PDA

Zobacz pełną wersję : spadek dachu pod blachodachowke



Tonny_
10-08-2009, 19:02
Witam,
chcialbym polozyc blachodachowke na dachu o spadzie 6 stopni, obecnie jest to dach plaski ktory jedanak wymaga bardzo ostrej renowacji zamiast to ktorej chce polozyc dach z blachy, co dwa dachy to nie jeden ;), wiem ze wg. teorii to troche za maly spad jednak jak to sie ma do praktyki, pytani budowlancy mowia ze i na takim mozna, czym mi grozi dach z balchy o takim spadzie? zbyt duzy ciezar sniegu zima ktory samoczynnie nie bedzie chcial zejsc? czego jeszcze mozna sie spodziewac?
planowana wiezba to krokwie co ok.80cm 16x8, laty co 35cm pod dlugosc modulu blachy King firmy BlachStal.

pozdrawiam
Tomek

kielo
10-08-2009, 19:09
Przy takim małym spadku to zalecałbym pokryć na felc,może nie za ładnie to wygląda,ale pewność jest pod warunkiem że jest dobrze wykonany

Tonny_
10-08-2009, 19:24
a moglbys rozszyfrowac laikowi stwierdzenie "pokryc na felc" ?

czy ktos moze jednak skusil sie polozyc blache na dach o takim spadku, czym to w praktyce moze skutkowac?

andre59
10-08-2009, 21:13
Tonny, po co Ci blachodachówka przy tak małym kącie nachylania połaci? Praktycznie i tak nie będzie jej widać. Połóż zwykłą blachę trapezową.

Andrzej Wilhelmi
10-08-2009, 21:16
Twoi budowlańcy nie mają zielonego pojęcia o dachach! Teoretycznie można położyć ale skutek będzie taki, że utworzą się zastoiny wody w miejscu kręcenia wkrętów mocujących. Taki dach można pokryć blachą płaską na podwójny rąbek lub PLXem Lindaba, lub blachą trapezową o wysokim profilu a najlepiej papą termozgrzewalną. Pozdrawiam.

Tonny_
10-08-2009, 21:30
zaczynam sklaniac sie ku trapezie, jak powinna wygladac wiezba pod trapez? blachodachowka ze wzgeldu na szerokosc modulu wymuszala rozstaw lat co 35cm jak to wyglada jesli chodzi o trapez?
czy blacha T-18 bedzie wystarczajaca jesli chodzi o wysokosc profilu?

Andrzej Wilhelmi
10-08-2009, 22:08
Za mały! Pozdrawiam.

Tonny_
11-08-2009, 09:25
stanelo na T-35, wyczytalem ze dla 6 stopni jeszcze wchodzi w gre taka wysokosc, mniejsze katy to juz koniecznie wyzszy profil;
jak jednak wyglada sprawa wiezby pod trapez,czy ma to wygladac jak przy blachodoachowce czyli rozstaw co szerokosc modulu czy tez mozna sobie pozwolic na wiekszy odstep?

Tonny_
11-08-2009, 10:07
Teoretycznie można położyć ale skutek będzie taki, że utworzą się zastoiny wody w miejscu kręcenia wkrętów mocujących.

jeszcze pytanie czym rozni sie w tej kwesti blachodachowka od blachy trapezowej? W tej drugiej taki efekt uboczny nie wystapi?

Andrzej Wilhelmi
11-08-2009, 17:37
Na blasze trapezowej taki efekt nie wystąpi bo nie występują w niej poprzeczne przetłoczenia.
Natomiast ja mam takie pytanie: Na czy Ty chcesz oszczędzać na kilku łatach? Pozdrawiam.

Tonny_
11-08-2009, 22:16
Natomiast ja mam takie pytanie: Na czy Ty chcesz oszczędzać na kilku łatach?

to nie wynika z oszczednosci a z faktu, iz jesli rozstaw lat moglby byc przypuscmy dwukrotnie szerszy sama blacha nie musialaby byc tak gesto dziurawiona wkretami a to juz chyba jest jakis plus

Andrzej Wilhelmi
12-08-2009, 22:39
Co innego podparcie a co innego mocowanie! Blachodachówka ma podparcie (łatę) na każdej fali a mocowana jest co druga. Podobnie będzie tutaj. Pozdrawiam.

zła blacha
12-08-2013, 15:46
Panowie, ja właśnie pokryłem wiatę jednospadową 6x3 m blacho dachówką o spadzie 12% wiem że za bidnie, powinno być przynajmniej dwa razy większy spadek... ale pomagałem rodzicom i wstępna mowa była o trapezie, ale zamówili blacho dachówkę i chcąc nie chcąc musiałem ją zamontować. Zwrotów blach nie reklamują. Moje pytanie, czy nie będzie ciekło pod wkrętami mimo gumy samo wulkanizującej się? i czy jak dowali śniegu w zimę pół metra to nie będzie podpływać pod zamki i na folię? Będę niedługo montował podbitkę. Dac sobie spokój z podbitką i wymienić blachę na trapez?