PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dach przy jednowarstwowej scianie???



tomecky
15-08-2009, 07:37
Witam ,
Dom mam na etapie wylanego stropu, a ciany postawione z cegły Wineberger o wymiarach jak max, czyli grubosć sciany 29 cm. Dach w pierwotnej wersji miał być pokryty blachodachówką z pełnym deskowaniem - cena i waga... Jednak ostatnio przeanalizowałem za i przeciw i już mylę o betonowej Brasa. Jednak mimo, że kierownik budowy i majster zapewniają, że mury wytrzymają obciążenie, ja mam pewne obiekcje... Znajomi mają zarówno ceramike i betonową dachówkę na podobnych ( do moich ) murach 2 warstwowych i nic się nie dzieje. Jednak to znaczna różnica w wadze między blachą, a dachówką betonową. Ławy mam jakies 60 cm - solidne, podloze gliniaste, poziom wody gruntowej dosc wysoki.
Pytania;
1.Czy jest kto kto ma podobnej grubosci sciany i pokryty dom dachowką z kilkuletnim starzem i czy cos sie dzieje z murami - rysy, pekniecia?
2. Jak wygląda dachówka betonowa po kilkunastu latach, czy jestecie z niej zadowoleni?

pzdr
T

gregorczyk
17-08-2009, 12:58
Kierownik ma rację, murom nic się nie stanie, można robić ściany w górę na 4-5 kondygnacji bez obaw.

wagę to raczej odnieść trzeba do więźby dachowej - to należy w pierwszej kolejności sprawdzić - może będzie trzeba wzmocnić - zwiększyć krokwie ew. zagęścić.

w dalszej kolejności ławy. dla normalnych (przeciętnych) warunków i domków 60cm wystarcza.

ja z mojej dachówki cem brasa jestem zadowolony (ponad 2 lata).

w moim rodzinnym domu jest do dziś dachówka cem - ma ponad 30 lat - jakość tak jakby rozdzielczo nakazowa - i będzie spokojnie długo jeszcze. a dzisiejsze technologie i produkty są jednak bardziej zaawansowane.

Barbossa
17-08-2009, 14:04
jak już o kolejności piszemy to wepchnąłbym filarki pomiędzy konstrukcję dachu a fundamenty

no chyba, że takie nie występują, a nadproża przewymiarowane