłaszcza Ci więksi, mają w swojej ofercie takie specjalne markizy zewnętrzne - coś jak roleta, tylko na zewnątrz, wykonane z materiału siateczkowego. Montuje się toto nad szybą (tak, aby zostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy szybą a markizą). Materiał, z którego wykonana jest ta markiza, jest o wiele trwalszy na warunki atmosferyczne i światło (głównie chodzi tu o promieniowanie UV), niż rolety wewnętrzne.
Ja też rozważam zakup kilku takich rolet, ale chwilowo kasy brak na takie zbytki ;) Niestety, koszt jednej takie markizy w przypadku np. Fakro (podaję wg swoich potrzeb) to ok. 250 zł :( Ja potrzebuję min. 3 szt.

el-ka
10-08-2009, 14:52
Czy są markizy do okien "normalnych" - w ścianie, nie tylko do dachowych ?

Też mam problem nagrzewania jednego z pokoi z wystawą na południowy zachód. Są tam dwa okna w ścianie szczytowej. Na parterze jest zadaszenie tarasu, więc jest chłodno, a ten pokój na górze jest masakryczny. Nie jest to kwestia samego poddasza, bo w pokojach od strony pólnocono wschodniej jest chłodno.Wewnętrzne roletki niestety niewiele dają. Same sie nagrzewaja jak cholera - pomimo, ze wersja termo z metalizowaną powierzchnią od strony szyby. Przyznam, że rezygnując z rolet zewnętrznych sądziłam, że będzie lepiej. :oops: Rolet zewnętrznych nie mam, bo nie chciałam mieć - włamania się jakoś ni boję, wizualnie mi sie nie podobają, trzeba też było oszczędzać . Czy pozostaje montować rolety zewnętrzne, na dodatek pozostają mi takie z widoczną skrzynką ? :cry:
Na okiennice zdecydowanie brak kasy i byłaby trudność w montażu ze względu na trójkątną ścianę szczytową - brak miejsca do otwarcia.

Martinezio
10-08-2009, 15:16
Czy są markizy do okien "normalnych" - w ścianie, nie tylko do dachowych ?
Są, ale raczej nieco innego typu, niż te do okien dachowych.
Przykładowa strona z markizami: http://www.markizy.rollflex.pl/
Generalnie w standardzie są tylko takie. Można ew. na zamówienie spróbować sporządzić jakieś rolety, ale to raczej będzie droga sprawa...

Jeśli chcesz się pozbyć nadmiaru energii cieplnej bez zmiany estetyki domu, to chyba tylko folia refleksyjna, lub zmiana szyb na te antisol :/ Niestety, oba to kupa kasy psu w d... pod ogon w sensie :( Bo jak folię źle nakleisz, to będzie to wyglądało gorzej, niż wybita szyba, więc najbezpieczniej skorzystać z profesjonalnej firmy do tego. Druga opcja, to po prostu wymiana szyb - więcej dodawać nie trzeba ;)

el-ka
10-08-2009, 15:36
Wymiana szyb w grę nie wchodzi - raczej szukam rozwiazań "ekonomicznych". Nie lubię też niszczyć tego co mam, już wolę coś dołożyć.
Znalazłam przed chwilą też zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne - materiałowe, ale montowane na zewnątrz okna.
Nigdy nie widziałam u nikogo. Estetycznie lepiej pasowałyby mi niż typowe rolety zewnętrzne, ale nie wiem jak to się sprawuje i czy jest drogie. Sprawdzę w tej firmie Krajewski.
http://krajewski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=65

Wirecki
10-08-2009, 16:21
Akcesoria do okien połaciowych warto kupować razem z oknami. Wtedy jest szansa, że rabat z okien "przeniesie się" na resztę.

Fakro ma w ofercie dwa rodzaje materiału na rolety zewn. Przepuszczają ok 1% lub ok 10% światła. Można zamówić próbki tego materiału (na stronie producenta) i świadomie wybrać, które bardziej Ci pasują. Polecam, u mnie nie było wątpliwości które.

Co do skuteczności rozwiązań, może przyda się

Źródło:www.fakro.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fakro.pl)

wingerman
10-08-2009, 16:53
Zainteresuj sie zaluzjami zewnetrznymi, widzialem tekie cos z biska i wyglada ciekawie. Zmieniasz kat pochylenia listew i juz masz slonce z glowy a w pokoju widno dokladnie ta sama zasada jak zaluzji wewnetrznych.

Martinezio
10-08-2009, 17:59
Fakt, żaluzje są ekstra, ale o tych trzeba myśleć i planować przed wykonaniem nadproża, aby zostawić miejsce na montaż (ew. montować w warstwie ocieplenia akceptując mostek termiczny) kasety. Natomiast el-ce chodzi bardziej o dołożenie do już istniejącej elewacji i okien. Chyba te rolety jakie oferuje firma Krajewski były by najlepsze, ale sam jestem ciekaw, ile toto kosztuje... Wg cennika to ichne usługi są masakrycznie drogie :x Wszystko praktycznie powyżej 100=wy za metr... i to w euro :o No i +VAT :roll:

wingerman
10-08-2009, 18:36
Na KEN'ie w sa takie zaluzje w oknach jakiejs knajpki, zdaje sie ze tam maja montowane na oknie bez schowanej kasety.
Fakt jak je zwniniesz do gory to zaslaniaja pewnie kawalek okna... pytanie tylko ile cm.

goike
10-08-2009, 19:24
Wymiana szyb w grę nie wchodzi - raczej szukam rozwiazań "ekonomicznych". Nie lubię też niszczyć tego co mam, już wolę coś dołożyć.
Znalazłam przed chwilą też zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne - materiałowe, ale montowane na zewnątrz okna.
Nigdy nie widziałam u nikogo. Estetycznie lepiej pasowałyby mi niż typowe rolety zewnętrzne, ale nie wiem jak to się sprawuje i czy jest drogie. Sprawdzę w tej firmie Krajewski.
http://krajewski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=65
Jak sprawę zbadasz to daj znać. Ja też spróbuję znaleźć w miejscowych firmach jakieś rolety lub żaluzje zewnętrzne mocowane do ramy okna. ale nawet jeśli znajdę to raczej zakupu dokonam na wiosnę bo teraz to już się nie opłaca, zaraz koniec lata, no ale nie chcę już drugi raz gotować się za rok

goike
10-08-2009, 19:53
najprostszy i najczęściej stosowany patent to wyciągnąć dach tak daleko żeby w lecie gdy słońce wysoko zacieniało całe okno, a w zimie gdy słońce nisko wpuszczało całe słońce do domku
http://forum.muratordom.pl/post3518876.htm#3518876
PS u mnie w domku dzisiaj o 13:00 było +21,5 na dworku +30

o tym trzeba było niestety pomysleć na etapie budowy. Po drugie jak dach za mocno wyciągnięty to chyba dziwnie to wygląda.

Najlepsze to byłoby jakieś łatwe do zakładania i zdejmowania na zewnątrz lustro weneckie. najlepiej jeszcze żeby dawało się zwijać w rulon. Niestety chyba czegoś takiego nie ma

Wirecki
10-08-2009, 19:58
najprostszy i najczęściej stosowany patent to wyciągnąć dach tak daleko żeby w lecie gdy słońce wysoko zacieniało całe okno, a w zimie gdy słońce nisko wpuszczało całe słońce do domku Tylko cylnąć w "tak daleko" trudno... no i regulacji to ni ma....

j-j
26-08-2009, 10:02
Podnoszę bo nadal jestem ciekaw pozbycia się nadmiaru słońca, na razie tylko myślę. Poczytałem o foliach przeciwsłonecznych ktore są niby krytykowane, nie wiem jak działają ale pomijając podobno trudny montaż z opisu wynika że byłyby bardzo dobre tyle że przepuszczają jednocześnie mało światła dziennego, co jest do dup.... . Gdzieś coś czytalem o filiach selektywnych ktore dają światła dziennego więcej i blokuja słoneczko ale jakoś na necie jest o tym mało.

pzdr

Buszmen
26-08-2009, 10:33
Ostatnio oglądałem program, w którym zostały pokazane okna z szybami wypełnionymi specjalnym żelem. Okno nie było przeźroczyste ale przepuszczało sporo światła (wyglądem przypominało to japońskie półprzeźroczyste przegrody). Miało to taką zaletę, że latem chroniło budynek przed nagrzewaniem, a zimą - ze względu na bardzo dobre parametry izolacyjne) - zabezpieczało przed utratą ciepła. Ciekaw jestem czy u nas jest coś takiego do dostania. Co za żel wykorzystali też nie mam pojęcia... może ktoś wie.

jareko
26-08-2009, 10:38
http://www.muratordom.pl/zdjecia/okap_2_298.jpg
a kiedyś tak właśnie budowano - architekci zamiast czerpać z naszej wielowiekowej tradycji wymyślają coraz większe cuda i później człowieku masz kłopot :(

goike
26-08-2009, 10:42
Podnoszę bo nadal jestem ciekaw pozbycia się nadmiaru słońca, na razie tylko myślę. Poczytałem o foliach przeciwsłonecznych ktore są niby krytykowane, nie wiem jak działają ale pomijając podobno trudny montaż z opisu wynika że byłyby bardzo dobre tyle że przepuszczają jednocześnie mało światła dziennego, co jest do dup.... . Gdzieś coś czytalem o filiach selektywnych ktore dają światła dziennego więcej i blokuja słoneczko ale jakoś na necie jest o tym mało.

pzdr

Ciągle też myślę nad tym tematem. Narazie wymyśliłem pare prowizorycznych rozwiązań ale są one niewygodne. Potwierdziły jedynie że pokój nie nagrzewa sie w skutek złej izolacji ścian lecz właśnie przez nasłonecznone okno. Nie uśmiecha mi się również montowanie rolet zewnętrznych czy markiz. W końcu chyba zdecyduję się na zamianę rolet wewnętrznych na żaluzje wewętrzne co powinno nieco pomóc. Sprawdze jeszcze możliwość zamontowania żaluzji zewnętrznych lub czegoś wykonanego własnoręcznie. Wokół okien na zewnątrz mam zamontowane obramowanie ozdobne z listew drewnianych. Być może będzie można zamontowac do nich jakieś żaluzjie, lekkie okiennice czy inne ustrojstwo które po skończeniu lata będzie można zdemontować.

j-j
26-08-2009, 10:55
Ostatnio oglądałem program, w którym zostały pokazane okna z szybami wypełnionymi specjalnym żelem. Okno nie było przeźroczyste ale przepuszczało sporo światła (wyglądem przypominało to japońskie półprzeźroczyste przegrody). Miało to taką zaletę, że latem chroniło budynek przed nagrzewaniem, a zimą - ze względu na bardzo dobre parametry izolacyjne) - zabezpieczało przed utratą ciepła. Ciekaw jestem czy u nas jest coś takiego do dostania. Co za żel wykorzystali też nie mam pojęcia... może ktoś wie.

Może aerogel ;)

Buszmen
26-08-2009, 11:06
Może to był i aerogel, kolor mleczny nieprzeźroczysty.

Ja znalazłem coś takiego, myślałem nawet nad wykorzystaniem tego pomysłu ale mój dom będzie w lesie i myślę, że problemu nagrzewania nie będzie.
http://img31.imageshack.us/img31/763/inne7.jpg

a tu jeszcze coś:
http://img17.imageshack.us/img17/7906/inne9.jpg

i takie:
http://img17.imageshack.us/img17/7605/inne16.jpg

robertsz
26-08-2009, 14:07
- Rolety
- Markizy
- Okiennice zewnętrzne
- Roślinność

Rolety i Markizy oczywiście ze sterownikiem zegarowym lub czujnikiem nasłonecznienia. Wówczas rośliny w domu nie padną, a realna temperatura w pomieszczeniach spadnie o kilka stopni w porównaniu do tego co jest teraz.
W dalszej perspektywie montaż rolet wychodzi taniej niż montaż klimatyzatora, a efekt ten sam.

labas1
26-08-2009, 14:41
A może zamurować :roll:

j-j
27-08-2009, 06:29
Może to był i aerogel, kolor mleczny nieprzeźroczysty
to był aerogel
http://www.boingboing.net/200602061740.jpg
trwają pace nad wersją całkiem przezroczysta, jak się uda tradycyjne szyby znikną na śmietniku historii

Byleby mozna było wymieniać same skrzydła ;).

pzdr

j-j
27-08-2009, 06:41
można wymienić tylko szybę, w dzisiejszych oknach wystarczy podważyć lekko listwę maskująca i cała szyba stoi przed nami otworem

PS ja nawet już się dowiadywałem ile będzie kosztować wymiana moich zwykłych szyb K-1,0 na pakiet 3-szybowy

Masz dwie szyby??

pzdr

j-j
27-08-2009, 07:03
I 3 szyby wejdą w ościeżnice które masz dla dwóch szyb?
Nie chę doradzać ale są już 4 szyby ;) i to oznacza że ja kieydś mogę zamiast 3 szyb w istniejące ramy wrzucić 4 ?

pzdr

Redakcja
15-07-2015, 07:22
Zapraszamy do obejrzenia filmu poradnikowego na temat ochrony wnętrza domu przed przegrzewaniem od słońca. Rada? Markiza do okien pionowych

1354

Zobacz inne filmy poradnikowe murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)

theme
27-07-2015, 16:32
Pytanie jaka cena za taką przyjemność i czy markiza zatrzymuje również promieniowanie podczerwone w nocy z budynku na zewnątrz (mowa tu o zimie).

Ekspert FAKRO
03-08-2015, 09:00
Witam,

Cena markizy najbardziej uzależniona jest od wybranej wersji sterowania oraz rozmiaru okna.
Oferujemy wersję sterowane ręcznie, elektrycznie i zasilane solarnie.

SPAM

W przypadku pytań jestem do dyspozycji

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

panfotograf
03-08-2015, 09:43
Dlaczego markiza? Trwalsza będzie roleta zewnętrzna. Też ją można ukryć w skrzynce nad oknem. Oczywiście trzeba to przewidzieć na etapie budowania ścian.
Polecam też rośliny liściaste (na pergoli lub drzewa). Liściaste dlatego że zrzucają liście jesienią i nie zasłaniają światła, którego zimą brakuje.

Ekspert FAKRO
07-08-2015, 09:20
Witam,

Zastosowanie markizy pozwala na zachowanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem (oferujemy materiał z 10% prześwitem względnym).

Dzięki temu rozwiązaniu markiza może być zaciągnięta przez cały sezon a mimo to widzimy co dzieje się na zewnątrz.

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

gaga33
30-07-2016, 12:59
My zamontowaliśmy żaluzje fasadowe zewnętrzne , które swietnie odbijają słońce i jest naprawdę chłodno w domu , i oczywiscie chronią przed słońcem -polecam takie rozwiazanie

panfotograf
04-08-2016, 17:01
W przypadku pytań jestem do dyspozycji

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO
Mam dwa pytania:
1. A ile lat gwarancji dajecie na tę tkaninę. Bo rozumiem że jej trwałość jest znacznie mniejsza niż klasycznej rolety z aluminiowych elementów.

Ze strony FAKRO: "Markizy montowane są na zewnątrz okien dlatego skutecznie chronią wnętrza domów przed nagrzaniem. Z przeprowadzonych przez firmę FAKRO badań wynika, że są one do 8 razy skuteczniejsze niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne, które zwykle zasłaniają ostre światło słoneczne. Markizy absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz chroniąc w ten sposób przed nagrzewaniem wnętrza."

2. Jak mam rozumieć taki absurdalny wynik? Jako pustą reklamę?
A czy wasi eksperci badali ile razy gorsze są markizy zewnętrzne od rolet zewnętrznych? Bo rolety zewnętrzne (wykonane z profili aluminiowych) odbijają promieniowanie cieplne, czego nie robi dziurkowana tkanina.
Do tego rolety zewnętrzne zimą chronią przed chłodem.
A jak wygląda konserwacja markizy zewnętrznej? Można ją myć myjką ciśnieniową - tak jak to się robi z roletą zewnętrzną?