PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie schodów



macm
18-08-2009, 21:33
Witam, pytanie z tych dość banalnych ale jednak trudno się rozeznać i znaleźć jasną odpowiedź. Znalazłem na forum kilka tematów o oświetleniu schodów i raczej wszędzie piszecie iż można umieszczać światełka świecące przy schodach w puszkach. Wydawało mi się to oczywiste. Jakież więc było moje zdziwienie gdy elektryk który montował mi instalację stwierdził, że puszek do takiego oświetlenia montować nie można, bo lampki się grzeją i stopią puszki. Ja na to że kupię specjalne do schodów a on, że i tak się nie da. Więc pytam jakie inne widzi rozwiązanie a on żeby poszukać gdzieś popytać to on zrobi. Teraz kable wystają z tynku i nie mam pojęcia jak inaczej zamontować lampki. Oczywiście możnaby zrobić dużą listwę przy schodach ale to nie będzie wyglądało dobrze. Zdaje mi się, że te puszki to jedyne wyjście. Co sądzicie na ten temat?
Pozdrawiam
Maciek

niktspecjalny
19-08-2009, 08:21
Ciekawy ten elektryk.Każe ci szukać a sam sposób z puszkami odrzuca :roll: .Mam oświetlenie schodowe wewn w ścianie.Kupiłem takie które mi się spodobało a potem elektryk sam siebie bluzgał,że za grube kable ,że za krótko docięli ,że nie te puszki do tego rodzaju oświetlenia,że musi teraz wymontować itd.Pomęczył ucho ale zrobił.Oświetlenie mam na 230 V i nic mi się nie grzeje światło pali mi się przez 1min i gaśnie bo tak sobie ustawiłem.No chyba ,że w przyszłości chcesz aby schody były oświetlane jako bajer caly czas ....ale chyba mija się to z celem.

darekw127
19-08-2009, 09:05
U mnie w ścianie przy schodach były wykuwane sześcienne dziury, a następnie na front była wklejana płyta k-g. Robiło się coś w rodzaju puszki, a zarazem oprawka miała się o co zaprzeć "łapkami".

Poza tym np. u mnie są tam żarówki LED. Co tam się ma niby grzać?

robertsz
19-08-2009, 09:48
Twój Elektrykorz jest w błędzie.
Lampki schodowe LED to moc rzędu 1-2W.
Lampki schodowe halogenowe to moc rzędu 5-15W.
Każdy rodzaj ściany jest w stanie odebrać tak gigantyczną ilość ciepła.

Problem z puszkami jest następujący.
Lampki LED firmy SKOFF (najbardziej popularne na rynku) są przeznaczone do montażu w puszkach fi 50mm.
Z kolei lampki halogenowe potrzebują puszek fi 70-75mm.
A standardowe puszki dostępne w sklepach są fi 60mm i nijak nie pasują do tych lampek.
Ale te niuanse wyjaśniane są przed pracą, a nie na etapie montażu :)

zygzak
19-08-2009, 09:56
Lampki LED firmy SKOFF (najbardziej popularne na rynku) są przeznaczone do montażu w puszkach fi 50mm.

Są też do puszek 60mm.
Są też takie naklejane na ścianę, i to będzie chyba rozwiązanie dla autora wątku.

raffran
19-08-2009, 10:01
U mnie w ścianie przy schodach były wykuwane sześcienne dziury, a następnie na front była wklejana płyta k-g. Robiło się coś w rodzaju puszki, a zarazem oprawka miała się o co zaprzeć "łapkami".

Poza tym np. u mnie są tam żarówki LED. Co tam się ma niby grzać?

Robilem tak samo z ta plyta g-k, tylko montowalem w niej gotowe lampki schodowe ktore byly juz razem z puszkami.

edde
19-08-2009, 19:10
ja kupiłem sobie takie:
http://www.allegro.pl/item708212488_mega_promocja_oprawa_diodowa_gryf_le d_12_rec.html

energooszczedne, nie grzeją, mają własne puszki ;)
podłączone będą pod sterownik czasowy i zmierzchowy

niktspecjalny
19-08-2009, 21:30
ja kupiłem sobie takie:
http://www.allegro.pl/item708212488_mega_promocja_oprawa_diodowa_gryf_le d_12_rec.html

energooszczedne, nie grzeją, mają własne puszki ;)
podłączone będą pod sterownik czasowy i zmierzchowy

Mam identyczne tyle ,że kwadratowe.Też się nie grzeją,też mają własne puszki,też są podłączone pod sterownik czasowy w wiatrołapie w skrzynce elektrycznej...ale po chudy byk ci ten sterownik zmierzchowy??? :o

jareko
19-08-2009, 22:04
trzy sztuki SKOFF przyklejone butaprenem bezpośrednio do ściany, kabelek zasilający to linka 2x0,25, na stale podłączone do trafo i sieci, świece cala dobę

gerro
19-08-2009, 22:17
Ja mam takie coś

http://www.kanlux.pl/pliki/strona/04699.pdf

prosto w ścianę bez żadnych puszek ,żadnych efektów ubocznych nie widzę ,pomimo że dziecko nie raz zostawi (nie widziałem Tatusiu że się pali)zapalone światło na kilka godzin . być może przez to że lampki (oprawy ) nie mają szybek i ciepło ma którędy się wydostać

niktspecjalny
19-08-2009, 22:26
trzy sztuki SKOFF przyklejone butaprenem bezpośrednio do ściany, kabelek zasilający to linka 2x0,25, na stale podłączone do trafo i sieci, świece cala dobę

Ale zajefajnie masz ............. :lol:

edde
19-08-2009, 22:31
ja kupiłem sobie takie:
http://www.allegro.pl/item708212488_mega_promocja_oprawa_diodowa_gryf_le d_12_rec.html

energooszczedne, nie grzeją, mają własne puszki ;)
podłączone będą pod sterownik czasowy i zmierzchowy

Mam identyczne tyle ,że kwadratowe.Też się nie grzeją,też mają własne puszki,też są podłączone pod sterownik czasowy w wiatrołapie w skrzynce elektrycznej...ale po chudy byk ci ten sterownik zmierzchowy??? :o

:lol:
bo ma być tak że podświetlenie działa wtedy gdy jest ciemno i jednocześnie wtedy gdy jest dość spore prawdopodobieństwo że ktoś z niego skorzysta
czasowy sam byłby ok, gdyby noc zapadała zawsze o tej samej porze, a tu w ciągu roku może to być zarówno o 15-tej jak i 21-szej, aj tam nie mam ochoty co i rusz latać do rozdzielni zegarek przeprogramowywać, a wiec nastawiam sobie czas świecenia na 15-23 i rano powiedzmy 6-8, zasilanie idzie z czasówki przez zmierzchówkę która koryguje czy naprawdę w tym momencie podświetlenie jest potrzebne czy tez zbędne (bo latem o 16 czy 18-tej słońce jeszcze wysoko a więc i na schodach widno)
ot i cała filozofia :wink:

niktspecjalny
19-08-2009, 22:41
ja kupiłem sobie takie:
http://www.allegro.pl/item708212488_mega_promocja_oprawa_diodowa_gryf_le d_12_rec.html

energooszczedne, nie grzeją, mają własne puszki ;)
podłączone będą pod sterownik czasowy i zmierzchowy

Mam identyczne tyle ,że kwadratowe.Też się nie grzeją,też mają własne puszki,też są podłączone pod sterownik czasowy w wiatrołapie w skrzynce elektrycznej...ale po chudy byk ci ten sterownik zmierzchowy??? :o

:lol:
bo ma być tak że podświetlenie działa wtedy gdy jest ciemno i jednocześnie wtedy gdy jest dość spore prawdopodobieństwo że ktoś z niego skorzysta
czasowy sam byłby ok, gdyby noc zapadała zawsze o tej samej porze, a tu w ciągu roku może to być zarówno o 15-tej jak i 21-szej, aj tam nie mam ochoty co i rusz latać do rozdzielni zegarek przeprogramowywać, a wiec nastawiam sobie czas świecenia na 15-23 i rano powiedzmy 6-8, zasilanie idzie z czasówki przez zmierzchówkę która koryguje czy naprawdę w tym momencie podświetlenie jest potrzebne czy tez zbędne (bo latem o 16 czy 18-tej słońce jeszcze wysoko a więc i na schodach widno)
ot i cała filozofia :wink:

Czekaj ,czekaj.Gaśnie światło w domu bo kładziecie się spać....a tu zmierzchowy to widzi i zapala światełko przy schodkach by w nocy skorzystać z dolnej lodówki i wyleczyć kacyka. :wink: :lol: .Popraw mnie proszę jak się mylę?

edde
19-08-2009, 22:49
no o tym nie pomyślałem :lol:
w moim zamyśle sonda zmierzchowego ma być na zewnątrz (nie wewnątrz budynku), czyli jeśli ciemno na zewnątrz to pali się tak jak jest ustawione na czasówce (czyli np. do 23-ciej) a w razie potrzeby oczywiscie jest na klatne oświetlenie boczne ścienne i do niego być może podpięte również to schodowe (czyli pstruczek elektryczek załatwią sprawę nagłych potrzeb w nieprzewidziano-nietypowych porach) :wink:

niktspecjalny
19-08-2009, 22:58
no o tym nie pomyślałem :lol:
w moim zamyśle sonda zmierzchowego ma być na zewnątrz (nie wewnątrz budynku), czyli jeśli ciemno na zewnątrz to pali się tak jak jest ustawione na czasówce (czyli np. do 23-ciej) a w razie potrzeby oczywiscie jest na klatne oświetlenie boczne ścienne i do niego być może podpięte również to schodowe (czyli pstruczek elektryczek załatwią sprawę nagłych potrzeb w nieprzewidziano-nietypowych porach) :wink:

Wiesz co wszystko się zgadza i te zamysły też ale nadal zastanawia mnie po co ci dodatkowe światło:

a w razie potrzeby oczywiscie jest na klatne oświetlenie boczne ścienne i do niego być może podpięte również to schodowe
Mamy przeca oświetlać schody i nic po za nimi :roll: :wink: Zaraz jeszcze do tego układu podłączysz lampkę nocną obok małży i już wszystko gra. :wink:

edde
20-08-2009, 07:44
ledy mają delikatnie podświetlać stopnie u dołu umieszczona nad co 2-3 schodkiem, za wszelką cenę ;) będę chciał uniknąć efektu bicia światłem po oczach z podłogi czy stopnia z czym się u kilku znajomych spotkałem, wiec będzie delikatnie, a więc oświetlenie górne będzie uzupełniało doświetlenie klatki schodowej i przedpokojów na górze i dole (oprócz schodów tam też będą po 2-3 ledy), nie mówiąc już o tym, ze małżonka nie wyobraża sobie sprzątania tego bez normalnego oświetlenia ;)

macm
20-08-2009, 22:58
No super czyli żadnego grzania halogenów - no a już napewno diód a kwestia jest tylko kupiś lapmki i dostosować puszki. Szkoda tylko że nie spytałem Was o to przed tynkami, no szkoda też że mój "fachowiec" tego nie wyjaśnił, no cóż ale on wiele lat pracował w Irlandii i tam montował mnóstwo lampek halogenowych bo mają na tym punkcie ponoć hopla, muszę więc go spytać czy to możliwe, że nikt z nich nie wpadł na tak efektowny sposób oświetlenia schodów... ha pewnie po prostu nie czytają tam Muratora?!

niktspecjalny
21-08-2009, 20:46
ledy mają delikatnie podświetlać stopnie u dołu umieszczona nad co 2-3 schodkiem, za wszelką cenę ;) będę chciał uniknąć efektu bicia światłem po oczach z podłogi czy stopnia z czym się u kilku znajomych spotkałem, wiec będzie delikatnie, a więc oświetlenie górne będzie uzupełniało doświetlenie klatki schodowej i przedpokojów na górze i dole (oprócz schodów tam też będą po 2-3 ledy), nie mówiąc już o tym, ze małżonka nie wyobraża sobie sprzątania tego bez normalnego oświetlenia ;)

Dokładnie przeanalizowałem te twoje pomysły-zamysły i wychodzi mi na to ,że trochę przesadzasz z tym świeceniem zmierzchowym.Jeżeli już to zgadzam się z pomysłem zapalania i świecenia do godz. 23.00 .nie zgadzam się natomiast z dodawaniem górnego oświetlenia do tego całego twojego układu.Psujesz cały efekt podświetlonych stopni.Jak żonka chce o 23.00 sprzątać, no to niech sama decyduje o zapalaniu światła.Trochę chcesz przekombinować. :wink:

edde
21-08-2009, 21:30
ale wcale nie ma zamiaru podłączać oświetlenia górnego do ledów tylko w druga stronę: ledy do górnego
normalnie palą się ledy sterowane czasówką i zmierzchówką, niezależnie od tego mam na ścianie włącznik od oświetlenia górnego zapalanego, że tak powiem, na żądanie ;) i do tego pstryczka moge podłaczyć ledy tak aby w momencie kiedy nie świeca się z woli sterowników (np. wracam z ciężkiego "spaceru" o 2 w nocy) a ja włacznikiem na ścianie zapalam światło jednocześnie zaświeci się górne i ledy, nie odwrotnie
czyli żonie pozostawiam swobodę w wyborze pory odkurzania, czy to będzie 16 czy 22 niech mnie to nie obchodzi, przynajmniej do momentu kiedy mnie do tego ganiać nie będzie :lol:

a zmierzchówka po prostu ma zapobiec świeceniu się ledów przez kilka godzin zupełnie bez potrzeby (przypomnę: ciemno na schodach może być już o 15 ale też i o 21 latem, podobnie z rana) albo lataniu do sterownika czasowego w rozdzielni co miesiąc czy dwa i regulowanie czasu pracy, jeżeli można coś uprościć i zautomatyzować małym nakładem pracy i kasy to dlaczegóż by tego nie dokonać?

robertsz
21-08-2009, 21:37
....albo lataniu do sterownika czasowego w rozdzielni co miesiąc czy dwa i regulowanie czasu pracy, jeżeli można coś uprościć i zautomatyzować małym nakładem pracy i kasy to dlaczegóż by tego nie dokonać?
Kup Zegar Astronomiczny i przestań latać ;)

Popieram Twoje rozwiązanie techniczne, choć funkcjonalnie to może wyglądać całkiem inaczej.

edde
21-08-2009, 21:42
tzn jak?
co konkretnie masz na myśli?

niktspecjalny
22-08-2009, 07:07
..........


Ok.Ale skoro tego jeszcze nie masz to tak na prawdę nie wiesz jak będzie to funkcjonować w praktyce i czy tak w ogóle jest aż tak przydatne no bo i po co.Twierdzisz ,że można to zrobić tanio.....czy ja wiem :roll: ?Pomysł jest ok i koniec...jak na razie.Nie zostaw tego bez echa bo ja jestem bardzo ciekawy jak ci to wyjdzie.

pzdr :wink: :wink:

robertsz
22-08-2009, 09:32
edde: Mając zmierzchówke i czasówke możesz się pokusić o sterowanie mocą świecenia lampek LED lub gaszeniem co drugiej lampki w godzinach 23-5 rano.

W tym wątku (http://forum.muratordom.pl/post3537515.htm?highlight=#3537515) podałem przykład takiego pomysłu który zrealizowałem.
Wg mnie oświetlenie LED powinno się palić całą noc, taka jego rola => energooszczędne oświetlenie komunikacyjne.
Wyłączając w ciągu nocy na kilka godzin oszczędzasz w skali roku 20-25kW energii (~10zł).
Łamiąc noge na schodach w wyniku absencji w pracy tracisz o wiele więcej :(

Oświetlenie górna jak najbardziej być powinno. Lampki LED są niewystarczające do zwykłych i niezwykłych prac związanych ze schodami czy korytarzami. No i przede wszystkim, starzejemy się z wiekiem => pogarsza się nam wzrok :(

niktspecjalny
22-08-2009, 12:03
No i teraz wszyscy zaczną zakładać wszędzie ledy.

Wg mnie oświetlenie LED powinno się palić całą noc, taka jego rola => energooszczędne oświetlenie komunikacyjne.

robertsz
22-08-2009, 19:07
Oświetlenie LED to już taki standardzik od jakiegoś dłuższego czasu.
Na kilkanaście zleceń jeden klient mi powiedział, że to kicz i wieśniactwo ;)

niktspecjalny
23-08-2009, 06:47
Oświetlenie LED to już taki standardzik od jakiegoś dłuższego czasu.
Na kilkanaście zleceń jeden klient mi powiedział, że to kicz i wieśniactwo ;)

Absolutnie tak nie myślę tym bardziej ,że mam ledy i u siebie.Jestem tylko ciekawy jak przedmówca edde zaproponowany układ ledowy zastosuje w takim połączeniu u siebie w domku.Do wszystkiego idzie przywyknąć tyle ,że to świecenie (nawet ledowe) non stop też może być męczące.Jeżeli go dobrze zrozumiałem (a chciałem) to zasadne w tym projekcie będzie np. oświetlenie budynku,drewutni (opcja),basenu (opcja),ścieżek,podjazdu do garażu,tarasu/ów.Zapada zmierzch a sterowniki robią z naszego domu wspaniałą choinkę.Świeci się każda grupa jednocześnie.

robertsz
23-08-2009, 09:45
Z opisu wynika, że edde chce uniknąć bicia po oczach światła od schodów. Więc moja propozycja - sterować mocą tych lampek w pewnych przedziałach czasowych.

Jego żonka chce mieć mocniejsze oświetlenie do sprzątania, no problem.
Zamontować normalne oświetlenie górne lub boczne zapalane i gaszone zwykłym (lub niezwykłym) wyłącznikiem schodowym w imię zasady - "jak będzie trzeba".

Z mocniejszego oświetlenia napewno skorzystają też ludzie starsi (teściowa, ciocia Lusia, wujek z Niemiec...itp).

edde
24-08-2009, 22:07
tak, właśnie tak! ;)
pomijając może jedynie teściową, ciocię i wujka ;)
a ze sterowaniem mocą to jeszcze się pomyśli

no i nie zamierzam wcale robić choinki z domu ani jego otoczenia, chyba bardziej zalezy mi na wygodzie, ergonomii a przy tym ekonomii ;) niż satysfakcji lub gula zazdrości u sąsiadów, tudzież innych dom oglądających :lol:

niktspecjalny
25-08-2009, 05:33
tak, właśnie tak! ;)
pomijając może jedynie teściową, ciocię i wujka ;)
a ze sterowaniem mocą to jeszcze się pomyśli

no i nie zamierzam wcale robić choinki z domu ani jego otoczenia, chyba bardziej zalezy mi na wygodzie, ergonomii a przy tym ekonomii ;) niż satysfakcji lub gula zazdrości u sąsiadów, tudzież innych dom oglądających :lol:

Etammm.Przesadzasz.Najpierw zasypujesz pomysłami a potem na piedestał jako pierwszą stawiasz wygodę :roll: .Nie raz zdarzyło mi się przejeżdżać obok takiego domu -choinki.Cudownie wkomponowane światła w teren.Taki smaczek przy oświetlaniu tego czego życzył sobie właściciel.Jasne ,że oglądającemu lata gula bo się chłop napracował by pokazać efekt końcowy.Może właśnie i on zaczynając od oświetlenia schodów poprzez odpowiednie oprzyrządowanie oświetlił swoje lokum.Poczekam aż projekt zrealizujesz i wkleisz kilka fotek by rozwiać wszelkie wątpliwości czy oświetlenie schodów ma być tylko oświetleniem schodów ?Czy dopełnieniem do innego równie ważnego światła.To ma się w większej części tobie podobać potem oglądającemu,który będzie mlaskał ze zdziwienia a ergonomia czy ekonomia już same przyjdą. :wink:

deus23
19-10-2013, 12:02
Ok.Ale skoro tego jeszcze nie masz to tak na prawdę nie wiesz jak będzie to funkcjonować w praktyce i czy tak w ogóle jest aż tak przydatne no bo i po co.Twierdzisz ,że można to zrobić tanio.....czy ja wiem :roll: ?Pomysł jest ok i koniec...jak na razie.Nie zostaw tego bez echa bo ja jestem bardzo ciekawy jak ci to wyjdzie.

pzdr :wink: :wink:

A coś takiego :http://123budujemy.pl/dom/oprawa-schodowa-graw/

Jarek.P
20-10-2013, 21:51
Myślisz, że po czterech latach wciąż jeszcze szuka? ;)

J.

lopok
28-10-2013, 12:15
Myślisz, że po czterech latach wciąż jeszcze szuka? ;)

J.
a czemu nie? może już robi nowe oświetlenie bo tamto się zepsuło- znudziło ;)

Jarek.P
28-10-2013, 13:11
Może.
A może, po prostu kolejny geniusz marketingu wpadł na genialny pomysł zarejestrowania się na forum muratora i wyszukiwania wszystkich możliwych tematów związanych z ego działalnością tylko po to, żeby podać linka do swojego produktu. A za coś takiego tutaj ban leci w błyskawicznym tempie :)

J.