PDA

Zobacz pełną wersję : PRYWATNA Droga dojazdowa i 15 wspó?w?a?cicieli!!!



zibibyk
31-12-2003, 10:37
MOI DRODZY.
jeszcze m-c temu stałem sie szczęśliwym posiadacem 12 arowej działki w Czestochowie, jednak czar prysł jak zacząłem załatwiać formalności związane z rozpoczęciem budowy.
W miejscu dawnego pola podzielone zostały działki około 20 i aby zapewnić do nich dojazd została wytyczona droga j w temacie, teraz żeby co kolwiek zrobić muszę uzyskać ich wszystkich akceptacje, WZIZT zgoda, prąd zgoda, woda zgoda juz mam tego dosyć, do tego wszystkiego dwóch wspólwłaścicieli zmarło i maja po 3 spadkobierców, są też takie owieczki, które powiedziały że na nic się nie zgodza dopóki Państwo (gmina) nie wykupi tej drogi!!!
Co wy na to?
Co Ja mogę w tej sytuacji począć?
Może ktoś z was był w podobnej sytuacji?
POZDRAWIAM I UDANEGO SYLWESTRA!!! :cry:

garo
31-12-2003, 12:23
Ciężka sprawa. Może to być sporą przeszkodą. Podobna sytuacja była i u mnie. Firma telekomunikacyjna wykonywała przez całą wieś podziemną linię telefoniczną. Musieli mieć zgodę wszystkich właścicieli dziłek a wieś ma przeszło 1000 numerów. Lista na poswoleniu była długa na 5 stron drobnym maczkiem.
Nie jestem ekspertem a jest chyba możliwość wywłaszczenia na cele społeczne. Przecież jak budują autostrady to takie problemy mają na co dzień. Taka procedura też penie trwa bardzo długo.
Musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto ma z tym częściej do czynienia.
Pozdrawiam

Mireks6
31-12-2003, 13:10
Ja zrobiłem porządek w tej kwestii podczas kupna działki. W akcie notarialnym zaznaczyłem, że mam prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów przez udostępnioną działkę (notabene będzie to droga).

zibibyk
31-12-2003, 15:19
niestety nie przyszło mi do głowy zeby przy zakupie działki ująć taki zapis w Akcie notarialnym, jak również nie sprawdziłem kto jest właścicielem drogi, myslałem że jak jest wytyczona to jest ok i spokój, najgorsze jest to, że inwestorów do budowy jest na razie tylko 3 i nie są to osoby które dostały działki z podziału, tylko takie jak ja które zakupiły działkę, jest jeszcze jedna rzecz w WZIZT ustalenia dla mojej działki i dla fragmentu drogi (która występuje też jako działka) w celu zapewnienia spełnienia warunków technicznych (przyłączenia prądu) czy mimo to muszę uzyskać dodatkową zgodę od wszystkich współwłaścicieli na zakopanie kabla w drodze?
Czy prawomocne WZIZT ostateczne bez odwołania się żadnej ze stron nie są równoznaczne z akceptacją na przyłączenie prądu?

Shadock
06-01-2004, 19:20
Warunki warunkami, ale możesz polec w trakcie załatwiania warunków np. w energetyce.
Generalnie "dostarczyciele" poszczególnych przyłączy (wodociągi, gaz, energetyka) wymagają przed przystąpieniem do inwestycji zgody wszystkich właścicieli działek, przez które będą przechodzić przyłącza.
Ponadto zgoda może być potrzebna w ZUD w trakcie uzgadniania przebiegu przyłączy (szczególnie poza terenem posesji).
Nasz zakład gazowniczy wymaga ponadto oświadczenia, że my jako inwestorzy wyrażamy zgodę na budowę przyłącza w obrębie naszej parceli... ;)
Paranoja...

Pozdrawiam

Zbyszek 1
08-01-2004, 11:37
Mam zamiar kupić działkę, do której dojazd ma być drogą wewnętrzną (około 10 współwłaścicieli), w której miałbym udział. Czy w tym przypadku w akcie notarialnym można zastosować zapis, o którym mówi Mireks6? Gdzie można znaleźć informacje na ten temat?

krzyss
08-01-2004, 22:46
Mam bardzo podobną sytuację - 14 działek i droga. I tu uwaga - ktoś kiedyś to musiał podzielić. W mojej decyzji podziałowej (zanim ja to kupiłem było napisane, że gmina zgadza się na podział z przeznaczeniem działek na zabudowę oraz (I TU UWAGA) dodała gmina: pod warunkiem wyznaczenia drogi i umozliwienia przeprowadzenia mediów w tej drodze. Poczytaj decyzję podziałową - może i Ty masz taki zapis. Taki zapis musi coś znaczyć, bo mój notariusz sam zrobił taki zapis w akcie widząc decyzję podziałową (ja sam bym na to nie wpadł - wstyd mi, ale to prawda).

mbz
09-01-2004, 08:39
Na etapie kupna dzialki w akcie notarialnym nalezy ustanowic sluzebnosc np. na przejazd, przechod i doprowadzenie mediow.

Luśka
09-01-2004, 12:16
Z tego co pamiętam, jak kupowaliśmy działkę letniskową - właściciel dzielonego terenu MUSIAŁ wyodrębnić drogę (oznaczona odrębnym numerem na mapie geodezyjnej) i przekazać ją nieodpłatnie gminie. Klął, ale zrobił to bo inaczej nie dostałby zgody na podział. Służebność może być ustalona, ale przy kilkunastu właścicielach to horror. Sprawdź dokładnie w Urzędzie Gminy na jakich zasadach ten teren był dzielony. Jeśli coś było inaczej np. droga jest prywatna, to podpada to pod kodeks cywilny w dziale "Współwłasność". Taka droga nie może być zarządzana na zasadzie liberum veto, tylko są dokładne procedury zarządzania współwłasnością. Powodzenia

Shadock
10-01-2004, 02:15
Oto co mówi KC:

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Art. 203. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

Art. 204. Większość współwłaścicieli oblicza się według wielkości udziałów.

Całość tu: http://republika.pl/europraca/kc2.htm#t1

Pozdrawiam

adob
26-02-2004, 09:35
Ja zrobiłem porządek w tej kwestii podczas kupna działki. W akcie notarialnym zaznaczyłem, że mam prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów przez udostępnioną działkę (notabene będzie to droga).

Pytanie do Mireks6 ale nie tylko
Czy ten zapis dotyczył sytuacji gdzie razem z działka nabywales wspołwłasność w pewnej części działki, która jest drogą czy raczej droga była własnością gminy ?
Ja mam sytuacje pierwszą i zastanawiam się czy można zrobic zapis o sluzebości drogi dla mediów ???

Zbyszek 1
26-02-2004, 10:15
Działkę kupiłem w tamtym tygodniu i mam idętyczną sytuację jak że mam prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów. Byłem 1 kupującym i wystarczała obecność "pierwszego właściciela" w przeciwnym wypadku przy sporządzaniu takiego zapisu notarialnego konieczna jest obecność pozostałych udziałowców drogi.

Zbyszek 1
26-02-2004, 10:20
Coś mi zjadło :oops:

Działkę kupiłem w tamtym tygodniu i mam idętyczną sytuację tzn. jestem udziałowcem działki która jest drogą wewnętrzną . W akcie notarialnym dotyczącym drogi mam zapis że mam prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów. Byłem 1 kupującym i wystarczała obecność "pierwszego właściciela" w przeciwnym wypadku przy sporządzaniu takiego zapisu notarialnego konieczna jest obecność pozostałych udziałowców drogi.

Mireks6
26-02-2004, 12:16
Adob, droga dojazdowa do mojej działki nie jest ani moją własnością ani współwłasnością. Kobieta od której kupywałem działkę, stwierdziła, że wydzieli ze swojej ziemi kawałek "drogi", ale to będzie cały czas jej (w sumie nie wiem dlaczego) droga.

babis
26-02-2004, 15:05
Mireks6 napisał

ale to będzie cały czas jej (w sumie nie wiem dlaczego) droga.

znaczy, że korzystasz ze służebności.
Najlepiej sprawe załatwiać przy zakupie czyniąc odpowiedni wpis w akcie notarialnym.
Jeśli tego nie ma to trzeba spisywać umowy z właścicielami poszczególnych działek.
Z tego co piszesz to jest tylko jedna kobieta więc chyba nie ma problemu
babis

Mireks6
26-02-2004, 15:42
Najlepiej sprawe załatwiać przy zakupie czyniąc odpowiedni wpis w akcie notarialnym.
To też właśnie to uczyniłem będąc u notariusza :D

adob
27-02-2004, 09:21
Coś mi zjadło :oops:

Działkę kupiłem w tamtym tygodniu i mam idętyczną sytuację tzn. jestem udziałowcem działki która jest drogą wewnętrzną . W akcie notarialnym dotyczącym drogi mam zapis że mam prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów. Byłem 1 kupującym i wystarczała obecność "pierwszego właściciela" w przeciwnym wypadku przy sporządzaniu takiego zapisu notarialnego konieczna jest obecność pozostałych udziałowców drogi.


Dziasiaj rozmwailem z notariuszem odnosnie sluzebnosci drogi dla mediow.
Jego zdaniem nie mozna wpisac sluzebnosci dla mediow dla dzialki (drogi) ktora jest wspolwlasnoscia. Jest to niezgodne z prawem. Zatem za kazdym razem bede musial chodzic po wspolwlascicielach i prosic ich o zgode. Watpliwe aby wszyscy byli jednomyslni.

Ten sam notariusz zaproponowal mi inne rozwiazanie:
Zrezygnowac ze wspolwlasnosci i wpisac sluzebnosc dla przechodu, przejazdu i mediow. Do takiej operacji potrzebni sa wszyscy obecni wspolwlasciciele dzialki(drogi) ale w przyszlosci zaoszczedzi to klopotow.
Bede mogl prowadzic po drodze wszystkie media bez pytania sie wlascicieli.

Co o tym myslicie ???

Zbyszek1: Pisales ze jestes wspolwlascicielem i masz sluzebność dla mediów - jak to zrobiles ? A moze nie masz sluzebnosci tylko "prawo dokonać wszelkich czynności prawnych i faktycznych związanych z doprowadzeniem wszelkich mediów". Nie jestem prawnikiem ale może to oznaczosc cos innego niz sluzebność.

zibibyk
29-02-2004, 23:31
zacząłem ten post i myślęże powinienem wam powiedzieć jak to rozwiązałem!!!
po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę udałem sie do tych wszystkich współwłaścicieli żeby przyspieszyć decyzje ostateczną i nie czekać 14 dni na uprawomocnienie, przy okazji przygotowałem kartke z zapisem "wyrazam zgodę na doprowadzenie mediów, przekopanie drogi (działki nr .........) do działki o numerze ............."
wszyscy podpisali i jest ok, ale w przypadku kiedy ktoś nie pozwala wam na dojazd do działki wystepujesz do sądu kosztuje to 100 zł i ustalasz droge konieczną i mogą ci skoczyć!!!"DOKŁADNIE"
w przypadku kiedy nie pozwalaja ci doprowadzić mediów i cie o tym informują :
zgłaszasz w urzędzie miasta że masz zgodę sąsiadów i możesz robić przyłacza, sąsiad może pozwać cie do sądu gdzie złożysz wyjasnienia i przywrucisz do stanu przed drogę którą przekopałeś tj nieutwardzona wyrównasz, z kostki położysz kostke , a z asfaltu położysz asfalt, może jeszcze zapłacisz 50 zł kolegium, ALE MASZ MEDIA!!!!

Zbyszek 1
01-03-2004, 07:33
Adob w akcje notarialnym mam taki zapis: " Państwo X (sprzedający) oraz Y (to Ja) ustanawiają nieodpłatnie na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości stanowiących działki a, b, c, d, e, f, g, h służebność gruntową polegającą na prawie przeprowadzenia do tych działek wszelkich mediów przez działkę nr l (drogę wewnętrzną).

tak jak wcześniej pisałem byłem pierwszym kupującym i to ułatwia sprawę.