PDA

Zobacz pełną wersję : 20 cm styropianu pod wylewkę - jaki typ styropianu?



basia_z_lasu
17-08-2009, 10:59
Witam,
Czy ktoś dawał tyle i czy może lepiej wybrać twardszy, typu podłoga-parking by się nie uginał? Hydraulik mówi, że co najmniej EPS 100 w domu, a w garażu w zależności od wymaganych obciążeń ( ew. duże samochody), ale obawiam się, że 20 cm to on jeszcze nie kładł. Wszędzie w domu będzie podłogówka i 7 cm wylewki.
Po jakim czasie styropian może się obniżyć, bo się ubije?

Drugie pytanie, to czy frezowany na zakład lepiej, czy z prostą krawędzią?
Hydraulik chce dać 2 razy 5 cm i 1 raz 10 cm.

Piczman
17-08-2009, 11:41
Ja bym dał EPS 100 i 2x 10 cm bez frezu.

U siebie układałem 3 warstwy, razem 28 cm a na to 8 cm jastrychu z rurkami do podłogówki.

Po pół roku nic się nie ugina i nie "siada" !

Pozdr.

Wirecki
17-08-2009, 21:50
Parking to parking....
tu jest coś zbliżonego do tematu:
http://forum.muratordom.pl/styropian-pod-podlogowka-15-cm,t144718.htm
http://forum.muratordom.pl/uginanie-sie-styropianu-pod-wylewka,t165156.htm

Zonzi
18-08-2009, 08:10
Ponad 10 cm to juz moga byc spore ugiecia.
Ja nie ryzykowalem i dalem EPS 200 w 3 warstwach (17 cm - 6+6+5). Na to poszlo 10 cm wylewki i nic sie nie dzieje.

aawol
18-08-2009, 08:18
proponowałbym coś lepszego niż EPS100, im większa wasrtwa tym ugięcie bardziej widzoczne . Ja wylewki na parterze ( chudziak na gruncie) robiłem izolująć takim żółtym ekstrudowanym styropianem z firmy URSA. KOsztowało niemiłosiernie ale 4 rok nie ma problemu.
zastanów się czy nie warto "przepłacić" za dobry towar ...

basia_z_lasu
18-08-2009, 08:26
Przejrzałam też podesłane linki ( serdecznie dziękuję za nie i za wypowiedzi) i coś jest na rzeczy - kilku osobom jednak trochę osiadło, widać to po dłuższym czasie tam gdzie są cokoły...
Dla spokoju dam wszędzie coś trochę lepszego: "podłoga-parking" do 4,5 t/m2 EPS ???. Spokój kosztuje 50 zł m3 :-?

j-j
18-08-2009, 08:36
Daj EPS200 i będziesz spokojny a 50 zł to na pewno nie za m3.

pzdr

Wirecki
18-08-2009, 09:04
Przejrzałam też podesłane linki ( serdecznie dziękuję za nie i za wypowiedzi) i coś jest na rzeczy - kilku osobom jednak trochę osiadło, widać to po dłuższym czasie tam gdzie są cokoły...
Dla spokoju dam wszędzie coś trochę lepszego: "podłoga-parking" do 4,5 t/m2 EPS ???. Spokój kosztuje 50 zł m3 :-? Nie jestem tu po to żeby odwodzić Cię od tej decyzji.
Pytanie tylko dlaczego siadło, tym którym siadło. Zawsze będzie wina styropianu, tak jest najprościej. Tymczasem na forum sporo jest osób, które mają wątpliwości - Ściągać humus czy nie ściągać???? Czy i jak zagęszczać piasek pod chudziaka, jakie max warstwy ubijać... ?? Wprowadzać się w rok od wbicia łopaty czy nie...?
Styropian robi wiele firm, osobiście bałem się kupować w okazyjnych cenach nieznanych producentów. Kupiłem 100tkę znanej marki, mam 15 cm chodziłem bezpośrednio po nim po ułożeniiu - jestem spokojny, to naprawdę twardy styropian. Teraz jest dociśnięty wylewką i jeśli coś się kiedyś ugnie - nie będę winił styropianu.
4,5 t/m2 - planujesz parking dla Tirów w salonie? :)
20cm tj. 5m2 z m3. 150m2 to 1500 zł. Wydaje mi się że można lepiej wydać te pieniądze, kupić papę zamiast folii pod styropian, dołożyć do alarmu, okien, lepszego ocieplenia poddasza...
Decyzja należy do Ciebie. Pozdr.

coulignon
18-08-2009, 10:08
ja mam pod płytą fundamentową (czyli cały dom opiera się na tym) 20 cm EPS 100. Nic nie siada. Oprócz styropianu ważne jest zagęszczenie tego co pod nim.