PDA

Zobacz pełną wersję : Kredyt na doko?czenie budowy domu



Wiech
31-12-2003, 13:20
Na dokończenie budowy domu chcemy z żoną wziąść kredyt w wysokosci około 60 tyś zł.Zaawansowanie budowy ok. 65%.Oboje z żoną mamy pracę stałą w budżetówce .lecz zarabiamy niewiele około 3 tyś netto razem.Mamy dwoje dzieci w wieku 12 i 22 lat.Spłata kredytu 7-10lat. Ponieważ mamy już pożyczki z zakładu pracy wolelibyśmy spłacać ten zaciągnięty kredyt (nowy)za rok po spłacie pożyczek.Oboje mamy ROR w PKO-BP.Bardzo proszę o sugestie czy brać lepiej kredyt złotówkowy czy w walucie obcej oraz raty malejące czy stałe.Na co należy zwracać szczególną uwagę .Jak długo się czeka.Wiech.

loop
31-12-2003, 15:37
Ja właśnie gromadzę papiery do kredytu w PKO BP mamy ok. 50% i chcemy wziąść 100kzł. Myślę że w PKO będzie dla nas najlepiej.

Jakiś miesiąc temu Szwagierka dostała kredyt 80kzl również w PKO - stan budowy zbliżony. Procedura trwała ok. 2 tygodnie.

Wydaje mi się że najmniej upierdliwe jest przyznawanie kredytu właśnie w PKO. Druga sprawa w Muratorze 1/04 był kupon na prowizję za przyznanie w wysokości 0,5 % (wcześniej miałem obliczone 1,6 %) czyli 1100 zł w mojej kieszeni.

rafalg
01-01-2004, 21:58
Wiech, Loop -Dlaczego zdecydowaliście się właśnie na złotowe ? a ie walutowe ? Jestem ciekaw Waszych opini.

loop
02-01-2004, 06:49
Rafalg, puki co zarabiam w PLN i myślę że jeszcze długo się to nie zmieni.
Bajzel w tym naszym Państwie raczej nie doprowadzi do umocnienia złotego. :)

Takie mam zdanie.

Moira
02-01-2004, 12:07
Kupon?
Nie wpadł mi w oko, ale w domu przewertuję ten numer.
Ale kupon wazny jest przy składaniu wniosku, czy przy podpisywaniu umowy. Wniosek złożyliśmy dwa tygodnie przed swiętami, czekamy na decyzję. Dlatego tak dociekam.

loop
02-01-2004, 12:17
Kupon?
Ale kupon wazny jest przy składaniu wniosku, czy przy podpisywaniu umowy. Wniosek złożyliśmy dwa tygodnie przed swiętami, czekamy na decyzję. Dlatego tak dociekam.

Hmmm tego nie wiem, do banku wybieram się w środę (moja połowica ma wtedy wolne) wtedy dowiem się wszystkiego. Natomiast zawsze możesz zadzwonić :)

Co do kuponu to zapytaj kioskarki ;) U mnie Murator od razu otworzył się na kuponie - bo on był z takiej grubej tekturki.

rogi
05-01-2004, 15:32
Wiechu!
Na te 65 % co wchodzi jaki stan budynku?

MILeq
05-01-2004, 17:01
Ja świeżo wziąłem kredyt w Multibanku w CHF na 3,40%. Z moich kalkulacji wyszło mi, że przy kursie CHF=3,00 zł rata wychodzić mi będzie w granicach 1350 zł (już po kursie sprzedaży), natomiast w PLN ponad 2100 zł. Przestanie mi się to opłacać w momencie, gdy: kredyt % w PLN zjedzie poniżej 3,40, albo CHF będzie kosztować powyżej 4,84 zł. Ani jedno, ani drugie raczej nie nastąpi radykalnie szybko, więc do tego czasu jestem do przodu :D .

W Multibanku jest generalnie miło i sympatycznie, niemniej jednak minusy, które mnie spotkały:
- pan, u którego składałem wniosek, zarzekał się, że nie będzie potrzebował pitu za rok zeszły, w trakcie papierkologii okazało się, że analityk sobie zażyczył, więc kredyt się wydłużył o tydzień
- ww. pan stwierdził, że pojadą obejrzeć nieruchomość i to powinno wystarczyć, oczywiście zażyczył sobie "analityk" wycenę nieruchomości = 800 zł i kolejny tydzień w plecy
- po przepisaniu pozwolenia na budowę na żonę i mnie, wstrzymali mi wypłatę I transzy o 14 dni (bo właśnie tyle mam czasu, żeby się odwołać od decyzji o przepisaniu pozwolenia - swoją drogą musiałbym być idiotą, żeby po kosztach notarialnych, skarbowych, prowizjach bankowych itp., odwoływać się od decyzji wydanej na mnie)

Ciekaw jestem, jak będzie z fakturami, bo ww. pan z banku twierdził, że wystarczy mieć udokumentowane poniżej 80% wartości kredytu oraz fotki z postępu prac. Nie ukrywam, że na część robót nie jestem skłonny dopłacać 22% za fakturę do okazania w banku, bo i tak nie mam szans na jej odliczenie. Czas pokaże...

Tak czy owak, życzę powodzenia

rafalg
05-01-2004, 17:16
Mileq - no właśnie... I tak nie mamy czego odliczać, więc najlepiej jak najwięcej bezvatowo ... :D Czy możesz powiedzieć przy jakich zaozeniach dostałeś takie oprocentowanie kredytu? Też zamierzam w najbliższym czasie wziąć i to chyba w multibanku we "franciszkach". Natomiast mam sprawdzoną babczkę w Expanderze (polecana przez znajomych którzy brali kredyt), kóra pobiega za mnie i przyniesie mi na tacy.

MILeq
05-01-2004, 17:25
W Expanderze też byłem: obsługa super, niemniej jednak poszedłem do Multi bezpośrednio, bo zamierzam do nich przenieść rory z banków żony i mojego. Oprocentowanie na linii odnawialnej w ror, przy posiadaniu u nich kredytu hipotecznego i deklarowanych wpływach > 5000 zł/mc, wynosi UWAGA: 7,5%!!!, gdzie np. w Pekao SA jest 19,25%
Kredyt mieliśmy wziąć przy 20% I wpłaty, ale po podliczeniu kosztów wykończenia i uwzględnieniu opłat: bank, notariusz, skarbówka, wyszło nam, że nie wystarczy nam tyle gotówki. Finalnie wzięliśmy kredyt na 15% I wpłaty, reszta kredyt (częściowo na zakup, reszta na dokończenie budowy), musieliśmy tylko doubezpieczyć wkład własny poniżej 20% (ale to i tak chyba w każdym banku), bo wyszło nam taniej jednorazowo wydać 8,4% za doubezpieczenie od 5% (20%-15% nasz wkład), niż się np. na rorze zadłużyć na tą kwotę.

rafalg
06-01-2004, 08:10
MIleq - Dzięki za info. Mi się chyba uda uzbierać pow 20% (gdzieś ok 23% - 24%). Konta w Multibanku już mam. I tak pójdę do Expandera sprawdzić, czy wywalczą dla mnie lepsze warunki niż sam mógłbym to zrobić jako posiadacz konta (a czasami potrafią :lol: )

BK
06-01-2004, 09:20
Nie rozumiem ludzi którzy idą do PKO BP po kredyt. Ja tam miałam kiedyś kredyt który przeniosłam do GE Banku Mieszkaniowego. W PKO jest bałagan, na każdą decyzję czeka się tygodniami, na uruchomienie kredytu czekaliśmy 6 tygodni ! Panie nie kompetentne generalnie obsługa do bani - moloch i bałagan. Oprocentowanie we wszystkich innych bankach spadło o kilka oczek, w PKO o 1,25 %. Po przeniesieniu kredytu do GE rata (przy wyższej kwocie kredytu i tej samej walucie) spadła o ok. 300 PLN (a kredyt był niewielki, ok. 60 000 PLN). W GE jak trzeba to kasa jest po dwóch dniach, oprócz wnioskowanej kwoty "dopożyczyliśmy" jeszcze trochę kasy na dowolny cel konsumpcyjny - było na samochód (przy oprocentowaniu wtedy 6%). Generalnie nie polecam w PLN, bo rata jest koszmarnie droga, to nieskie oprocentowanie w PLN to tylko na rok, potem jest wyższe. Opłaca się w CHF albo w euro - wyżej już chyba być nie może, a opłaca się pozyczać jak jest wysokie a spłacać jak spada, dlatego nie warto w USD. CHF jest najbardziej stabilny.

rafalg
06-01-2004, 09:34
BK - poczytałem opinie na temat PKO BP przy okazji rozważań gdzie i w jakiej walucie wziąć kredyt. W większości opinie sa bardzo pozytywne: szybka obsługa, mił, kompetentna. Może mieliście pecha i źle trafiliście? Ja osobiście rozważam dwie propozycje: złocisze w PKO BP lub franciszki w Multibanku.

Wiech
06-01-2004, 12:01
Dzięki za wszystkie wypowiedzi.Do Rogiego myśle że mam około 65% zaawansowania budowy.Mam zrobiony stan surowy zamknięty a ponadto instalacje rozprowadzone,ocieplenie zewnętrzne ,w tej chwili ocieplam poddasze .Mam kupione drzwi wewnętrzne ,parapety, wyposażenie do jednej łazienki wraz z kaflami.Zostało mi kupno kotła CO.wraz z grzejnikami (bez rur),kominek z płaszczem wodnym,schody drewniane ,podłogi oraz tynk gipsowy na dole,taras.Większość tych prac będzie wykonywana we własnym zakresieZdecydowałem się na kredyt ponieważ w maju ma wzrosnąć WAT oraz w 2004 koniec ulgi budowlanej. Razem większy WAT o15%+odpis z ulgi budowlanej 19% to daje 34%.W najbliższych dniach idę do banku i wtedy napiszę o kredycie.Pozdrawiam Wiech.

Moira
07-01-2004, 10:23
Co do kuponu promocyjnego - to niestety nie chcą go już uwzględnić, prawdopodobnie czyste lenistwo - przygotowana juz jest decyzja więc nie chce im się teraz jej zmieniać. Wprawdzie dziś przez telefon zasugerowałam, że w takim razie to moze ja złożę ponownie wniosek kredytowy - koszt tylko wypisu z KW a zysk 1% od kwoty kredytu - pani aby mnie ułagodzić powiedziała, że ona jeszcze się zapyta :wink: Aha na pewno.

MILeq
07-01-2004, 12:35
Masz absolutną rację - 1% piechotą nie chodzi, a skoro już raz przyznali Ci kredyt, to mogą raz jeszcze ;)

Moira
07-01-2004, 12:42
No własnie. Ale dopiełam swego. Zadzwoniłam do placówki aby ustalić nazwisko dyrektora i traf chciał, że odebrała sama pani dyrektor. Więc wyłuszczyłam jej sprawę i :D
Za dwadzieścia minut odzwonila pani zajmująca się naszym kredytem, że owszem uznają tylko jak najszybciej mam dostarczyć orginalny kupon. :lol: :lol: :lol:
Cieszą mnie takie oszczędności.

henzo
07-01-2004, 12:48
Mam pytanie. Czy braliście pod uwagę przy braniu kredytu tzw. okresu karencji. Po otrzymaniu kredytu do zakończenia budowy spłacacie
tylko same odsetki, które nie zmniejszasją kapitału pozostałego do spłaty.

Wiech
07-01-2004, 14:48
Moira byłem wczoraj w PKO-BP we Wrocławiu te kupony z Muratora są ważne do końca lutego 2004r.Dowiadywałem się o kredyt w wysokości 65000zł spłata w zł i w frankach .W tej chwili korzystniej we frankach ale jak będzie za 10 lat(myśle o takim okresie kredytowania)trudno przewidzieć.Osoba z którą rozmawiałem radziła mi wziąć kredyt we frankach jako najstabilniejsza waluta.Proponuje wejść na stronę internetową www.kredytmieszkaniowy.pkobp.pl tam przeprowadzić symulację komputerową.W tej chwili będę załatwiał wyciąg hipoteczny z sądu.Całe szczęście że hipoteka nie jest we Wrocławiu(długi okres oczekiwania)tylko w Oławie .Pozdrawiam i życzę pomyślnego załatwienia sprawy z tym kuponem.Wiech.

Wiech
08-01-2004, 09:05
Moira gratulacje.Ps. nie zauważyłem wcześniejszych postów.

DankaO
11-01-2004, 00:10
ważne jest także ,czy złotówka jest stabilna,bo w tej walucie zarabiamy- a zobaczcie jak codziennie zmienia się kurs
Jeśli kredyt jest długoterminowy,to ryzyko kursu jest duże, a nie każdy bank bedzie przewalutowywał kredyt kilkanascie razy, a jeśli nawet - to nie za darmo, a prowizja od tej operacji podwyższy koszty kredytu.
Danka

greg98
11-01-2004, 14:13
ważne jest także ,czy złotówka jest stabilna,bo w tej walucie zarabiamy- a zobaczcie jak codziennie zmienia się kurs
Jeśli kredyt jest długoterminowy,to ryzyko kursu jest duże, a nie każdy bank bedzie przewalutowywał kredyt kilkanascie razy, a jeśli nawet - to nie za darmo, a prowizja od tej operacji podwyższy koszty kredytu.
Danka

I dodajmy, że za każdym razem trzeba będzie przynieść tonę papierków poświadczających zdolność kredytową, opłacić zmianę wpisu do hipoteki itd. itp.
Można wyjść jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

magi
11-01-2004, 17:03
Moira byłem wczoraj w PKO-BP we Wrocławiu te kupony z Muratora są ważne do końca lutego 2004r.Dowiadywałem się o kredyt w wysokości 65000zł spłata w zł i w frankach .W tej chwili korzystniej we frankach ale jak będzie za 10 lat(myśle o takim okresie kredytowania)trudno przewidzieć.Osoba z którą rozmawiałem radziła mi wziąć kredyt we frankach jako najstabilniejsza waluta.Proponuje wejść na stronę internetową www.kredytmieszkaniowy.pkobp.pl tam przeprowadzić symulację komputerową.W tej chwili będę załatwiał wyciąg hipoteczny z sądu.Całe szczęście że hipoteka nie jest we Wrocławiu(długi okres oczekiwania)tylko w Oławie .Pozdrawiam i życzę pomyślnego załatwienia sprawy z tym kuponem.Wiech.
dziwne ja też byłam w pko bp i pan mówił, że nie polecają kredytu we frankach :lol:

DankaO
11-01-2004, 21:13
Wiech,sprawdż swoją zdolność kredytową
zarobki netto i inne stałe dochody netto
-opłaty miesięczne(prąd,gza,TV,czynsz,czesne ubezpieczenie
własne,samochodu,mieszkania,domu ,dojazdy do pracy,benzyna,
i co kto ma jeszcze do
zapłaty,)
-raty i odsetki od zaciągniętych kredytów, pożyczek np.z zakładu pracy i
innych waszych zobowiązań
-raty i odsetki od kredytu, który chcecie wziąć (w przeliczeniu na miesiąc)
=kwota pozostająca na tzw"życie"tj.jedzenie,ubrania,środki czystości

kwota końcowa podzielona przez liczbę członków rodziny powinna
wynosić od 400 zł w zwyż (może PKO stosuje mniejszą?,ale nie jestem
pewna, bo to się często zmienia, też w zależności do regionu)
-wtedy jest zdolność kredytowa
Danka

loop
12-01-2004, 09:17
PKO nie wgłębia się tak bardzo w wydatki. Dokładnie opowiem jak było pod koniec tygodnia jak złożę papiery (trochę mi się przesuwa ze względu na kłopoty w zusie i obliczenia z harmonogramem)

Z tego co pamiętam to Pani w PKO mówiła że pożyczki w zakładzie ich nie interesują - tylko wynagrodzenie.

Druga sprawa to pocieszyliście mnie z kuponem. Kasy mam teraz ekstremalnie mało i obawiałem się czy będą jakieś "podpunkty" że ten kupon akurat nie będzie ważny.

Wiech
12-01-2004, 10:27
Oj ale mam mętlik w głowie.Byłem w PKO i tam młoda sympatyczna pani zaproponowała mi kredyt we frankach.Nie wiem czyim interesem się kierowała moim czy PKO.Jedni piszą na forum że lepiej w ZŁ inni żę we frankach.Będe musiał iść jeszcze do PKO i dowiedzieć się od innych doradców PKO a pózniej wyciągnąć wnioski.Magi napisz proszę jaki Ty wybrałeś i czym się kierowąłeś?DankaO o tych 400zł w zwyż na osobę nikt mnie nie informował.Jeśli teraz przeliczę ile mi zostaje może się okazać że nie dostane w takiej kwocie lub będę zmuszony wziąć na więcej niż 10 lat.Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuje za posty.Pozdrawiam Wiech.

loop
12-01-2004, 10:32
Wiech, nie chcę wprowadzać w błąd, bo byłem w banku PKO z 3 tyg. temu, ale z tego co pamiętam Pani mówiła o minimum na łeba w wysokości ok. 250,- zł!!!

Ale lepiej zadzwoń się zapytać.

terrenia
14-01-2004, 09:33
Byłem w PKO i tam młoda sympatyczna pani zaproponowała mi kredyt we frankach.N

Krdyt w CHF w PKO ?? Czy na pewno masz na myśli PKO BP? Przecież oni mają całkiem ładne oprocentowanie dla PLN, ale CHF jest bardzo drogi!
Np. na 15 lat oprocenowanie CHF wPKO BP będzie wynosiło około 3,9 - 4,0%. Dla porównania banki gdzie CHF jest całkiem dobry:

BPH PBK: LIBOR (0.3) + MARŻA (2.4) = 2.7%
GE Mieszkaniowy: LIBOR (0.3) + MARŻA (2.4-2,9) = 2.7-3.2%

W kwesti PLN czy CHF, to nikt tak na prawdę Ci na to pytanie nie odpowie. CHF jest tańszy, PLN bezpieczniejszy. Analitycy mówią PLN, Ludzie biorą chyba częściej w CHF. Ja zdecydowałam się na PLN.

POZDRAWIAM

terrenia
14-01-2004, 09:37
Byłem w PKO i tam młoda sympatyczna pani zaproponowała mi kredyt we frankach.N

Krdyt w CHF w PKO ?? Czy na pewno masz na myśli PKO BP? Przecież oni mają całkiem ładne oprocentowanie dla PLN, ale CHF jest bardzo drogi!
Np. na 15 lat oprocenowanie CHF wPKO BP będzie wynosiło około 3,9 - 4,0%. Dla porównania banki gdzie CHF jest całkiem dobry:

BPH PBK: LIBOR (0.3) + MARŻA (2.4) = 2.7%
GE Mieszkaniowy: LIBOR (0.3) + MARŻA (2.4-2,9) = 2.7-3.2%

W kwesti PLN czy CHF, to nikt tak na prawdę Ci na to pytanie nie odpowie. CHF jest tańszy, PLN bezpieczniejszy. Analitycy mówią PLN, Ludzie biorą chyba częściej w CHF. Ja zdecydowałam się na PLN.

POZDRAWIAM

loop
16-01-2004, 19:47
No, mogę powiedzieć że jestem pod wrażeniem. Wczoraj byliśmy w banku. Dość skrupulatnie przygotowałem się jeśli chodzi o papierki (pracujemy na etatach i oprócz tego mam działalność), ale i tak jeszcze muszę donieść:
1. ogniówke
2. pismo-opienie z banku śląskiego o moich kontach (za firmowe chcą w bsk 70 zł opłaty!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
3. na zaświadczeniu o zarobkach mojej żony podpisała się tylko księgowa - musi też szefowa

Już jutro odwiedza mnie inspektor z PKO na budowie, a na piątek podobno ma być podpisanie budowy!!! :)

Opłaty
wibor s3m + 1,15%
prowizja 500 zł (0,5 % - dzięki kuponowi - miało być 1,6%)
weksel 100,-
podatek za wpis do hipoteki 119,-
ogniówka 200,-
opinie z zusów, skarbowych, banków...

zobaczymy co dalej...

pyrka
16-01-2004, 21:54
Co to jest ogniówka, bo ja ze wsi i nie rozumiem. A podatek 119,- od wpisu na hipotekę to od jakiej kwoty, bo opłata sądowa zarówno za wniosek jak i wpis na hipotekę zabezpieczający kredyt na budowę domu mieszkalnego jest zerowa.

Wiech
17-01-2004, 19:16
Witam . Ja również byłem po raz kolejny w PKO BP żeby dowiedzieć się o najlepszy dla mnie kredyt.Wcześniej inna pani z PKO sugerowała mi kredyt we frankach ,teraz inna pracownica PKO zasugerowała mi kredyt w PLN.Co prawda nie powiedziałą tego wprost (twierdziła że nie może kogoś namawiać).Spytałem się tylko w jakiej walucie by ona wzieła gdyby była na noim miejscu.Odpowiedziałą ze obecnie ok 80% bierze w PLN.Opłaty związane z kredytem o ile dobrze zrozumiałem to prowizja 0,5% dzięki kuponowi z muratora, weksle 65zł ,PCC za wystawienie hipoteki 19zł,ubezpieczenie kredytu 0,066% około 43zł na miesiąc do czasu wystawienia hipoteki,WIBOR S-3M 5.72% i marża kredyytu 1% razem oprocentowanie kredytu 6,72%.Nie wiem czy czegoś nie przegapiłem.Pozdrawiam Wiech.

pyrka
18-01-2004, 09:39
A jak wygląda kredyt "własny kąt" w PKO BP na zrefinansowanie kosztów budowy, czy ktoś z tego korzystał ?

jprzedworski
18-01-2004, 14:06
Biorących kredyt w walutach chcę uczulić na jeden szczegół. Przewalutowanie kosztuje. Nawet jeśli sam bank bieże mało, albo nic, konieczny będzie nowy wpis do hipoteki!

loop
18-01-2004, 16:05
Biorących kredyt w walutach chcę uczulić na jeden szczegół. Przewalutowanie kosztuje. Nawet jeśli sam bank bieże mało, albo nic, konieczny będzie nowy wpis do hipoteki!

... i ponowne wyliczanie zdolności kredytowej

loop
18-01-2004, 16:10
Co to jest ogniówka, bo ja ze wsi i nie rozumiem. A podatek 119,- od wpisu na hipotekę to od jakiej kwoty, bo opłata sądowa zarówno za wniosek jak i wpis na hipotekę zabezpieczający kredyt na budowę domu mieszkalnego jest zerowa.

ogniowka to ubezpieczenie od ognia i czegoś tam jeszcze :)
natomiast kwota 119 o której piszę to podatek ... no właśnie, nie wiem jaki. Chyba od czynności cywilno-prawnych - opłaci go bank za mnie. Od kwoty 100.000,-

MILeq
18-01-2004, 16:18
W moim przypadku, a kredyt brałem większy, opłata skarbowa PCC-1, wyniosła 19 zł (a nie 119). Multibank dał mi druczek PCC-1 z wypisanymi ich danymi i powędrowałem do US, gdzie od ręki załatwiłem sprawę. Może warto zorientować się, czy bank przypadkiem nie liczy sobie extra stówki za jeden druczek do US i jeżeli tak, to chyba taniej wyjdzie samemu to załatwić

Lucia
18-01-2004, 20:32
W przypadku ustanawiania hipoteki na nieruchomości na zabezpieczenie kredytu na dokończenie budowy domu nie ma opłaty sądowej. Jest natomiast podatek od czynności cywilno-prawnych, w przypadku hipoteki kaucyjnej w wys. 19PLN (bez względu na wysokość wpisu hipoteki).
Mam kredyt w Multibanku w CHF - na razie kosztuje mnie znacznie mniej niż złotowy. Nie miałam problemu z udokumentowaniem wykorzystania kredytu - chcieli, aby przedstawić faktury na 50% wartości wypłaconej transzy i zdjęcia z postępu robót. Zaakceptowali je bez zastrzeżeń.
Nie polecam PKO BP z uwagi na niekompetencję i "nieoczekiwane zwroty akcji" np. w postaci poręczenia 1 osoby z dochodem 1.000,00PLN (co w przypadku kredytu na kwotę 120,0 tys. PLN i zaangażowania 60% jest nonsensem :o ).
Pracuję w banku i swego czasu przez 2 lata udzielałam kredyty mieszkaniowe - nie radzę zaciągać kredytów z równymi ratami kapitałowo - odsetkowymi, bo bardzo podrażają koszt kredytu (chyba, że ktoś chce bankowi fundować marmurowe schody :D ). Radzę też zwrócić uwagę na wysokość prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu. Generalnie bezpiecznie jest rozłożyć spłatę kredytu na większą ilość rat i w miarę możliwości kredyt szybciej spłacić. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto też pamiętać, że część banków:
- honoruje operaty szacunkowe sporządzone przez współpracujących z nimi rzeczoznawców majątkowych (z reguły droższe niż przez osoby z "wolnego rynku"),
- honoruje ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych określonych towarzystw ubezpieczeniowych (przy zmianie towarzystwa można stracić wcześniejsze zniżki),
- wymaga dokonania cesji ubezpieczenia na życie.

Lucia
18-01-2004, 20:56
W przypadku ustanawiania hipoteki na nieruchomości na zabezpieczenie kredytu na dokończenie budowy domu nie ma opłaty sądowej. Jest natomiast podatek od czynności cywilno-prawnych, w przypadku hipoteki kaucyjnej w wys. 19PLN (bez względu na wysokość wpisu hipoteki).
Mam kredyt w Multibanku w CHF - na razie kosztuje mnie znacznie mniej niż złotowy. Nie miałam problemu z udokumentowaniem wykorzystania kredytu - chcieli, aby przedstawić faktury na 50% wartości wypłaconej transzy i zdjęcia z postępu robót. Zaakceptowali je bez zastrzeżeń.
Nie polecam PKO BP z uwagi na niekompetencję i "nieoczekiwane zwroty akcji" np. w postaci poręczenia 1 osoby z dochodem 1.000,00PLN (co w przypadku kredytu na kwotę 120,0 tys. PLN i zaangażowania 60% jest nonsensem :o ).
Pracuję w banku i swego czasu przez 2 lata udzielałam kredyty mieszkaniowe - nie radzę zaciągać kredytów z równymi ratami kapitałowo - odsetkowymi, bo bardzo podrażają koszt kredytu (chyba, że ktoś chce bankowi fundować marmurowe schody :D ). Radzę też zwrócić uwagę na wysokość prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu. Generalnie bezpiecznie jest rozłożyć spłatę kredytu na większą ilość rat i w miarę możliwości kredyt szybciej spłacić. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto też pamiętać, że część banków:
- honoruje operaty szacunkowe sporządzone przez współpracujących z nimi rzeczoznawców majątkowych (z reguły droższe niż przez osoby z "wolnego rynku"),
- honoruje ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych określonych towarzystw ubezpieczeniowych (przy zmianie towarzystwa można stracić wcześniejsze zniżki),
- wymaga dokonania cesji ubezpieczenia na życie.

MamaTA i Tatuj
18-01-2004, 22:29
A ja poczytalem wontek i powiem wam tak NIGDY NIGDY wiecej w zyciu kredytu nie wezme w PKO to sa zdziercy dobrze mydlacy oczy nowym klientom a pozniej to rogi pokazuja. Niechcem sie rozpisywac ale wolami mnie nie zaciagna do tego molocha. A co do CHF to jest oki stabilna waluta oprocentowanie tez mam maly kredycik w CHF i jestem zadowolny. Mam tez inne zdanie co do polskiej waluty jest do kitu i wiecznie sie traci na niej niestety jestesmy zmuszeni w niej zarabiac. Pozdrownie dla wszyskich hey

loop
19-01-2004, 07:21
PKO to sa zdziercy dobrze mydlacy oczy nowym klientom a pozniej to rogi pokazuja

No skoro nie chcesz się rozpisywać to może aby powiedz co to za rogi ci pokazali :)

Zdaje sobie sprawe, że zawsze przy takich umowach potem okazuje się że czegoś się nie doczytało lub nie zrozumiało. Dobrze jakbyś podzielił się jakimś konkretem.

magi
19-01-2004, 20:10
Jeszcze nie wzięłam, zastanawaim się czekając na pozwolenie. Ja raczej nie bedę miała korzystnego oprocentowania bo moje zaangażowanie to 30 %. Im wyższe zaangażowanie tym lepsze można wynegocjować warunki.
Jak na dzień dzisiejszy sobie obliczyłam kredyt 100.000 udział własny 20% oprocent. zmienne raty malejące:
PLN oproc. 7% rata 1000,00 i spłacam odsetek 70 tys
CHF oproc. 3,8 rata 733,00 i spłacam odsetek 35 tys
Wszystko przemawia za CHF. :wink:

MamaTA i Tatuj
19-01-2004, 21:52
1. No dobra mniej wiecej bylo tak kredyt z ratami malejacymi no ok fajnie moze byc ale co chwila zmieniali w trakcie trwania splaty oprocentowanie i wychodzilo tak ze wiecznie mialem do splaty tyle samo strasznie sie to ciaglo i zlodziejskie oprocentowanie mi wyszlo mniej wiecej tak.
2. Raz spoznilem sie (zapomnialem) zaplacic na czas to wiece co zrobili
zamiast mnie poinformowac czy jakis tel do mnie co sie dzieje czy jak , to wyslali zawiadomienia do moich zyrantow ze niema wplywu , zyranci wystraszeni zaczeli do mnie wydzwaniac co sie dzieje i wogole pelna nerwowka a mnie nawet niepoinformowali czy cokolwiek i jeszcze bym sie doszukal kilku drobniejszych wtop z nimi. Nie dziekuje za ten bank moloch nie dla normalnych ludzi hey

kores
23-01-2004, 10:11
Witam,

Ja szykuje sie do wziecia kredytu w wysokosci 150k PLN w mBanku w CHF (oprocentowanie 3,6%) na dokonczenie budowy (obecnie stan surowy otwarty). Zaleta sa m.in brak oplat za przewalutowanie i wczesniejsza splate. Czy ktos zetknal sie juz moze z kredytem w mbanku????

pozdr

greg98
24-01-2004, 09:07
Ja się próbowałem zetknąć. Niestety tak jak w każdym banku najpierw mydlą oczy, a gdy przychodzi do konkretów, to szkoda gadać. Pomyśl Kores, czy chcesz rozmawiać z bankiem przez pośredników, którzy w dodatku nie mają nic do powiedzenia w sprawie kredytu ?
Zapytaj od czego zależy oprocentowanie kredytu. Powiem tylko, że są tańsze oferty na rynku.
Nawet jak kredyt dostaniesz, to w razie kłopotów z kim będziesz rozmawiał ? Z mLinką? Przemyśl tą decyzję, bo to jest zobowiązanie na lata...
Mbank i Multibank mają podobne oferty, z tym że Multi ma coś takiego jak WWJ (też przymierzałem się do tego kredytu i też wykazali totalną niewiedzę i niekompetencję). Pamiętaj o zapytaniu od czego zależy oprocentowanie ? W obydwu bankach jest to widzimisie prezesa niestety...
Ja w końcu wziąłem kredyt w Kredyt Banku. Tam nie miałem większych problemów, zupełnie inaczej niż w rozmowach z multi i mbankiem.

Kingaa
24-01-2004, 15:30
Greg98 - a w którym oddziale KB załatwiałeś kredyt?

greg98
24-01-2004, 18:07
Sopot

Kingaa
24-01-2004, 22:20
Eee, szkoda, nam tam trochę daleko... Ale może we Wrzeszczu też będzie OK.