PDA

Zobacz pełną wersję : cyrkulacja cwu



31-12-2003, 17:47
zacząłem się zastanawiać i wpadłem na taki pomysł, proszę o opinie czy jest to możliwe, czy ktoś tak ma zrobione ?

Aby zainstalować czujkę ruchu w łazience, która będzie załączać pompę cyrkulacji cwu, podobnie jak czujki ruchu załączają światło.

Efekt :
Po wejściu do łazienki, zaczyna pracować pompa cyrkulacji cwu np. 30 sek.
Zanim odkręcę kran ciepła woda jest już dostępna w kranie.

Zaleta :
- pompa pracuje tylko wówczas, gdy jest to konieczne,

Wady :
???

Proszę o opinie.

Cz.

Pagin
31-12-2003, 18:59
Witaj Gosci Cz.
Na forum juz gdzies widzialem podobny pomysl, z tym ze zamiast czujki ruchu pompa byla zalaczana podwojnym wlacznikiem swiatla. Przypuszczam ze dotyczylo to lazienki bez okna. Wg mnie pomysl zalaczania pompki przy pomocy czujki lub wlacznika swiatla jest interesujacy, choc do tego etapu budowy jest mi daleko.
Pozdrowienia

jprzedworski
31-12-2003, 20:34
Na przykład coś takiego (47zł):
http://www.sumtech.pl/html/p685339.html

Zbigniew Rudnicki
31-12-2003, 21:33
Po za łazienką są jeszcze zawory czerpne ciepłej wody w WC i kuchni.
Tam też trzeba by czujki ruchu.
Mechaniczny programator dobowy kosztuje 10 zł i umożliwia włączenie pompy cyrkulacyjnej na 15 minut w dowolnych cyklach (n.p. z przerwą godzinną w ciagu dnia i dwugodzinną w nocy).
Natomiast instalacje CWU warto zaizolować (ocieplić) tak, aby stygła wolniej, a w lecie niepotrzebnie nie dogrzewała pomieszczeń.
W tym także rurki elastyczne pod umywalkami i zawory odcinające, oraz rozdzielacze - jeśli takie są.
W sezonie grzewczym (zima) energia na grzanie wody nie marnuje się.
Wspomaga nam ogrzewanie domu. Trochę ciepła ucieka do szamba, ale tam też zabezpiecza go przed zamarznięciem.

kaazik
01-01-2004, 09:40
mi się podobają te pomysły, w łazience i kibelku zastosuję wyłącznik a w kuchni czujkę.

_ZBYCH_
01-01-2004, 13:53
Ja mimo sporej ilości automatyki w swoim domu, zastosuję zegar sterujący pompą oraz dodatkowo połączę pompę (i ogrzewanie) z systemem alarmowym. Uzbrojenie systemu wyłączy pompę cyrkulacji C.W.U. oraz obniży temperaturę w domu.
Uważam, że rozwiązanie z czujką ruchu, czy osobnym włącznikiem pompy nie zapewni wystarczającego komfortu korzystania z C.W.U.

strzecha
01-01-2004, 20:35
A cos takiego http://www.danfoss.com.pl/main/produkty_40.php?pro=7. Chociaż samo w sobie to pewnie nie rozwiąże problemu. Ciekaw jestem ile taki zawór może kosztować. Oriętuje się ktoś? Odnośnie instalowanie pompy to jakie konkretnie (model, moc), bo pomysł mnie sie strasznie spodobał (obecnie w łazience mam ponad minute czekanie na ciepłą wodę) i jak to poprawnie podłączyć (jakies zawory jeszcze po drodze czy cuś)?

Pozdrawiam

01-01-2004, 21:47
wielkie dzięki za pomysły i kolejne możliwości rozwiązania problemu.

u mnie cyrkulacja będzie potrzebna baaardzo nieregularnie, gdyż czasem kilka dni w domu nikogo nie będzie, a czasem korzystanie z wody może być intensywne.

a,

W sklepie z piecami zaproponowano mi pompę Danfossa za 250 zł brutto jakąś o małych przepływach czy mocach - modelu nie znam, ale podobno odpowiednią do tego zastosowania.

Cz.

01-01-2004, 21:57
Chciałbym powiedzieć, że nawet jak mam odłączoną cyrkulację, to czekanie na ciepłą wodę nie jest takie straszne jakieś 20 sek ( zawsze ta woda nie jest aż tak wyziębiona by powodować szok).
Jak wiem, że bedę intensywnie korzystał z z wody np: wieksza ilość gości to załączam pompkę, a jak tylko do zwykłego użytkowania to brak cyrkulacji nie jest taki upierdliwy.

_ZBYCH_
01-01-2004, 23:50
Chciałbym powiedzieć, że nawet jak mam odłączoną cyrkulację, to czekanie na ciepłą wodę nie jest takie straszne jakieś 20 sek ( zawsze ta woda nie jest aż tak wyziębiona by powodować szok).
Jak wiem, że bedę intensywnie korzystał z z wody np: wieksza ilość gości to załączam pompkę, a jak tylko do zwykłego użytkowania to brak cyrkulacji nie jest taki upierdliwy.

Weź pod uwagę oszczędność wody i szamba.

niezły
02-01-2004, 08:09
Trudno tu mówić o jakichś oszczędnościach raczej o komforcie bo albo spuszczamy zimną wodę albo płacimy za prąd w obu przypadkach wydatek niewielki większość moich klientów woli mieć ciepła wodę od razu po odkręceniu kurka

_ZBYCH_
03-01-2004, 09:38
Trudno tu mówić o jakichś oszczędnościach raczej o komforcie bo albo spuszczamy zimną wodę albo płacimy za prąd w obu przypadkach wydatek niewielki...

To ja już wolę płacić za prąd, niż zamawiać co chwila usługi ascenizacyjne :lol i w dodatku czekać na ciepłą wodę w kranie.