PDA

Zobacz pełną wersję : sterowanie ogrzewaniem podłogowym przy pompie ciepła



Romek6969
17-08-2009, 10:35
witam,

jestem w trakcie budowy domu, w którym na całości pow. będzie ogrzewanie podłogowe. Zasilane ono będzie przez pompę ciepła. Pompę ciepła mam zamiar kupić dopiero w przyszłym roku, a podłogówkę chcę zrobić w tym roku, jesienią. Nie znam się za bardzo w tym temacie, dlatego zastanawiam się, czy do całego osprzętu do podłogówki warto kupować również termostaty elektroniczne i cały ten sprzęt regulujący temperarurę w zależności od temp. otoczenia itp. Po pierwsze zastanawia mnie fakt, czy duża bezwładność (posadzka podobno oddaje ciepło z dużym opóźnieniem) nie ma wpływu na bezzasadność stosowania takich urządzeń. Po drugie, czy jak kupię pompę ciepłą, to czy ona nie przejmie funkcji regulowania temperatury w obiegu?
Tak jak napisałem, nie znam się na tym, więc proszę o pomoc i wyjaśnienie.

P.S. czy jeśli nie zdecyduję się teraz na te termostaty teraz, bedę je mógł ewentualnie założyć w przyszłości?

Pinok
17-08-2009, 11:00
Pompy ciepła (w większości) mają sterowanie pogodowe( czujnik temp. zewnętrznej wg.którego ustawiają temp. na zasilaniu bądź powrocie podłogówki).
Jeżeli podłogówka jest dobrze wyregulowana to niema potrzeby (wg. mnie) do dalszej ingerencji w działanie takiego sterowania.

Do takiego rozwiązania można mieć dodatkowo np. czujnik w pomieszczeniu reprezentatywnym (np. w salonie) który będzie wpływał na działanie sterowania pogodowego. (np. da znać że już jest za gorąco bo napaliłem w kominku) i wtedy pompa się wyłączy.

Można też mieć czujniki (nawet elektroniczne ze sterowaniem dobowym, tygodniowym...) w każdym pomieszczeniu sprzężone z siłownikami w rozdzielaczu podłogówki i wtedy w zależności od potrzeb regulować każde osobno.

Ja uważam że im mniej skomplikowany układ tym lepiej :D

Jeżeli nie zdecydujesz się na termostaty teraz i nie zrobisz okablowania to zawsze można założyć bezprzewodowe.