PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator Bartosz



krzyk123
12-08-2009, 12:32
Jakie są praktyczne różnice pomiędzy poniższymi modelami:
- Vena 4
- CNWB 400/200

Który lepszy? (dom 470 m3).

Pzdr
Krzych

Depi
12-08-2009, 12:39
Uzyłeś funkcji "szukaj" i google? Jakbyś użył, to byś wiedział.

krzyk123
12-08-2009, 13:39
Uzyłeś funkcji "szukaj" i google? Jakbyś użył, to byś wiedział.

Owszem szukałem, ale żadnych konkretów dotyczących istotnych różnic pomiędzy w/w nie znalazłem.

A propos, pytasz tylko przez ciekawość czy szukałem, czy może jednak masz jakąś wiedzę w tej kwestii?

T i A
12-08-2009, 15:59
Uzyłeś funkcji "szukaj" i google? Jakbyś użył, to byś wiedział.
Super MIŁA pomoc z Twojej strony,jak nie mas zamiaru pomoc to zachowaj takie komentarze dla siebie.

DZIĘKUJEMY TAKIM ODPOWIEDZIOM :evil:

Depi
12-08-2009, 17:06
DZIĘKUJEMY TAKIM ODPOWIEDZIĄ :evil:

ZasadOM ortografii też jak widzę dziękujecie. Wolny kraj - można dziękować każdemu.


Owszem szukałem, ale żadnych konkretów dotyczących istotnych różnic pomiędzy w/w nie znalazłem.

Oj coś się nie przyłożyłeś zbytnio. Ale jako, że ponoć jestem pożyteczny khe khe to odwaliłem te robotę za Ciebie - wpisałem "rekuperatory Bartosz" w Google, wszedłem na pierwsza z brzegu stronę (firmową Bartosza) i 2 razy kliknąłem. Wynik:

http://www.bartosz.com.pl/cgi-bin/index.pl?cms=page;id=66;lang=pl

Żeby już nie było żadnych wątpliwości, to Vena 3 jest do 350m3/h, Vena 4 do 500m3/h, CNWB 400/200 do 600m3 itd.

Różnią się więc WYDAJNOŚCIĄ, a poza tym oczywiście rozmiarami, wentylatorami, pobieraną mocą itp. Wszystko w kartach katalogowych jest, wystarczy przeczytać.

A który lepszy? Ten, który Tobie bardziej pasuje. Na tzw. pierwszy rzut oka może Vena 4, ale może wcale nie.

krzyk123
12-08-2009, 17:48
Oj coś się nie przyłożyłeś zbytnio. Ale jako, że ponoć jestem pożyteczny khe khe to odwaliłem te robotę za Ciebie - wpisałem "rekuperatory Bartosz" w Google, wszedłem na pierwsza z brzegu stronę (firmową Bartosza) i 2 razy kliknąłem. Wynik:

http://www.bartosz.com.pl/cgi-bin/index.pl?cms=page;id=66;lang=pl

Żeby już nie było żadnych wątpliwości, to Vena 3 jest do 350m3/h, Vena 4 do 500m3/h, CNWB 400/200 do 600m3 itd.

Różnią się więc WYDAJNOŚCIĄ, a poza tym oczywiście rozmiarami, wentylatorami, pobieraną mocą itp. Wszystko w kartach katalogowych jest, wystarczy przeczytać.

A który lepszy? Ten, który Tobie bardziej pasuje. Na tzw. pierwszy rzut oka może Vena 4, ale może wcale nie.

Dzięki Stary. Zapewniam Cię, że zrobiłem wcześniej dokładnie to samo i znalazłem takie same informacje.

W moim zapytaniu prosiłem o praktyczne różnice. Na "papierze" oba urządzenia wyglądają bardzo podobnie i interesuje mnie dlaczego producent ma w swoim portfolio 2 niemal identyczne rekuperatory. Niestety nie mam możliwości porównać ich "organoleptyczne" i dlatego pytam na forum, które urządzenie byłoby lepsze dla mojego domu.

Wybacz, ale Twoje posty nie przybliżyły mnie do wyjaśnienia tej sprawy.

Pzdr
Krzych

Claudii
12-08-2009, 18:09
Gdzie nie wejde na jaki temat to Depi wszystkich beszta :evil:
Ze mną też miał spięcie :wink:
Chyba powinienes mieć tytuł "najpożywniejszy krwiopijca" .. od zawsze :-?

Depi
12-08-2009, 18:09
Jeśli wydajność, rozmiary (wymiennika itp), moc wentylatorów to dla Ciebie nieistotne różnice i NIEPRAKTYCZNE dane to chyba nie kumasz za bardzo o co w tym wszystkim chodzi.

Wszystkie reku Bartosza to "niemal identyczne" konstrukcje. Niemal, bo różnią sie właśnie tym, o czym napisałem.

O co Ci właściwie chodzi? Czym miałyby się różnić, żebyć był zadowolony?

Jak sa identyczne to rzuć monetą albo kup tańszy i po sprawie.

T i A
12-08-2009, 18:12
DZIĘKUJEMY TAKIM ODPOWIEDZIĄ :evil:

ZasadOM ortografii też jak widzę dziękujecie. Wolny kraj - można dziękować każdemu.

Bardzo przepraszam -obiecuje poprawe



Oj coś się nie przyłożyłeś zbytnio. Ale jako, że ponoć jestem pożyteczny khe khe to odwaliłem te robotę za Ciebie - wpisałem "rekuperatory Bartosz" w Google, wszedłem na pierwsza z brzegu stronę (firmową Bartosza) i 2 razy kliknąłem. Wynik:

http://www.bartosz.com.pl/cgi-bin/index.pl?cms=page;id=66;lang=pl

Żeby już nie było żadnych wątpliwości, to Vena 3 jest do 350m3/h, Vena 4 do 500m3/h, CNWB 400/200 do 600m3 itd.

Różnią się więc WYDAJNOŚCIĄ, a poza tym oczywiście rozmiarami, wentylatorami, pobieraną mocą itp. Wszystko w kartach katalogowych jest, wystarczy przeczytać.

A który lepszy? Ten, który Tobie bardziej pasuje. Na tzw. pierwszy rzut oka może Vena 4, ale może wcale nie.

Widzę,że się uczysz powoli do czego jest FORUM
Na drugi raz powstrzymaj się od takich komentarzy.Najpierw bezczelnie wyslyłasz go do "szukaj" i "google",a pozniej
Ale jako, że ponoć jestem pożyteczny khe khe to odwaliłem te robotę za Ciebie - wpisałem "rekuperatory Bartosz" w Google :D próbujesz się podlizać?.Zastanów się co Ty chcesz-Podziękowań?
krzyk123 pomysl o tym "odwaliłem te robotę za Ciebie" do czegoś zobowiazuje

T i A
12-08-2009, 18:22
Jeśli wydajność, rozmiary (wymiennika itp), moc wentylatorów to dla Ciebie nieistotne różnice i NIEPRAKTYCZNE dane to chyba nie kumasz za bardzo o co w tym wszystkim chodzi.

Jak na to wpadłeś?Na forum są tylko specjaliści od wszystkiego.
Po co Krzyk123 napisał ten post? Opowiedz w "szukaj" i "google".
Jak chcesz to odwale tą robote dla Ciebie.
Troszke życzliwości :wink: i bedzie ok.

krzyk123
12-08-2009, 18:29
Jeśli wydajność, rozmiary (wymiennika itp), moc wentylatorów to dla Ciebie nieistotne różnice i NIEPRAKTYCZNE dane to chyba nie kumasz za bardzo o co w tym wszystkim chodzi.

Wszystkie reku Bartosza to "niemal identyczne" konstrukcje. Niemal, bo różnią sie właśnie tym, o czym napisałem.

O co Ci właściwie chodzi? Czym miałyby się różnić, żebyć był zadowolony?

Jak sa identyczne to rzuć monetą albo kup tańszy i po sprawie.

Wiesz co Depi, może spróbujemy inaczej.
Pomóż mi znaleźć różnice pomiędzy poniższymi tabelkami (pochodzącymi z kart katalogowych):

http://chr.republika.pl/bartosz.png

Z góry dziękuję "NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZu od ZAWSZE"

perm
12-08-2009, 19:57
Faktycznie parametry mają prawie indentyczne. Podłączę się pod pytanie bo też jestem zainteresowany a na reku się nie znam. Może centrala to nie to samo co zestaw? Sterowanie, elektronika?

Depi
13-08-2009, 09:03
Widzę,że się uczysz powoli do czego jest FORUM
Na drugi raz powstrzymaj się od takich komentarzy.Najpierw bezczelnie wyslyłasz go do "szukaj" i "google",a pozniej

Drogi Kolego/Koleżanko,

To chyba nie ja powinienem się uczyć do czego służy to forum, a Ty. Trochę pokory. Skrypt Forum SAM wstawia nowym forumowiczom podpis "Zanim zapytasz - poszukaj". Jest to generalna zasada i służy temu, aby niepotrzebnie nie zaśmiecać forum. Może kiedyś to zrozumiesz, jak po raz setny przeczytasz to samo pytanie od kolejnego nowicjusza. Szczególnie dotyczy to prostych pytań, na ktore odpowiedź można znaleźć w trymiga. A ocenę Twojej połajanki wobec mojej osoby sobie daruję, bo chyba jest zbędna.

Podobnie pomijam osobiste wycieczki kol. Claudii - ja się Ciebie nie czepiam, więc...

Depi
13-08-2009, 09:51
Wiesz co Depi, może spróbujemy inaczej.
Pomóż mi znaleźć różnice pomiędzy poniższymi tabelkami (pochodzącymi z kart katalogowych):

Z góry dziękuję "NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZu od ZAWSZE"

OK. Jakbyś od tego zaczął, to może byłoby prościej. Tzn. od "przeczytałem dane techniczne i nie widzę różnic". Maks wydajność widzisz, tak? To start.

Centrale różnią się średnicą wymiennika - 350 vs. 400. O dziwo (sam wcześniej nie wiedziałem) chyba ładują do nich te same wentyle. Ergo to co decyduje o wyższej wydajności centrali 400/200 to mniejsze opory generowane przy danym przepływie przez sam wymiennik. Widać to na tabelach wydajności - te wykresy po prawej stronie karty katalogowej. Więc jeśli potrzebujesz przy Twojej kubaturze wentylowanej 470m3 spręzu dyspozycyjnego nie większego niż jakieś 140Pa, to powinna wystarczyć Vena 4. Jesli potrzebujesz większego, to musi być 400/200. Postępowanie jest następujące - liczysz opory instalacji, znajdujesz na osi X potrzebną wydajność w m3/h i odnosisz do wartości z osi Y. Jeśli jest < od wyliczonych oporów, to OK. Jeśli nie - potrzebujemy większej centralki.

Już jasne?

Tak na marginesie to proponowałbym zmianę wentylatorów z tych standardowych na EBM.

krzyk123
13-08-2009, 10:00
OK. Jakbyś od tego zaczął, to może byłoby prościej. Tzn. od "przeczytałem dane techniczne i nie widzę różnic". Maks wydajność widzisz, tak? To start.

Centrale różnią się średnicą wymiennika - 350 vs. 400. O dziwo (sam wcześniej nie wiedziałem) chyba ładują do nich te same wentyle. Ergo to co decyduje o wyższej wydajności centrali 400/200 to mniejsze opory generowane przy danym przepływie przez sam wymiennik. Widać to na tabelach wydajności - te wykresy po prawej stronie karty katalogowej. Więc jeśli potrzebujesz przy Twojej kubaturze wentylowanej 470m3 spręzu dyspozycyjnego nie większego niż jakieś 140Pa, to powinna wystarczyć Vena 4. Jesli potrzebujesz większego, to musi być 400/200. Postępowanie jest następujące - liczysz opory instalacji, znajdujesz na osi X potrzebną wydajność w m3/h i odnosisz do wartości z osi Y. Jeśli jest < od wyliczonych oporów, to OK. Jeśli nie - potrzebujemy większej centralki.

Już jasne?

Tak na marginesie to proponowałbym zmianę wentylatorów z tych standardowych na EBM.

Dzięki za info. Taka odpowiedź jest wporzo. Szkoda, że od razu nie rozmawialiśmy w ten sposób.

Pozdrawiam i życzę więcej "empatii" (ja tam na biurku mam Melisse i sobie od czasu do czasu popijam :wink: )

Pzdr
Krzych

enickman
13-08-2009, 10:09
proponuję również zadzwonić do centrali firmy i zapytać się co zdecydowało o stworzeniu 2 na pierwszy rzut oka podobnych beczek
Planujesz sam robić instalację, czy powierzyć to komuś - jeżeli to drugie to powinni sami doradzić jaki rekuperator będzie dla Ciebie lepszy

krzyk123
13-08-2009, 10:56
proponuję również zadzwonić do centrali firmy i zapytać się co zdecydowało o stworzeniu 2 na pierwszy rzut oka podobnych beczek
Planujesz sam robić instalację, czy powierzyć to komuś - jeżeli to drugie to powinni sami doradzić jaki rekuperator będzie dla Ciebie lepszy

Szukam wykonawcy.
Najśmieszniejsze jest to, że dostałem 2 oferty i w jednej był zaproponowany CNWB 400/200, a w drugiej Vena 4 ;-)

Może faktycznie różnice są kosmetyczne ...

Pzdr
Krzych

Depi
13-08-2009, 12:06
Dzięki za info. Taka odpowiedź jest wporzo. Szkoda, że od razu nie rozmawialiśmy w ten sposób.


No problemo. Kwestia precyzyjnego sformułowania pytania :)



Pozdrawiam i życzę więcej "empatii" (ja tam na biurku mam Melisse i sobie od czasu do czasu popijam :wink: )

Pzdr
Krzych

Mam w sobie wiele empatii, a Melisy mi nie trzeba - jestem niezwykle wprost spokojnym człowiekiem, żeby nie powiedzieć wręcz "apatycznym" :)

Co do meritum, to zapytaj tych, którzy chcą dać Venę 4 czy policzyli dokładnie opory instalacji i co im wyszło. Jesli wyszło < 140 Pa to może być.

enickman Te centrale są zdecydowanie różne. Różnica jest właśnie w rozmiarze instalacji, którą są w stanie "obsłużyć", co wynika wprost z niższych oporów samego wymiennika. Dla konsumenta jest to b. dobre, bo może wybrać wersję, która mu najbardziej odpowiada.

monika.KIELCE
13-08-2009, 12:48
Przed chwilą sprawdzałam link podany przez Depi-ego i karty katalogowe są ciut inne.
1. Moc pobierana 60-340W, a nie 60-270W.
2. Max. pobór prądu - 2x0,6A dla Veny i 2x0,72 dla CNWB

Napięcie z sieci raczej nie zmienia się, skoro moc taka sama to o co chodzi z tym prądem? Gdzie on ucieka?

Tak jak już podał Depi - wymiary wymiennika są inne.

No i do tego spręż dyspozycyjny. Przy Venie, dla zadanych 470 m3, dostajemy "tylko" ok 140Pa. CNWB da nam niemal 2 razy tyle. Pozwoli to na większe skomplikowanie rozprowadzenia kanałów, większe ich długości. Jeżeli planujesz GWC to pewnie ta druga centralka poleci na standardowych wentylatorach. Vena może wymagać dodatkowego wsparcia - kwestia obliczeń.

Na koniec dygresja odnośnie bypassu.
Na mój gust zastosowane tu rozwiązanie nie jest najlepsze. Najpierw mamy trójnik, potem dopiero przepustnicę. Dobry bypass powinien otwierając jedną drogę, zamykać drugą. No chyba że w praktyce jest inaczej niż na rysunkach w karcie - tego nie wiem. Problemy z działaniem bypassu w Renovencie HR opisywali w wątku:
http://forum.muratordom.pl/rekuperator-bypass,t164914.htm

krzyk123
13-08-2009, 12:49
Mam w sobie wiele empatii, a Melisy mi nie trzeba - jestem niezwykle wprost spokojnym człowiekiem, żeby nie powiedzieć wręcz "apatycznym" :)



Wiesz, zmylił mnie Twój awatar. On to taki bardziej bojowy jest i myślałem, że pokazuję Twoją prawdziwą naturę :D

Depi
13-08-2009, 13:13
Napięcie z sieci raczej nie zmienia się, skoro moc taka sama to o co chodzi z tym prądem? Gdzie on ucieka?


Dobre pytanie - nie zauważyłem :)

monika.KIELCE
13-08-2009, 13:53
hmm...
wg mnie najpewniej błąd w karcie. myślę te, że jednak centralki mają inne wentylatory, różniące się dawanym sprężem i sprawnością.

piogron
14-06-2010, 11:47
W broszurze na temat rekuperatarów Bartosz są elementy, które dają możliwość dostawienia urządzeń do obróbki powietrza: typu: nagrzewnice wodne, chłodnice wodne/freonowe. W jaki sposób użyć taką nagrzewnicę wodną, czy chodzi np o kominek z płaszczem wodnym albo np. coś takiego http://www.allegro.pl/item1066776687_wodny_wymiennik_ciepla_cieplny_katr ina.html. MOże macie jakieś sugestie?

kangaxx
15-06-2010, 16:47
a co ma do tego reku bartosza ?

Piotr G
15-06-2010, 18:48
Nagrzewnicę można podłączyć do jakiegokolwiek źródła ciepła najlepiej wysokotemperaturowego.

Piotr

Elfir
02-08-2010, 11:26
Dostałam projekt instalacji mechaniczno-wywiewnej opartej na centrali Vena 3 od architekta, ale przeoczyłam dwie rzeczy przy odbiorze dokumentacji:
1. Brak wyjścia do GWC
2. Instalator wrysował mi w kotłowni wentylację grawitacyjną (a piec jest kondensacyjny, z przewodem powietrzno-spalinowym, do 30KW) zamiast wywiewnika.

Projekt poniżej:
Piętro - tutaj w kotłowni zamocowany jest rekuperator
http://img25.imageshack.us/img25/5571/wentylacjapitro.jpg

Parter
http://img580.imageshack.us/img580/5021/wentylacjaparter.jpg

Czy ktoś z praktykujących w tej materii forumowiczów mógłby mi pomóc i podpowiedział:
1 Jakiej średnicy winna być rura do GWC
2 Jakiej wydajności i gdzie zamocować wywiewnik w kotłowni (będzie tu również pralnia)

Jakby co, mogę podesłać pliki z rzutami w CAD lub pdf, jeśli zamieszczone rysunki są niewyraźne.

Rur spiro oczywiście nie będzie - będą sztywne kanały.

redlum
02-08-2010, 13:18
nie napisałeś jakie GWC chcesz mieć

Elfir
02-08-2010, 20:18
Ma to istotne znaczenie dla przekroju rury? :(
Bo szczerze mówiąc do końca nie jestem pewna czy żwirowy bezprzeponowy czy przeponowy z czerpnią w studni kręgowej.

redlum
03-08-2010, 00:36
miałoby - jakbyś chciał mieć glikolowy

Elfir
03-08-2010, 10:40
Ten na pewno odpada. Za droga impreza gdybym miała to zlecić zewnętrznej firmie a zbyt skomplikowana, bym miała zrobić to własnoręcznie.

Elfir
05-08-2010, 10:22
nikt nie wie jaki powinien być przekrój kanału do GWC? :(

kurt76
05-08-2010, 10:33
przepust fi 200

Elfir
05-08-2010, 11:48
przepust czy rura? Mam wylewaną płytę fundamentową, więc rurę trzeba położyć na etapie zalewania fundamentów.

kurt76
05-08-2010, 13:15
na rure fi 200, powtarzam to co mi napisal piczman jak jeszcze chcialem robic rurowke...

Elfir
05-08-2010, 14:44
dzięki

adam_mk
05-08-2010, 17:44
Można tu wstawić własne 3 grosze?

Już mnie opier... za to, że się irytuję, jak w ciągu trzech kolejnych dni powstaje 10 identycznych wątków gdzie każdy pyta:
Czy centrala X będzie dobra dla mnie?
A w następnym ktoś inny - A DLA MNIE?
Jak z blądynkami w autobusie....

Przeszło mi....
Zróbcie sobie tę wentylację lub nie. Wasza jest...
Zróbcie dobrze lub kompletnie ją spiepszcie...
Jak wola!
Stosujcie sobie rury gładkie czy karbowane, albo jeszcze co innego...(bo tylko takie są dobre a inne nie)
Ale....
Jak kto zacznie piepszyć jak potłuczony i ewidentne brednie przedstawiać jako pewniki - to zwykle się włączam i reaguję.
Nie należy, moim zdaniem, w takim miejscu jak to forum, pozwalać, aby niedouki czy domorosłe partacze kreowały oceny na bazie własnych nieudanych wyczynów jako prawdę absolutną!
Nie każdy ma czas się uczyć tego wszystkiego.
Wiem.
WTEDY NIECH TO KUPI!!!
U fachowca kupi a nie u partacza.
I niech płaci w terminie i tyle - ile zażądają!
Za wiedzę też trzeba płacić!

Jak ktoś chce zaoszczędzić pieniądze to MUSI wsadzić czas i uwagę.
Musi się tego NAUCZYĆ.
Wtedy go nie kiwną na byle czym.

Dla wprowadzonych w problematykę tu ZAWSZE są rady i wsparcie.
Dla tych z postawą roszczeniową - nie.
A wiele razy się spotykałem ze stanowiskiem - "dawać mi tu receptę z gwarancją, szybko i bez piepszenia , bo ja nie mam czasu na te pierdoły, bo BUDUJĘ!"

Warto poszukać odpowiedzi, poczytać, pomyśleć - zanim się co palnie bez sensu...
Bałagan mniejszy jest wtedy...

Adam M.

Elfir
05-08-2010, 20:17
Adam - zapłaciłam fachowcowi w terminie i uraczył mnie projektem, moim zdaniem - dzięki lekturze m.in. twoich wypowiedzi na forum, błędnym.
Ilu fachowcom mam zapłacić, by mieć pewność, że projekt jest zrobiony dobrze? Jak taki dyletant jak ja ma sprawdzić czy projekt, który otrzymam, jest tym właściwym i bezbłędnym?

A co do wyboru centrali - nie o to pytałam. Akurat do centrali nic nie mam.

kangaxx
08-08-2010, 19:45
myślę że najpierw powinieneś skonsultować się z tym projektantem i wyłuszczyć mu swoje wątpliwości a nie napuszczać na jego robotę kogoś innego a taka krytyka przychodzi najłatwiej, niech ci wytłumaczy dlaczego zrobił jak zrobił i co widzi w twojej wątpliwości, chyba że będzie tłumaczył w typu "bo tak sie robi" wtedy go olej a jeśli w projekcie będzie faktycznie jakiś błąd któremu będzie zaprzeczał, zażądaj zwrotu kasy, pamiętaj że na wykonywanie projektów wm nie trzeba żadnych urzędowych papierów a więc ewentualni pogromcy błędów konkurencji wcale nie muszą być od owego projektanta lepsi :)

Elfir
09-08-2010, 18:03
Projekt instalacji był w projekcie domu. Zwróciłam uwagę na kotłownię, przy odbiorze projektu, to powiedział architekt, że "tak się robi, bo kominiarz nie odbierze". O tym, ze jednak robi się inaczej, a kominiarz odbierze, wiem po lekturze forum i przytoczonych tu przepisów. A o wyjściu do GWC zapomniałam po prostu.

Ja nie mam szansy sprawdzić, czy błąd jest w pozostałej części instalacji czy nie. Zakładam optymistycznie, że reszta jest OK, dlatego nie prosiłam o sprawdzenie poprawności instalacji. Tylko o podpowiedź jaki musi być wywiewnik i grubość rury do GWC.
Architekt był po prostu z tych "starej szkoły" - czyli wentylacja grawitacyjna musi być, płyta fundamentowa to przynajmniej 50 cm grubości itd.

gruchot
09-08-2010, 19:58
Bravo Adam_mk !!!!

kangaxx
14-08-2010, 08:51
no jak sam się przekonałem to i ludziska z papierami (architekci) nie wiedzą dokładnie co robi wm, tylko ile wart jest taki papier, jeśli taki kolo robił ci projekt to nie zazdroszczę :(

gruchot
14-08-2010, 17:13
Na jednym z projektów kiedyś architekt podzielił mi centrale wentylacyjna zaprojektowana na dachu na 3 części bo tak mu pasowało:):)

kangaxx
14-08-2010, 23:01
na pewno dłubał wtedy w nosie...

kurt76
23-08-2010, 19:57
W zwiazku ze zblizajacym sie montazem Bartosza VENA 3, mam pytanie do uzytkownikow w jakie dodatki warto zainwestowac z perspektywy czasu?
Czego brakuje, a co jest zbedne?
Na razie zamowilem standard z 5-stopniowym regulatorem wentylatora i recznym by-passem.
Nie mam GWC, zastanawiam sie nad chlodnica. Domyslam sie, ze to substytuty klimatyzatora, ale ktora wybrac wodna czy freonowa, jak to dziala,itd.... pytan wiele jak to zwykle bywa :)

kangaxx
24-08-2010, 14:56
ja założyłbym sobie jeszcze siłownik do bajpasu, wbrew pozorom ten wynalazek nie pracuje tylko 2 razy do roku