PDA

Zobacz pełną wersję : Trzęsawisko na ogrodzie.



Father_Rydzyk
10-08-2009, 18:20
Witam,
niedawno odebrałem nowe mieszkanie z ogródkiem. Przygotowałem ziemię do położenia trawy - przekopałem, wygrabiłem, wyrównałem i ubiłem wałkiem. Po czterech dniach od położenia trawy po codziennym podlewaniu zauważyłem wgłębienie na powierzchni trawy. Odsunąłem kawałek i moim oczom ukazała się dziura. Przy próbie ubicia ziemi powierzchnia zachowuje się jak trzęsawisko. Wsypałem tam pięć wiaderek ziemi ubiłem zwałowałem ale nadal grunt jest niestabilny. Od ponad tygodnia nie padało więc nie jest to raczej nieszczelność instalacji odprowadzającej wodę. Deweloper stwierdził, że "musi wyschnąć". Proszę o radę co robić dalej.
Pozdrawiam

kielo
10-08-2009, 19:11
Może odkopać to miejsce i zobaczyć co tam dzieje

Father_Rydzyk
10-08-2009, 19:35
Może odkopać to miejsce i zobaczyć co tam dzieje

Zacząłem odkopywać ale jak łopata dała się wcisnąć prawie na głębokość trzonka odpuściłem i naniosłem 5 wiaderek ziemi.

Arabella
11-08-2009, 06:50
Dziwna sutuacja :roll: - a czy aby dom nie stoi na terenach pokopalnianych - bez wzgledu czy kopano w pobliżu węgiel, torf czy żwir... 5 wiaderek to nie w kij dmuchał.... w poblizu stoi Twój dom...

Elfir
11-08-2009, 10:20
Przejrzyj dokumentacje swojego domu i sprawdz czy były robione badania geotechniczne gruntu. Jesli tak, to powinien zostać określony typ gruntu.
Jesli masz dom na torfowisku, to wspolczuję...

ZaKontyK
11-08-2009, 13:28
Dom może być obsypany gliną.
Po tegorocznych opadach, w dołkach szczególnie bogatych w glinę i wodę łopata spokojnie może zapaść się w metrowej plastelinie.
Najlepiej, jeśli się nie zna gruntu - trochę go rozkopać, sprawdzić.
Podsypać piachem, klepać i chuchać do wyschnięcia.
Za sto lat :-) jak się ustabilizuje będzie pięknie.

Father_Rydzyk
11-08-2009, 17:48
Przejrzyj dokumentacje swojego domu i sprawdz czy były robione badania geotechniczne gruntu. Jesli tak, to powinien zostać określony typ gruntu.
Jesli masz dom na torfowisku, to wspolczuję...

Dom stoi na podłożu gliniastym, wcześniej było tam pole uprawne. Przed nawiezieniem ziemi deweloper nie wyrównał tej gliny i prawdopodobnie w dołku zbiera się woda tworząc bagienko. Sprubuje to odkopać i nasypię piasku.
Dziękuję i pozdrawiam.