PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty ogrzewania, ekogroszek vs gaz płynny.



akapap
18-08-2009, 15:37
Witam,

ktoś z Was weryfikował koszty ogrzewania pod kątem ekogroszek/gaz płynny.

Zawsze wydało mi się, że grzanie ekogroszkiem jest najtańsze jednakże ostatnio osoba, która grzeje gazem płynnym wspomniała, że przy dobrej negocjacji cen można otrzymać gaz płynny w cenie 1.4 za m3.

Czy potwierdzacie powyższe informacje.

Pozdrawiam.

mariankossy
18-08-2009, 20:33
1,4 za /m3 to bzdura :D
ziemny jest po 1,75/m3 i jest 2x tańszy od płynnego.

4,5 za kgpropan-butan. to jest to.

cieszynianka
18-08-2009, 21:03
Tu coś jest na temat cen:

http://forum.muratordom.pl/czym-ogrzewamy-gaz-propan-olej-wegiel,t28531.htm?highlight=koszty%20ogrzewania%20 gazem

http://forum.muratordom.pl/zbiorniki-na-gaz-plynny-najnizsze-ceny-gazu,t48592.htm?highlight=gaz%20butli

http://forum.muratordom.pl/olej-kontra-gaz-ze-zbiornika,t114029.htm?highlight=gaz%20butli

http://forum.muratordom.pl/gaz-plynny-tak-czy-nie,t112194.htm?highlight=gaz%20butli

:wink:

revalidon
18-08-2009, 21:05
Za 1,40 zł to na wiosnę można było kupić 1 litr propanu, a nawet taniej bo ja kupiłem po 1,35 zł.

* 1 l propanu to 0,254 m3 gazu;
* tak więc za 5,60 zł masz 1 metr sześcienny gazu propanu;
* kaloryczność propanu w stosunku do GZ: 91.260/37.300 = 2,4 krotnie wyższa;

Tak więc widzisz, że cena propanu jest 3 razy większa od propanu, a kaloryczność tylko 2,4 raza... Tak więc gdzież tu porównywać do egla..?? t

cieszynianka
18-08-2009, 21:55
Jeszcze tu:

http://forum.muratordom.pl/gaz-ze-zbiornika-dla-samobojcow-finansowych,t135869.htm?highlight=ogrzewanie%20ole jowe

:-?

Marcinn73
18-08-2009, 22:32
Kiedyś zastanawiałem się nad gazem ze zbiornika... Przeliczyłem sobie wszelkie koszty i okazuje się, że średnio gaz ten jest okolo 2 do 2,5 razy droższy od gazu ziemnego.

pierwek
19-08-2009, 08:09
jak przyjdzie faktura za sezon grzewczy nagle okazuje się że za miesiąc grzania propanem płaci się tyle co ekogroszkowiec za cały rok

a to jest mój tegoroczny zapas ekogroszku na zimę (a być może na rok bo przez całe lato idzie go około 1/2t ).

3t ekogroszku (zdaje się ekoretu) cena wraz z transportem 2050zł

http://79.188.255.66/murator/opal.jpg

goike
19-08-2009, 10:54
jak przyjdzie faktura za sezon grzewczy nagle okazuje się że za miesiąc grzania propanem płaci się tyle co ekogroszkowiec za cały rok

a to jest mój tegoroczny zapas ekogroszku na zimę (a być może na rok bo przez całe lato idzie go około 1/2t ).

3t ekogroszku (zdaje się ekoretu) cena wraz z transportem 2050zł

http://79.188.255.66/murator/opal.jpg

Na jaki dom starcza te 3 tony? Ja palę co prawda zwykłym węglem ale chcę mieć porównanie.
P.S. ładnie te woreczki wyglądają. Chyba nie ty to wszystko targałeś?

pierwek
19-08-2009, 11:05
Będę ogrzewał cały parter 120m2, delikatnie garaż (32m2), na poddaszu (na razie poddasze ma 120m2) też będę miał włączone ze 3 grzejniki ale tam jeszcze nie ma zabudowy GK więc nie będę utrzymywał normalnej temperatury. Dom ocieplony 15cm styropianu, dach wełna 18+5, ściany są z PTH24.

Zworkowany węgiel miałem podwieziony pod sam garaż, był do przewiezienia około 10m taczką - no i poukładanie go (to chyba najciężej). Ojciec mi go zwiózł zanim wróciłem z pracy - choć prosiłem żeby nie robił tego sam :oops:

To ile opału pójdzie zależy od zimy... Ubiegłej poszło 2,5t ale dom był nieocieplony a w domu temp około 14stopni. Oczywiście nikt tam nie mieszkał :)

franzkru
19-08-2009, 11:43
Będę ogrzewał cały parter 120m2, delikatnie garaż (32m2), na poddaszu (na razie poddasze ma 120m2) też będę miał włączone ze 3 grzejniki ale tam jeszcze nie ma zabudowy GK więc nie będę utrzymywał normalnej temperatury. Dom ocieplony 15cm styropianu, dach wełna 18+5, ściany są z PTH24.

Zworkowany węgiel miałem podwieziony pod sam garaż, był do przewiezienia około 10m taczką - no i poukładanie go (to chyba najciężej). Ojciec mi go zwiózł zanim wróciłem z pracy - choć prosiłem żeby nie robił tego sam :oops:

To ile opału pójdzie zależy od zimy... Ubiegłej poszło 2,5t ale dom był nieocieplony a w domu temp około 14stopni. Oczywiście nikt tam nie mieszkał :)

Możesz mi orientacyjnie powiedzieć ile mniej więcej miejsca ci to zajeło ? Też zamierzam kupić 3t i zastanawiam sie czy mi sie zmieści :)

paul997
19-08-2009, 11:44
Ile miejsca zajmują te 3 tony? Dobrze widzą, że stoją na 3 paletach - 3 m2? I ile metrów w górę? Na razie jestem na etapie rozplanowania kotłowni - piec jeszcze nie kupiony.

pierwek
19-08-2009, 11:53
cała kotłowania ma 2x5 m. Ta ściana z oknem ma właśnie 2m. Kafelki na ścianie mają chyba 25x40cm - można mniej więcej zobaczyć dokąd to sięga. W worku jest około 30kg ekogroszku - było 96worków. worki leżą na takich nietypowych paletach po pustakach one mają chyba 1,2mx1,2m. Wyglądałoby na to że jeden rząd (ten pod oknem) ma 1,2x2m a ta kupka najbliżej (po lewej stronie) to właśnie jedna paleta 1,2m x 1,2m

paul997
19-08-2009, 12:01
Dzięki, wreszcie jakiś konkret. Do tej pory u znajomych oglądałem kupkę wsypanego do kotłowni węgla i słuchałem opowieści - to jest tona :).

franzkru
19-08-2009, 20:13
cała kotłowania ma 2x5 m. Ta ściana z oknem ma właśnie 2m. Kafelki na ścianie mają chyba 25x40cm - można mniej więcej zobaczyć dokąd to sięga. W worku jest około 30kg ekogroszku - było 96worków. worki leżą na takich nietypowych paletach po pustakach one mają chyba 1,2mx1,2m. Wyglądałoby na to że jeden rząd (ten pod oknem) ma 1,2x2m a ta kupka najbliżej (po lewej stronie) to właśnie jedna paleta 1,2m x 1,2m

Ok to powiedz mi proszę jeszcze jedno. Co to są za worki. Czy są to takie plecione ? I czy się z nich sypie ?
Zastanawiam się jakie kupić :)

pierwek
20-08-2009, 06:28
ja kupiłem węgiel już poworkowany - dodatkowy koszt to 60zł od tony a na tonę wchodzi ca 30worków. Nie wiem czy opłaca się worki kupować i samemu workować - co innego jak worki już posiadasz.

Są plecione, z jakiegoś tworzywa. Trochę może się z nich pylić. Natomiast mają super właściwość że groszek w nich schnie (w przeciwieństwie do groszku w workach foliowych). Wiem bo w ubiegłym roku miałem groszek w podobnych workach. Dlatego układałem worki na paletach żeby od spodu też był dostęp powietrza.

Worki są na 99% kupowane w jakimś sklepie dla rolników.

franzkru
20-08-2009, 06:33
ja kupiłem węgiel już poworkowany - dodatkowy koszt to 60zł od tony a na tonę wchodzi ca 30worków. Nie wiem czy opłaca się worki kupować i samemu workować - co innego jak worki już posiadasz.

Są plecione, z jakiegoś tworzywa. Trochę może się z nich pylić. Natomiast mają super właściwość że groszek w nich schnie (w przeciwieństwie do groszku w workach foliowych). Wiem bo w ubiegłym roku miałem groszek w podobnych workach. Dlatego układałem worki na paletach żeby od spodu też był dostęp powietrza.

Worki są na 99% kupowane w jakimś sklepie dla rolników.

Własnie się zastanawiam czy kupować luzem ekogroszek czy workowany.
Róznica na 3t wychodzi koło 180-200zł. Worki kosztują 100zł za 200szt. Czyli na 3t zużyje ich 90-100szt. Dla 130-150zł chyba warto się pobawić w workowanie samemu :)

pierwek
20-08-2009, 08:06
nie wiem jak to jest z tym niedoważaniem. co do ważenia worków.... W worki pakowane na składzie nie mają dokładnie tej samej wagi więc ważenie kilku sztuk mija się z celem. Trzeba by zważyć wszystkie.

Podobno to wygląda tak że oni ładują worki na auto aż dojadą do zadanej wagi a ostatni worek pakują tyle ile brakuje do np. 3t.

Mi na składzie powiedzieli że przed wysyłką węgla do mnie mogą do mnie zadzwonić i mogę podjechać żeby sobie rzucić okiem na wagę. Ja im na to powiedziałem że jak mnie raz oszukają to stracą na zawsze klienta, i że jak mi się będzie chciało to sobie przeważę ten węgiel przy pakowaniu go do kotłowni ;).

franzkru
20-08-2009, 08:17
różnica w cenie jest pozorna, węgiel luzem zawsze jest niedoważony, zamawiasz 3t a do domku dojedzie 2,8t albo węgiel przyjedzie mokry i po wyschnięciu okaże się że 200kg to była woda, albo waga na składzie będzie trochę rozregulowana itp

węgiel workowany łatwiej przeliczyć a nawet można zważyć kilka losowych worków, albo powiedzieć sprzedawcy że będziesz ważył każdy worek, wtedy okaże się że każdy z nich trzyma wagę

Węgiel w workach też może być mokry więc nie jest to dla mnie żaden argument. Natomiast zawsze mogę po workowaniu zważyć każdy worek i wtedy będę wiedział czy mu jechac na skład kogoś $#@#$@^% czy też nie :)

admiro
20-08-2009, 19:37
jak mi się będzie chciało to sobie przeważę ten węgiel przy pakowaniu go do kotłowni ;)
a nie korciło ciebie tak dla samej ciekawości przeważyć kilku losowych worków ??

Jak kupujesz kilka worków to kupujesz pakowane po równo np. 30 kg.

Ale jak kupujesz np 5 ton workowanego, to mogą sypać do pełna w worek (bez ważenia), a ważą normalnie samochód, jak przy węglu luzem - teściu tak miał z miałem.

pierwek
21-08-2009, 09:19
Jak kupujesz kilka worków to kupujesz pakowane po równo np. 30 kg.

Ale jak kupujesz np 5 ton workowanego, to mogą sypać do pełna w worek (bez ważenia), a ważą normalnie samochód, jak przy węglu luzem - teściu tak miał z miałem.

dokładnie tak jest - ważenie pojedynczego worka nie da żadnej informacji - to nie jest konfekcjonowane tak jak ekogroszek w castoramie

Chem-Line
05-09-2015, 13:23
Witam,
Do ogrzania 200 m2 będziecie potrzebować Państwo ok. 2500 litrów czystego propanu na cały rok. W tej chwili koszt 1 litra gazu wynosi 1,37 zł brutto, czyli zapłaciliby Państwo 3.425 zł. Tona wysokogatunkowego ekogroszku to koszt ok. 850 zł W zależności od zimy do ogrzania takiego metrażu należałoby spalić od 3 do 4 ton, a więc różnice w kosztach węgla i gazu nie są tak duże.

Pod uwagę należy wziąć jeszcze brak konieczności dokupowania małych butli gazowych do kuchenki lub płacenia wyższych rachunków za prąd, ponieważ ze zbornika można podprowadzić gaz również do kuchenki.
Bezobsługowość i czystość instalacji też jest kolejnym miłym dodatkiem. Nie trzeba dżwigać i ciągle dokładać opał do pieca . Piece gazowe nie potrzebują również oddzielnego miejsca. Można he zamontować w kuchni łazience czy innym dowolnym miejscu na poziomie zero.
Myślę że warto się zastanowić nad instalacją gazową na propan, nie tylko ze względu na dosyć przystępną cenę, ale również na inne walory.

Liwko
05-09-2015, 14:24
Komy ty odpisujesz? Zobacz na datę :D

Greengaz
05-09-2015, 14:33
Z regulaminu:
Płatny Profil umożliwia udzielanie się w dyskusjach na Forum, tworzenie galerii zdjęciowych, zakładanie nowych tematów i dzienników budowy pod marką firmy. Dzięki tej formie reklamowej możesz udzielać porad innym użytkownikom, np. dotyczących korzystania z konkretnego produktu lub porad związanych z usługami Twojej firmy.

Oznacza to, że im częściej odwiedzasz forum i udzielasz się w dyskusjach, tym częściej Twoje reklamy będą widziane przez innych użytkowników.

Pamiętaj jednak, że użytkownicy Forum są czuli na wpisy stricte reklamowe. Biorąc udział w dyskusjach, szanuj zwyczaje forum. Bądź kompetentnym i merytorycznym doradcą.

Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów o charakterze stricte reklamowym i blokowania płatnego profilu."
c.b.d.o.

Św.Mikołaj
05-09-2015, 14:39
Witam,
Do ogrzania 200 m2 będziecie potrzebować Państwo ok. 2500 litrów czystego propanu na cały rok. W tej chwili koszt 1 litra gazu wynosi 1,37 zł brutto, czyli zapłaciliby Państwo 3.425 zł. Tona wysokogatunkowego ekogroszku to koszt ok. 850 zł W zależności od zimy do ogrzania takiego metrażu należałoby spalić od 3 do 4 ton, a więc różnice w kosztach węgla i gazu nie są tak duże.

Pod uwagę należy wziąć jeszcze brak konieczności dokupowania małych butli gazowych do kuchenki lub płacenia wyższych rachunków za prąd, ponieważ ze zbornika można podprowadzić gaz również do kuchenki.
Bezobsługowość i czystość instalacji też jest kolejnym miłym dodatkiem. Nie trzeba dżwigać i ciągle dokładać opał do pieca . Piece gazowe nie potrzebują również oddzielnego miejsca. Można he zamontować w kuchni łazience czy innym dowolnym miejscu na poziomie zero.
Myślę że warto się zastanowić nad instalacją gazową na propan, nie tylko ze względu na dosyć przystępną cenę, ale również na inne walory.

Ale bzdura.
Ja mając butle na podwórku płaciłem na początku 1,87 i co trochę cena rosła aż do momentu kiedy litr kosztował więcej niż na stacji cpn do samochodu.
koszt całorocznego utrzymania domu łącznie latem z cwu na dom 260 m2 dobrze ocieplony to ok 8000 zł do 12000 zł.
I jeszcze byłem wybuchowym sąsiadem z butlą na podwórku.
Lepiej jest kupić butle na własność niż płacić dzierżawe, bo zawsze dostawce można zmienic.
A przy rezygnacji z Gazu koszt zabrania butli i odpompowania pozostałego w niej gazu to 2500 zł.
Nie dajcie się naciągnąć.
Jeżeli gaz to tylko ziemny

Św.Mikołaj
05-09-2015, 14:41
1,4 za /m3 to bzdura :D
ziemny jest po 1,75/m3 i jest 2x tańszy od płynnego.

4,5 za kgpropan-butan. to jest to.
Panowie za LITR, a nie m3.:lol2::lol2::lol2:
Czy wiecie ile m3 to litrów:no::no::no:

Greengaz
05-09-2015, 14:57
Widzę, że temat odżył.
@ Św,Mikołaj
- nie zdarzył się przypadek wybuchu zbiornika umieszczonego na zewnątrz budynku,
- od kilku lat latem ceny na propan porównując wartości opałowe z gazem ziemnym były zbliżone. W tym roku ceny propanu gwałtownie spadły i obecnie wykorzystanie propanu do celów grzewczych jest tańsze o ok. 15- 20% od gazu ziemnego. Oczywiście mówię o własnym zbiorniku, a nie dzierżawionym w koncernie.
- dzierżawiąc zbiornik nie mamy wpływu na ceną dyktowaną przez koncern i najczęściej nie ma ona wiele wspólnego z ceną rynkową.