PDA

Zobacz pełną wersję : do znawców skalniaków



duduś
11-08-2009, 23:49
Czytając o nasadzeniach na skalniaki często piszą żeby nie sadzić pojedyńczych egzemplarzy roślin tylko w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk tak zeby rosliny tworzyły połacie , duże plamy widoczne z daleka . Czy ktoś umie określić jakie skalne rośliny w jakich ilościach nasadzać aby właśnie było właściwie a żeby jednocześnie nie przesadzić . Jażeli mają stworzyć zlewające się plamy to w jakich odległościach od siebie żeby nie było ani za gęsto ani za daleko od siebie ? Może pytania wydają się głupie ale niestety jestem totalnym laikiem w sprawach skalniaków :oops: :oops:

duduś
12-08-2009, 18:31
nikt nic nie wie ??????/plissss

bluszczyk
12-08-2009, 21:17
Czytając o nasadzeniach na skalniaki często piszą żeby nie sadzić pojedyńczych egzemplarzy roślin tylko w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk tak zeby rosliny tworzyły połacie , duże plamy widoczne z daleka . Czy ktoś umie określić jakie skalne rośliny w jakich ilościach nasadzać aby właśnie było właściwie a żeby jednocześnie nie przesadzić . Jażeli mają stworzyć zlewające się plamy to w jakich odległościach od siebie żeby nie było ani za gęsto ani za daleko od siebie ? Może pytania wydają się głupie ale niestety jestem totalnym laikiem w sprawach skalniaków :oops: :oops:

To nie jest takie proste. Każda roślina zaliczana do tz. skalniaków ma swoje wymagania i charakteryzuje się różną siłą wzrostu. Dużo zależy od tego ile posiadasz tych roślinek, im więcej tym szybciej osiągniesz efekt zlewających się plam. Co jakiś czas trzeba te skalniaki przesadzać, niektóre systematycznie redukować bo są bardzo ekspansywne, inne rosną bardzo powoli. Proponuję żebyś sobie zrobił z kamieni rewiry i posadzić tam różne rośliny skalne. Sam po jakimś czasie będziesz widział jak to się rozrasta i odpowiednio ingerował.
Nie zrobisz skalniaka w ciągu jednego sezonu, czasem potrzeba na to kilku 2-3 lat. Wbrew pozorom trochę się trzeba przy tym nadłubać. :wink:

http://www.skalniaki.org/
http://www.skalniaki.za.pl/

ArturPoniatowski
12-08-2009, 22:27
Niektóry projektanci utrzymują, że duże okazy należy sadzić z przodu a mniejsze z tył aby uzyskać efekt głębi. Sadzenie w ten sposób roślin dla mnie jest mało wyraziste lepszym rozwiązanie będzie posadzenie tu i ówdzie dobrze widoczne rośliny, niskie iglaki i krzewy a między nimi zgrupować mniejsze gatunki. Próbuj pokryć niektóre powierzchnie roślinami kobiercowymi stosując również barwny efekt utrzymujący się cały rok. Przed wyborem roślin zapoznaj się jak roślina się rozrasta i jakiej ziemi potrzebuje. Rośliny ekspansywne jak rogownica możesz posadzić pomiędzy iglakami np, jałowiec 'Loderi'. co da ładny kontrast,ale to na większe połacie. Roślin skalnych jest dużo ja lubię goździki, trawy, bylicę, rozchodniki, rojniki, janowce, gipsówki, mydlice, skalnice, macierzankę i dziesiątki innych. Skalniki występują w wielu postaciach, piarg, zagony, koryta, murki, tufy, nawierzchnie brukowe ,ściany, trawniki górskie wszystkie te postacie możemy obsadzić roślinami skalnymi ich dobór będzie zależał od wielkości skalniaka, jego postaci i efektu jaki chcemy uzyskać.

Pomyślności

bluszczyk
13-08-2009, 07:27
Moją ulubioną jest macierzanka. Mam dwie odmiany, o jasnych i ciemnych listkach. Jest mało wymagającą roślinką, ładnie odrasta, praktycznie nie choruje, a jak ładnie pachnie … (poezja) :roll: . Gorąco polecam, jestem jej fanem. :wink: :P

duduś
13-08-2009, 15:06
Serdecznie dziękuję a czy możecie mi polecić dobrą stronkę z dobrym opisem roslin :D

Elfir
20-08-2009, 00:33
Pytanie - chcesz zrobić "skalniak" czy prawdziwy ogród skalny?
Rosliny skalne (lewizja, goryczka, szarotka) rosna wolno, wymagaja wysokiej wilgotnosci powietrza.
Rosliny, ktore sadzi sie na "skalniakach" to najczesciej rosliny z kserotermicznych łąk na nizinach (np. macierzanka, bylice, rogownica) :)