PDA

Zobacz pełną wersję : Wi??ba dachowa-po czy pozna? dobrze wykonan??



RB
30-12-2003, 20:48
Byłem oglądać więźbę dachową wykonaną przez jednego fachowca, jutro mam oglądać pracę innego i być może kolejnego. Po czym poznać dobrze wykonaną więźbę, na co zwracać uwagę w czasie jej oglądania?

Trafnych decyzji w Nowym Roku 2004 życzy-RB

01-01-2004, 19:23
Bez planów i informacji o rodzaju pokrycia nie będziesz miał pełnego obrazu, czy dana więźba jest prawidlowo wykonana dla konkretnego projektu. Możesz jedynie oceniać staranność wykonania. np: czy wszystkie krokwie ułożone są pod tym samym katem, czy jętki są wypoziomowane. W jaki sposóbopiera sie to wszystko na murłatach itd.

rafałek
02-01-2004, 12:06
Można też sprawdzić czy połacie jeśli miały być czy są prostokątne (pomiar przekątnych)

hijack
02-01-2004, 15:42
Wszystkiego dobrego w Nowym Jorku :lol:
Zgadzam się z poprzednikami. Myślę, że warto również zwrócić uwagę na wykonanie podstawowych elementów konstrukcyjnych (jak ułożone, czym wzmocnione, sposób połączeń itp.) oraz materiał z jakiego wykonano konstrukcję (czy nie ma widocznych uszkodzeń, czy nie jest powykrzywiany, czy nie ma zbyt dużo sęków oraz wykwitów pleśni i grzybów itp.). Podstawowe informacje nt. budowy konstrukcji dachów można znaleźć zarówno w Muratorze, jak i Ładnym domu. Oczywiście projekt konkretnej więźby jest najważniejszy, a także planowany materiał pokrycia dachu. U mnie np. kierownik budowy proponował zmiany przekrojów krokwi i płatwi, gdyż zmieniliśmy dachówkę cementową (na którą projektant wyliczał wytrzymałość więźby) na blachodachówkę. Zdecydowaliśmy się jednak na "obliczoną" więźbę, gdyż może kiedyś "szarpniemy" się na dachówkę ...?
Pozdrawiam