PDA

Zobacz pełną wersję : kominek



Iskra
31-12-2003, 11:42
Czy ktoś z was ma w domu ( czyli jest uzytkownikiem :) ) kominka otwartego- czyli bez tych szybek. Chcę mieć właśnie taki- bo uważam, że przez te wszystkie akcesoria nie widać tak naprawdę istoty kominka czyli paleniska.
Do tej pory widziałam takie cudo tylko w domach letniskowych. Stąd moje pytanie- o wady takiego rozwiązania. Na razie słyszałam-że
1.czuć spaleniznę
2. ściany się brudzą
......
Jak jest naprawdę??
PS. Kominek w moim domu nie słuzy do rozprowadzania ciepła po całej chałupie, tylko miejscowo :D
Please- odpowiedzcie posiadacze i użytkownicy starych dobrych kominków z paleniskiem
Iskra

godul1
31-12-2003, 11:58
Wady otwratego kominka:
bardzo niska sprawność,
nadmierna wentylacja poprzez kominek.
problemy w trakcie rozpalania (dopuki komin jest zimny ciąg jest dużo słabszy a przy małej różnicy temperatur w domu i na zewnątrz oraz bezwietrznej pogodzie, ciąg może wogóle zanikać - efekt: zadymiony cały dom)

Tomasz M.
31-12-2003, 12:01
Widziałem kilka w działaniu - dymienie i brudzenie się zgadza, choć dobrze wykonany kominek i komin powinnyt te wady zmniejszać. Na pewno warto pomyśleć o takim pokryciu ścian w rejonie kominka, żeby brudu nie było mocno widać (zmyć sadzę jest b.ciężko). I o zamknięciu przewodu kominowego, gdy się nie pali, żeby nie wyciągało całego ciepła z domu przez komin. Są też wkłady w których szyba daje się "zniknąć", tak że wygląda jak kominek otwarty.

godul1
31-12-2003, 12:02
Acha, przecież można zawsze otworzyc dzwiczki jeśli chcesz mieć otwarte palenisko. Poza tym są wkłady w których szyba może być podnoszona do góry i całkowicie ukryta pod obudową kominka.

Iskra
31-12-2003, 13:19
Słuchajcie- to jest złoty środek-kominek z szybą, która daje się zniknąć, jeśli ktoś ma namiary na takie kominki- dajcie znać.
Dzięki za wszystkie posty- jeden problem z głowy :)
A tak w ogóle Szczęśliwego Nowego Roku i kawy na tarasie w przyszłym :-)
Iskra

Tomasz M.
31-12-2003, 13:32
Widziałem dwa warianty szyby znikającej: Dovre (a może i inni) robi wkłady z szybą harmonijkowo odkładaną i chowaną w bok (na obie strony) - ale wtedy w wariancie zamknietym masz widoczny podział szyby na cztery części), kilka innych firm robi szyby podnoszone do góry - zwykle jest wtedy jedna duża szyba i mechanizm podnoszący z linkami/łańcuchami , ale dwóch moich znajomych stwierdziło, że taki patent hałasuje i jest niebezpieczny (fakt, że kupili tańsze wkłady), więc kazali przerobić na normalne zawiasy z boku.

budowlaniec
02-01-2004, 22:56
Nie we wszystkich wkładach szyba da się "zniknąć", bo w takich sytuacjach wkład może funkcjonować nie prawidłowo. Wszystko zależy od przeznaczenia i charakterystyki danego wkładu. Oznaczone to jest zazwyczaj symbolami literowymi i tak jeśli w ciągu oznaczeń jest literka "f" oznacza to zamkniętą komorę spalania, tzn. - urządzenie może pracować wyłącznie przy zamkniętych drzwiczkach,
"o" - otwarta komora spalania - urządzenie może pracować przy otwartych drzwiczkach, natomiast "sf" - częściowo zamknięta komora spalania - można użytkować urządzenie przy częściowo zamkniętych drzwiach wkładu. To tyle pokrótce odnośnie tych oznaczeń. Są oczywiście jeszcze inne, które identyfikują każdy wkład kominkowy.

Athena7
02-01-2004, 23:26
Jestem posiadaczem kominka otwartego w domku letniskowym. Uzytkuje go od ponad 20 lat. Mam także porównanie z kominkami zamknietymi u znajomych. Obecnie jeszcze nie mam kominka u siebie- budowa domu zatrzymana z powodu zimy. Uważam że naprawdę nastrojowym jest tylko kominek otwarty widac "żywy" ogien, słychac jak trzaska palone drewno. Tego efektu niestety nie da sie uzyskać w kominku z szybą. Są niestety także wady. Kominek otwarty czasem dymi szczególnie na początku, w okresie niepalenia czuć w czasie niżu niezbyt miły zapach spalenizny. Trzeba go tez pilnować bo zdarzaja się niespodzianki np odprysk palącego sie drewna. Myśle że rozsądnym rozwiązaniem do domu jest kominek zamkniety i taki zamiarzam postawić.
Pozdr.

kominiarz
03-01-2004, 21:40
Widziałem naprawdę wiele różnych kominków ale w pamięci zapadł mi właśnie taki tradycyjny, otwarty kominek. Był duży, narożny i pięknie wykonany po rozpaleniu nic absolutnie nie dymiło się, dawał naturalne ciepło i wyglądało to naprawdę super.

Niech się kryją przy nim wszystkie te okopcone wkłady i kasety kominkowe.

Bez urazy, kominiarz.

Heniek
03-01-2004, 23:16
Dobrze wykonany kominek (kąty, wielkość otworu dymnego itp) nie dymi do środka. Dymić może kominek ze zdejmowaną szybą (jeśli jest typowym sześcianem z miejscem na rurę do odprowadzania spalin).
Pozdrawiam, Heniek

03-01-2004, 23:19
jeśli ktoś ma możliwość urządzenia odrębnej "sali kominkowej" lub np. w piwnicy zrobić gustownie kotłownię z kominkiem ogrzewającym poprzez DGP cały dom - czemu nie :D

w salonie ze względu na komfort, bezpieczeństwo - raczej nie, mimo uroku i wszystkich innych zalet.

Takie jest moje kromne zdanie.

Cz.

tybero
04-01-2004, 09:20
a kto mowi ze dgp musi byc z kotlowni?