PDA

Zobacz pełną wersję : podłączenie gniazdek i włącznika



volwo0305
13-08-2009, 00:39
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

tacim
13-08-2009, 05:49
Chcesz gniazdo połaczyć z włącznikiem światła czy jak ???

Zbigniew100
13-08-2009, 06:35
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

Jeżeli instalacja jest zrobiona prawidłowo to nie da się podłączyć z puszki wyłącznika tylko z górnej .Puszka wyłącznika nie ma przewodu "O".

plamiak
13-08-2009, 06:48
Może mieć jeśli instalacja jest bezpuszkowa. Nie mniej jednak byłoby to niewłaściwe podłączenie.

wykrot
13-08-2009, 07:04
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

szybko to tylko króliki...
nie wolno podłączać gniazd do obwodów oswietleniowych, bo przeważnie mają za cienkie przewody.

franzkru
13-08-2009, 08:11
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

szybko to tylko króliki...
nie wolno podłączać gniazd do obwodów oswietleniowych, bo przeważnie mają za cienkie przewody.

U mnie wszystkie przewody są takie same.
I zrobiłem tak jak autor wątku chce tzn podłączyłem gniazdko do wyłącznika światla (jest tam o zgrozo nawet 0).
Miałem do wyboru wypruć 3mb ściany (tynku) połozyć kabel i zatynkować bruzdę. Albo rozwalić 1mb tynku i połozyć kabel. Przy czym wiem ze na tym gniazdku bedzie co najwyzej podłaczony telefon.

arti.sa
13-08-2009, 12:01
To ja jeszcze zapytam jako niedoświadczony królik ;)

Jak podłączyć 3 włączniki pod 1 punkt oświetlenia?
2 to wiadomo schodowy a 3 to krzyżowy?
Jakis szybki schemacik poproszę jak ktoś ma pod ręką.

Jerzysio
13-08-2009, 12:06
... jak napisałeś, 2 schodowe + krzyżowy.
Schodowe normalnie, a krzyżowy :-? ... krzyżowo, czyli po przekątnej... :roll:
Pzdr
J

arti.sa
13-08-2009, 12:13
To ja jeszcze zapytam jako niedoświadczony królik ;)

Jak podłączyć 3 włączniki pod 1 punkt oświetlenia?
2 to wiadomo schodowy a 3 to krzyżowy?
Jakis szybki schemacik poproszę jak ktoś ma pod ręką.

wykrot
13-08-2009, 12:20
To ja jeszcze zapytam jako niedoświadczony królik ;)

Jak podłączyć 3 włączniki pod 1 punkt oświetlenia?
2 to wiadomo schodowy a 3 to krzyżowy?
Jakis szybki schemacik poproszę jak ktoś ma pod ręką.

Kup przkaźnik bistabilny i będzie znacznie prościej. Schemat jest na przekaźniku.

wykrot
13-08-2009, 12:23
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

szybko to tylko króliki...
nie wolno podłączać gniazd do obwodów oswietleniowych, bo przeważnie mają za cienkie przewody.

U mnie wszystkie przewody są takie same.
I zrobiłem tak jak autor wątku chce tzn podłączyłem gniazdko do wyłącznika światla (jest tam o zgrozo nawet 0).
Miałem do wyboru wypruć 3mb ściany (tynku) połozyć kabel i zatynkować bruzdę. Albo rozwalić 1mb tynku i połozyć kabel. Przy czym wiem ze na tym gniazdku bedzie co najwyzej podłaczony telefon.

Gratuluję pomysłu. Nie ma to jak robić od razu muzeum, albo inną archeologię. Tynk wszystko przykryje, nawet sznurki. Za to wszyscy będą widzieć kafelki, więc na kafelki nie pożałuję kasy. A protokół pomiarowy się kupi za dwie flaszki.

aawol
13-08-2009, 13:25
[quote="franzkru"][quote=wykrot]

Gratuluję pomysłu. Nie ma to jak robić od razu muzeum, albo inną archeologię. Tynk wszystko przykryje, nawet sznurki. Za to wszyscy będą widzieć kafelki, więc na kafelki nie pożałuję kasy. A protokół pomiarowy się kupi za dwie flaszki.

Przepraszam a co jest nie tak w tym że wszystkie przewody są takie same?
Cała instalacja w moim domu zrobiona jest z przewodu 2,5 mm/750 V - jakoś elektryk robił kolejny sprawdzał żadnej flaszki nie dawałem ( nawet po piwie).
Taki przewód miałem taki założyli. Czy to w czymś przeszkadza?

robertsz
13-08-2009, 13:28
Nie powinno się mieszać obwodów oświetleniowych i gniazdowych, ale formalnego zakazu nie ma.
Cieńsze przewody nie stanowią problemu, bo jeśli są cieńsze to są podpięte pod inne zabezpieczenie (mniejsze).
Tak na zdrową logikę: trudno sobie wyobrazić sytuacje, że zrobienie brakującego gniazda np: w spiżarni do wentylatora wiązałoby się z kuciem płytek w kuchni do najbliższego gniazdka.
Gdybym to zaproponował klientowi to zawołałby karetkę pogotowia po mnie ;)

Jeśli instalacje robił elektryk metodą bezpuszkową to w puszce jak najbardziej obecne są faza L, neutralny N i ochronny PE.
Jeśli instalacje robił "elektryk" to w puszce są "chyba faza" i niewiadomo co XX.

Prawidłowy schemacik:
http://www.sim.lodz.pl/sim/schem7.jpg[/img]

mynia_pynia
13-08-2009, 13:42
Niby wszysto przemyślałm, projekt rozrysowany, dodatkowo rozrywowałam sobie ustawienie sprzetów , mebli.
Przez tydzień myśłałm co jeszcze się przyda, gdzie gniazdko, gdzie pstryczek, gdzie oświatlenie, miałam 3 miesiące czasu na dumanie.

I tak skończyło się na tym że przenosiliśmy 4 kontakty, dorabialiśmy kolejne 2, pruliśmy nowe tynki bo zapomniałam że w łazience to światełko jeszce tu i tam.

Także nie da się przewidzieć wszystkiego w 100 %,

wykrot
13-08-2009, 16:05
[quote=franzkru][quote=wykrot]

Gratuluję pomysłu. Nie ma to jak robić od razu muzeum, albo inną archeologię. Tynk wszystko przykryje, nawet sznurki. Za to wszyscy będą widzieć kafelki, więc na kafelki nie pożałuję kasy. A protokół pomiarowy się kupi za dwie flaszki.

Przepraszam a co jest nie tak w tym że wszystkie przewody są takie same?
Cała instalacja w moim domu zrobiona jest z przewodu 2,5 mm/750 V - jakoś elektryk robił kolejny sprawdzał żadnej flaszki nie dawałem ( nawet po piwie).
Taki przewód miałem taki założyli. Czy to w czymś przeszkadza?

Sorry, za daleko poleciałem. Zwracam honor.

wykrot
13-08-2009, 16:20
Nie powinno się mieszać obwodów oświetleniowych i gniazdowych, ale formalnego zakazu nie ma.

Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 188.
1. ...
2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagajŕcych indywidualnego zabezpieczenia.

robertsz
13-08-2009, 20:18
Autor pytania ma wyodrębnione obwody, ale nadal nie widzę słowa "zakaz", "zabronione", "niedopuszczalne", etc....

franzkru
13-08-2009, 20:35
Witam mam pytanko jak podłączyć gniazdko od wyłącznika prosze o szybką dorade pozdrawiam hej

szybko to tylko króliki...
nie wolno podłączać gniazd do obwodów oswietleniowych, bo przeważnie mają za cienkie przewody.

U mnie wszystkie przewody są takie same.
I zrobiłem tak jak autor wątku chce tzn podłączyłem gniazdko do wyłącznika światla (jest tam o zgrozo nawet 0).
Miałem do wyboru wypruć 3mb ściany (tynku) połozyć kabel i zatynkować bruzdę. Albo rozwalić 1mb tynku i połozyć kabel. Przy czym wiem ze na tym gniazdku bedzie co najwyzej podłaczony telefon.

Gratuluję pomysłu. Nie ma to jak robić od razu muzeum, albo inną archeologię. Tynk wszystko przykryje, nawet sznurki. Za to wszyscy będą widzieć kafelki, więc na kafelki nie pożałuję kasy. A protokół pomiarowy się kupi za dwie flaszki.

Chyba nie do końca wiesz o czym piszesz. Przemyśl to. Później przemyśl jeszcze raz i napisz ponownie.

franzkru
13-08-2009, 20:40
[quote=franzkru][quote=wykrot]

Gratuluję pomysłu. Nie ma to jak robić od razu muzeum, albo inną archeologię. Tynk wszystko przykryje, nawet sznurki. Za to wszyscy będą widzieć kafelki, więc na kafelki nie pożałuję kasy. A protokół pomiarowy się kupi za dwie flaszki.

Przepraszam a co jest nie tak w tym że wszystkie przewody są takie same?
Cała instalacja w moim domu zrobiona jest z przewodu 2,5 mm/750 V - jakoś elektryk robił kolejny sprawdzał żadnej flaszki nie dawałem ( nawet po piwie).
Taki przewód miałem taki założyli. Czy to w czymś przeszkadza?

Sorry, za daleko poleciałem. Zwracam honor.

No :)

Prawda jest taką ze mogłem albo poświęcić swoje 4h ma zrobienie tego. Albo poświęcić 1h i mieć coś prawie takiego samego.
Wiem co mówią przepisy. Powinienem rozdzielić te obwody. Mam już napisaną oddzielną instrukcję (gniazdko X wylaczane bezpiecznikiem ze światłem I). Mi to wystarczy.

wykrot
13-08-2009, 20:57
Autor pytania ma wyodrębnione obwody, ale nadal nie widzę słowa "zakaz", "zabronione", "niedopuszczalne", etc....

ale jest "należy". zdaje się, że to nakaz.

arti.sa
13-08-2009, 22:47
Kup przkaźnik bistabilny i będzie znacznie prościej. Schemat jest na przekaźniku.

Trzeba by przewody prowadzić do każdego włącznika z rozdzielni i taki przekażnik pobiera prąd. Gdzieś czytałem o wadach takiego urządzenia ale nie mogę sobie przypomnieć o co chodziło.
Polecacie takie rozwiązanie zamiast schodowy>krzyżowy>schodowy?

robertsz
13-08-2009, 23:54
Przekaźniki bistabilne są produkowane w trzech wersjach:
- podtynkowe
- nadtynkowe
- do montażu na szynie DIN

Ty możesz zastosować przekaźnik podtynkowy, który dasz w jednej z puszek z wyłącznikiem. Od pozostałych wyłączników ciągniesz przewód do tego przekaźnika.
Tak, takie ustrojstwo pobiera prąd, powiedzmy 2W, co w skali roku daje około 9kW, czyli ~4zł.
Czy jesteś w stanie odmówić sobie przyjemności jednego piwa na rok?

Ale jest też drugie dno. Rozwiązanie na przekaźniku jest bardziej awaryjne od rozwiązania bez przekaźnika. W końcu to tylko elektronika. I jeśli nie masz zdolności bardziej manualnych to sam tego nie naprawisz w przeciwieństwie do rozwiązania klasycznego na schodowych i krzyżowych.

Oba rozwiązania są poprawne, wybór należy do Ciebie.

BOHO
14-08-2009, 00:22
Autor pytania ma wyodrębnione obwody, ale nadal nie widzę słowa "zakaz", "zabronione", "niedopuszczalne", etc....

ale jest "należy". zdaje się, że to nakaz.

w języku ustaw to znaczy "musi"....

arti.sa
14-08-2009, 06:54
Przekaźniki bistabilne są produkowane w trzech wersjach:
- podtynkowe
- nadtynkowe
- do montażu na szynie DIN

Ty możesz zastosować przekaźnik podtynkowy, który dasz w jednej z puszek z wyłącznikiem. Od pozostałych wyłączników ciągniesz przewód do tego przekaźnika.
Tak, takie ustrojstwo pobiera prąd, powiedzmy 2W, co w skali roku daje około 9kW, czyli ~4zł.
Czy jesteś w stanie odmówić sobie przyjemności jednego piwa na rok?

Ale jest też drugie dno. Rozwiązanie na przekaźniku jest bardziej awaryjne od rozwiązania bez przekaźnika. W końcu to tylko elektronika. I jeśli nie masz zdolności bardziej manualnych to sam tego nie naprawisz w przeciwieństwie do rozwiązania klasycznego na schodowych i krzyżowych.

Oba rozwiązania są poprawne, wybór należy do Ciebie.

Dzięki za konkretną informację nie ma problemu z odmową jednego piwa ;)
Jakoś rozwiązanie umieszczenia w puszkach do mnie nie przemawia elektronika powinna mieć swoje miejsce w rozdzielni.
Wybiorę jednak klasyczne rozwiązanie.
Jeszcze się upewnię do wyłącznika schodowego mam pociągnięte zasilanie z niego do krzyżowego 3 żyły i z krzyżowego do drugiego schodowego 3 żyły czy wystarczy taka ilość przewodów i z którego najlepiej zasilić żarówki.

Wpadło mi na myśl teraz inne rozwiązanie na temat przekaźnika może ktoś będzie w temacie i coś podpowie.
Chcę trochę zautomatyzować 1 roletę, do rolety mają być 2 wyłączniki i reagować na porę dnia (wieczór, noc). Jakie rozwiązanie byście polecili?

wykrot
14-08-2009, 08:32
Jakoś rozwiązanie umieszczenia w puszkach do mnie nie przemawia elektronika powinna mieć swoje miejsce w rozdzielni.

Skoro budowa układu przeznaczona jest do puszki, to tam jest jej miejsce. Nie wydziwiaj.

Chcę trochę zautomatyzować 1 roletę, do rolety mają być 2 wyłączniki i reagować na porę dnia (wieczór, noc). Jakie rozwiązanie byście polecili?
wyłącznik zmierzchowy dowolnej firmy. Też są w wersjach do rozdzielni i do puszki, z wbudowanym czujnikiem światła i wyprowadzanym na zewnątrz. Do wyboru, do koloru.
Wybierz się do najbliższej hurtowni elektrycznej i pooglądaj katalogi. Zobaczysz jeszcze wiele rzeczy przydatnych w domu.

franzkru
14-08-2009, 10:30
Ja mam rolety sterowane radiowo i do tego jeden wyłącznik (bodajże 4 kanalowy) czasowy z tygodniowym kalendarzem. Wszystko firmy Somfa. Daje ci to ten plus ze możesz ustawić o której godzinie mają ci sie rolety rozwijać. Czyli np sobota 6 rano ci nagle roleta nie zacznie hałasować ;)
Poszukaj czegoś takiego do rolet standardowych (nie radiowych).

robertsz
14-08-2009, 10:45
Chcę trochę zautomatyzować 1 roletę, do rolety mają być 2 wyłączniki i reagować na porę dnia (wieczór, noc). Jakie rozwiązanie byście polecili?
Innym (lepszym) rozwiązaniem automatyzacji jest zastosowanie programowalnych wyłączników czasowych, wersja full wypas to zegar astronomiczny ;)
Możesz na nich zrealizować taki scenariusz:
- rolety o poranku (godz. 6:33) podnoszą się powiedzmy o 10cm, żebyś nie musiał zapalać światła z samego rana wstając z łóżka
- o godzinie 7:05 podnoszą się na maksa, przygotowujesz się i idziesz do pracy
- w czasie Twojej nieobecności rolety są opuszczone do zera
lub
- w czasie Twojej nieobecności rolety zamykają się i otwierają zgodnie z ruchem słoneczka, nie dopuszczając do przegrzewania się pomieszczeń
- o godzinie 18:27 rolety domykają się do 50% wysokości
- w takiej pozycji czekają do momentu aktywowania alarmu bądź naciśnięcia specjalnego przycisku
Zegar astronomiczny uwzględnia zmianę czasu wschodu i zachodu słońca.

To był scenariusz zwykłego dnia roboczego, w dni wolne możesz to sobie inaczej zaprogramować.

Na samych wyłącznikach zmierzchowych nie masz tak pełnej kontroli.

Wyszukaj w sieci strony przykładowych producentów F&F czy ZAMEL.
Poczytaj co mają do zaoferowania.

wykrot
14-08-2009, 14:24
Chcę trochę zautomatyzować 1 roletę, do rolety mają być 2 wyłączniki i reagować na porę dnia (wieczór, noc). Jakie rozwiązanie byście polecili?
Innym (lepszym) rozwiązaniem automatyzacji jest zastosowanie programowalnych wyłączników czasowych, wersja full wypas to zegar astronomiczny ;)


a bez wersji full wypas, przekaźnik programowalny to koszt ok. 80 zł. Połączony z wyłącznikiem zmierzchowym też pozwala na mnóstwo kombinacji. No i rozpoznaje czas zimowy i letni, da się programować reżim tygodniowy, każdy dzień inaczej... ech, ileż się można bawić....

arti.sa
15-08-2009, 11:16
Super te rozwiązania - jestem bardzo do tyłu. Trzeba nadrobić wiedzę (aż mi wstyd).

Idea polega na tym, że potrzebuję sterowania które umożliwi mi maskowanie się przed widownią (od ulicy). Będzie to roleta wewnętrzna w wiatrołapie (jest też drugie okno w środku prze które widać kuchnię i dlatego chcę maskować 1) a w dużym oknie w salonie (2,8mx3,5m) prawdpodobnie "plisy" które też potrzeba zautomatyzować. Więc potrzeba ręcznego włączania z 2 punktów + czujnik zmierzchu. Można to również połaczyć z alarmem jak się uzbraja i zasłania (choć nie ma takiej konieczności).