PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiej mocy wklad kominkowy do malego domu ?



markill
14-08-2009, 18:56
Witam....

Powierzchnia domku to ok 6m x 6,5m (parter + poddasze). Kubatura domku ok. 200m3. Domek postawiony bedzie z bloczkow gazobetonowych 24cm oraz docieplony styropianem 10cm. Dach 4-spadowy. Ogolnie Domek procz lazienki na parterze (2 x 2 m) jest otwartym planem. Kominek umiejscowiony jest dokladnie po srodku domku.

Jakiej mocy powinien byc wklad kominkowy i jakiej firmy polecacie ? (max do 1500-1800 zl)

Czy na tak malutki domek kanaly wentylacyjne beda potrzebne ? czy wystarcza jedynie kratki nawiewowe w samym kominie na kazde z pomieszczen (parter + lazienka oraz poddasze)

Pozdrawiam i dziekuje za wszelka pomoc.

markill
15-08-2009, 09:47
UP --->

niktspecjalny
15-08-2009, 09:57
Witam....

...... Domek postawiony bedzie z bloczkow gazobetonowych 24cm oraz docieplony styropianem 10cm.

Nie masz innych zmartwień.Toż to daleka droga do wkładu kominkowego. :roll: :wink:

markill
15-08-2009, 11:33
Ja wiem czy taka daleka - domek będzie w stanie surowym zamkniętym pod koniec sierpnia tego roku :)

A pytam bo kominek chcę zakupić już teraz....

Kiedyś też prosiłem o pomoc i poradę na tym forum w innej sprawie ale tamten temat też pozostał bez odpowiedzi .... odnoszę wrażenie, że tutaj porad i odpowiedzi na problemy uzyskują tylko stali bywalcy :)

marxxx
15-08-2009, 12:11
Lepiej kanały wentylacyjne zrobić, a jak nie to rekuperator i wentylacja mechaniczna.

niktspecjalny
15-08-2009, 12:58
Ja wiem czy taka daleka - domek będzie w stanie surowym zamkniętym pod koniec sierpnia tego roku :)

A pytam bo kominek chcę zakupić już teraz....

Kiedyś też prosiłem o pomoc i poradę na tym forum w innej sprawie ale tamten temat też pozostał bez odpowiedzi .... odnoszę wrażenie, że tutaj porad i odpowiedzi na problemy uzyskują tylko stali bywalcy :)

Może źle stawiasz pytania i FM niekoniecznie chce odpowiadać.Może za mało informacji jest w założonym topiku.Powiadasz ,że domek będzie już w sierpniu.Nic nie piszesz np. o ogrzewaniu w tym domu?Bo nie powiesz mi ,że w zimie tylko kominek.Czy ten domek to wasze stale lokum?Czy macie np gaz ziemny?Wtedy może byłoby prościej dopasować moc kominka do parametrów domu.A może KZPŁW lepiej by obsłużył wasz domek?

markill
15-08-2009, 13:30
Kominek w domku będzie jedynym źródłem ciepła. TAK w zimie też - nie sądzę abym potrzebował centralnego na domek wielkości 2 większych pokoi :)
Gazu nie ma.
Jeśli chodzi o podgrzewanie wody to będzie to bojler elektryczny prawdopodobnie 80L.

W domku będziemy przebywać dość często ale nie można tego nazwać stałym lokum.

Z innych źródeł zaczerpniętych z internetu odnośnie kominków dowiedziałem się, że jeśli przestrzeń (pokój) która ma być ogrzewana znajduje się w odległości ok. 3 m od kominka wystarczą jedynie kratki nawiewowe wykonane w samym kominie bez konieczności rozprowadzania kanałów wentylacyjnych, a ciepłe powietrze będzie rozchodziło się grawitacyjnie. W domku 6m x 6.5m oraz kominku położonym centralnie .... promień od kominka wyniesie właśnie 3m.

Kubatura domku to jak już napisałem w 1 poście ok. 200m3.
Na tej stronie:
http://www.kominki.org.pl/kominki/kominki_3.html#kominki_jaki

wyczytałem, że: "[...] W celu dobrania odpowiedniego wkładu można przyjąć że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 [...]"

Czyli wynikało by, że wkłada kominkowy o mocy 8-10 KW będzie w zupełności wystarczający....TAK ?

....."Rekuperator i wentylacja mechaniczna" .... czy to oby dobry pomysł na tak małą powierzchnię ?

Pozdrawiam

niktspecjalny
15-08-2009, 15:15
Rozumiem ,że będą i takie dni w których to nikogo nie będzie w domu.Jak wtedy i to w zimie rozwiążesz sposób grzania kominkiem?Będziesz na nowo ogrzewał już wcześniej wyziębioną chałupę?Mimo małego metrażu i tak zapotrzebowanie na drzewo wzrośnie i to bardzo.Nie łapie co masz na myśli "dość często?

markill
15-08-2009, 15:41
dość często = 8-9 m-cy w roku.

Acha.....a centralnym nagrzeję wychłodzoną "chałupę" szybciej ?? niż kominkiem ??

......zresztą nie o to pytałem......---> patrz pierwszy post.

niktspecjalny
15-08-2009, 16:39
dość często = 8-9 m-cy w roku.

Acha.....a centralnym nagrzeję wychłodzoną "chałupę" szybciej ?? niż kominkiem ??

......zresztą nie o to pytałem......---> patrz pierwszy post.

Jak chcesz.Skoro masz plan na grzanie tylko kominkiem to 10Kw mocy kominka na taką pow.(bo o to pytasz) w zupełności wystarczy.W sieci jest do zawalenia takich kominków a rozprowadzenie rur pompek,nawiewów itp też zbyteczne.Do kwoty 2000 zl też się wyrobisz.Brakuje ci tylko pomysłu na te brakujące miesiące....a może to właśnie zima?

adam_mk
15-08-2009, 16:56
Bardzo niekonkretnie podchodzisz do tematu.
Pewnie dlatego nikt go nie podjął.

JAKI to domek?
Buda, ruderka urlopowa czy normowy/zgodny z obecną sztuką?
Bo w jednym to 15kW może być za mało a w drugim - 5 to zbyt wiele!
Ale...
Rozwiązanie dla Ciebie było i jest!
Sprawdzone od stuleci (ze dwóch).
Obejrzyj sobie plany byle chłopskiej chaty z kresów. Takiej 50 lub 100 letniej.
Tam jest wszystko!
Tylko skręcić to w kierunku wyglądu "kominkowatego" i będzie.
Ale wtedy pewnie trzeba będzie też przeprojektować tę budę, co ją stawiasz. (bo dom to to nie będzie - z tego co piszesz).
Wentylacja?
TO NIE WIESZ, ŻE O TYM JUŻ OD KILKU POSTÓW (w bieżącym temacie) TU DYSKUTUJEMY???
Oczywiście - naturalna!
O wentylacji już poczytałeś?
Pozdrawiam Adam M.

markill
15-08-2009, 16:57
Nie no w zimie też tam będziemy - może nie całą, ale nawet jeśli będę musiał zostawić domek na jakiś czas nieogrzewany to też chyba nie problem - po prostu gaszę w kominku i już..... a gdybym miał np. centralne to czeka mnie niebezpieczeństwo zamarznięcia wody, rozsadzenie instalacji itp.... popraw mnie jeśli źle rozumuję... :)

A możesz jakieś konkretne modele polecić? Przeglądałem Allegro i jest tam tego b. dużo - tak aby był solidny i wydajny do kwoty, którą podałeś...

adam_mk
15-08-2009, 17:00
"po prostu gaszę w kominku i już..."
Jesteś naiwny...

Rozumiem, ze studnia z kołowrotem w obejściu?
A letniaka na przyjęcie zimy to ze 2 dni się przygotowuje...

Adam M.

markill
15-08-2009, 17:12
Owszem studnia jest..ale bez kołowrotu :) ... zainstalowana jest pompa głębinowa.

Jak już pisałem jest to domek - nie DOM - więc po prostu mały domek....określenie "budy" tu raczej nie pasuje :) ale przynajmniej masz poczucie humoru hehe :)

Domek budowany jest wg. tych samych zasad co i normalny dom tyle tylko, że metraż jest o wiele mniejszy niż standardowego domu jednorodzinnego. Podałem wymiary, podałem materiał z którego budujemy oraz jak jak będzie docieplony - przepraszam za urażenie eksperta i brak konkretnych danych ;)

Ktoś inny był jednak w stanie stwierdzić, że wkład kominkowy mocy 10KW wystarczy.

adam_mk
15-08-2009, 17:17
Tak. Wystarczy.
A Ty rzeczywiście chcesz mieć TO, a nie rozwiązanie optymalne i sprawdzone.
Prawda? :lol:

No, to jak ma być to domek - to do zimy dniówę go będziesz przygotowywał!
Za każdym razem! :lol:

Chyba - że remont co wiosna w planach...
Adam M.

markill
15-08-2009, 17:20
No to jakie radzisz to rozwiązanie optymalne ?

Zakładając teoretycznie, że opuszczałbym domek na dłużej 2-3 razy w okresie zimowym......czy poświęcenie tych 2-3 "dniówek" to wiele ?

adam_mk
15-08-2009, 17:28
Użyj rozumu. Nosisz go ze sobą stale...
Porób spadki we WSZELKICH instalacjach - takie, żeby po odkręceniu jednego zaworka spustowego całość zładu spływała grawitacyjnie BEZ RESZTY!
Wniosek - studzienka ze spustem obok domu...
Kup sporo soli.
Prawie kilo na sraczyk na raz, na każdy wyjazd! (reszta w umywalkę).

Postaw hypokaustyczny trzon grzewczy centralnie w obiekcie. Masz kilka dni spokoju zanim wyziębnie po ostatnim paleniu. (nawet w mrozy!).
Będziesz miał ten swój "kominek" - i bonus w postaci naprawdę sprawnego systemu grzewczego.
DGP odpuść!
Okna z nawiewnikami kup.
Koniecznie - nieszczelne!!!

Sprawdź zyski solarne i kąt okapu.
Nie przesadzaj z ociepleniem - bo nie musisz!
Kasę wadź skuteczniej w ten "domek".
Adam M.

markill
15-08-2009, 17:39
Spoko.....dzięki za te wskazówki...

co do "hypokaustycznego trzonu grzewczego" - możesz coś więcej o tym wynalazku ?

Okna z nawiewnikami OK .... ale dlaczego nieszczelne ?

adam_mk
15-08-2009, 17:51
:o :o :o
Bo jak zaprowadziłeś tam wentylację NATURALNĄ (świetnie działa, choć dziś już prawie nie stosowana) to JAKIE mają być? :o (te okna).

Poszukaj i poczytaj "hypokaustum pędzone kominkiem"
Pozdrawiam Adam M.

W "najczęściej zadawanych pytaniach" masz o wentylacji - co i po co.
A.M.

markill
15-08-2009, 17:52
Dzięki :)

Forest-Natura
16-08-2009, 20:48
Witam.
Odpuść kominek.
Postaw ładną kozę - piecyk z podłączeniem do masy kumulacyjnej w postaci małej ścianki pośrodku domu. Szybciutko nagrzeje dom, odłoży ciepło w masie kumulacyjnej. Koszty mniejsze, duża funkcjonalność w przypadku takiej budowli jaką opisujesz.
Pozdrawiam.

adam_mk
16-08-2009, 23:18
Coś w tym rodzaju miałem na rozumie...
Adam M.

markill
17-08-2009, 15:19
....czy taką masą kumulacyjną może być sam komin ? (w moim przypadku stoi właśnie pośrodku domku) - a jeśli tak to z czego go najlepiej wybudować (do tej pory zakładałem cegłę pełną) i jakie wymiary powinien mieć w przypadku zastosowania np. takiej kozy:
http://www.allegro.pl/item708215810_piec_la_borne_uniflam_invicta_komine k_tr_gratis.html

Ile kanałów w takim kominie i jakich wymiarów powinny one być ?

Pozdro

Carpenter78
17-08-2009, 17:17
Chyle wielkie uklony dla fachowcow i doradcow na tym forum bo bez Was nic czlowiek by sie nie nauczyl i dowiedzial...


Z drugiej jednak strony jestem pod wrazeniem jak trudno Wam zrozumiec amatorow-majsterkowiczow jak my i odpowiedziec w prosty sposob bez udziwnien, komentowania itd.

Pytanie bylo proste tak wiec odpowiedz powinna byc tez czytelna.

Pozdrawiam!

adam_mk
17-08-2009, 17:34
Pozwól posypać popiołem łysy łeb! :oops:
Umknęło mi, że stale "nowi" stawiają stale "stare" pytania...

Tylko, jak nie nauczą się najpierw szukać a potem pytać - to w efekcie po czterytysiacepićsettrzydziestymszóstym pytaniu o to samo człowiek staje się jakiś "inny"... :roll:

My (starzy) mamy wady...
Wy (młodzi) macie wady....
Nobady's perfect !

Trza z tym jakoś żyć! :lol:
Adam M.

Cuś jeszcze...
Jest tak, że łatwo zadać pytanie... takie... prościutkie.
Trudniej znaleźć ponownie prościutką odpowiedź.

Było to też już tu dyskutowane bogato.
Jest taka ciekawa właściwość każdej dziedziny wiedzy - że ma swój własny , specyficzny język pojęć.
JAK prościutko wypowiedzieć istotę zagadnienia bez użycia tych (często tajemniczych dla "nowych") pojęć?

Beaty
17-08-2009, 18:00
witam
coś mi się przypomniało :D http://forum.muratordom.pl/co-zrobic-w-d06,t64747.htm
:D

Adam_mk i Forest-Natura mieli duży udział w tym, że mam jak mam :D pozdrawiam Panów

markill
17-08-2009, 20:02
witam
coś mi się przypomniało :D http://forum.muratordom.pl/co-zrobic-w-d06,t64747.htm
:D

Adam_mk i Forest-Natura mieli duży udział w tym, że mam jak mam :D pozdrawiam Panów

No spoko wątek :)



Adamie skąd wiesz, że jestem łysy hehe :)
Nigdy nie zaprzeczałem, że jestem amatorem.....jestem!:)....chyba każdy kiedyś był....
Często szukam na forum....ale na koniec i tak zostaje z dylematem co do mojej amatorki było by najlepszym rozwiązaniem :) ... i najczęściej z bólem głowy po 12-13h przed kompem.

Dlatego szukam pomocy i doświadczonych ludzi, takich jak wy.....zdaję sobie sprawę, że się narażam swoją niewiedzą i nieraz "lamersko" postawionymi pytaniami....ale od czasu do czasu, ktoś coś poradzi :)

adam_mk
17-08-2009, 21:49
to JA jestem łysy!!! :lol: :lol: :lol:
Do tego okularnik z ponurą gębą....
I brodę mam..

Na zlocie widzieli...

Adam M.

Pytaj.
Kto pyta - nie błądzi.
Podobno. Tak gadają...

markill
17-08-2009, 22:01
[...]
Pytaj.
Kto pyta - nie błądzi.
Podobno. Tak gadają...

No więc jeszcze raz :) Jakie wymiary powinien mieć taki komin pod kozę ? i ilu kanałowy ? :)

Tomkii
17-08-2009, 22:01
No to jakie radzisz to rozwiązanie optymalne ?

Zakładając teoretycznie, że opuszczałbym domek na dłużej 2-3 razy w okresie zimowym......czy poświęcenie tych 2-3 "dniówek" to wiele ?
Pamiętaj że zamarznie woda... Wszędzie! Rury, syfony (kibelek, umywalka). Znajomy ma letniak w którym pomieszkuje w zimie. W pomieszczeniach z wodą (kuchnia, łazienka) zostawia włączoną elektryczną podłogówkę ustawioną na minimum. Więc albo jak już inni pisali przed każdą przerwą w zimie przygotowujesz domek do zimowli albo zapewniasz mu jakieś grzanie.
PS.
Jednej zimy była poważniejsza awaria prądu (jak go nie było). Znajomy miał przymusowy remont łazienek.

adam_mk
17-08-2009, 22:36
Niech diabli wezmą i kozę i koźlęta! :lol:
Problem nie tu leży.
Tworzysz nowe. Takiego jeszcze nie było.
Jedyne co się da - to zastosować znane, choć dość wiekowe, mechanizmy!
Komin powinien mieć dwa kanały, które się łączą i na dole i u góry.
Jeden - prosty jak od linijki.
Drugi - meander w tym klocu ceglanym.
Przełączasz je szybrem.

Kanał kominowy wynika ze sposobu układania cegły i im bardziej kwadrat - tym lepiej.
Wielkości przekroju podaje producent tego piecyka. Są typowe, jak typowa jest jego moc.
Poszukaj wątków o kominach i kłopotach z nimi. Poczytaj.
Także o czyszczeniu, poprawnym paleniu, pożarze komina...
Potem zastosuj rozum!
No, chyba, ze masz tam jakiego lokalnego fachurę - zduna.
On by wiedział co i jak.

Grzejesz paląc optymalnie. Na maxa. Wtedy w spalinach nie ma sadzy i smoły i nie ma się co w zimnych (z początku) kanałach osadzać.
Grzejesz ceramikę, która już "widziała" ponad 1000stC i wcale się tego nie boi.
Grzejesz spalinami o temperaturze około 300-400stC.
Nie ma siły! To się musi rozgrzać!

To w jakim gabarycie zmieścisz wszystko co potrzebne?
Oszacuj i pogadaj z murarzami.
Pomyśl i zadecyduj.
Lub nie... :roll:
Adam M.

niktspecjalny
17-08-2009, 23:22
adam_mk
Myślałem ,że już wszystko było powiedziane...............?

adam_mk
17-08-2009, 23:48
tak!
Bo tu już wszystko było z kilka razy...
Teraz mamy sezon powtórek.
Właśnie mnie ob. , no, napomnieli... :lol: :lol: :lol:
To staram się pomagać....
Adam M.

am00
18-08-2009, 13:32
Ja mam Tarnawę 14kW i się sprawdza. Moc kominka przydaje się, żeby szybko nagrzać po dłuższej nieobecności. Chyba bym nie polecał mniejszych i to nie ze względu na moc, ale ze względu na wielkość komory spalania. Poczytaj mój dziennik, tam znajdziesz wiele odpowiedzi na Twoje wątpliwości, bo wybudowałem podobny domek jak Twój.