PDA

Zobacz pełną wersję : M 1/04 Artykuł Czym ogrzać dom ?



tomszwed
31-12-2003, 16:26
Co sądzicie o tym artukule? Dla mnie ogródkowy, szczególnie w kwestii ogrzewania domu paliwem stałym. Ani słowa o nowoczesnych piecach węglowych, miałowych, które wymagają obsługi co kilka dni ? Autor wspomniał o piecach węglowych starego typu, o niskiej sprawności i dużej emisji zanieczyszczeń. Ale kto do nowego domu lub obecnie wyremontowanego zamontuje taki piec ?

barthus
09-01-2004, 14:10
Dla mnie brakuje informacji o temp. dla jakiej wyliczono koszty ogrzewania. Dla mnie ma to spore znaczenie, bo lubie cieplo i temp. 19-20 stopni w domu mnie nie zadowala. A koszty podniesienia temperatury do np. 22 stopni rosna lawinowo.
Dlatego interesuje mnie przy zalozeniu jakiej temperatury w domu powstaly te wyliczenia.

Gdyby Murator przedstawil suplement do tego artykulu podajac w tabeli koszty dla temp. 20 i 22 stopnie to pozwoliloby to na ciekawe porownania.
Niektore instalacje beda znacznie drozsze w eksploatacji niz inne.

pozdrawiam
b

KrzysztofP
14-01-2004, 15:19
Dla mnie brakuje informacji o temp. dla jakiej wyliczono koszty ogrzewania. Dla mnie ma to spore znaczenie, bo lubie cieplo i temp. 19-20 stopni w domu mnie nie zadowala. A koszty podniesienia temperatury do np. 22 stopni rosna lawinowo.
Dlatego interesuje mnie przy zalozeniu jakiej temperatury w domu powstaly te wyliczenia.

Gdyby Murator przedstawil suplement do tego artykulu podajac w tabeli koszty dla temp. 20 i 22 stopnie to pozwoliloby to na ciekawe porownania.
Niektore instalacje beda znacznie drozsze w eksploatacji niz inne.

pozdrawiam
b
To moim zdaniem jest jeszcze małym niedociągnięciem - według lteratury każdy stopień wyżej to dodatkowe 6% więcej paliwa.
Zgadzam się z Tobą, że w takim zestawieniu nie da się jednak precyzyjnie dowiedzieć ile wzrosną koszty ze względu na to iż brak jest rozbicia kosztów na składniki stałe i zmienne, a wystarczyłoby przecież wymienić koszty stałe i każdy policzyłby sobie ile będzie go kosztować ogrzewanie.

W ogóle przydatność tego artykułu uważam za nikłą w zakresie wyboru nośnika energii. Po pierwsze ceny nośników w kraju są różne (różnią się
nawet blisko o 100%)

Nie napisano też czy wyliczone ceny energii z gazu (dotyczy to zarówne ziemnego jak i "zbiornikowego" ) oparte są o piec kondesacyjny (sprawność do 108%), czy zwykły (sprawność ok. 90%). Nie napisano czy uwzględniono straty związane z instalacją wodną (ok. 10%). Nie napisano też w oparciu o jaką cenę litra/m3 gazu liczono koszty (dotyczy to zresztą także oleju opałowego).

Dziwi też uwzględnienie opłat abonamentowych za prąd w cenie 1kWh.
Opłaty abonamentowe za prąd ponosimy przecie bez względu na to czym ogrzewamy mieszkanie. Można sie cieszyć, że napisano chociaż małym druczkiem, że w zależności od lokalizacji ceny prądu są różne (nawet blisko 100% mniejsze niż to co przedstawiono na wykresie).

Ja najchętniej widziałbym poza rozbiciem składników cenowych( tak, by można było samemu policzyć ile ogrzewanie będzie kosztować u mnie a nie tylko w Warszawie) widział symulację ile rocznie będziemy wydawać na ogrzewanie jeśli różnicę kwoty wydaną na instalacje elektryczną a gazową/olejową/węglową zainwestujemy w lepsze docieplenie ścian, okien, rekuperator, GWC itp.

Przecież chyba o wiele lepiej ( i ekologiczniej) jest zużywać mniej energii, bo nawet jeśli jest ona jednostkowo droższa zapłacimy w sumie mniej, a środowisko i zasoby naturalne zyskają.

barthus
15-01-2004, 07:30
Ja czytalem ten artykul glownei ze wzgledu na pompy ciepla i powietrzne ogrzewanie. Moj wujek ma ogrzewanie nadmuchowe i jest to swietna sprawa i tania w eksploatacji. W polaczeniu z pompami ciepla daje to jedno z najtanszych w eksploatacji rozwiazan. Poniewaz znam ograniczenia pomp ciepla, szczegolnie interesuje mnie dla jakiej temp. robione byly wyliczenia. Moze doczekam sie w koncu komentarza redakcji w tej kwestii. Przeciez w oparciu a jakas temp. docelowa musieli to liczyc!

pozdrawiam
b