PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja c.o z rur miedzianych.



Ja18
17-08-2009, 19:46
Planuję wykonać instalację c.o w systemie rozdzielaczowym (rurki miedziane).
W związku z tym mam pytanie na co zwrócić uwagę przy układaniu rur, czy powinno się je układać równolegle do ścian (a może po najkrótszej drodze czyli po przekątnej). Jakiej długości mogą być poszczególne przyłącza.

cieszynianka
18-08-2009, 00:05
Może coś tu znajdziesz:

http://forum.muratordom.pl/instalacja-co-rury-miedziane-czy-plastikowe,t162570.htm?highlight=instalacja%20rur% 20miedzianych

http://forum.muratordom.pl/pex-vs-miedz,t153130.htm?highlight=instalacja%20rur%20mie dzianych

http://forum.muratordom.pl/a-jednak-wodor-w-instalacji-co,t147798.htm?highlight=instalacja%20rur%20miedzi anych

http://forum.muratordom.pl/co-lepiej-stosowac-przy-instalacji-grzewczej,t149989.htm?highlight=instalacja%20rur%2 0miedzianych

http://forum.muratordom.pl/naprawa-polaczenia-lutowanego-z-rur-miedzianych-w-co,t139259.htm?highlight=instalacja%20rur%20miedzi anych

http://forum.muratordom.pl/ogniwo-elektrochemiczne-miedz-stal,t117916.htm?highlight=instalacja%20rur%20mied zianych

http://forum.muratordom.pl/rury-zgrzewane-czy-klejone-w-instalacji-wodnej,t112942.htm?highlight=instalacja%20rur%20mi edzianych

http://forum.muratordom.pl/woda-uzytkowa-plastiki-czy-miedz,t16943.htm?highlight=instalacja

http://forum.muratordom.pl/rurki-pcv-czy-miedz,t23208.htm?highlight=instalacja

:wink:

Ja18
18-08-2009, 07:46
Dzięki za linki.
Niestety nie ma tam nic o rozprowadzeniu rurek miedzianych.

Wstepne projekty:
Parter
długości poszczególnych przyłączy
6,8 m ; 6,3 m ; 3 m ; 4,7 m ; 10 m ( lub 8,5 gdy dam nie równolegle do ścian tylko pod skosem)
dodam że końcówka w najdłuższej lini ma 7 m, czy może być?
Poddasze
długości poszczególnych przyłączy
4,9 m ; 4,9 m ; 6,2 m ; 10,8 m (lub 9,5 m gdy dam końcówkę przyłącza pod skosem)

1950
18-08-2009, 12:30
może być,
ale dlaczego w miedzi, jak chcesz ją prowadzić pod wylewką to powinna być to miedź miękka,
chory pomysł, :roll:
nie dość że najdroższa to jeszcze i tak nie unikniesz lutowania,
a to już jest złe rozwiązanie,

Ja18
18-08-2009, 18:18
może być,
ale dlaczego w miedzi, jak chcesz ją prowadzić pod wylewką to powinna być to miedź miękka,
chory pomysł, :roll:
nie dość że najdroższa to jeszcze i tak nie unikniesz lutowania,
a to już jest złe rozwiązanie,

Oczywiście będzie to miedź miękka.

1950
18-08-2009, 18:31
nie wnikam w motywy Twojego działania,
ale zastanów się nad alupexem,

bazgrus
18-08-2009, 20:05
Moim zdaniem miedź powinna być od pieca do rozdzielacza(y) - przynajmniej przy piecach węglowych. Tam są dosyć duże temperatury.
Dalej do grzejników to już plastik - dużo niższe koszty, niezawodność pewnie podobna.

Ja18
18-08-2009, 20:22
Interesuje mnie nie z czego mam wykonać instalację, tylko jak powinno się prowadzić rozgałęzienia, tzn. czy mogą być różnych długości, jak długie mogą być odcinki w linii prostej, czy prowadzić je równolegle do ścian czy po najkrótszej drodze ...

1950
18-08-2009, 20:46
napisałem Ci że to co zamieściłeś to może być,
trzeba będzie ewentualnie podregulować instalację

marcin714
19-08-2009, 00:03
Popularność Alupexów spowodowała, że jest to jeszcze tańsze od miedzi ale już nie tak jak kiedyś chyba. Ostatnio kupowałem rury herca niby z tą grubszą ścianką - piszę niby bo jakoś różnicy nie widzę po 5 złoty za mb a miedź mogłem mieć już za 8 zł. Podobno miedź potaniała- ja tego nie zauważyłem szczególnie jeśli chodzi o miedź w kablach. Owszem można kupić po złotówce jakiegoś Diamonda czy cuś inneg zrobionego żółtymi łapkami ale ja bym się nie odważył zalewać tego w betonie. Tylko to lutowanie miedzi i zalewanie tego betonem nie jest fajne.

Ja18
19-08-2009, 19:46
napisałem Ci że to co zamieściłeś to może być,
trzeba będzie ewentualnie podregulować instalację

co znaczy podregulować instalację (i dlaczego ?)

marcin714
19-08-2009, 21:41
Z racji tego, że masz różne długości obwodów grzewczych to masz różne opory hydrauliczne i trzeba wyregulować przepływy aby grzejniki grzały tak jak zalożyłeś. Inaczej to będą grzały tak jak jest im wygodnie.

boguslaw
19-08-2009, 21:56
http://www.regulus.com.pl/download/REGULACJA%20HYDRAULICZNA%20REGULUS.pdf

cieszynianka
22-08-2009, 00:05
Z racji tego, że masz różne długości obwodów grzewczych to masz różne opory hydrauliczne i trzeba wyregulować przepływy aby grzejniki grzały tak jak zalożyłeś. Inaczej to będą grzały tak jak jest im wygodnie.

Można też założyć termostaty do każdego pomieszczenia (i siłowniki w skrzynkach), żeby grzały jak życzy sobie właściciel :lol:

boguslaw
22-08-2009, 07:42
Można też założyć termostaty do każdego pomieszczenia (i siłowniki w skrzynkach), żeby grzały jak życzy sobie właściciel

Nie cieszynianko. Jedno z drugim nie ma kompletnie nic wspólnego....
Regulacja hydrauliczna (absolutnie niezbędna) to jedno, a sterowanie temperaturą to drugie...

cieszynianka
22-08-2009, 14:09
Można też założyć termostaty do każdego pomieszczenia (i siłowniki w skrzynkach), żeby grzały jak życzy sobie właściciel

Nie cieszynianko. Jedno z drugim nie ma kompletnie nic wspólnego....
Regulacja hydrauliczna (absolutnie niezbędna) to jedno, a sterowanie temperaturą to drugie...

Dla mnie sterowanie temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu i w każdej chwili było oczywistością, żeby moc w dowolnym momencie według potrzeb wyłączyć i włączyć w razie potrzeby dane pomieszczenie z grzania. Wtedy będzie grzało tak, jak ja każę (bez każdorazowego kombinowania z przepływami). Ale może się mylę :o :-?

boguslaw
22-08-2009, 17:33
Tak cieszynianko, mylisz się.
Przeczytaj uważnie tekst, który przywołałem, a wówczxas będziesz wiedziała więcej, o czym mowa..

Przy niewyregulowanej hydraulicznie instalacji, może zdarzyć się łatwo sytuacja całkowitego braku przeplywu przez jakiś grzejnik i to pomimo całkowitego otwarcia jego zaworów.
Reguluacja ma zagwarantować odpowiedni, równomierny przeplyw przez wszystkie składowe układu dystrybucji ciepła niezależnie od stopnia ich oddalenia od źródla ciepła i różnicy wysokości względem niego......

cieszynianka
22-08-2009, 17:39
Hmmm, ostatnią zimę już grzaliśmy i nic takiego się nie zdarzyło. Od tego jest pompka, żeby pchała tam gdzie ja jej każę za pomocą siłownika i termostatu.

Nie grzał tylko obwód, do którego brakło miejsca w listwie (było miejsce na 6, a my potrzebowaliśmy 7 obwodów podłączyć). Kumaty elektryk załatwił sprawę i od tego monentu wszystko grzało jak trzeba. Zwiększaliśmy i zmniejszaliśmy zadane temperatury, żeby sprawdzić sprawność działania i na szczęście wszystko zagrało :D

boguslaw
23-08-2009, 07:43
Szkoda, że nie chcesz cieszynianko zrozumieć o co chodzi.

Nie odnoś ponadto wszystkiego do tego, co dzieje się u Ciebie w domu...
To nie jest z pewnością wzorzec doskonałości a Twój argumenty o pompce i siłownikach ma z regulacją hydrauliczną niewiele wspólnego.

cieszynianka
23-08-2009, 22:30
Szkoda, że nie chcesz cieszynianko zrozumieć o co chodzi.
Nie odnoś ponadto wszystkiego do tego, co dzieje się u Ciebie w domu...
To nie jest z pewnością wzorzec doskonałości a Twój argumenty o pompce i siłownikach ma z regulacją hydrauliczną niewiele wspólnego.

Napisałam o tym, z czego jestem zadowolona i o tym, że ten system się u mnie sprawdził. Ponieważ jest to dział wymiana doświadczeń, to chętnie korzystam z doświadczeń innych osób, a także dzielę się swoimi :wink:

boguslaw
24-08-2009, 05:50
To z czego jesteś zadowolona cieszynianko a o czym tu piszesz (siłowniki + termostaty) nie ma kompletnie nic wspólnego z regulacją hydrauliczną instalacji centralnego ogrzewania.
Jak się to mówi "co ma piernik do wiatraka?"........
I to Ci usiłuję w miarę delikatnie przekazać...

Najpierw jest regulacja hydrauliczna a dopiero później wkraczają do akcji Twoje siłowniki. Jeżeli instalacja nie jest wuregulowana hydraulicznie, wówczas Twoje siłowniki będą całkowiciew zbędnymi gadżetami....

Dam Ci przykład: Mówię tak: do jazdy samochodem potrzebne są cztery koła;
Ty mówisz: u mnie w samochodzie jest dobry silnik oraz klimatyzacja.
Ja mówię: bez kół samochód nie pojedzie.
Ty mówisz: ale mój silnik ma turbodoładowanie i działa bez zarzutu...
I tak dalej.....
------
Nawet najlepszy silnik nie pomoże, gdy w samochodzie nie ma kół....

cieszynianka
24-08-2009, 19:12
To z czego jesteś zadowolona cieszynianko a o czym tu piszesz (siłowniki + termostaty) nie ma kompletnie nic wspólnego z regulacją hydrauliczną instalacji centralnego ogrzewania.
Jak się to mówi "co ma piernik do wiatraka?"........
I to Ci usiłuję w miarę delikatnie przekazać...

Najpierw jest regulacja hydrauliczna a dopiero później wkraczają do akcji Twoje siłowniki. Jeżeli instalacja nie jest wuregulowana hydraulicznie, wówczas Twoje siłowniki będą całkowiciew zbędnymi gadżetami....
....


:o
Regulacji hydraulicznej nie było, mimo tego siłowniki z termostatami dzielnie spełniają swoją rolę :roll:
Całe szczęście :wink:

boguslaw
25-08-2009, 06:10
Była z pewnością. Nie wszystko przecież wiesz o całym procesie tworzenia instalacji c.o.
Chyba,że to Ty sama zaprojektowałaś i wykonałaś tę instalację... Wówczas też musiałaś na którymś etapie tworzenia - (projekt- wykonanie- uruchomienie na gorąco)- wykonać elementy regulacji hydraulicznej..

Masz wszystkie rury w swoim centralnym o tej samej średnicy?
Masz obiegi o bardzo różnych długościach?
Twój dom ma kilka kondygnacji?
Jaki ma sens Twoja dorada dla pytającego w tym wątku?

Można też założyć termostaty do każdego pomieszczenia (i siłowniki w skrzynkach), żeby grzały jak życzy sobie właściciel
Ile kosztowałby tego inwestora Twój pomysł w stosunku do taniej, prostej i niezawodnej regulacji hydraulicznej, którą wykonuje się praktycznie za darmo?

cieszynianka
27-08-2009, 00:00
Była z pewnością. Nie wszystko przecież wiesz o całym procesie tworzenia instalacji c.o.
Chyba,że to Ty sama zaprojektowałaś i wykonałaś tę instalację... Wówczas też musiałaś na którymś etapie tworzenia - (projekt- wykonanie- uruchomienie na gorąco)- wykonać elementy regulacji hydraulicznej..


Z całą pewnością nie była, o procesie tworzenia instalacji wiem wszystko, deptałam hydraulikowi po piętach cały czas i wiem, że tego nie robił :roll: :lol:

Masz wszystkie rury w swoim centralnym o tej samej średnicy?

Podłogowe tak, ścienne cieńsze.

Masz obiegi o bardzo różnych długościach?
Tak

Twój dom ma kilka kondygnacji?
Dwie

Jaki ma sens Twoja dorada dla pytającego w tym wątku?

Można też założyć termostaty do każdego pomieszczenia (i siłowniki w skrzynkach), żeby grzały jak życzy sobie właściciel


Niejaki Marcin napisał, że grzejniki bez regulacji przepływów będą grzały jak im się podoba, dlatego informacja, że można je przymusić do grzania na życzenie :D


Ile kosztowałby tego inwestora Twój pomysł w stosunku do taniej, prostej i niezawodnej regulacji hydraulicznej, którą wykonuje się praktycznie za darmo?

Zależy od systemu :roll:
Prosta regulacja hydrauliczna nie daje pełnych możliwości sterowania na życzenie :roll:


Niebieskie moje
:wink:

boguslaw
27-08-2009, 08:15
Zadowolona z siebie?

REGULACJA HYDRAULICZNA A STEROWANIE TEMPERATURĄ TO DWA CAŁKOWICIE ODREBNE TEMATY.

Po treści widać, które jest Twoje....
Odnoś się do kwestii zawartych w wątku przez pytającego i do tego, jak on ma wykonana instalację.
Pisz na temat. Pytający nia ma ogrzewania ściennego a jego obiegi + zróżnicowane wielkością grzejniki, mają radykalnie różne opory hydrauliczne.
--------------------
To, że patrzyłas hydraulikowi na ręce to nie oznacza, ze rozumiałaś w stu procentach sensu jego działań.
Masz w swojej instalacji jakieś zawory?
Jeśli tak to czy:
Wszystkie są tej o samej średnicy i odkręcone są maksymalnie?

cieszynianka
27-08-2009, 23:54
Zadowolona z siebie?

REGULACJA HYDRAULICZNA A STEROWANIE TEMPERATURĄ TO DWA CAŁKOWICIE ODREBNE TEMATY.

Po treści widać, które jest Twoje....
Odnoś się do kwestii zawartych w wątku przez pytającego i do tego, jak on ma wykonana instalację.
Pisz na temat. Pytający nia ma ogrzewania ściennego a jego obiegi + zróżnicowane wielkością grzejniki, mają radykalnie różne opory hydrauliczne.
--------------------
To, że patrzyłas hydraulikowi na ręce to nie oznacza, ze rozumiałaś w stu procentach sensu jego działań.
Masz w swojej instalacji jakieś zawory?
Jeśli tak to czy:
Wszystkie są tej o samej średnicy i odkręcone są maksymalnie?

Tak, wszystko na maxa :wink:

boguslaw
28-08-2009, 06:23
Co:
Tak, wszystko na maxa :wink:
W tym :wink: zdaniu :wink: czegoś brakuje :wink: względem zadanego pytania.. :wink:

Czy naprawdę potrafisz wszystko odnosić tylko do siebie? :wink: :wink:
Nie ma innych punktów odniesienia? :wink:

Tomkii
28-08-2009, 06:41
Ja również mam bez regulacji (jak na razie). Mam za to mocno przewymiarowany piec i w tym układzie regulacja zwyczajnie okazała się zbędna. Rury są stopniowane (instalacja przystosowana jest do pracy grawitacyjnej).

cieszynianka
28-08-2009, 22:18
Co:
Tak, wszystko na maxa :wink:
W tym :wink: zdaniu :wink: czegoś brakuje :wink: względem zadanego pytania.. :wink:

Czy naprawdę potrafisz wszystko odnosić tylko do siebie? :wink: :wink:
Nie ma innych punktów odniesienia? :wink:

Boguś, nie denerwuj się, dbaj o zdrowie :wink:

Jeśli piszę o swoich doświadczeniach, to siłą rzeczy odnoszę wszystko do siebie :roll:

:wink:

boguslaw
30-08-2009, 09:20
Nie cieszynianko, nie denerwuję się.
:wink: Po prostu nie wiesz o czym mówisz.... :wink: Nie masz bladego pojęcia... :wink:
A zabierasz głos wszędzie, gdzie tylko się da.... :wink:
Chyba za bardzo przejęłąś się swoją rolą, poniekąd Ci narzuconą... :wink:
A może to jakieś uzależnienie od Forum? :wink:

Tomkii pisze:

Ja również mam bez regulacji (jak na razie). Mam za to mocno przewymiarowany piec i w tym układzie regulacja zwyczajnie okazała się zbędna. Rury są stopniowane (instalacja przystosowana jest do pracy grawitacyjnej).

Stopniowanie średnic rur jest niezwykle istotnym elementem regulacji hydraulicznej instalacji c.o. Wykonanie instalacji pod obieg grawitacyjny, tzn. z zastosowaniem spadków rur, zabezpiecza przed zasyfonowaniem instalacji i przed powstaniem niekontrolowanych, niespodziewanych miejsc oporu przepływu czynnika grzejnego.
Stwierdzenie: "pompa przepcha" jest nieprawdziwe a wadliwe wykonanie
i niewyregulowanie instalacji skutkować będzie wadliwym jej działaniem.
Nie zawsze użytkownik ma świadomość złej, nieoptymalnej pracy swojej instalacji no bo niby skąd miałby o tym wiedzieć? Każdy myśli sobie, że wszystko jest ok.. a tymczasem..
Dlatego tak ważnym jest, by instalację wykonać i wyregulować lege artis,
zgodnie z zasadami sztuki monterskiej..

cieszynianka pisze:

Jeśli piszę o swoich doświadczeniach, to siłą rzeczy odnoszę wszystko do siebie

Tak, z tym, że piszesz kompletnie nie na temat wątka.. :wink:
Twoje wypowiedzi w tym wątku autorowi pytania nic nie dają. :wink:
On ma całkowicie inny system c.o. :wink:
:wink:

amciek80
27-05-2012, 14:27
Boguslaw,

Odgrzewam starego kotleta. Przeczytalem instrukcje ze strony Regulusa i "regulacje moze wykonac uzytkownik majacy stosowna wiedze". Patrzac na Twoje wpisy wiesz o co chodzi w regulacji hydraulicznej.
Czy mozesz powiedziec jak sie dokonuje takiej regulacji. Czy wpina sie w uklad jakies przeplywomierze i bada rozklad przeplywu cieczy czy wylicza teoretycznie spadki cisnienia na poszczegolnych odcinkach rur i na tej podstawie wstepnie ustawia zawory w grzejnikach?

Andrzej & Grażyna
13-02-2013, 19:55
Tez interesuje mnie ten temat czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na powyższy post???

0degree
01-03-2013, 14:08
Tez interesuje mnie ten temat czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na powyższy post???
Jeśli instalacja c.o była projektowana, to zwykle projektant podaje nastawy wstępne grzejników. Jeśli nie ma takiego projektu to wprawiony instalator wyreguluje to bez problemu.
Niektóre grzejniki mają fabrycznie wyregulowaną nastawę wstępną zależną od wielkości grzejnika, wtedy należy skorygować niektóre nastawy.

amciek80
03-03-2013, 21:25
wprawiony instalator wyreguluje to bez problemu.
0degree nie obraz sie ale przeczytaj jeszcze raz post tym razem ze zrozumieniem i zastanow sie co daje Twoja odpowiedz?
to, ze wprawiony instalator wie jak to wyregulowac to juz Boguslaw powiedzial i wszyscy wiedza. pytanie brzmialo jakie sa zasady przy tej regulacji i jak sie do tego zabrac.

0degree
04-03-2013, 18:09
0degree nie obraz sie ale przeczytaj jeszcze raz post tym razem ze zrozumieniem i zastanow sie co daje Twoja odpowiedz?
to, ze wprawiony instalator wie jak to wyregulowac to juz Boguslaw powiedzial i wszyscy wiedza. pytanie brzmialo jakie sa zasady przy tej regulacji i jak sie do tego zabrac.
Nie obrażam się, opiszę Ci metodę którą powinieneś pojąć.
Zakładam, że wcześniej nie było żadnych nastaw wstępnych robionych i wszystkie grzejniki są na pełnym przepływie, demontujesz głowice termostatyczne, uruchamiasz pompę na najniższym biegu i sprawdzasz które grzejniki grzeją na całości, które do połowy i które wcale. Gdy już wiesz które jak grzeją i kryzujesz na nastawie wstępnej te grzejniki które grzeją w całości (na początek 2 punkty w dół) a te które były do połowy zimne 1 punkt w dół, odczekujesz kilkanaście minut i korygujesz dotąd aż wszystkie będą grzać jednakowo. Te grzejniki które na początku grzały najsłabiej zawsze zostawiasz na pełnym przelocie.
Jeśli dojdzie do takiej sytuacji że ustawisz w miarę jednakowy przepływ na wszystkich grzejnikach, jednak będą wszystkie spodem chłodniejsze wtedy na pompie bieg w górę.
Chyba wystarczająco jasno.

Andrzej & Grażyna
04-03-2013, 19:37
Bardzo jasno;) dziękujemy za tak dokładne (jak dla szaraczków) odpowiedzi

Pozdrawiam

amciek80
04-03-2013, 21:32
Chyba wystarczająco jasno.
jak dla mnie bomba :). dzieki.

Andrzej & Grażyna
29-12-2013, 12:33
Mam pytanie co myślicie o instalacji CO wykonanej na PEXach tzn. łączenie od rozdzielacza do grzejnika, instalacja w kotłowni z miedzi trochę się obawiam tych PEXów, tym bardziej że piec na paliwo stałe (węgiel) instalacja CO w systemie otwartym.

Jarek.P
30-12-2013, 14:05
Ale czego właściwie się obawiasz?

Andrzej & Grażyna
30-12-2013, 16:17
Obawiam się temperatury i rozszczelnienia PEXów przy pracy na wysokich temperaturach

Jarek.P
30-12-2013, 16:39
Maksymalna temperatura pracy pexów to 95 stopni. Jeśli w twojej instalacji będzie więcej, to wytrzymałość termiczna rur będzie chyba najmniejszym problemem :)

Andrzej & Grażyna
30-12-2013, 16:47
Jakoś ciągle pexy kojarzą mi się z podłogówką i ogrzewaniem niskotemperaturowym, dlatego moje obawy, chociaż pewnie przy zastosowaniu Pexów zamiast miedzi miękkiej sporo bym zaoszczędził??

17jan
08-01-2014, 20:51
Jeśli instalacja c.o była projektowana, to zwykle projektant podaje nastawy wstępne grzejników. Jeśli nie ma takiego projektu to wprawiony instalator wyreguluje to bez problemu.
Niektóre grzejniki mają fabrycznie wyregulowaną nastawę wstępną zależną od wielkości grzejnika, wtedy należy skorygować niektóre nastawy.

Co ty za bzdury wypisujesz! A słyszałeś o czymś takim jak zawór kryzujący i wiesz gdzie on się znajduje?

Pzdr.

Janek

Domderlis
09-01-2014, 23:30
Krzyżakiem go pojechał jak Urlich Von...

yaiba83
12-01-2014, 20:32
Właśnie na youtube umieściłem swój pierwszy filmik instalacji C.O. na jaką natrafiłem przy okazji jednej z delegacji.
Dla ludzi o mocnych nerwach: http://youtu.be/SruOVpsLAko

17jan
05-09-2014, 20:55
Hmmm, ostatnią zimę już grzaliśmy i nic takiego się nie zdarzyło. Od tego jest pompka, żeby pchała tam gdzie ja jej każę za pomocą siłownika i termostatu.

Nie grzał tylko obwód, do którego brakło miejsca w listwie (było miejsce na 6, a my potrzebowaliśmy 7 obwodów podłączyć). Kumaty elektryk załatwił sprawę i od tego monentu wszystko grzało jak trzeba. Zwiększaliśmy i zmniejszaliśmy zadane temperatury, żeby sprawdzić sprawność działania i na szczęście wszystko zagrało :D


Witaj,
to dla Ciebie za ciężki temat może zmień swoje zainteresowania.

boguslaw ma w 100% RACJĘ!

pozdr. Janek