PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylator kanałowy na poddasze - jaka wydajność



ravo77
18-08-2009, 08:18
Witam,

Planuję wentylację poddasza użytkowego za pomocą centralnego wentylatora kanałowego. Mam wyprowadzone rury spiro 125mm (z izolacją) z każdego pomieszczenia na poddaszu na stryszek.

Stoję teraz przed wyborem wentylatora kanałowego, lecz nie wiem jaką wydajność powinien on posiadać (liczoną w m3/h).

Ilość pomieszczeń na poddaszu: 4
Powierzchnia pomieszczeń: 70m2
Kubatura pomieszczeń: ok. 150m3

Czy wentylator o wydajności 300m3/h (czyli 2 wymiany powietrza na godzinę) zapewni właściwą wentylację?

Oprócz standardowej wentylacji, chcę też mieć możliwość usuwania wieczorami gorącego powietrza nagromadzonego pod sufitem poddasza w upalne dni. Obecnie bez żadnej wentylacji poddasza jest taka sytuacja, że aby schłodzić nagrzane do 25st. C. poddasze do 20st. potrzeba solidnie wietrzyć przez 9 okien połaciowych co najmniej 3-4 godziny (przy 17st C. na zewnatrz). Dodam, że izolacja dachu to 25cm wełny, wykonana bardzo solidnie (bo samemu ). :)

odaro
18-08-2009, 09:00
Witam,



Czy wentylator o wydajności 300m3/h (czyli 2 wymiany powietrza na godzinę) zapewni właściwą wentylację?



A jak planujesz nawiew takiej ilości powietrza

ravo77
18-08-2009, 09:03
Poprzez 9 okien dachowych z nawiewnikami 10m3/h każdy.
Dodatkowo przez rozszczelnienie okien dachowych.

klimatxx
20-08-2009, 21:30
Abyś miał zrównoważony nawiew i wywiew, usuń z pomieszczeń również 90m3/h. Na ten przepływ dobierz wentylator wyciągowy. Wtedy ilość powietrza nawiewanego będzie równa ilości powietrza wywiewanego. Przy doborze wentylatora oprócz wydajności, musisz również zwrócić uwagę na jego spręż. Myślę, że w twoim przypadku wystarczy 100-150Pa.

90m3/h świeżego powietrza, które dostarczysz na poddasze, jest wystarczające. Założę, że na poddaszu masz dwie sypialnie dla dorosłych i dwie dla dzieci, czyli łącznie 4 pokoje. Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ilość świeżego powietrza nawiewanego do sypialni dorosłych wynosi 30(40)m3/h, a do sypialni dziecięcych 15(25)m3/h. Zatem 2x30+2x15=90m3/h :)

Pamiętaj o tym, że poprzez wentylację nie schłodzisz powietrza w sypialniach. Dostarczysz jedynie świeże powietrze. Aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, musisz zastosować klimatyzację. O tym jaki klimatyzator sprawić sobie do domu pisałam niedawno tutaj http://www.klimatysatory.pl/klimatyzacja-w-domu/jaki-klimatyzator-kupic

odaro
20-08-2009, 21:39
Klimatysatosy.pl skoro już jesteś na Naszym forum to mogę skorzystać z Twojej wiedzy w branży klimaryzacja.

Byłem na Twoim blogu jak można z Tobą skontaktować na priva

klimatxx
20-08-2009, 22:18
Chętnie odpowiem na Twoje pytania i pomogę w sprawie klimatyzacji. Nie ma żadnego problemu. Zapraszam serdecznie na PW :)

odaro
21-08-2009, 10:09
Chętnie odpowiem na Twoje pytania i pomogę w sprawie klimatyzacji. Nie ma żadnego problemu. Zapraszam serdecznie na PW :)

No to poszło na priva :)

supernik
05-06-2013, 21:24
Ej, chłopaki, ale co na priv, podzielcie się wiedzą.

To jakie jwydajności powinna być ta turbina - Pan od kominków powiedział mi że w takiej sytuacji ja ktu opisanej 550 czegoś chyba m3/h