PDA

Zobacz pełną wersję : berberys czerwony



joe alex
17-08-2009, 16:49
Mam pytanie, na które nie bardzo umiem znaleźć odpowiedzi.
Chcę posadzić berberys (2-letnie sadzonki/ 50-70cm) na żywopłot i nie wiem, ile ich mam przeznaczyć na 1m bieżący.
Czy ktoś mógłby mi pomóc w tej materii? A może ktoś ma doświadczenia z takimi żywopłotami? Pozdrawiam serdecznie.

Rezi
17-08-2009, 18:01
zaraz zapytają .......... jaki to berberys ?

Pinus
17-08-2009, 19:50
Ten żywopłot z berberysu Thunberga 'Atropurpurea' był sadzony co 60-70 cm :

http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=64
..

el-ka
17-08-2009, 20:29
A ile czasu trzeba, aby berberysowy żywopłot urósł z 50 centymetrowej sadzonki do ok. 160-180 cm ? I czy trudno osiągnąć taki dorodny jak na zdjęciu ? Jak często ciąć, zasilać ?
Chciałabym taki zasadzić przed siatką od strony ulicy (wewnętrznej, mało ruchliwej na osiedlu domków), aby oslonił dość lichą siatkę.
Na lepsze ogrodzenie na razie nie ma szans finansowo, a żywopłot nawet lepiej by mi się podobał niż jakieś ekstra kute drogie płoty. Drewno znów trzeba konserwować, więc praca podobna jak przy żywopłocie.
Ewentualnie co jeszcze szybko rośnie i nadaje się od strony ulicy ?
A jakieś zimnozielone, żeby po sezonie też coś osłoniły i zabezpieczyły siatkę - czy tuje np. są OK ?
Mam ok 20 -25 m bieżących do obsadzenia, zależy mi, aby nie było to zbyt drogie i dorosło dość szybko ok. 170 - 180 cm - na wysokość siatki. (tak w ciągu 3 do 5 lat: nie jesteśmy najmłodsi :oops: , a ulica pewnie szybko stanie się bardziej ruchliwa).

joe alex
18-08-2009, 05:05
Ten żywopłot z berberysu Thunberga 'Atropurpurea' był sadzony co 60-70 cm :
..

Dziękuję serdecznie za podpowiedź. Spotkałam się w jakimś poradniku z odległością 25-30cm, ale jakoś nie bardzo mi to wszystko grało. Przecież berberys rozrasta się. Mnie zależy na osiągnięciu ok 1,5m wysokości, a ten z podanego linka byłby marzeniem... :P Pozdrawiam.

madwo
21-08-2009, 21:34
A jakieś zimnozielone, żeby po sezonie też coś osłoniły i zabezpieczyły siatkę - czy tuje np. są OK ?
Mam ok 20 -25 m bieżących do obsadzenia, zależy mi, aby nie było to zbyt drogie i dorosło dość szybko ok. 170 - 180 cm - na wysokość siatki. (tak w ciągu 3 do 5 lat: nie jesteśmy najmłodsi :oops: , a ulica pewnie szybko stanie się bardziej ruchliwa).

Najszybciej rosnące tuje to "Brabant" o ile nic szybszego nie zostało wychodowane. Podobno da się z nich zrobić ładne żywopłoty, ale trzeba je zacząć szybko ciąć. Wg mnie są ladniejsze niż ogólnie stosowany 'Smaragd' bo nie widać ze to pojedyńcze drzewa, tylko zwarty zielony mur. Ale ogólnie tuje sa smutne.
A ten berberys Pinusa piękny rzeczywieście